30
Fotogalerie

LG 42PG6000: test plazmového televizoru

Nový HD ready plazmový televizor LG má přinést do domácnosti zážitek jako z návštěvy kina – a nabízí i zajímavou cenu.

Jestliže jste se dříve rozhodovali mezi plazmou nebo LCD byla situace jednoduchá. Malé byly LCD TV a kdo chtěl velkou úhlopříčku, tak si koupil plazmu. Nyní situace tak jednoduchá není. Společnost LG začala vyrábět a úspěšně prodávat 32“ plazmový televizor, LCD televizory větších úhlopříček zase zaútočily na zájemce o velké plazmy. Na stávající situaci však vydělává zákazník, neboť silná konkurence nutí výrobce neusnout na vavřínech a nabízet za levnější ceny lepší televizory. Novinkou společnosti LG je pro tento rok i plazmový televizor 42PG6000. 

Černá je dobrá

Ani novinka nevybočuje ze současného trendu, kdy televizory jsou zásadně černé a lesklé. LG však pro svoji novinku použilo nejen kvalitní lesklé černé plasty, ale zde navíc rám i obrazovku kryje sklo – televizor působí designově velmi čistě. Ve skle se však i přes antireflexní úpravu částečně odráží okolí, takže umístění televizoru přímo proti oknu nebude ideální.

PG60 Angle 3.jpg PG60 Angle 4.jpgPG60 Front.jpg

Vše je zaoblené a dotažené do nejmenšího detailu, v pravém dolním rohu je pak elegantní oblouk hlavního vypínače. Ten je ve vypnutém stavu červeně osvětlen decentně, takže ani ve tmě výrazněji neruší. Základní ovládací prvky naleznete netradičně na spodní hraně pod hlavním vypínačem a jejich umístění prozrazují jen nenápadné popisky.

ovládání předek.jpg
Tlačítka umístěná asi dva centimetry za hranou nevidíte, takže pokud nemáte dálkové ovládání, budete se muset orientovat podle hmatu

Stojan televizoru je vyveden ve stejném černém plastu, takže jakýkoliv váš dotyk bude taktéž odměněn nádherným otiskem prstu. Stojan je otočný, což lze jen pochválit. Designové řešení přední stěny si vyžádalo kompromis v podobě posunutí bočních konektorů dále za hranu televizoru. To nevadí budete-li mít televizor na stole, ale jakmile dáte televizor na stěnu či do výklenku v nábytku, počítejte s horší přístupností.

kon bok.jpg
Mezi konektory na boku naleznete videovstup kompozitní a S-video, dále HDMI pro připojení digitální kamery, USB pro připojení flash paměti s uloženými fotografiemi a hudbou, a CI slot. Sluchátkový výstup budete kupodivu hledat marně
konektory zadek.jpg
Výčet konektorů na zadní straně zahrnuje mimo jiné další tři HDMI 1.3 konektory a optický digitální výstup zvuku (například pro připojení AV přijímače) – obojí lze jen pochválit, v druhém případě bych ale uvítal praktičtější koaxiální výstup

Jednoduchá a přehledná obsluha především

Snaha výrobců nabídnout běžnému uživateli snadnou obsluhu je v přímém rozporu s požadavky maximální nabídky různých funkcí pro ty náročnější. LG letos úspěšně kombinuje obojí.

První nastavení televizoru je maximálně jednoduché, téměř o vše se postará automatika, překvapivě se ovšem stanice neseřadí dle místních zvyklostí. Analogové a digitální stanice (včetně rádia) můžete volit postupně, kdy televizor plynule přejde například z analogových kanálů na digitální, nebo si příslušný tuner zvolíte rovnou.

