18
Fotogalerie

Sharp LC-46X20E: test LCD televizoru

Nová modelová řada LCD televizorů Sharp s velmi tenkým rámem a plným vysokým rozlišením.

Televizory s plným vysokým rozlišením (Full HD, 1920 x 1 080) se začínají stávat stále běžnějším zbožím a Sharp je samozřejmě nabízí také. Nové televizory s tenkým rámem (jen 3,5 cm), které byly uvedeny v loni na Berlíně na IFA 2007, aktuálně patří mezi nejmenší a nejtenčí televizory na trhu. Model LC-46X20E se snaží zaujmout zajímavou cenou při zachování potřebného množství funkcí a především kvalitního obrazu. Zajímavostí modelové řady X20 je, že Full HD rozlišení nabízí Sharp už v úhlopříčce 32". 

Ovládání televizoru z PC 

Kvalitní plast kolem displeje je samozřejmě černý a lesklý. Stejný elegantně vyhlížející plast je použit na vrchní krycí plochu podstavce. Stříbrná „vlnka“ na spodní hraně televizoru pak skrývá čtyři reproduktory. Módní černé provedení, jenž používají prakticky všichni výrobci televizorů, je ovšem nemilosrdné k prachu a dotekům - vše je na něm vidět. Aby výrobce zaručil stabilitu 25 kg vážícího televizoru je stojan pevný a televizor nenatočíte.

čelo.jpg bok.jpg

Základní ovládací prvky naleznete na levé straně televizoru; nikoliv však na hraně, ale za ní – patrně daň za menší tloušťku. Tlačítky lze vyvolat i přímo menu televizoru. Ve stejném místě jsou umístěny nejen klasické analogové vstupy (S-video, kompozitní) pro kameru, ale také HDMI konektor. Díky tomu lze například digitální HD kameru či např. PS3 herní konzoli připojit snadno a rychle. Pod HDMI konektorem je umístěn také USB konektor, ten je však určen pouze pro servisní účely.

konektory1.jpg konektory2.jpg ovládání.jpg
HDMI konektor na boku televizoru pro snadné připojení HD kamery naleznete stále častěji

Na zadní straně má pak televizor obvyklou sadu přípojných konektorů, z nichž nic nechybí. Na rozdíl od loňských modelů je komponentní vstup řešen již klasicky samostatně, nikoliv redukcí přes také přítomný VGA vstup. SCART a HDMI (verze 1.3) konektory jsou po dvojicích, majitele AV přijímače potěší analogový i digitální optický výstup zvuku. Zajímavostí je port RS-232C, díky němuž můžete po propojení s počítačem ovládat televizor přímo z PC. Vzadu taktéž naleznete CI slot. 

Televizor je HD 1080p ready, což znamená, že podporuje i Pixel Maping a režim 1080p/24Hz, k dispozici je ovšem underscan a overscan, stejně jako posunutí obrazu.

Dálkové ovládání je přehledné a všechny důležité funkce jsou rychle dostupné. Pod krytem naleznete tlačítka pro ovládání dalších přístrojů připojených přes HDMI (například BD přehrávač Sharp).

Především pro domácí kino

Nová slim řada televizorů má opět o něco vylepšené a přehlednější menu, nápověda na spodní liště je vždy k dispozici. V některých případech však je možností různého nastavení a voleb tolik, že je laik pravděpodobně nevyužije. Při prvotním zapnutí televizoru nastavíte jazyk, stát a už ladíte digitální či analogový tuner. Po relativně pomalém naladění jsou stanice seřazeny dle našich zvyků. Počeštěno je vše, menu i EPG. S tím trochu Sharp dříve zápasil, nyní je vše prosto jakéhokoliv problému a všechny české znaky jsou zobrazeny korektně. Pro větší přehlednost si můžete pojmenovat i externí vstupy, případně můžete nastavit přeskočení nepoužívaného externího vstupu.

obraz.jpg pokročilé.jpg
Možnosti nastavení obrazu jsou bohaté

Přepočet našeho vysílání na plné vysoké rozlišení zvládá televizor velmi dobře, ovšem reakce kolegů v redakci potvrdily jeden smutný fakt. A to, že u každého velkého televizoru s vysokým rozlišením člověk nějak automaticky očekává kvalitnější obraz, nežli je naše vysílání (analogové i digitální) schopno poskytnout. Velký displej s vysokým rozlišením motivuje diváka, aby si sedl o hodně blíž a užíval si velké plochy – a pokud to udělá, čeká ho rozčarování. Ovšem už při sledování filmu z DVD přepočítaného na vysoké rozlišení je zážitek znatelně lepší. Při zapojení zdroje signálu s vysokým rozlišením se dostáváme už do zcela jiných sfér. HD satelitní signál teprve odhalí skutečné schopnosti televizoru a kolegové z redakce Doupěte po připojení herní konzole XBOX 360 byli opravdu nadšeni. HD tuner pro příjem našeho zkušebního vysílání ve vysokém rozlišení televizor nemá, tím je vybavena až prémiová řada HD1.

EPG.jpgzáznam.jpg
Přehledné EPG má sice menší písmo, na velké obrazovce to však nevadí. Naprogramovat můžete jak záznam, tak spuštění televizoru pro sledování vybraného programu

Čímž se dostávám k obrazu. Jak u testovacích obrazců, tak u pro LCD televizory problematického filmu Underworld prokázal televizor vynikající statický kontrast, takže tmavé scény byly dobře čitelné, černá byla podána rovněž velmi věrně a rozsah polotónů byl velmi dobrý, pouze na jemných pastelových odstínech u přechodů byly znát limity televizoru. Podání pleťové barvy je přirozené a příjemné, oddělení barev by ovšem mohlo být i lepší. 

Možnosti nastavení obrazu jsou odpovídající, uživateli televizor nabízí osm přednastavených režimů obrazu, v menu pro pokročilé se dá nastavit i potlačení chvění velkých ploch. Akční režim naopak zkrátí zobrazení jednotlivých snímků, a tak u rychlých scén filmových brání rozmazání obrazu – při některých scénách je ale pak vidět blikání displeje. Nastavení jasu můžete nechat na automatice, která se postará, aby jas displeje odpovídal úrovni okolního světla.

zvuk prostor.jpgformát.jpg
Mezi zajímavosti televizoru patří volba formátu digitálního zvuku a volba formátu obrazu při nahrávání na externí rekordér

U modelu LC-46X20E nenaleznete především 100 Hz technologii – tu má až vyšší model LC-46XL2E. Na první pohled to ale není poznat – teprve velmi rychlé složitější scény prozradí (rychle letící hejno ptáků při hýbající se kameře), že 100 Hz technologie není přítomna. Snížená ostrost byla znát i na rychle běžícím drobném textu. U sportu to viditelné není, například závody F1 byly zobrazeny korektně. U počítačových her bylo zobrazení výborné.

Automatické nastavení formátu obrazu funguje pouze u digitálního vysílání – což je veliká škoda. U analogového vysílání je tak divák při změně formátu během vysílání přinucen přepínat mezi šesti režimy (Normal, Zoom 14:9, Panorama, Full, Cinema 16:9, Cinema 14:9). Zvolený formát se navíc neváže pouze na jednu předvolbu.

Kromě digitálního a analogového tuneru televizor samozřejmě přijímá i digitální rozhlasové stanice. Příjemné je, že k rádiu (digitální stanice) má uživatel přímý přístup přes tlačítko na DO a pokud si zvolí v přehledné nabídce jednu ze stanic, může vypnout i displej.

dálka.jpg dlka otevřená.jpg
Pod odklopným krytem naleznete tlačítka pro přímé ovládání dalších připojených přístrojů

Malá nabídka možností nastavení zvuku je sice dostatečná, nicméně byla pro mne lehkým zklamáním. K dispozici má uživatel jen nastavení basů a výšek, případně může zvolit prostorový zvuk – nic víc, nic míň. V normálním režimu je zvuk nevýrazný až plochý. Aktivace prostorového režimu a drobná úprava velmi pomůže; zvuk ožije a dostane náznak hlubších basů, zvukové pole se rozšíří a prohloubí. Majiteli AV přijímače ale vřele doporučuji využít digitální optický výstup zvuku na zadní straně. 

Velký obraz pro každého?

Dražší LC-46XL2E nabídne navíc 100 Hz technologii a 10 bitové zpracování barev – tudíž je schopen zobrazit větší škálu barev a jemnější barevné přechody. Technologii RGB+, jenž vylepšuje podání barev, má i levnější Sharp LC-46X20E. Funkčně jde o velmi povedený televizor. Díky obrazové kvalitě displeje, vysokému kontrastu a výbornému podání černé lze na televizoru Sharp LC-46X20E bez jakýchkoliv problémů sledovat i filmy v podvečer – máte-li Blu-ray či HD DVD, pak využijete kvality televizoru na maximum. Vyšší cena sice stále Full HD televizor řadí spíše mezi luxusnější zboží, pokud ale po něm toužíte a nechcete zbytečně investovat do toho nejdražšího a nejvybavenějšího, možná právě LC-46X20E nabídne právě to, co hledáte.
 
Klady
  • podání černé
  • výborný kontrast
  • malé rozměry
Zápory
  • bez úpravy slabší zvuk
  • nemá PIP

Sharp LC-46X20E

cena 64 990 Kč

  • úhlopříčka 117 cm (46“)
  • zobrazovací technologie LCD
  • rozlišení 1 920 × 1 080 bodů
  • pozorovací úhly 176°
  • kontrastní poměr statický 2 000:1
  • jas 450 cd/m²
  • rychlost odezvy 4 ms (akční režim)
  • obrazové formáty Normal, Zoom 14:9, Panorama, Full, Cinema 16:9, Cinema 14:9
  • vylepšení obrazu digitální hřebenový filtr, DNIe, digitální redukce šumu, OPC, RGB+
  • normy PAL/SECAM, NTSC na AV
  • počet tunerů 1, analogový/digitální
  • teletext ano
  • česká nabídka ano
  • reproduktory 2× 15 W
  • vylepšení zvuku surround
  • konektory 3× HDMI, 2× SCART, komponent video, S-Video, kompozitní video + stereo, VGA + stereo, RS-232C, CI slot, sluchátka, výstup zvuku optický digitální a analogový stereo
  • podstavec pevný
  • spotřeba 245 W
  • rozměry (v × š × h) 698 × 1 101 × 95 mm
  • hmotnost 25 kg (TV)
  • příslušenství dálkový ovladač, podstavec
Zdroj
  • Sharp, Praha
  • kontakt 233 342 824 
  • www.sharp.cz
  • záruka 2 roky
 
AVmania.cz hodnotí
designHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
obrazHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
zvukHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.png7/10
funkceHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
ovládáníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0,5_tmavsi.png9/10

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud