11
Fotogalerie

Hercules: recenze filmu

Brett Ratner přichází letos s již druhým zpracováním Herculova příběhu. Zvedne někdo rukavici potřetí a nabídne nám ono bájné plnění dvanácti úkolů?

Brett Ratner (Křižovatka smrti 1-3) je většinou filmových fanoušků vnímán jako řemeslný rutinér a hrobař úspěšných filmových sérií. Ať už jde o tu hannibalovskou v Červeném drakovi nebo mutantí v trojce X-Menů Poslední vzdor.

Vždy pak po něm musel přijít někdo, kdo je znovu a jinak nastartoval. Je proto trochu s podivem, že právě jemu studio Paramount, v kooperaci s MGM, svěřilo režii tohoto výpravného fantasy spektáklu a vysněného projektu Dwaynea Johnsona alias The Rocka.

Námezdní žoldák

Ten zde ztvárňuje bájného reka a syna Diova a krásné dcery mykénského krále Élektryóna Alkmény. Děj, vycházející ze stejnojmenného komiksu Stevea Moorea s podtitulem The Thracian Wars, Hercula na počátku představí jako zničeného muže, pronásledovaného hříchy minulosti. Herkules přišel o svou rodinu a jedinou útěchu nachází v krvavém boji.

Spolu s pěti věrnými druhy cestuje antickým Řeckem a jako námezdní žoldák využívá své síly, pověsti a mohutného zjevu k zastrašování nepřátel. Vlídný král Thrákie Cotys (John Hurt) ho spolu se svou dcerou a léčitelkou Ergenií (Rebecca Ferguson) požádá, aby jeho říši ochránil před povstáním krutého barbara Rhesa (Tobias Santelmann).

Před Herkulem tak stojí úkol, aby spolu se svými druhy vycvičil nejen bojeschopnou armádu, která se nepřátelskému tyranovi bude umět postavit, ale aby i on sám sobě odpustil a stal se znovu oním vzývaným mýtickým hrdinou.

Po splnění dvanácti úkolů

V bájích totiž pod vlivem kouzla bohyně Héry zabil své tři děti, jež měl s dcerou thébského krále Kreonta Megarou. Té propůjčila svou sličnou tvář ve filmu debutující světoznámá ruská modelka Irina Shayk.

Héra na Hercula žárlila od jeho narození kvůli mimomanželskému úletu jejího manžela Dia, jehož byl plodem. Všemožně se mu snažila házet klacky pod nohy. Když viděla, jak spokojeně žije po boku Megary v Thébách, seslala na něj dočasné šílenství. To zapříčinilo onu strašnou rodinnou tragédii, kterou se Hercules rozhodne odčinit tím, že se uvolí k vykonání dvanácti (nebo deseti a dvou) náročných úkolů, které mu uložil mykénský král Eurystheus (Joseph Fiennes).

Příběh tohoto vyprávění zasazuje scenáristická dvojice Ryan J. Condal a Evan Spiliotopulos (Zamilovaný profesor, připravovaný Wanted 2) ale až do doby po vykonání těchto úkolů. To znamená, že Herculova souboje s Nemejským lvem a vícehlavou Hydrou, jeho odchytu Erymanthského kance i souboje s Amazonkami se dočkáme jen ve velmi zhuštěné zkratce.

Vyšší mocenské intriky

Hercules se splněním těchto úkolů alespoň částečně vykoupil ze svých hříchů, ale trauma z rodinné tragédie v něm i nadále přežívá. Herkulovy děsivé noční můry a s nimi spjaté odhalování jeho nitra vedou reka k vážným hovorům o důležitosti rodiny a významu přátelství, které působí asi podobně autenticky, jak když se do dušezpytných ponorů pustí herci z Ordinace v růžové zahradě.

hercules-mv-29.jpg hercules-mv-35.jpg

Thrácký král Hercula požádá, aby mu pomohl zvládnout vzbouřence v jeho zemi, kteří vypalující vesnice a sužují thrácký lid. Hercules tuto výzvu, nejen kvůli slíbené odměně ve zlatě, ale i pohledné Ergenii, přijme.

To ale ještě netuší, že nejen ve filmech Davida Lynche sovy nejsou tím, čím se zdají být. Ukáže se totiž, že byl podveden a využit ve vyšší hře mocenských intrik. Hrdina tak stojí před otázkou, jak se zachovat v momentě, kdy zjistí, že stál celou dobu na špatné straně barikády.

Demytizovaný hrdina

Scenáristé se rozhodli, že si s Héraklovým mýtem, který znáte z dětství ze Starých řeckých bájí a pověstí Eduarda Petišky, pohrají a zbaví ho nadpřirozené aury. V úvodu sice zmíní, že je Hercules polobůh a Diův syn, ale v průběhu vyprávění jeho božskou sílu ne snad zpochybňují, ale zamlžují. Ve smyslu, že legenda, která se okolo Hercula vytvořila, může být tak trochu nafouknutá pohádka.

Tento jejich pokus o demytizaci je veden snahou nejen ukázat hrdinu v realističtějším módu, tak jak to velí současný trend nejen komiksových adaptací, ale i držet diváka v napětí či nejistotě ohledně Heraklova původu. Tímto pojetím chtějí zároveň demonstrovat tezi, že člověk nemusí být polobohem, aby se stal hrdinou. Stačí jen mít odhodlání a správný cíl.

herc1.jpg hercules-mv-16.jpg
 

Hru s mytologickým základem promění i do velice vydařené scény, kdy se nám díky úhlu snímání kamery zdá, že sledujeme zástup kentarů, ale při bližším pohledu se ukáže, že jde o lidské jezdce na koních. Jinak, pokud jste se nalákáni trailery, těšili na všemožná monstra, vězte, že se zde vyskytují jen jako součást retrospektivního vyprávění druhých či těžkých snů hlavního hrdiny.

Kolísání mezi vtipem a dušezpytem

Tvůrci zbavují vyprávění pohádkové magie, ukazují Herakla jako mimořádně silného, ale taky zranitelného hrdinu z masa a kostí, který chce být především dobrým otcem a manželem. Posunem Heraklovy legendy k serióznějšímu či realističtějšímu výkladu se pokouší zařadit po bok výpravným epickým sandálovým eposům, ale jejich snaha naráží na až příliš rutinní uchopení této látky ze strany režiséra Bretta Ratnera.

Ten, jakoby se nemohl rozhodnout, jakou chce vyprávění vtisknout tvář. Vážně míněné niterné momenty Heraklovy rozervanosti a zdeptanosti střídá s komickými gagy, jež obstarává postava Amphiarause (Ian McShane). Tento člen Herculovy družiny si jako věštec předpověděl, že ho jednou zabije hořící oštěp. Co ale dělat, když se osud ne a ne naplnit.

herculesthethracianwars-mv-4.jpg herculesthethracianwars-mv-5.jpg

Vtipně působí i referenční odkaz k Harlinově verzi Heraklova příběhu pod názvem Herkules: Zrození legendy, která se objevila v lednu v našich kinech. Z debaty členů Herkulovy družiny je znát, že letošní konkurence byla tak špatná, že oni tím mohou jen získat.

Kráčející skála

Rattnerův Hercules je lepší než ten od Renny Harlina, ale je to zásluhou především Dwaynea Johnsona. Ono už když vedle sebe postavíte Twilight-boye Kellana Lutze ze Zrození a The Rocka, který má větší bicepsy na rukou než většina mužů, kteří nejsou žádná tintítka, stehna, je jasné, jak takové měření mohlo dopadnout.

Svaly i celková muskulatura bývalého wrestlera The Rocka působí majestátně a to ještě pro tuto roli intenzivním několikaměsíčním tréninkem nabral dvanáct kilo svalové hmoty. Proměnil se tak v opravdovou Kráčející skálu, rýsující se do dálky.