DSC01429.jpgDSC01428.jpgDSC01427.jpg

Asi největší změny se oproti loňským modelům dočkalo uživatelské rozhraní. Základní vstupní menu je grafické s velkými ikonami a tak i naprostý laik najde například nastavení obrazu. Pro další zjednodušení je k dispozici volba rychlého nastavení, kdy máte k dispozici pouze nejnutnější nastavení základních a nejpoužívanějších vlastností. Pokročilejší mohou již listovat klasicky řešeným menu, které skrývá poměrně dost voleb.

DSC01431.jpg DSC01432.jpg DSC01441.jpg

Pro nastavení obrazu je k dispozici osm přednastavených režimů (živě, standard, kino, sport, hra, expert1, expert2) a tři AV režimy (sport/film/hra). Příjemné je, že rozdíly mezi režimy jsou dost velké a nejedná se jen o lehké nuance. Osobně mne překvapilo, že ač základní režimy živě a standard byly dle testovacího obrazce příliš do červena, v běžném vysílání se to prakticky neprojevilo. Nastavení pro pokročilé pak dovolí jemné doladění obvykle nedostupných parametrů (např. korekce gama). Pro nastavení formátu obrazu slouží sedm režimů (16:9/Pouze Scan/Original/4:3/14:9/Zoom1/Zoom2), z čehož jeden (Pouze Scan) slouží k vypnutí overscanu u HDMI vstupu a zobrazení přijímaného videosignálu 1:1 – jednoduché a užitečné. Nestejnoměrné roztažení obrazu u LG nenajdete. U analogového vysílání formát obrazu musíte přepínat ručně, u digitálu automatika samozřejmě funguje.

DSC01462.jpg DSC01473.jpg

Když už jsme u vstupů – LG zvolila velmi přehlednou volbu externího vstupu videosignálu a uživatel má na obrazovce řadu velkých ikon, které vodorovně rolují. Chvályhodné je i grafické znázornění vzhledu konektoru včetně názvu. Osobně mi na poprvé uniklo praktické označení externího vstupu názvem připojeného přístroje. Potřebné nastavení se nachází jinde, než je zvykem a to v sekci Možnosti (nikoliv v sekci Vstupy) pod názvem Označení vstupu. Manželka si tak nemusí pamatovat, že například DVD máte na AV1. Obrázky se vzhledem konektorů také pomohou laikovi při instalaci.

DSC01451.jpg DSC01460.jpg

Zpět k obrazu. Citlivost digitálního i analogového tuneru je velmi dobrá, oddělení barev je také velice dobré a plazmová technologie samozřejmě boduje i v podání nejsvětlejších a nejtmavších odstínů šedé. Televizor bohužel nemá automatické nastavení jasu dle úrovně okolního osvětlení, ale uživatel má k dispozici volbu Šetření energie, která slouží k celkovému snížení jasu ve čtyřech krocích – čili nejenže ušetříte a při večerním sledování televizoru bude obraz příjemnější, ale budete mít i věrnější podání černé. Bez snížení jasu budete mít večer při sledování filmů z černé tmavě šedou. 

Povedený zvuk

S obrazem z klasického či digitálního pozemního vysílání si LG poradí velmi dobře, firemní obrazový procesor nazvaný Dual XD Engine přepočítává SD vysílání na HD obraz dobře, má však tendence přeostřovat, což se projeví na okrajích objektů. Detailista také zaznamená drobné stíny u písmen na běžících textech ve zpravodajství, případně občasnou lehce menší plynulost jednobarevných jemných přechodů (záběry oblohy). TruMotion 100Hz technologie u LG odvádí výbornou práci a tak obraz je skutečně dokonale klidný a nechvějí se ani statické záběry televizních studií; zde velká pochvala. SD signál z kvalitního DVD vypadal velmi dobře, HD signál pak poskytl opravu excelentní obraz a s Blu-ray přehrávačem si LG televizor rozuměl skvěle.

