18
Fotogalerie

Jack Ryan: V utajení – recenze filmu

Se studenoválečnickým mrazem, který přichází z Kremlu, se potýká restartovaný agent Jack Ryan. Kenneth Branagh se snaží propojit staré s novým, bohužel s výsledkem, který až příliš pošilhává po svých vzorech

Jack Ryan, hrdina špionážních románů Toma Clancyho, se dosud dočkal čtyř filmových adaptací jeho dobrodružství. Tvář mu v nich postupně propůjčili Alec Baldwin (Hon na ponorku), dvakrát Harrison Ford (Vysoká hra patriotů, Jasné nebezpečí) a před dvanácti lety v Nejhorších obavách pak Ben Affleck.

Trend omlazování zavedených sérií

Nyní přichází režisér Kenneth Branagh s restartem, prequelem či rebootem ryanovské série, přesně jak to velí současný trend omlazování zavedených ság. Není ostatně náhoda, že v páté „ryanovce“ propůjčuje ústřední postavě tvář Chris Pine, který v režii J.J. Abramse už takto vzkřísil kapitána Kirka ze Star Treku.

Nejen Batman, Superman nebo hrdinové X-Menovské ságy, ale i Jack Ryan někde a nějak začínal. Pod vlivem teroristického útoku na „Dvojčata“ v září roku 2001 opouští rozjívený mladík studia na univerzitě v Londýně a pln vlasteneckého nadšení se nechá naverbovat do armády.

Za dva roky už s hodností poručíka slouží v Afghánistánu, kde je při havárii vrtulníku vážně zraněn. Během náročné rekonvalescence poznává nejen svou budoucí manželku Cathy Muller (Keira Knigtley), ale i řídícího důstojníka CIA Thomase Harpera (Kevin Costner), který jej naverbuje do služeb této zpravodajské služby.

Za dalších několik let a s doktorátem z ekonomie v kapse vykonává práci finančního analytika, který na Wall Streetu pro CIA monitoruje podezřelé transakce, které by mohly mít souvislost s financováním terorismu. Pochopitelně v dokonalém utajení, o němž neví ani Cathy.

Moskevská mise

Tato činnost ho přivede také k jeho první akci v terénu, kdy je Harperem vyslán do Moskvy, aby skrze audit objasnil podivné spekulace miliardářského magnáta Viktora Cherevina (Kenneth Branagh). Při kontrole toků peněz mezi USA a tímto ruským oligarchou odhalí plánovanou teroristickou akci na americké půdě a na ni navazující ekonomický útok s cílem uvrhnout Spojené státy do devastující hospodářské krize.

112856_gal.jpg 112858_gal.jpg 112860_gal.jpg
 

Jack a Harper rozehrají na moskevské půdě složitou špionážní hru, plnou předstírání a hackování důležitých informací, do níž dost nešťastným způsobem zasáhne impulsivní Jackova partnerka, která netuší, co je skutečnou náplní jeho práce a podezírá ho z nevěry.

Kancelářský analytik, byť s válečnou zkušeností, se během ní bude muset proměnit v chladnokrevného agenta, který disponuje nejen ocelovými svaly, ale i nervy. Jedině tak ochrání nejen svou snoubenku, americký dolar, ale i stabilitu mezi USA a Ruskem.

Jack Ryan hledá tvář

Pokud by se vám z dějového nástřelu zdálo, že se prostřednictvím scénáře vrací duch studené války, nebudete daleko od pravdy. Debutující scenárista Adam Cozad, spolu se zkušeným Davidem Koeppem (Spider-Man, Válka světů, čtvrtý Indiana Jones), uchystali zápletku, která připomíná mix starého a nového. Což je obecný rys, který se dá vztáhnout na celé dílo.

Ve scénáři nalezneme jak ozvuk studenoválečnických bondovek (postava záporáka), obsahujících oproti těm současným velký prvek nadsázky, tak paranoidních thrillerů ze sedmdesátých let.

112873_gal.jpg 112874_gal.jpg 93035_gal.jpg

Ale stejně tak scenáristé i režisér pracují s motivy, které už se objevily v jiných a modernějších sériích s neohroženými agenty v hlavní roli. Ať už jde o Ethana Hunta v Mission: Impossible, seriálového Jacka Bauera ve 24 hodin a především Jasona Bournea.

Jack Ryan stojí někde mezi nimi. Postrádá blazeovaný šarm Jamese Bonda a jeho soukromý život je oproti agentovi 007 značně monogamní. Není ani takový drsňák jako Jason Bourne, i když se ho tvůrci snaží tímto směrem do budoucna směřovat.

Aby k tomu došlo, musí nejprve voják a ekonomický analytik z kanclu ztratit zábrany při střetu s protivníkem. Na jeho první misi v terénu je znát, že je emocionálně rozrušený ze smrti člověka, ale zároveň už od prvního hotelového souboje s dvoumetrovým a stopadesátikilovým černochem prokáže, že mu nechybí síla, postřeh a mrštnost.

Nehraje si na žádného nadčlověka, ale oproti minulým představitelům Jacka Ryana, jejichž zbraní byl spíš mozek a schopnost analýzy a diplomatického jednání, je tento agent mnohem akčnější. Umí se rvát, střílet, ale i se nabourat do počítačového systému padoucha, jenž se tváří jako ekonomický mozek Ruska.

Uvolněné scenáristické ruce

Že to není ten agent Jack Ryan, kterého znáte z knih Toma Clancyho nebo jejich předchozích filmových adaptací, je zcela zjevné. Jeho literární stvořitel loni v říjnu zemřel. Scenáristé pak při přípravě pátého agentova dobrodružství nevycházeli, tak jako v předešlých případech, z Clancyho novel, ale pouze se postavou Jacka Ryana inspirovali.

112869_gal.jpg 112871_gal.jpg 112872_gal.jpg

Na základě dostupných informací o jeho životě, které jsou přítomny v Clancyho knihách, se rozhodli zrekonstruovat tu část jeho pracovních začátků, která jim posloužila pro vznik této origin story, sledující zrod hrdiny. Postupovali tak podobně jako scenáristé Jamese Bonda s Danielem Craigem, kteří se v Casinu Royale vrátili do jeho mládí, zasadili ho do současnosti a tím ho aktualizovali.

Bondovská zápletka

Z bondovek si toho ale tvůrci vypůjčují mnohem víc. Nejen aranžmá některých akčních scén (bitva v koupelně), ale především celou zápletku, v níž jeden agent zmaří plány mocného ruského protivníka na zhroucení amerického impéria pod vlivem provázanosti ekonomických a teroristických útoků.

Scenáristé sice reflektují jak postavení ruských miliardářů, kterým jsme si pro jejich úzké propojení s ruskou vládou zvykli říkat oligarchové, tak hry se státními dluhopisy, jež vedou k finanční krizi, ale jinak zápletka nepřináší nic nového. Vývoj děje se dá poměrně dobře vytušit dopředu, včetně všech zkratkovitých náhod a tvůrci se ani nijak nesnaží, aby tomu bylo jinak.

Branagh akční i divadelní

Tempo neoriginálního a předvídatelného příběhu zachraňuje Branaghova režie. Ten už v minulosti dokázal, že je nejen respektovaným shakespearovským hercem a adaptátorem, ale i režisérem, který jde rád naproti různým žánrovým výzvám.

Ať už jde o romanticko-mysteriózní thriller Znovu po smrti, převedení gotického románu Mary Shelley Frankenstein nebo komiksového Thora, jemuž vetknul do vínku situační humor i divadelní okázalost.

112865_gal.jpg 112866_gal.jpg 112867_gal.jpg

Zkušenost divadelníka v sobě nezapře ani v dialogových scénách v Ryanovi, kterým umí při slovním souboji protivníků dát patřičnou brilanci pokerových hráčů, jež napětí, vyplývající z daných situací, pozvolna šroubují do vyšších otáček.

Zvládá dobře ale i akční scény, ať už jde o kontaktní střety nebo automobilové honičky. Střih je přehledný, kamera dynamická, díky čemuž má film ve své stominutové stopáži svižné tempo. Působí to mile starosvětsky, aniž by se snažil Branagh ohromovat nějakými CGI efekty.

Teatrální záporák

Režisér si zároveň vystřihl i hlavního záporáka Cherevina. Ten kvůli své nemoci nemá co ztratit, čímž jeho figura získává mnohem tragičtější rozměr. Herec ji obdařil lahůdkovým ruským přízvukem, který nepůsobí, tak jako u jiných akčních padouchů, směšně. Postava díky němu má i mnohem děsivější charakter. Jde ale o děsivost spíše teatrální, která se dobře hodí právě k bondovským psychopatům, kteří chtějí vykolejit světovou rovnováhu.

112861_gal.jpg 112862_gal.jpg 112864_gal.jpg

Chris Pine jako Jack Ryan dobře zvládá jak dramatičtější, tak odlehčenější pasáže filmu a sympatičnost jeho postavy vynikne především při rozmluvách s jeho partnerkou, mentorem v podání Kevina Costnera i při duelu s Kennethem Branaghem.

Otazník nad dalšími pokračováními

Ten se pokusil za pomocí kombinace starších a moderních motivů, typických pro úspěšné a zavedené akčně thrillerové série, nastartovat znovu sérii, která má v minulosti na čem stavět. Jejím aktualizováním a zasazením do problémů současného světa jí vytvořil půdu pro další pokračování, nad nimiž ale po velmi slabých tržbách v USA visí otazník.

Důvodů tohoto neúspěchu je víc. To, co mělo být předností, tedy skloubení starého a nového, se ukázalo spíš pastí. Neoriginální zápletka si bere něco z nadnesených bondovek z éry studené války, ale jejich nadsázku zoufale postrádá. Inspiruje se i mladšími a realističtějšími sériemi s ikonickými agenty v hlavní roli, ale opět ne důsledně.

93036_gal.jpg 99307_gal.jpg 99308_gal.jpg

Režisér zavedenou šablonu špionážních dobrodružství v dynamickém tempu ničím neoživuje a Jack Ryan v jeho podání působí jako o něco méně drsná varianta Jasona Bournea. Což jde proti duchu této postavy, vytvořené spisovatelem Tomem Clancym, která sázela vždy víc na svou inteligenci a intuici.

Přesto by nebylo špatné této postavě ještě do budoucna šanci dát, protože ten potenciál odlišit se od jejích agentských kolegů tam je. A dobrých špionážních thrillerů také moc nevzniká.

Jack Ryan: V utajení
 

  • Žánr: akční špionážní thriller
  • Původní název: Jack Ryan: Shadow Recruit
  • www.jackryan-film.cz
  • USA/Rusko 2014
  • Scénář: Adam Cozad, David Koepp (inspirováno hrdiny knih Toma Clancyho)
  • Režie: Kenneth Branagh
  • Hrají: Chris Pine, Keira Knightley, Kevin Costner, Kenneth Branagh, Colm Feore, Nonso Anozie, Aleksandar Aleksiev, David Paymer, Lee Asquith-Coe, Gemma Chan
  • Distribuce: CinemArt
  • Distribuční premiéra v ČR: 30. 01. 2014

AVmania.cz hodnotí
Film 6

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud