7
Fotogalerie

Střihové programy pro domácí video zdarma i on-line

Video ze smartphonu, digitálního fotoaparátu nebo z videokamery je lepší vždy zpracovat, než ho někomu ukážete. Vyberte si z několika programů.

Kapitoly článku:


Základní programy jako Movie Maker a iMovie uspokojí jen začínající uživatele. Ti pokročilí nechť vyčlení jeden až tři tisíce korun, za které koupí dobrý střihový program s více stopami a pokročilými funkcemi. Profesionální programy začínají na pěti tisících korunách. Před nemalou investicí proto doporučujeme intenzivní reálné vyzkoušení bezplatné verze, každý program ji nabízí. Pokud vám přijdou přesto některé programy složité, mrkněte na YouTube po ukázkových tutoriálech. Názorně vám pomohou, i pokud třeba nerozumíte dokonale anglicky.


Movie maker

Zdarma

Střihový program od Microsoftu můžete mít zcela zdarma v rámci balíčku Windows Essentials 2012. Ceně však odpovídají funkce: nemáte žádný přehled zdrojových videí, vše musíte přidávat rovnou do časové osy a teprve zde zpracovat. Zbytečně obtížné je rozdělování videa, nemluvě o méně pohodlné práci s titulky.

moviemaker.png 

Množství prolínaček a několik obrazových efektů ale nechybí, stejně jako možnost změny rychlosti a dokonce nechybí stabilizace. Program při vkládání automaticky upravuje videa do nižšího bitrate, aby byl střih rychlý i na pomalejších strojích, pro export pak samozřejmě použije původní videa ve vysoké kvalitě. I přes velmi omezené možnosti může Movie Maker pro nenáročný domácí střih videa posloužit.


Cyberlink PowerDirector 11

Cena: 985 až 3 350 Kč

PowerDirector patří mezi pokročilé editory, provede vás procesem tvorby až po vypálení optického disku. Všechny verze podporují akceleraci přes grafiku, vyšší verze si poradí i s Blu-ray a zvládnou práci s videem ve 3D režimu. Zajímavostí je nabídka dvojího prostředí, základního a pokročilého. Cyberlink patří mezi ty vybavenější střihové aplikace.

powerdirector.png 

Počet audio a videostop je zcela dostačující, k dispozici máte množství efektů, přechodů i doplňků. Vytváření kapitol a menu jde také snadno, stejně jako následné vypálení optického disku. Po funkční stránce a vzhledem k ceně není příliš co vytknout, dva nedostatky jsme přesto odhalili: zbytečně složité klávesové zkratky při střihu zdržují, a ačkoliv PowerDirector nabízí vytvoření stínových kopií zdrojového videa v nižším rozlišení a kvalitě, celková svižnost programu je horší.

Určitě si přečtěte

Články odjinud