DSC01497.jpg DSC01498.jpg DSC01501.jpg
EPG je u LG povedené a přehledné, k dispozici je přehled na sedm dní dopředu, k dispozici je i možnost naprogramovat nahrávání pořadu z vestavěného digitálního tuneru na externí rekordér
DSC01478.jpg DSC01488.jpg DSC01489.jpg
Pokud do USB konektoru televizoru LG připojíte flashdisk, televizor vám nabídne prohlížení fotografií, nebo přehrávání hudby. Prohlížení fotografií je rychlé, televizoru nečinily problémy ani 10 Mpx fotografie, MP3 soubory si můžete pustit nejen samostatně, ale právě i při prohlížení fotek. Se zobrazením českých znaků v názvech souborů však nepočítejte

Zvukový systém televizoru navrhovala legenda z oblasti hi-fi techniky Mark Levinson. Budoucího majitele však nebude zajímat technické řešení, ale fakt, že u plazmy 42PG6000 se dočká bohatého, vyrovnaného a velice příjemného zvuku. Pro další vylepšení zvuku poslouží přednastavené režimy (Standard/Music/Cinema/Sports/Game), sedmipásmový ekvalizér a simulace prostorového zvuku.

DSC01445.jpg DSC01447.jpg

Televizor dobře zvládá i basy a výrazněji nerezonuje ani při nejvyšší hlasitosti, prostorový zvuk se neomezuje jen na prostor před televizorem a především má divák stále dojem, že zvuk vychází z obrazu. Zvýraznění dialogů si divák může zvolit také. Osobně oceňuji snahu výrobců nabídnout divákovi kvalitní zvuk i bez dalších investic a u LG se to jednoznačně povedlo. 

dálka.jpg
Dálkové ovládání působí sice rozměrněji, ale je jednoduché a velmi přehledné. Vše je dobře čitelné, výrazné popisky nevyjímaje 

Závěr

Televizor 42PG6000 se řadí mezi HD ready plazmy s úhlopříčkou 42 palců, jež nabízí opravdu velmi zajímavý poměr cena/výkon a nejen díky tomu rozhodně stojí za pozornost. Celkově se jedná o výborný a povedený televizor, který rád doporučím případnému zájemci o větší úhlopříčku. A některé specialitky, které LG nabízí, mohou být přesně tím bonusem navíc, co hledáte.
 

klady
+ výborný obraz
+ kvalitní zvuk
+ uživatelské rozhraní

zápory
- nemá automatické nastavení jasu

LG 42PG6000 

Cena doporučená 34 990 Kč

  • úhlopříčka 106 cm (42“)
  • zobrazovací technologie plazma
  • rozlišení 1 024 × 768 bodů
  • kontrast 30 000:1
  • životnost panelu 100 000 hodin
  • obrazové formáty 16:9/Just Scan/Original/4:3/14:9/Zoom1/Zoom2
  • vylepšení obrazu digitální hřebenový filtr, Dual XD engine
  • normy PAL/SECAM, NTSC na AV, HDTV
  • počet tunerů 2, analogový a digitální
  • teletext ano, 1 000 stran
  • česká nabídka ano
  • reproduktory 2× 10 W
  • prostorový efekt SRS TruSurround XT
  • konektory 4× HDMI v1.3 (1080p/60p/50p/30p//24p), 2× SCART (2× RGB, 1× S-video), komponentní video + stereo, VGA, kompozitní video, stereo audio výstup, CI slot, RS-232C, digitální optický, USB 2.0
  • podstavec otočný
  • spotřeba max. 380 W
  • rozměry (v × š × h) 680,6 × 1044,4 × 79,6 mm
  • hmotnost 27,8 kg
  • příslušenství dálkový ovladač, stojan

Zapůjčil

  • LG Electronics CZ, Praha
  • kontakt 234 094 600, cz.lge.com
  • záruka 2 roky
AVmania.cz hodnotí
design Hvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.png 10/10
obraz Hvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png 9/10
zvuk Hvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png 8/10
funkce Hvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.png 7/10
ovládání Hvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png 9/10
celkem Hvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0,5_tmavsi.png 9/10

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud