21
Fotogalerie

Sony SRS-XB41 – diskosvětla a taneční dunění (test BT reproduktoru)

Nabídka bezdrátových reproduktorů Sony je aktuálně poměrně široká a na trhu můžete najít i několik let staré kousky za výhodnější ceny než tomu bylo v době jejich uvedení. Vykoušeli jsme, jak je na tom zvukově novější přírůstek střední třídy.

Aktuální řada bezdrátových reproduktorů od Sony se oproti té předchozí liší na první pohled jiným designem, který je více „disko“ než tomu bylo u předchůdců. Vedle mírně odlišného tvaru těla, jiné povrchové úpravy a přidání blikajících LED diod, se dostalo i na úpravu zvukového projevu.

Z pohledu vnějšího provedení vypadají novější reproduktory o něco odolněji – povrch již není pogumovaný, ale je kombinací gumových panelů a textilního potahu z umělého vlákna. Předchozí generace s gumovým povrchem přeci jen krapet trpěla při neohleduplném zacházení, kdy na gumě zůstávaly rýhy a škrábance.

P7170028.jpgP7170030.jpgP7170021.jpg

Konstrukce a ovládání

Testovaný model SRS-XB41 je o něco větší než současně prodávaný SRS -XB40 a především je vybaven doplňkovým osvětlením a také tzv. party modem, kdy de facto můžete na reproduktor hrát jako na perkuse. Design je povedený a vcelku nenápadný – pokud není zapnuté osvětlení. Změny se oproti první generaci reproduktorů (SRS-XB3) dočkal také samotný tvar, ten je nyní více zaoblený a osazené měniče míří o něco více nahoru.

Bohužel však se změnou designu a tvaru došlo také na změnu tvarování bočnic – ty bylo možné využít u první generace jako podstavec a bez problémů jste tak mohli reproduktor mít postavený na šířku anebo na výšku – v podstatě jako satelity – což byla ideální poloha například vedle monitoru.

P7170034.jpgP7170032.jpg

Co se týká továrního zpracování, tak je vše na jedničku, nikde nenajdete žádnou vůli nebo špatné spasování dílů. Materiály vypadají odolně a bytelně, na rozdíl od levných konkurenčních reproduktorů. Reproduktor má certifikaci IP67, takže by měl bez problémů odolat prachu a stříkající vodě, či ponoření do vody, jak deklaruje výrobce v reklamě.

Ovládání reproduktoru je možné přímo na jeho těle, na horní straně je zapuštěna výrazná pogumovaná část s pěticí tlačítek a třemi diodami, zleva je zde multifunkční tlačítko (přehrávání /pozastavení), dále nastavení hlasitosti (+/-), aktivace ekvalizačního režimu Live, indikátor aktivit Bluetooth a hlavní vypínač. Uprostřed gumové plochy je pak NFC tag pro snadné párování.

P7170022.jpg

Další ovládací prvky jsou umístěny na zadní straně pod gumovou krytkou – trojice tlačítek (spárování s dalším reproduktorem, stav baterie/aktivace podsvícení a bezdrátové propojení více reproduktorů) je doplněna proprietárním napájecím konektorem, servisním microUSB, vstupem pro 3,5 mm jack a USB konektorem, který slouží pro napájení mobilního zařízení, kdy reproduktor funguje jako powerbanka.

Vedle viditelných ovladačů najdete na těle ještě skryté tlakové ovladače, kterých je celkem šest a slouží k používání tzv. party boost režimu. Ten se zapíná dvojitým bouchnutím dlaní do zadní strany reproduktoru a jste o tom informováni zablikáním stavové LED u tlačítko pro zapnutí/vypnutí.

P7170023.jpg

V rámci zmíněného režimu pak můžete na reproduktor hrát, a to doslova – na každé stěně (horní, spodní, pravá, levá, přední) jsou umístěny tlakové snímače, takže při bouchnutí dlaní do některé ze zmíněných stran vydá reproduktor poměrně syntetický zvuk bicích, činelů apod. Co víc, podle síly úderu se ozve hlasitější nebo tišší zvuk a některé zvuky jsou navíc doprovázeny i světelným efektem.

Z praktického hlediska se jedná podle mého názoru o naprosto zbytečnou funkci, jelikož její využití je jednak obtížné vzhledem k velikosti reproduktoru a jednak také z důvodu nepřesného úderu na tlakové snímače – ani při největší snaze se nedaří držet rytmus, jelikož snímač nereaguje stejně při stejném úderu do reproduktoru.

V rámci obslužné aplikace Music Center je možné vzdáleně upravit nastavení samotného reproduktoru. K dispozici je úprava zvukového profilu, aktivace DJ efektu (v praxi nepoužitelné, jelikož mění zvuk značně k horšímu), typu podsvícení, zvuků aktivních v rámci party booster režimu (celkem je k dispozici patnáct různých zvuků) a k dispozici je také úprava upozornění na vybíjející se baterii či de/aktivace uspání reproduktoru po 15 minutách nečinnosti. Samotná aplikace je poměrně komplexní, avšak uživatelské rozhraní nepatří k nejlepším, například aplikace pro ovládání bezdrátových sluchátek je na tom v rámci uživatelské přístupnosti mnohem lépe.

Screenshot_20180827-133643.jpgScreenshot_20180827-133732.jpgScreenshot_20180827-133801.jpgScreenshot_20180827-133846.jpgScreenshot_20180827-134104.jpgScreenshot_20180827-134130.jpgScreenshot_20180827-134150.jpg

Podsvícení reproduktoru zabudovanými LED diodami je možné v aplikaci nastavit v několika různých režimech – k dispozici je blikání v různém tempu nebo pouhé svícení vybranými barvami. Při blikání a snaze o stroboskop se bohužel reproduktoru nedaří synchronizovat s hudbou, respektive jejím rytmem, což je škoda. V opačném případě by bylo podsvícení mnohem efektivnější, takto je pouhým světelným doplňkem bez většího smyslu, snad jen jako ambientní osvětlení při večerním poslechu hudby.

V případě zájmu je k dispozici ještě plugin Fiestable, který spolupracuje s výše uvedenou aplikací a umožňuje ovládání podsvícení, zvuků a DJ efektů z o něco lepšího rozhraní. Výsledek je však stejný jako při použití Sony Music Center – reakce reproduktoru jsou zpožděné, takže je obtížné se trefit do přehrávané hudby. Snad jedinou „použitelnější“ funkcí je ovládání podsvícení a zvuku prostřednictvím pohybu telefonu. Nicméně z celkového pohledu se jedná o zcela zbytečné funkce, které mají pravděpodobně přilákat především mladší uživatele z řad teenagerů, kteří jistě podobné efekty a „prznění“ zvuku ocení.

Hudební projev

Relativně velká ozvučnice je osazena dvěma měniči o průměru 58 mm a jedním pasivním zářičem, takže se má zvuk o co opřít. Udávaný frekvenční rozsah je 20–20 000 Hz a vedle měničů je na levé straně také vestavěný mikrofon pro handsfree komunikaci pomocí mobilu. Reproduktor podporuje kodeky SBC, AAC a LDAC a dosah bezdrátového Bluetooth připojení je udáván 30 metrů, reálně je však tato vzdálenost v normálním prostředí s překážkami o něco kratší.

P7170035.jpg

Komunikace prostřednictvím handsfree je spíše nouzová, rozhodně nenahradí velký stolní reproduktor s mikrofonem pro konferenční hovory – zvuk je sice čistý, avšak vychází pouze z jednoho měniče a je poměrně slabý, takže musíte být blízko reproduktoru, abyste slyšeli protistranu. Krátká vzdálenost je ostatně nutná i kvůli vestavěnému mikrofonu, při vzdálenosti přes 50 cm (reproduktor vedle monitoru a vy na kancelářské židli) už má druhá strana občas problém se srozumitelností.

