21
Fotogalerie

Denon DP-450USB: Hi-Fi gramofon s možností přímé digitalizace gramodesek [test]

Doposud Denon snažil nabídnout hlavně gramofony finančně dostupné a technologicky, designově i zvukově tomu poplatné. V modelu DP-450USB zkusil nabídnout plnohodnotné Hi-Fi kvality v moderním šik balení a ono se to povedlo.

Plusy
nekonfliktní celkový zvuk
pěkný design a zpracování
vkusná RIAA ekvalizace, pokud nechcete externí phono
snadné ovládání
Minusy
trochu moc moderní kryt
8  /10

Nejznámější jména na trhu gramofonů asi každý snadno vyjmenuje z paměti a tak nějak dost možná bude předpokládat, že jsou to i ta nejprodávanější. Že mezi nejprodávanějšími pěti značkami je ale i Denon, to už možná trochu překvapující je, protože japonská značka je mnohem známější pro svou elektroniku.

DP-450USB-Gallery-Slider-W5_eu.png

Na druhou stranu, třeba firemní přenosky mají pověst výtečnou. Nejnovějším přírůstkem do nabídky v analogovém segmentu je gramofon Denon DP-450USB (který je identický s modelem DP-400, vyjma USB výstupu pro ty, kteří chtějí digitalizovat své vinyly).

Vzhled a konstrukce

Na rozdíl od nižších, víceméně plnoautomatických modelů pro nenáročné poslouchání vinylů, má DP-450USB ambice oslovit i hi-fi svět. Je to vidět i na samotné podobě gramofonu, který je v dané ceně opravdu pěkný - šasi z MDF má půdorys 41,4 x 34,2 cm (a výšku 13,2 cm) a je lakované do černé barvy a posazené na čtyřech značně naddimenzovaných nožkách. 5,8 kg hmotnosti má na svědomí hlavně integrovaný motor a vůbec vší elektronika.

81630a89-bebb-4a97-84ad-410545a38159.jpg

Atypický je protiprachový kryt, tvarovaný a vybavený stojánkem, takže si ho můžete při poslouchání posadit vedle gramofonu a elegantně o něj opřít obal svého vinylu, k čemuž je koncipovaný.

Na tenké čelní stěně základny je USB port a vedle něj dvě tlačítka - jejich pomocí můžete na flashku uložit záznam vinylu buď v MP3 nebo ve WAV.

V levém dolním rohu při pohledu shora se nachází otočný volič otáček - můžete si zvolit 33, 45 nebo i 78 otáček za minutu a vyhovět tak v zásadě jakémukoliv vinylu. Samotný talíř je nízký a jednoduchý, poháněný motorkem uloženým pod ním přes klasický řemínek, přičemž na horní straně je tlustá gumová podložka.

D_DP_450_gallery_1_White_eu.jpg

Raménko působí důstojně, má esíčkový tvar a na konci je klasická hlavička s předem osazenou MM přenosku CN-6518. S tím se pojí i to, že nastavení gramofonu je mimořádně jednoduché.

D_DP_450_USB_gallery_2_eu.png

Na zadní straně je k vidění centrálně vsazený panel, na němž krom samozřejmé dvojice cinchových konektorů se zemnícím kolíkem najdete i napájecí zásuvku pro 12 V spínaný zdroj. Je tu ještě dvoupolohové šoupátko, kterým můžete zapnout ekvalizaci, takže pokud chcete maximální jednoduchost, nemusíte se trápit s phono předzesilovačem a na výstupu dostanete linkovou úroveň. Poslední tlačítko slouží k aktivaci funkce Auto Stop, která zastaví otáčení talíře na konci desky, abyste si neušoupali hrot, pokud na gramofon pozapomenete.

Gramofon DP-450USB je - zcela bez hanlivosti - koncipován jako masová záležitost, proto ani výrobce neuvádí příliš mnoho parametrů. Snad jen odstup signálu a šumu na úrovni 65 dB by mohl být vypovídající - je to totiž parametr v zásadě standardní s ohledem na konkurenci.

Jak to hraje

Poslech Denon DP-450USB probíhal v poslechové místnosti dovozce, kde byl gramofon primárně připojen k systému Denon PMA-800NE a Polk Audio Signature S60e, S55e a S20e nebo Bowers&Wilkins 603 a Bowers&Wilkins 606. Propojeno bylo kabely InAkustik. Alternativně jsme měli k dispozici gramofon McIntosh MT10 a MT2 a systém McIntosh C52 / McIntosh MC1.25KW.

D_DP_450_USB_gallery_3_eu.png

Basová linka v "Tricycle" od Flim & The BB´s měla takový ten pro Denon charakteristický měkký, bohatý a lehce vřelejší charakter, který si můžete spojit jak se značkou jako takovou, tak s tím, jak si mnozí představují "klasický vinylový zvuk". Nemáte pocit, že gramofon vydává nějaký hutný, opravdu hluboký bas, ten se spíše tak uvolněně houpe a pruží, aniž by sklouzl od férové čistoty. Je to prostě příjemně nastavený bas, klidný a dobrý co do objemu i co do pocitu plnosti.

Hlas Kari Bremnes v "Gåte Ved Gåte" zněl také takovým tím "hezky analogovým" způsobem, sytý, bohatý a měkký. Nebyl tak úplně vytažený do popředí hudební scény, ale čitelnost byla rozumná, zejména při použití externího phono předzesilovače je artikulace a srozumitelnost prostě dobrá. Není tu snaha o žádnou cílenou analytičnost, ale hlavně o celkovou příjemnost.

Cinkot nejvyšších tónů činelů ve "What Am I Here For?" tria Drummond, Jones, Higgins byl decentní, opět bez důrazu na analytické rozkreslení šumění na jednotlivá ťuknutí paličky do činelu, ale přesto s už zřetelnou strukturou jednotlivých tónů. Byl to zvuk lehký, spíše decentně jemný, než výrazně znělý a opět hlavně příjemně uvolněný. Právě tady by ale možná špetka jiskry a znělosti navrch slušela.

Dynamicky se gramofon v "Just for you" od The Blazers také drží ve spořádaných standardech dané cenové kategorie. Není tu snaha o nějaký dravý, mohutný zvuk, spíše jde o uvolněnost, plynulost a houpavě lehký celek, který není plochý, ale ani nijak dramaticky netlačí na pilu. Opět jde hlavně o to dosáhnout "komfortního" a dlouhodobě příjemného zvuku.

Jak už bylo řečeno, DP-450USB se nesnaží o nějakou analytickou reprodukci, to se ukázalo i v "Save Your Love For Me" Melissy Morgan. Měkký a vřelý zvukový celek ale není nějaký spletitá zvuková hromada, je to snad jen lehounce opatrnější, kulatější podání, v němž se ale vyznáte - zpěv i nástroje jsou dostatečně samostatné, zpěvačce je rozumět a vůbec to prostě splňuje očekávanou úroveň běžného hi-fi.

V "Exactly Like You" The Ray Brown Trio byla pěkně načrtnutá hudební scéna s fajnovým pravolevým rozčleněním nástrojů, byl to takový celkově spíše snaživě větší, nadýchanější zvuk, s pocitem hutné mohutnost, ale přesto solidně přehledný. Žádný hologram, ale ani už žádný plochý chumel.

Příjemná "Belle of the Ball" Eliza Gilkyson byla velmi "analogová" - tedy taková, jakou byste čekali od gramofonu; vřelá, měkká, pocitově barevná a klidná, naprosto nekonfliktní a jaksi jemná. Oceníte plynulost, s jakou hudební zážitek nenásilně proplouvá prostorem, netlačí na pilu a nechává vás relaxovat přesně podle všeobecně vžitých představ o tom, jaký má gramofon být.

Verdikt

Tak, jak se doposud Denon snažil nabídnout hlavně gramofony finančně dostupné a technologicky, designově i zvukově tomu poplatné, tak zkusil v modelu DP-450USB (a v obdobném, jen možnosti digitalizace prostém, ale mile levnějším modelu DP-400) nabídnout plnohodnotné hi-fi kvality v moderním šik balení a ono se to povedlo.

Gramofon není žádný opatrný malý kousek, je ho realtivně kus, je pěkný a moderní a zejména jeho mírně nepraktický protiprachový kryt z něj činí i designově poměrně originální kousek.

Celkově má pak takový milý, nekonfliktní, bohatý, klidný, vřelý, jemný a přesto všechno férově čitelný zvuk, který dostává hi-fi nárokům a může směle stát po boku jakémukoliv obdobně drahému konkurentovi. A navíc nabízí vestavěné phono decentní úrovně, pokud třeba nechcete mít v systému další krabičku s dalšími kabely. DP-450USB je rozhodně férová nabídka...

Denon DP-450USB

  • Cena: 15 990 Kč (DP-450USB)
  • Cena: 12 990 Kč (DP-400 – verze bez USB)

Zapůjčil: Eurostar Ostrava


Poznámka redakce: Autor je šéfredaktor magazínu HiFi Voice, článek byl převzat z HiFi Voice.

Určitě si přečtěte

Články odjinud