7
Fotogalerie

Sharp: nové velké obrazovky Quattron a více barev

Všechny televizní obrazovky vypadají na první pohled stejně, liší se akorát svojí velikostí. Sharp jako jediný umí přímo zobrazit i žlutou barvu. Co to přináší?

Již po desetiletí většina obrazovek využívá standardního zobrazení (staré barevné CRT, LCD i plazmy) pomocí tří hlavních barev – červené, zelené a modré (režim RGB). Výjimkou je technologie Quattron.

 quattron-logo.jpg

Ta jde dále a do běžně používaného barevného modelu přidává ještě žlutou barvu. V důsledku tyto displeje umí zobrazit více barev. A právě tato technologie je největší chloubou nové řady televizí značky Sharp, včetně největší sériově vyráběné televize na světě.

 Sharp LE757e.JPG
 

Přidání další barvy v praxi znamená hlavně více barevných variací. Při použití standardního barevného modelu s rozlišením 1920x1080 může být vygenerován přibližně jeden milion barevných kombinací. Přidáním dalšího barevného kanálu toto číslo vyroste číslo teoreticky až na miliardu, v praxi ale záleží na použitém zdroji barevného signálu, zpracování obrazu a dalších aspektech. Další výhodou je o 20 % vyšší jas obrazovky, který u letošní generace dosahuje až 500 cd/m2 (proti standardním 400 cd/m2).

žluté pixely.JPG Listí žlutá barva.JPG 
Proti RGB obrazovkám Quattron přidává samostatnou žlutou barvu

V běžných obrazovkách je žlutý odstín vytvářen kombinací červené a zelené barvy. Díky Quattronu už není potřeba tyto barvy dále „míchat“. Ve srovnání s běžnými RGB panely Quattron v kombinaci s LED podsvícením dokážou nabídnout viditelný rozdíl v kvalitě obrazu i reprodukci barev. Navíc obrazovky Sharp proti konkurenci vynikají vysokým statickým kontrastem, který je důležitější, než obvykle zdůrazňovaný kontrast dynamický.

Věrný obraz díky čtvrté barvě

V tomto případě záleží na zpracování obrazu, kdy televizor obraz zaznamenaný v RGB režimu zobrazuje pomocí RGBY obrazovky. Kromě jasných, teplých odstínů žluté produkují obrazovky Quattron také odstíny zlata nebo podobných kovů. Díky tomu se lesklé kovové předměty zobrazují věrněji a televizor má lepší předpoklady pro zobrazení jinak problematicky zobrazitelných drobných detailů obrazu.

Barevný prostor + barvy.JPGGamut se žlutou.JPG
Širší barevný gamut RGBY obrazovek Sharp

Stejně tak je ale rozšířen i barevný prostor pro bohatší odstíny modré a světle modré, kdy s dodatečným žlutým barevným kanálem jsou barevné tóny moře nebo letní oblohy jemnější. Při více barevných kombinacích je pak jednodušší produkovat obraz věrný realitě viditelné běžným okem, samozřejmě opět v rámci použitého zdroje obrazu.

Pro obecnou informaci – technologii Quattron vyvinula a nadále vlastní společnost Sharp, kdy první televizor s touto technologii přišel na trh už na jaře roku 2010. Od té doby prošel Quattron generačními vylepšeními. Tento rok byla představena už třetí generace, která by měla díky novým algoritmům vylepšovat nejen přirozené podání pleti, ale také je podání černé a jas bílé. To je dosaženo také díky vylepšené analýze obrazu a úpravě pouze daných částí obrazu pro lepší čitelnost detailů.

Až 90 palců…

V nabídce jsou samozřejmě televize menších rozměrů, přes dnes již poměrně rozšířené modely o velikostech 60 nebo 70 palců, Sharp se ale nabízí i ty s největší úhlopříčkou – 80 a 90 palců. 90palcový model, jediný sériově vyráběný model této velikosti na světě, je u vybraných prodejců běžně k zakoupení i u nás na Slovensku.

80 palců – málo, nebo moc?

80palcový 3D AQUOS LE657 s velikostí obrazovky přes dva metry nabízí X-Gen panel, UV2A technologie a technologii Active Motion 200. Tyto velké obrazovky jsou vhodné do domácích kin pro sledování filmů, sportovních událostí, koncertů nebo přírodopisných dokumentů. Sharp LE657 má navíc plné LED podsvícení panelu po celé ploše. Nabízí také celou řadu multimediálních funkcí - ovládání přes mobilní zařízení, domácí LAN připojení k síti a připojení k internetu přes AQUOS NET s otevřeným prohlížečem.

Cena tohoto modelu se pohybuje kolem 200 tisíc Kč – SHARP je jediný výrobce vyrábějící tyto velkoformátové televizory sériově. Pokud se vám to zdá hodně, tak 84“ 4K modely stojí kolem 600 tisíc Kč, přičemž velkoformátové 4K modely s úhlopříčkou 84“ a více jsou zatím velmi exkluzivním zbožím, které je opravdu velmi drahé, to pomíjíme důležitý fakt, že pro ně není k dispozici ani odpovídající zdroj 4K signálu. Proto i přes poměrně vysokou cenu pro zájemce mohou být velkoformátové Full HD TV Sharp daleko výhodnější volbou.

Televizní obr už i u nás

Letošním novinkou značky Sharp je televizor Aquos LE757 3D LED s velikostí úhlopříčky 90 palců (229 cm). Tento model je aktuálně celosvětově největší sériově vyráběnou LED televizí (přestavené, ale neprodávané nepočítáme). Nechybí panel s UV2A 3D, Clear Picture procesor a technologie Clear Motion a Active Motion 200. Samozřejmostí je plné LED podsvícení panelu a rozlišení Full HD 1080p.

LE757.jpg 

I přes obří rozměry je televize poměrně tenká a lehká. Váží něco málo přes 60 kg a na nejtenčím místě má sedm centimetrů, což usnadňuje například montáž na zeď. LED technologie zajišťuje nízkou spotřebu, i tento 90 palcový obr se chlubí označením A++. Sharp AQUOS 3D LED obsahuje řadu multimediálních funkcí, které umožňují připojení k internetu.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud