30
Fotogalerie

Acer P7500: test Full HD projektoru

Mezi Full HD projektory Acer vyniká opravdu vysokou svítivostí. Luxusní parametry slibují špičkovou filmovou projekci, nebo velmi kvalitní prezentace. Pro co je lepší?

Kapitoly článku:


Po levném 1080p projektoru BenQ W1100 tentokrát otestujeme dvojnásobně dražší DLP projektor. Podíváme se, zda za přidanou cenu poskytuje i náležitou přidanou hodnotu. Výrobce slibuje špičkový projektor s luxusními parametry pro reprodukci naprosto věrohodného obrazu pro filmové nebo reprezentativní projekce. Nejsou ale jeho sliby chyby?

4000 ANSI Lumenů má umožnit promítání na velkou projekční plochu z větší vzdálenosti na místech jako jsou velké obývací pokoje, přednáškové sály nebo obchodní domy. Dále je Acer P7500 vybavený USB portem, z kterého lze bez použití počítače promítat fotografie, případně upravené prezentace a díky konektoru RJ-45 ho lze připojit do sítě pro jednoduché ovládání a správu.Je tedy evidentní, že jeho zaměření je více na prezentace než na promítání filmů.

 _DSC8334.jpg
 

Mistr prezentace

Ale prezentovat se Acer P7500 umí. Není to ani zdaleka takový drobeček, jako levnější DLP projektory právě třeba typu v úvodu zmiňovaného BenQa W1100, jeho robustnější postava a elegantní design vzbuzují respekt. Pro připojení obrazového signálu je k dispozici digitální HDMI, DVI i standardní D-Sub, komponentní, kompozitní a S-Video konektor. Vzhledem k ceně projektoru se mi zdá jen pouze jeden HDMI vstup trochu málo a kdo dnes ještě používá DVI?

_DSC8341.jpg

Na rozdíl od levnějších DLP projektorů je Acer P7500 vybavený horizontálním i vertikálním posunem čočky. Ten ale svým nepatrným rozsahem připomíná spíš alibistickou falešnou reklamu než praktickou funkci. Zatímco u LCD a LCOS projektorů běžně posunete obraz o celou jeho šířku a někdy výšku do obou směrů, zde se pohnete opravdu jen o pár procent.

_DSC8337.jpg _DSC8339.jpg

Takže stejně jako u BenQu W1100 zůstávají jedinými možnostmi instalace konferenční stolek před divákem nebo stropní montáž nad ním. V profesionálních podmínkách připadá v úvahu i promítání z jiné místnosti. Pro orientaci s maximálním zoomem dosáhnete ze 3 metrů od čočky objektivu projektoru obrazu širokého přesně 2 metry. Dva přítomné  vestavěnéreproduktory pak jsou u čistokrevných filmových projektorů ne často viděnou záležitostí.

Vládce větru

Po zapojení projektoru a jeho spuštěni získáte také respekt k větráčku ochlazujícím jeho ultra výkonnou lampu. Ten má totiž kadenci menšího vysavače. Zkrátka 4000 ANSI Lumenů má svoji cenu. V malé místnosti je jeho hlasitost opravdu neúnosná, takže jsem okamžitě Acer P7500 přepnul do režimu Eco a všechno další testování prováděl v něm. I v něm hlasitost větrání odpovídala normálnímu režimu těch nejhlasitějších LCD a LCOS projektorů.

_DSC8329.jpg

Menu P7500 je poněkud zmateční (příliš mnoho zbytečností) a tajnosnubné i pro mě, takže jak se v něm zorientuje úplný laik opravdu nevím. Ten se ale pravděpodobně obejde s pouhým měněním režimů obrazu. Těch tu najdeme hned 7: (tradičně zeleňoučký) světlý, standard, film, tmavé kino, hra, sport, uživatel. Pro uživatele lze použít jako základ kterékoliv z předchozích režimů a podle svého vkusu ho upravit.

U jakéhokoliv většího nastavování je ale mimořádně otravným problémem kratinká doba, kterou zůstává menu zobrazeno. Než se rozhodnete, co vlastně chcete měnit, je pryč!

Duhová podívaná

DLP projektory vytváří obraz tak, že světlo lampy promítají skrze rychle rotující kolečko s barevnými segmenty(ploškami). Lidské oko je ale těžké ošálit, takže mnoho diváků s hbitějším zrakem v DLP obrazu vidí takzvaný „duhový efekt“ (známý pod anglickou zkratkou RBE).Ten je nejlépe vidět v černobílém obraze a bílých titulcích. Tedy na místě velkých kontrastů a ze všeho nejvíce opravdu připomíná duhu, která vám na zlomek sekundy mžikne předočima.

_DSC8338.jpg

Dost mě překvapilo, že jsem subjektivně vnímal tento efekt u Aceru P7500 o dost silněji, než u skoro o polovinu levnějšího BenQua W1100 (u kterého byl zanedbatelný). V této cenové skupině bych problémy s duhovým efektem nečekal. Mimochodem, i když samotný duhový efekt přímo nevidíte, u některých lidí může DLP obraz vyvolávat únavu očí a bolesti hlavy, proto před koupí DLP projektoru se nějakému (nejlépe témuž modelu) alespoň na pár hodin vystavte!

_DSC8335.jpg 
 

Výrobce mluví o neuvěřitelném kontrastním poměru 40 000:1, který znatelně přispěje k prokreslenému obrazu. Toto číslo asi vzniklo díky enormní svítivosti P7500, protože v tmavších scénách a vůbec v celkovém vzhledu obrazu sem neviděl nějaký dramatický rozdíl oproti levnému BenQuovi. Prostě solidní DLP obraz s velkou hloubkou a plasticitou, ale s černou, která je spíše tmavě šedá než opravdu černá.

Tedy fotky z dovolené nebo sportovní přenos bude na Aceru určitě vypadat lépe než gotický horor.

Nastavování kaše

Před měřením jsem v režimu uživatel provedl základní nastavení jasu a kontrastu s pomocí Basic Settings ze souboru testovacích obrazců stáhnutelných zde:http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?t=948496 .V mém případě vycházela optimální konfigurace takto: jas 51/kontrast 44.

Další možnosti nastavení jsou poměrně omezené. 3 volby teploty barev a 6 různých křivek vzestupu jasu -gamma korekce (bez jakékoliv logické posloupnosti a zde pod názvem degamma). A v kolonce upřesnit vedle ostrosti i funkce jasná barva a dynamická černá, které obě velmi doporučuji vypnout.

Jasná barva totiž ještě více deformuje už tak poměrně zběsile nepřesný barevný prostor (ten zjednodušeně řečeno vymezuje nasycení, zabarvení a světlost barev) Aceru.Toto jsem naměřil s funkcí jasné barvy zapnutou

 Acer P7500.colorspace.jasnabaravazapnuto.jpg
 

a toto s vypnutou

Acer P7500.colorspace.jasnabaravavypnuto.jpg

Na grafu znázorňují křížky, kde by se maximální hodnoty saturace a zabarvení základních (červená, modrá a zelená) a odvozených (modrozelená, purpurová a žlutá) barev měly nacházet podle normy Rec709 stanovující vzhled HD obrazu.Myslím, že i úplný laik vidí, jak dramatické ty nepřesnosti jsou. S takovým barevným prostorem se bude obraz BluRay disků nebo HDTV vysílání velmi lišit od toho, jak by správně měl na plátně vypadat. Nastavení s vypnutou jasnou barvou je alespoň o něco méně kruté. V menu sice níže najdete i správu barev, ale lze tu ovlivnit pouze jejich saturaci.

Určitě si přečtěte

Články odjinud