Jeho ohoz z kůže kithairónského lva, včetně přilby z rozevřené čelisti tohoto zvířete, je stejně cool, jako způsob, kterým se vyrovnává s protivníky. Ať už jde o všemožné potvory či lidi a on má přitom v ruce kyj nebo si vystačí jen s pěstmi.

hercules-mv-39.jpg hercules-mv-7.jpg hercules-mv-9.jpg

Hercules je pro The Rocka role jak stvořená a on ji ještě koření těmi správnými tvrďáckými hláškami. Bohužel jim ubližuje český dabing. I když se Bohdan Tůma snaží polohu hlasu víc přitvrdit, pořád bude víc Brandonem Walshem z Beverly Hills 90210 než The Rockem.

V hereckém obsazení režisér Dwaynea Johnsona obklopil zajímavým mezinárodním ansámblem. Rufus Sewell, Ian McShane, Joseph Fiennes a John Hurt jsou Britové, Aksel Hennie a Ingrid Bolsø Berdal Norové, Rebecca Ferguson Švédka a Irina Shayk Ruska.

Za kameramana si opět vybral Dante Spinottiho, který nasnímal takřka všechny jeho filmy od Červeného draka a rovněž tak Posledního mohykána nebo Nelítostný souboj. Mix neokoukaných hereckých tváří ve vedlejších rolích a zkušeného kameramana ale příliš nepřispěl k výsledku, který bychom mohli označit jako zapamatovatelný.

Spíše pilot k televiznímu seriálu

Hercules je typická jednohubka, na níž zapomenete dřív, jak přijdete z kina domů. S maďarskými lokacemi museli počítačoví grafici hodně pracovat, aby působili aspoň trochu exoticky. Postavy jsou charakterově ploché a pronášejí dialogy, které vás přimějí k úsměvu spíš nechtěnému.

Vyprávění by působilo z hlediska fantasy žánru asi mnohem atraktivněji, kdyby jeho obsahem bylo ono plnění dvanácti úkolů, které jsou zde připomenuty jen ve zkratce. Je trochu s podivem, že jak Renny Harlin ve Zrození legendy, tak Brett Ratner se vyhnuli tomu, co diváci vlastně chtěli vidět. Harlin se zaobíral tím, co předcházelo plnění těchto úkolů, Ratner se podíval do doby, kdy už je měl splněné. Třeba se jednou dočkáme podstatně výživnějšího a spektakulárnějšího zpracování tohoto mýtu.

hercules-mv-37.jpg hercules-mv-38.jpg

Brett Ratner měl zřejmě ambici přijít s něčím, co by připomínalo mix Barbara Conana, Gladiátora a Třístovky. Vyšel mu z toho ale spíš takový hodinu a půl dlouhý pilot k nějakému seriálu s touto postavou. Typu Xeny nebo televizního Herkula s Kevinem Sorbem, šmrcnutý poetikou akčních béček z osmdesátých a devadesátých let.

Ti z vás, kdo po vzoru Nolanova Batmana očekáváte od letního blockbusteru i nějaký přesah, ho v Herculovi budete marně hledat. Pokud vám ale stačí, že impozantně vysvalený herec ve lví kůži kolem sebe máchá kyjem, hází koňmi a pobije přitom stovky protivníků, mohli byste být spokojení. Pro mě je to trochu málo.

Hercules

  • Žánr: dobrodružná fantasy
  • Původní název: Hercules
  • www.mightyhercules.com/index_splash.php
  • USA 2014
  • Scénář: Ryan Condal, Evan Spiliotopoulos
  • Režie: Brett Ratner
  • Hrají: Dwayne Johnson, Aksel Hennie, Rebecca Ferguson, Ian McShane, John Hurt, Rufus Sewell, Joseph Fiennes, Ingrid Bolsø Berdal, Reece Ritchie, Irina Shayk, Tobias Santelmann
  • Distribuce: Forum Film CZ
  • Distribuční premiéra v ČR: 24. 07. 2014

 

Hercules
Film 4

Určitě si přečtěte

Články odjinud