50
Fotogalerie

Samsung QE55Q70R: 4K QLED a umělá inteligence v akci [test 4K HDR LCD TV]

QLED loni dospěl a nejvyšší řada aspirovala na nejlepší LCD TV všech dob. Letos i do nižších řad QLEDů zamířilo přímé zadní podsvícení a upscaling s prvky umělé inteligence, který se loni objevil u 8K QLEDu. A výsledek?

Plusy
Kompletní práce s obrazem, včetně kontrastu
Přirozené plnohodnotné barvy
Slušná černá a zářivá bílá
HDR
Snaha o co nejvyšší čistotu obrazu
Pohodový zvuk s basovou složkou
Satelitní tuner uřídí motorově natáčenou parabolu (USALS, DiSEqC 1.2)
Korektní chod firmwaru (stabilita operačního systému Tizen)
Ekvalizér
Přehlednost menu
Intuitivní ovládání s One Remote
FastScan pro satelit (Skylink)
Velká dávka využitelných aplikací
Práce s titulky
Ambient Mode
Design
Minusy
Vynucuje si účet pro instalaci aplikací
Pro citlivý zrak - frekvence řízení podsvícení panelu
Sem tam světlé probliknutí u přepínání stanic
Nutnost instalovat aplikaci pro HbbTV
Pro někoho - chybějící USB 3.0
Zdvojené tunery s jedním CI+ slotem
Bixby s ovládáním a vyhledáváním přes mikrofon v ovladači neumí česky
9  /10

Samsung redakci avmania.cz vyslal první vlaštovku roku 2019. QLED 4K/UHD HDR LCD televizor s označením QE55Q70RAT. Jak naznačuje jedna z číslovek v názvu, jedná se o 55“ velikost, která je druhá nejmenší v představené typové řadě. Doplňuje vzrostlejší bratrstvo, kteréžto velikostně stoupá od 65“ přes 75“ až po 82“ obra. Na druhé straně o dvě hlavy přeskakuje menšího sourozence v dnes již, dá se napsat, základní (skoro dospělé) 49“ úhlopříčce.   

WR181b2_2.jpg

Druhou informací vyvěrající z názvu jest použitá technologie panelu – Quantum Dot se 100% objemem barev. Spíše polomatnému panelu dodává potřebnou „šťávu“ přímé zadní podsvícení (Direct Full Array). Technologie Quantum HDR 1000 (HDR10+/HLG) vás chce nechat objevovat novou úroveň vysokého dynamického rozsahu (HDR). Vzhledem k výraznějšímu kontrastu vám už údajně neunikne žádný detail. Procesor Quantum 4K řídí operační systém Tizen, proudící hbitě v žilách testovaného borce.

Umělá inteligence AI Upscaling využívá strojové učení k redukci šumu, obnovení detailů a zostření hran zobrazených objektů nebo textu. Libovolný obsah tak vylepší téměř do kvality 4K rozlišení. Samsung přidává Inteligentní režim, a to pro obraz i zvuk. Nebojte se – uživatel má možnost jednotlivé součásti deaktivovat. Nechybí novinka z loňska – Ambient Mode. Režim Ambient promění vypnutou obrazovku na prostor pro prezentaci fotografií, designové dekorace nebo se jednoduše přizpůsobí barvě okolní stěny. Díky integrovanému řešení Samsung SmartThings se QLED zapojí do vaší sítě chytrých zařízení a senzorů.

P5120264.JPGP5120262.JPG

Ať už používáte iPhone, iPad nebo Mac - videa, hudbu i fotografie z nich teď můžete sledovat také na své QLED - AirPlay 2. Další výbava zahrnuje virtuálního asistenta Bixby. Bohužel si neporadí s naší mateřštinou. Daleko lépe zapůsobí přítomnost zdvojených tunerů (DVB-S/S2/T/T2/DVB-C/analog), bohužel nepodpořena dvojitým CI slotem pro modul s kartou pro placenou službu. Q70 pořídí záznam, případně upozorní na blížící se pořad. Populární HbbTV 1.5 po doinstalování nechybí, stejně jako mnoho dalšího. Nesmíme zapomenout na režimy pro hráče s vylepšením FreeSync.

Design, základní popis

Vzhledově „tichý a temnější“, nadčasový výraz těla, podepírá dvojice od sebe směřujících nohou s jednoduchým osazením bez šroubků.

P5120265.JPG P5120260.JPG

 

Spíše polomatný panel s výraznou touhou rozptýlit odlesky, obtéká tmavá kovová linka. Středově orientovaný nápis Samsung byl obtisknut na mírné rozšíření, jehož spodní plochu vyplňují základní prvky řízení a v netradičním prostoru osazená (červeně svítící/blikající) stavová dioda. 

Konektorová výbava

Veškerá přípojná místa směřují při čelním pohledu vpravo. Jeden shluk sdružuje dvojici USB portů (1x s přívlastkem HDD), digitální optický (audio) výstup, čtveřici HDMI (1x s přívlastkem ARC - zpětný audio kanál).

P5120250.JPG P5120255.JPG

Dolní část se věnuje připojení k počítačové síti - LAN, dvojici šroubovacích satelitních „F“ konektorů a zapojení k běžné anténě, respektive šňůry provozovatele kabelové televize. Na záda připevníte adaptér pro zasunutí modulu s kartou placené TV. Nejdříve nutno odstranit zaslepení. 

Dálkový ovladač

Černá, malinká, lehce prohnutá dálka, kterou z minulosti známe. One Remote ovladač s redukovaným počtem tlačítek nakonec nezvládl nástup dalších služeb a mírně se podvolil. Oproti loňským modelům napočítáme o tři víc. Netflix, Prime Video a Rakuten TV. Názvy jasně vysvětlí jejich určení. Zůstanu konzervativním a tento krok neocením. Raději, a nejen já, bych přijal klidně tři klávesy navíc, avšak se svobodným uživatelským přiřazením libovolné akce.

P5120247.JPG

Další pomyslné vylepšení není vidět. Osazený mikrofon byl navázán na virtuálního asistenta – Bixby. Škoda, že naší mateřštině nerozumí a tak se nepřizpůsobí Vám, ale musíte se přizpůsobit Vy. Hlasové vyhledávání a ovládání pracuje v několika jazycích, přičemž čeština chybí.

Zbytek zůstává víceméně nezměněn a tak naše kdysi projevená radost, se vynořuje. Jedenáct základních kláves (není započítána výše popisovaná trojice a směrový kruh počítáme za jednu) skutečně výborně zastane kompletní řízení stroje. K úžasu mnohých. K rozšíření povelů přispívá alternativní délka stisku některých buttonů, s odlišnou akcí. Kývavým pohybem vpřed a vzad si příslušným čudlíkem přehodíte stanici, ale jeho krátkým stiskem zavoláte elektronického programového průvodce. Dlouhý stisk vyvolá seznam stanic s filtrací.

Stále neexistuje cesta rychlého vstupu do hlavního menu. Delší zmáčknutí klávesy s piktogramem domku, nemá přiřazenu funkci navíc. Co tomu brání?

Systém takto vytvořeného řízení televizoru přechází rychle do krve. Ovladač skvěle padne do ruky, která ho nemá potřebu odkládat. Takříkajíc s ní sroste. Celé řešení evidentně vymyslel člověk, který věděl, co dělá a jak dělá.

Chytrý televizor Samsung musí jít řídit přes chytrý telefon, anebo tablet s příslušnou aplikací.

Nabídka ovladače s teletextem a barevnými tlačítky.JPG
Virtuální klaviatura s číselnou provolbou, vyvoláním teletextu a barevných tlačítek. Dvojí stisknutí klávesy pro čísla přejde jinam. Otestujte!

Počáteční nastavení a ladění

Standardní textový průvodce klidně a přehledně provede nového majitele primárním nastavením a laděním. Dramatického studia netřeba. V prvním kroku stanovte jazyk prostředí a čtěte informace na panelu. Dle nich vybírejte. Po volbě jazyka prostředí pokračuje novopečený majitel v linii… Doporučení ke stáhnutí SmartThings aplikace do telefonu pro lepší nastavení->Země určení->Průvodce připojením všech zařízení->Hledat kanály s výběrem typu „antény“ (Anténa/Kabel/Skylink/Satelit) a případným typem kanálu (Digitál/Analog).

Standardně preferujeme Skylink pro satelit. Samsung stále neovládá Auto DiSEqC a tak nezbývá obsluze než vstoupit do nabízeného settingu a navolit Typ připojení antény (Samostatná/Duální), vybrat operátora (ČR/SR), nastavit LNB. A protože Auto DiSEqC není k dispozici, k poslednímu jmenovanému kroku musíte znát pořadí LNB na DiSEqC přepínači. My chceme na pozici jedna přiřadit Astru 23,5°E, na pozici 2 Astru 19,2°E. Pozici tři a čtyři vypínáme. Sice na čtyřce visí další z Aster, ale systém ji v této chvíli přiřadit nedovolí, což souvisí s dříve preferovanou volbou Skylink, která tuto družici prostě nezná/nevyužívá.

Satelit-Uživatelský režim.JPGSatelit-Instalační režim-motorové natáčení.JPGSatelit-Nastavení regulátoru polohy.JPG
Integrované satelitní „příslušenství“ u televizorů Samsung potěší radikálnější klientelu. Nebojí se motorového natáčení a rozsáhlejší editace vyhledaných stanic.

Satelitní tuner Samsungu sice neumí pracovat v automatickém DiSEqC režimu, avšak o uživatelsky přívětivý FastScan Vás nepřipraví. Nalezení stanic se tak stává jednoduchým a rychlým. Proběhne během několika málo vteřin. Ještě doplníme… na rozdíl od valné většiny konkurenčních platforem, které pracují s integrovaným satelitním tunerem, televizory Samsung akceptují satelitní řetězec obsahující motorové natáčení paraboly. Skuteční lovci tak nemusí kupovat externí set-top-boxy.

DVB-S2 tuner vypadá méně citlivě. Orientační síla a kvalita signálu byla jako obvykle u této značky hlášena v nižších hodnotách (rozdílně oproti dalším měřením), ale taktéž několikrát zazlobilo přepnutí (nenaskočila stanice s hláškou o nepřítomném/slabém signálu). Provedli jsme zkoušku na dalších, námi využívaných zařízeních, a hodnoty tam zobrazené byly na standardní úrovni. Přehazování stanic sem tam doprovází jakési světlé probliknutí panelu.

Máme nastaveno a odsouhlasíme naladění satelitních stanic. V tomto okamžiku se nezjeví hláška, která provedený úkon (naladění stanic a jejich uložení do paměti) ohlásí. K tomu dojde až následně. Nelekejte se a plynule přejděte k dalšímu kroku - akceptace/odmítnutí inteligentního režimu pro automatické nastavení zvuku a obrazu. Kontinuálně navazuje ověření připojení k internetu (Kabel/Wi-Fi včetně 802.11 ac)->Smluvní  podmínky a Zásady ochrany osobních údajů (včetně personalizace reklam)->Vytvoření/Přihlášení k Samsung účtu->Možnost zálohovat data do Samsung Cloud (pro rychlejší obnovu při resetu TV, jeho výměně atp.).

Průvodce připojením.JPGSprávce externích zařízení.JPG Zámek kanálů.JPG
Připojte externí zařízení, určete jejich druh, pojmenujte je. Třetí fotka ukazuje aktivaci rodičovského zámku. Zamknete vše dle určení věkové kategorie, nebo čistě konkrétní kanály.

Nyní se jakoby vrátíme k ladícímu procesu. Co je zdrojem příjmu televizního signálu u Vás doma? Volíte jednu ze tří variant – Anténa/STB/Nepřijímám signál. Nyní konečně vyvěrá informace o vyhledávání kanálů se zobrazením jejich přehledu s virtuálním tlačítkem, kterým změníte dříve nastavené, anebo přidáte další „anténu“ – tudíž zdroj vysílání. My chceme ještě proladit DVB-T tuner. Filtrací vymezíme hledání na digitální stanice. Ladění DVB-T/T2 proběhlo v extrémní rychlosti. Výsledek překvapuje. Nacházíme jen nemnoho televizních a rozhlasových stanic. Televizor evidentně preferoval DVB-T2. DVB-T z neznámých důvodů ignoroval. K ladění se uživatel vrátí kdykoliv později. Hledejte v hlavní části menu.

Nastavíme aktuální čas, či ponecháme automatiku. Systém vyplivne hlášku, která obsahuje zopakuje provedená nastavení, jednoduše napsáno… souhrn. Nabízí se přizpůsobení Smart Hub přidáním nejpopulárnějších aplikací (HbbTV, Kuki, Evropa2, Frekvence 1, Steam Link, idnes.cz, Skylink (IPTV), sledovanitv.cz (IP TV), Digi TV (IP TV)…).

Prime Video aplikace.JPG

Vyzkoušejte si, jak pracovat s ovladačem. Zejména s kolébkovými přepínači, abyste netápali. Hotovo. Sledujte televizi, užívejte aplikace.

Pokračování 2 / 3

Menu a nastavení

Tizen ve své páté verzi předkládá zaběhnutý a výrazně odladěný systém s logickým ovládáním za pomoci One Remote ovladače. Korekce zasadíte v základní domovské obrazovce, horním řádku, v jakýchsi rychlých volbách, anebo v řádkovém hlavním menu. Procházení probíhá intuitivně, rychle a při bleskové odezvě na pokyn vyslaný z dálkového ovladače. Pouze ve dvou místech jsme si všimli zpomalení reakční doby systému na ovladač. Prvním místem bylo nastavení jazyka v úvodní sekvenci a druhým při výběru tapety v Ambient režimu.

Domovská obrazovka-výběrové karty s náhledem v horním poli.JPGDomovská obrazovka-nastavení s rychlými volbami.JPG Obrázek-nastavení obrazu.JPG
Domovská obrazovka interaktivně reaguje. Druhé foto zachytilo rychlé volby nastavení. Třetí obrázek klasickou část.

Dále nám samovolně vymizely některé doinstalované aplikace z domovské obrazovky. Když se nám toto přihodilo jednou, napadlo nás něco o špatném postupu a vymazání karty. Jenže po druhé už to rukama určitě nebylo. Za vším mohla stát aktualizace systému. Upozorňujeme, že aplikace se neodinstalovaly - nastala ztráta příslušné karty z nabídky.

Pro odpovědi na otázky otevřete implementovaný elektronický návod. Obrazový styl vybíráte a následně upraven ukládáte do čtyř uživatelských profilů (Dynamický/Standardní/Přirozené/Film) a dvou u zvuku (Standardní/Zesílený). Obojímu dokážete přiřadit inteligentní formu řízení s umělou inteligencí.

Obraz-Režim obrazu_profily.JPG EPG s informacemi o pořadu.JPGInformace o pořadu-podrobné.JPG

Zbylé uživatelské variace prostředí a nabídek si orientačně prozkoumejte ve starším videu. Samsung pokračuje v implementaci inteligentních, chcete-li automatických řešení, která občasně nedovolí uživateli více zasáhnout do projevu stroje. Byť má automatiku výrobce na vysoké úrovni, hnidopich si přeci jen posteskne.

Obecně přináleží prostředí k velmi rychlým, přepínání/procházení programů k jedněm z nejrychlejších v rámci televizorů s pokročilými operačními systémy.

e-Manual.JPGAktualizace softwaru - Podpora.JPGSeznam kanálů s nabídkou.JPG

Obraz

Loni vyřčené skutečnosti ke kvalitě obrazu LCD QLED Samsung platí z velké části i dnes. Byť jsem vynechal marketingové popisky a návod – nečetl je, tak ihned po prvním nastavení si nešlo nevšimnout, jak Q70 s obrazem aktivně pracuje. Umělá inteligence, respektive automatika, skutečně přechroustává dodávané krmivo a pracuje s ním velmi intenzivně.

Vyjádřím kacířskou myšlenku. Valná většina uživatelů nechce nic moc extra řešit,  a tak právě tato skupina vyskočí radostí a započne jásat nad dokonalostí digitálně upraveného obrazu. O svém tvrzení jsem se přesvědčil prostřednictvím vyjádření několika laiků, kteří se postupně k testování dostavili.

Samorostlému puritánovi už cosi takového pod vousy jít nemusí. Přepne se na „ruční“ režim, kde však zjistí, že některá řešení stejně ovlivňuje automatika, a to s menší/ větší agresivitou. Ručního štelování využije hlavně u ovlivnění barev a proměny ostrosti a plynulosti pohybových dějů ve filmech. Tradičně Samsung dodává dvojici posuvníků se stupnicí od nuly až po desítku. Jemnost jednotlivých kroků se hodí. Oceníte ji. Klokotavý děj, anebo na druhé straně přemíra telenovelového jevu. Každému dle libosti, s dostatečným odstupňováním. 

Nastavení inteligentního režimu.JPGObraz-Nastavení 20 bodů.JPGObraz-Nastavení Auto Motion Plus - LED Clear Motion.JPG
Všimněte si - inteligentní režim zastřešuje vícero voleb. Třetí screen a Auto Motion Plus - plynulost a ostrost pohybujících se prvků.

Z negativ jsme u testovaného kusu zaznamenali nepatrný clouding a tzv. špinavý jev (typicky u hokejového zápasu). Nejedná se však o nic, co by bylo zásadně cítit a snížilo kvalitu zážitku. A ještě jeden osobní postřeh, který si ověřte. Bolestí, kterou jsem jakožto jedinec s citlivým zrakem zaznamenal, byl méně komfortní pocit/vyšší zraková únava hlavně u nižších hodnot podsvícení. Připisuji to frekvenci řízení podsvícení (kmitu obrazu).

Povšechně předkládá Samsung QE55Q70R obraz ve vysoké jakosti. Soustředí se hlavně na čistotu, šumový klid, černotu případně zobrazovaných pruhů u filmů a práci s kontrastem, která v rámci této třídy atakuje hranici preciznosti. Scény touží prokreslovat, nevynechat tmavé kouty. K temnotě si příležitostně vypomáhá plošným snížením záře, čímž se jeví obraz tmavší. V několika mimořádně extrémních scénách drobně zapochyboval, jak moc tlumit/osvětlit a dočistit obrazový výřez, kde docházelo k rytmickému přechodu tmavé ke světlejší šedé s doplněním v podobě chvění povrchu (například – příšera se vynořuje z hlubin vod v neprosvětlené jeskyni s minimálním osvětlením).

Obraz-Nastavení pro pokročilé - Vyčištění dig signálu.JPGObraz-Místní ztmavení.JPG

Dofoukne prostor, s nádavkem hlubšího virtuálního rozsahu. Poradí si s dílem horší kvality a chvílemi až excelentně ho přepočte na panel. Někdo zmíní občasnou ztrátu jemných detailů. Záleží na nastavení a konkrétním videu kam až „agresivita čištění“ půjde.

Barevnost na první pohled přijde trošičku hutnější, avšak v rovinně přirozenosti, naprosto bez jakéhokoliv přetékání. Pocitově jsem se oddával jiným subjektivně viděným výsledkům u sledování běžného televizního vysílání, přehrávání z flešky, anebo u filmů jdoucích přes HDMI (typicky z Blu-ray přehrávače). Nic neběžného. Poslední varianta patří pro oko barevně k nejryzejším - nejpřesnějším. Subjektivně bych barvy lehoulince regulovat chtěl. Jak bylo napsáno – nejvíce pro tunery. K případnému „šizení“ očí, které následně řeknou cosi jiného než sonda, přispívá často vícero faktorů, ale o tom případně jindy.  

Pleťová přináší pocitově mírné snížení jemnosti a rozsahu pleťových tónů. Tu se jeví živější, jinde více „mrtvá“. Plošné černé nechybí nic, k čemuž přispívá výrazná chuť pracovat s podsvícením panelu, kdy se tento při celočerné scéně naprosto odmlčí (vypne podsvícení). Umí to provést poměrně rychle. Při večerním sledování v temném pokoji si ověříte, jak panel vykazuje vyšší tmavost, než bílá zeď za ním. Kontrastní scéna si vypomáhá i „šidítkem“ v případě světlého prvku na černém pozadí. Nepadá do větší černi, čímž brání výskytu rušivých jevů. Zneužije nedokonalosti ozářených očí diváka, který nedokáže v ten okamžik detekovat reálné nasycení černé.

Z druhého pohledu jindy a jinde naprosto famózním zásahem vykouzlí nečekanou atmosféru noční oblohy s hvězdami, která bývá pro LCD technologii mnohde limitní. Rozdíl v přístupu se dá připsat odlišnému typu a kvalitě přehrávaného obsahu.  

Obraz-Teplota barev.JPGObraz-Nastavení kolorimetrického prostoru.JPG
Jednoduchá proměna barevného nádechu.

Zkuste v různých chvílích nasadit odlišné korekce věnované práci s podsvícením a černou - uvidíte. Celoplošná bílá a odstíny šedé mohou trpět lehoučkým výskytem cloudingu. V námi testovaném kusu se jednalo o nerušivý a neznatelný nádech, který naprosto nebyl vnímatelný při standardních scénách. 

HDR – vysoký dynamický rozsah umí prokreslit tmavé a z druhého strany světlé partie. Hlavně při světelných „explozích“ menšího rozsahu, budete cítit potřebu hmouřit oči. Podobně při plošnějším výkřiku světla u sledování televizoru ve tmavé místnosti.

Obraz-Nastavení pro pokročilé s kontextovou nápovědou.JPGObraz-Nastavení velikosti obrazu.JPG
Orientaci usnadní kontextová nápověda. Druhý snímek zacílil na úpravu velikosti obrazu.

Obraz byl ve všech směrech a chvílích velmi disciplinovaný napříč spektrem dodávaného obsahu, bez ohledu na jeho kvalitu. Samozřejmě… SD vypadá hůře než HD a to nedosahuje kvalit UHD/4K. Nicméně uživatelstvo jistě ocení kvalitu vyčištění čehokoliv nežádoucího s pocitem výborné ostrosti u statických, ale i pohybových scén. Pozorovací úhly jsou mírně vyšší, než známe z minulosti. Obraz sledován při menším odklonu od kolmice není dramaticky degradován v barevnosti, nástupem nádechu/závoje a ponížením kontrastu. Sluncem prosvětlená místnost není překážkou. Rozptyl odlesků ve spolupráci s vyzářeným výkonem částečně omezí a přehluší vliv světla. 

Pokračování 3 / 3

Měříme

Televizor je osazen 10bitovým VA panelem s 100% pokrytím barev DCI/P3. Maximální celoobrazovkový jas bílé jsme naměřili 435 cd/m2 (v režimu Dynamický), v kinorežimu pak 215 cd/m2. Podotýkám, že s vypnutým senzorem okolního jasu, který vám večer jas ztlumí ještě více. Co se bodového jasu týče, tak i díky přímému zadnímu podsvícení se dostanete na 1 000 cd/m2.

Je obecně známo, že QLED míří přímo proti OLEDu, a tak i měření potvrdilo, že Samsung dělá pro nejemnější černou maximum. Poku je černá přes celou obrazovku, tak je absolutní, při černobílé šachovnici s 50% podílem bílé má černá výborných 0,035 cd/m2. Naměřený statický kontrast byl 6209:1.

šedá kino.jpggama.jpgRGB.jpg
Bílá.jpg gamut.jpg
Nastavení obrazového režimu Kino

Pokud jde o nastavení obrazu, tradičně jsme zvolili režim Kino, který by se měl držet standardu Rec.709. Barevná odchylka režimu Kino dE 3,64, gama je 2,33, pokrytí barev je vynikající. Nastavení barev je velmi dobré, pouze modrá by mohl být lepší, stejně tak nastavení teploty bílé je 7 500 OK, místo 6 500, takže je o něco studenější. Z výroby naměřené hodnoty tak budou bez problémů vyhovovat drtivé většině náročnějších diváků. Zbytek může sáhnout po kalibrační sondě a po možnostech dalšího, přesnějšího doladění.

 

Zvuk

Počáteční překvapení udělí obsluze snížená dávka profilů. Uživatel nově uloží preference do pouhých dvou, anebo zavolá umělou inteligenci. Uživatelstvo sice nemusí redukční krok vnímat pozitivně, ale už pouhé drobné zamyšlení přináší uklidnění. Ne, nic špatného se nestalo. Automatika zvládá vylepšení zvuku v základu slušně. Kdo chce víc, deaktivuje AI a nasadí ekvalizér, který projev významně pozmění. Víc nepotřebujeme.

Už v defaultním nastavení se zvuk linoucí z integrovaných reproduktorů dá akceptovat, dovolím si napsat – ocenit. Zní velmi dobře. Nemusíte honem spěchat pro externí zvukový systém. Zvuková vlna se přirozené rozprostírá po místnosti v pravo-levém a předo-zadním směru. Působí jednoduše, kontinuálně a plně.

Zvuk-Ekvalizér.JPG
Sedmipásmový ekvalizér.

Ucho u filmové prezentace nemá dojem z nedostatečnosti. Nedílnou součástí jsou brumlavé dunící hluboké tóny. Srozumitelné mluvené slovo a neagresivní výšky na ně navazují. Dalším plusem jest projev při různé hlasitosti. Sluch ocení důstojnou prezentaci bez excesů. Prezentace zvukových děl nezarmoutí, nicméně mohla by opustit svoji jednoduchost a rozehrát analytičtější styl s vyšší viditelností jednotlivých nástrojů. Ano, to už se projevil puritán.

Pro mnoho posluchačů zvučí Q70R naprosto pohodově, vhodně pro – dá se napsat – jakoukoliv chvilku. A to se cení!

Multimédia

Samsung se snaží udělat ze svého díla ještě lepší středobod multimediálního řetězce (a nejen toho) v rámci Vaší domácnosti. Naleznete tak SmartThinks pro napojení na inteligentní domácnost, ale taktéž asistenci Bixby. U této ovšem zamrzí nepřítomnost alespoň základních sady příkazů a odpovědí v naší mateřštině. I my jsme plnohodnotní zákazníci, hradící požadovanou částku a taky si zasloužíme dostat stejné zboží, stejné jakosti, v tomto případě – se stejnou výbavou – jako jinde. 

Ambient Mode se vylepšuje o další pozadí, která stáhnete. Drobnost ocení příznivci změn. Nezírejte na černou plochu panelu a vylepšete ji o obrázek z předpřipravených, nebo svoji oblíbenou fotku. Anebo sjednoťte pozadí za televizorem s výrazem panelu s jeho následným „zmizením“. K tomuto účelu slouží doporučená aplikace do mobilního telefonu.

Ambient režim 1.JPGAmbient režim 2.JPGAmbient režim 3.JPG
Ambient Mode. Na posledním obrázku s nastavením.

Na internetových fórech si nelze nevšimnout nelibosti uživatelů nad krokem, který jsme v nedávné minulosti zaznamenali. Ano, omezení podpory pro DivX a DTS rozladilo příznivce značky. Kdo chce potrápit softwarový přehrávač v televizoru, musí vynechat výše uvedené. Musíte hledat, co přímo přehrát jde. Novější formáty dostanete na obrazovku bezproblémově. Titulky, včetně vybavených českou diakritikou, si užijete. Do sytosti. Nastavte kódování, velikost, barvu a další.  

Záznam sledovaného pořadu na připojený harddisk funguje. Upozornění na očekávaný pořad jakbysmet - v případě zapnutého televizoru. Ve chvíli, kdy zařízení „uspíte“ prostřednictvím ovladače do standby režimu, se samo neaktivuje a oblíbený pořad promeškáte.

Piktogramy nahrávání_Timeshift_Informace.JPG

HbbTV standardně u Tizenu musí obsluha doinstalovat. Nyní teoreticky jednodušeji, ihned při instalaci telky se objeví v seznamu populárních a doporučených aplikací. Zkusili jsme vyhledat a přehrát několik pořadů z archivů. Běží – bez záseků. EPG/Guide přesune obraz do malého okna a zvuk právě sledovaného pořadu utlumí maximálně na vteřinu. Paradoxně v prvních chvílích seznamování se s Qéčkem, to znamená s původním softwarem, k přerušení zvuku nedošlo vůbec. Elektronický programový průvodce, stejně tak informace o právě sledovaném pořadu jsou přehledné.

HbbTV.JPGEPG_Guide.JPGTeletext.JPG

Tizen vždy dokázal potěšit množstvím využitelných aplikací, které byly cíleny i na našince. Za všechny jmenujme Kuki, sledovanitv.cz, HBO Go, skylink.cz, Youtube. Nechybí Netflix, Filmbox Live, VOYO, stream.cz, Facebook, aplikace předpovědi počasí a drobné hry. Kuki a sledovanitv.cz jsme pro Vás odzkoušeli důkladně, včetně vytváření virtuálních nahrávek a jejich následného přehrávání. Jejich řízení funguje i přes specifický ovladač. Stačí přijít na logiku – kde co visí, kde jakou funkci najdete.

Aplikace.JPGKuki aplikace.JPGsledovanitv.cz aplikace.JPG
„Obchod“ s aplikacemi, Kuki IP TV a IP TV sledovanitv.cz.

Závěr

Přemýšlel jsem, co napsat závěrem. Kromě očekávaného zopakování hlavních faktů, jsem chtěl vyplodit jednu jednoduchou a všeříkající větu. A zde ji máte... ZA MĚ DOBRÝ!

Nejdříve zápory: Asi jediné, s čím se nedokáže můj přecitlivělý zrak dlouhodoběji popasovat, byla frekvence řízení podsvícení, více u nižších hodnot jasu. Dále mne trochu zaskočily mizející karty aplikací na domovské obrazovce (asi po aktualizaci, ale...) a rozhodně neopomenu zmínit Bixby bez naší mateřštiny a promeškaný pořad vlivem neochoty spustit LCDčko z vypnutí při naprogramování.

A nyní klady: Zde už přichází velká porce radosti a pozitivních zážitků. Klidný obraz bez mihotání částic, bez artefaktů a šumu, ale přitom s precizní ostrostí a hloubkou. Fajnšmekr poznamená chybějící, redukované detaily, já ale oponuji a jsem schopen prokázat přímý vliv nastavení a kvality videa. Černota obrazu neurazí, jen ona práce s černou vychází z jiného přístupu, než třeba u konkurenční technologie - OLED. Ona neurazí, ona fascinuje. Když sledujete černý panel a zhasne - řeknete dobrá, mám černou. Jenže si pustíte noční scény s oblohou, hvězdami, denní s průzračným nebem, prokreslenými oblaky a v rohu zářícím sluncem, pocítíte netradiční a nezvyklý pocit úžasu. U LCD v této třídě jednoznačně. Zde má Samsung velkou pochvalu za práci s podsvícením, ukazuje se přínos přímého zadního podsvícení, které Q70 má.

Pohodovému vizuálnímu zážitku sekunduje lahodný zvukový projev, který svým nevtíravým, hřejivým temperamentem zapadá přesně na hranici nekonfliktního poslechu pro každou chvilku. Nehraje si na virtuóza, který osloví pouze úzkou skupinku budoucích majitelů, přičemž zbytku bude naprosto cizí. Troufám si tvrdit, že ve svém předurčeném poslání, vyhoví vlastně komukoliv. Dodává vše s přehledem, lehkostí, nehledě na aktuálně nastavenou hlasitost.

Samsung QE55Q70RAT navíc překypuje využitelnými a vyhledávanými aplikacemi, včetně těch přímo ušitých na míru nám. Aplikace pod operačním systémem Tizen pracují svědomitě a korektně. Diváctvu nevadí jiný, specifičtější styl ovládání. Velmi rychle přechází do krve. Snad osoba totálně lpící na přímém intenzivním přepínání prostřednictvím číselné klaviatury, si zvyká déle. Moje maličkost nikoliv, a to mně rozhodně nesedne jen tak něco. Jak už jsem psal dříve. One Remote se stává součástí mé ruky tak moc, až si ani neuvědomuji, že ho stále držím a neodkládám.

Vzhled jistě neurazí žádnou hospodyňku. Té, která se těžce smiřuje s neustálou černotou velkých placek, nabízí Ambient Mode s pozadím dle libosti. Co víc si přát?

Dílo se zdařilo. Vzhledem k mimořádnému, sladěnému a nekonfliktnímu (nejen) subjektivně viděnému a slyšenému audio-vizuálnímu zážitku, získává Samsung QE55Q70RAT naše vřelé doporučení. 

Samsung QE55Q70RAT

Cena orientační:  43 990 Kč

 

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud