Epson EH-TW5350: Full HD projektor s bezdrátovou sítí

Epson EH-TW5350: Full HD projektor s bezdrátovou sítí

Řada 5000 u Epsonu představuje dostupné Full HD projektory pro domácí použití. Otestovali jsme nejvybavenější model s bezdrátovou sítí.

Když nechce u domácího projektoru dělat kompromisy a žádáte Full HD rozlišení, bude vás to v nejlepším případě stát pod 17 tisíc Kč. Nemusíte se přitom rozhodovat mezi technologiemi DLP a LCD kvůli ceně. Obě stojí velmi podobně.

DLP vládne v levných projektorech, kde dokáže zajistit kontrastní obraz za cenu blikajícího duhového efektu, LCD vyniká stabilním kvalitním obrazem, ale s horším podáním černé.

U Epsonu, který je hlavním dodavatelem LCD projektorů, vás zaujme nejspíš řada 5000 nabízející dobře vybavené projektory pro domácí nasazení za přitažlivé ceny. Otestovali jsme nejvyšší model 5350, který hlavně nabízí i vestavěnou bezdrátovou síť s podporou zrcadlení obrazovky mobilu nebo počítače.

IMG_9642.JPGIMG_9643.JPG

Projektor naznačuje, že může sloužit jako samostatný kus bez připojených zdrojů. Obsahuje i vestavěný 5W reproduktor, takže to vypadá, že instalace bude velmi jednoduchá. Popravdě ale projektor nemá žádný vestavěný přehrávač, kterým byste mohli třeba z USB disku přehrávat filmy, a vestavěný reproduktor mě po pár minutách donutil připojit alespoň stolní počítačové reproduktory. Ve vyšších hlasitostech nižší frekvence rozdrnčí vnitřnosti projektoru a kvalita zvuku neodpovídá kvalitě obrazu.

Obraz

Obraz ve Full HD rozlišení vypadá výborně, díky technologii 3LCD je stabilní a ani při dlouhodobém sledování filmů s titulky (obvyklý problém pro DLP) jsem nepociťoval únavu očí. Epson u projektoru udává kontrast 35 000:1, ale dosahuje toho dynamickou clonou, kdy v černém obrazu sníží celkový jas projektoru. Toto pumpování obrazu mi ale upřímně vadilo, změna jasu nebyla okamžitá a při rychlých střizích mezi jasnými a tmavými záběry to jen rušilo. Dynamickou clonu jsem tedy nakonec v nastavení vypnul a byť „černá plocha“ byla dost jasná na pohodlné čtení z knihy, raději jsem ocenil jednotný jas obrazu.

Maximální jas projektoru 2200 lumenů můžete v ECO režimu snížit na 1500 lumenů, přičemž maximální jas znamená i zvýšenou hlučnost ventilátoru. Zatímco v nižším režimu ventilátor sice slyšíte, ale jde spíše o mírný nerušivý šum na pozadí, v plném režimu už projektor o sobě dává razantně vědět.

Můžete to zkusit přerazit hlasitostí reproduktorů, ale maximální jas se hodí jen pro sledování ve dne, v noci oceníte spíše klid a stále vyhovující jas eco režimu. Eco tu přitom znamená nejen ekologii, ale i ekonomii, lampa má totiž v plném režimu udávanou životnost 4 000 a v eco režimu 7 500 hodin. Při ceně lampy 3 600 Kč jsou tak náklady jedna koruna za dvě hodiny filmu v eco režimu.

IMG_9645.JPGIMG_9646.JPG

S drátem či bez?

Čím se model 5350 odlišuje od svých sourozenců, je bezdrátové připojení. Projektor můžete připojit k existující bezdrátové síti, může ale sloužit i samostatně. Na mobilu si vyberete zrcadlení displeje, najde se projektor a po chvíli naskočí na projektoru obraz z telefonu. Můžete takto přehrávat i video, ale popravdě to pro dlouhodobé sledování neposkytne dostatečnou plynulost a ostrost obrazu. Hodí se to hlavně při promítnutí jednoduchého obsahu, který se příliš nemění. Změna v obrazu znamená nejprve přenesení velmi komprimované verze, která se postupně doostřuje, proto při přehrávání videa vidíte spíše obraz v horší kvalitě, který občas přeskočí pár snímků, které se nestihly přenést.

Příplatek za bezdrátovou konektivitu přitom převyšuje cenu Chromecastu, který dokáže nabídnout lepší kvalitu obrazu a komfort používání. Doporučil bych tedy raději model EH-TW5300, který nabídne za příjemnější cenu stejně dobré možnosti připojení, stejnou kvalitu obrazu ale bez bezdrátové sítě, a pak si k tomu dokoupit Chromecast od Googlu. Bezdrátový obraz získáte také, ale levněji, USB pro napájení Chromecastu na projektoru je.

Doporučená cena projektoru EH-TW5350 se pohybuje na úrovni 22 tisíc, ale na trhu jej získáte o dva tisíce levněji, EH-TW5300 bez síťové karty pak startuje pod sedmnácti tisíci. Mírně slabší verze EH-TW5210 (nižší maximální kontrast a bez automatické korekce svislého lichoběžníkového zkreslení) stojí na trhu téměř stejně jako 5300, proto bych případně volil lepší model.

Osobně nejsem v projektorech nějak vybíravý, často dám u projektoru přednost nízké ceně před kvalitou obrazu. Stále tak čekám, kdy se objeví LED projektor s dobrým obrazem za dobrou cenu, protože mne láká životnost LED projektorů a duhový efekt DLP dokážu kvůli ceně překousnout. Popravdě mě ale tento projektor od Epsonu nahlodal.

Verdikt

Cena je na Full HD projektor stále výborná, nízká cena za projektor přitom neschovává skryté náklady za drahou lampu s nízkou životností a 3LCD technologie obrazu dokáže reprodukovat výborný, klidný, příjemně prokreslený obraz.

Ano, je to stále základní domácí projektor s digitální (rozuměj pixely deformující) korekcí lichoběžníkového zkreslení, bez hluboké černé, jehož vestavěný reproduktor je jen pro nouzové použití. Pokud hledáte projektor pro domácí promítání, nechcete mnoho investovat a Full HD na tak velké úhlopříčce pokládáte za nutnost, určitě svou pozornost zaměřte i na ještě levnější Epson EH-TW5300. Jeho dražší padesátkovou verzi s Wi-Fi ale popravdě raději přeskočte.

Určitě si přečtěte

Články odjinud