Při poslechu bude velmi záležet, kde je reproduktor umístěn, nicméně jeho naladění je spíše zábavné což ostatně podporuje i výrazný nápis Extra Bass na balení. Basy jsou opravdu výrazné a při reprodukci na vyšší hlasitost rozhodně nepotěšíte své sousedy. Ačkoli je basová složka v reprodukci dominantní, nechybí reproduktoru ani dostatek středů a výšek.

P7170029.jpgP7170031.jpg

Doladění zvuku je možné prostřednictvím obslužné aplikace, kde je k dispozici ještě režim standard s možností nastavení ekvalizéru (basy, středy, výšky) anebo režim Live, který je možné aktivovat i přímo na reproduktoru.

V Live režimu se zvětší prostor reprodukce, avšak výrazně trpí podání basů a středů, které jsou velmi ploché a zvuk zní jako z uzavřeného prostoru, není zkrátka ani líbivý ani analytický. Standardní režim reprodukce má basů méně, ovšem v tomto případě si zase musíte pohrát s ekvalizérem a najít poslouchatelnou kombinaci také není jednoduché – reprodukce je při deaktivovaném režimu Extra Bass značně plochá a „nemá šťávu“.

P7170026.jpgP7170027.jpg

Nejlépe reproduktoru sedí elektronická hudba, pop, rap a hip-hop, kde se může plně rozvinout potenciál větší ozvučnice a výrazných basů. V případě rocku, metalu a folku již dochází ke slyšitelnému slévání pásem a především basová složka je přespříliš dominantní.

Verdikt

Shodou okolností jsem si ve stejnou dobu, kdy jsem testoval model XB41, mohl opět poslechnout starší kousek SRS-XB3, který jsme také testovali. Reprodukce staršího kusu je čistší a díky samostatnému tlačítku pro aktivaci Extra Bass, je tento i univerzálnější. Novinka však má zase o něco lepší podání prostoru a především ohromí i vyšší celkovou hlasitostí.

P7170037.jpgP7170038.jpg

Vezmeme-li v potaz cenu staršího modlu XB3 a jeho prakticky shodnou výdrž – v praxi se ukázalo, že vydrží o něco déle, než XB41 – udávaných 24 hodin je v reálu spíše 20 hodin reprodukce, což ale může být dáno tím, že se jedná o kus, který je v rámci testovaní mnohem více zatěžován.

Oficiální udávaná cena 6 029 Kč je značně nadnesená, ve skutečnosti aktuální (pultová) cena reproduktoru Sony SRS-XB41 se v českých e-shopech pohybuje těsně pod hranicí pěti tisíc korun. Nicméně zmíněný předchozí model XB3 najdete ještě v některých obchodech za cenu od 3 000 do cca 3 900 Kč. Pokud tedy nepotřebujete barevné podsvícení, DJ efekty a silné basy, doporučoval bych sáhnout spíše po starším modelu, který má i praktičtěji tvarované tělo a navíc je lehčí.

AVmania.cz
Sony SRS-XB41   8

Sony SRS-XB41

Cena: od 4 890 Kč

  • Reproduktory: 2× 58 mm širokopásmový, 1× pasivní zářič
  • Efektivní frekvenční rozsah: 20 Hz–20 kHz
  • Baterie: vestavěná s dobou přehrávání až 24 hod.
  • Doba nabíjení: cca 3 hod.
  • Bezdrátové připojení: Bluetooth 4.2, AAC, SBC, LDAC
  • Připojení: konektor pro napájení, 1× port microUSB pro servisní zásah, 1× USB pro nabíjení mobilního zařízení, 1× zásuvka pro jack 3,5 mm,
  • Ovládací prvky na zařízení: 8 tlačítek + tlakové snímače
  • Rozměry: 291 × 104 × 105 mm
  • Hmotnost: 1500 gramů

Určitě si přečtěte

Články odjinud