8
Fotogalerie

Jak přehrát filmy v mobilu aneb nejlepší kino do kapsy

Jaký mobil je nejlepší pro přehrávání videí? Co by měl všechno umět a u kterých se můžete setkat s problémy? Které si poradí s externími titulky?

Kapitoly článku:


Sledování seriálů a filmů na displejích telefonů, přehrávačů či tabletů patří už nějakou dobu mezi oblíbené činnosti uživatelů. Proč také ne, když uvedené mobilní hračky zvládají spuštění souborů videa, ať už ve kvalitě HD nebo klasický komprimovaný DivX, Xvid či novější MKV. Potíže už nemusejí dělat ani titulky s českými znaky. Jak si stojí jednotlivé platformy s videoschopnostmi? Co vše se dá přehrát? Které mobily přehrají jaké formáty a titulky?

Rozumíte anglicky?

Ještě donedávna jsme s radostí do počítačů ukládali komprimovaná videa v obrazovém kodeku DivX a byli jsme rádi, že takové video nám nezabralo více než několik stovek megabajtů prostoru. Dnešní doba se však nemusí držet úspory kdysi cenného místa, ohromné kapacity pevných disků a především paměťových karet daly zelenou pro masivní šíření filmů ve špičkovém HD rozlišení. Takové filmy se dají přehrát buď standardně nebo za využití softwarových přehrávačů na většině smartphonů bez potřeby nějaké zvláštní úpravy.

Už několik telefonů nyní obsahuje výstup HDMI, takže se přímo nabízí jejich propojení s kvalitním zobrazovačem v podobě HD televize nebo alespoň monitorem s větší úhlopříčkou. Toto řešení vypadá rozhodně elegantněji než dokoupení klasického stolního přehrávače, aneb proč si kupovat další přístroj, když jeho funkci může zastat kvalitní telefon.

Možná si říkáte, proč chtít podporu HD videí v mobilu, když na několikapalcovém displeji (který nemá HD rozlišení) rozdíl oproti méně prostorově náročnému videu rozdíl nepoznáte, ale jde hlavně o to, že není potřeba video nijak komprimovat a tak by telefon měl toto umět. Proč se zdržovat komprimací a úpravou pro svůj telefon, videa o různých formátech a kodecích jsou kompatibilní napříč různými přístroji (klasický přehrávač, počítač, tablet, mobil).

Samsung Galaxy S II.jpg
Samsung Galaxy S II
Telefon s Androidem 2.3 podporuje DivX, nezapomíná na MKV

Jelikož je naprostá většina seriálů a filmů natočena v cizím jazyce, můžete vyžadovat současné zobrazení českých titulků. Na tuto funkci nejsou telefony standardně nachystány, takže na řadu přichází speciální aplikace, které jsou ke stažení z příslušných obchodů podle jednotlivých platforem. Pokud nechcete hledat aplikace, můžete si na počítači titulky do filmu vložit sami a pak video stačí přehrát ve standardní aplikaci videopřehrávače telefonu.

HD rozlišení je v současné době pomyslným zaklínadlem při uvádění mobilních novinek a to není řeč jen o přehrávání videí v HD rozlišení, ale rovněž v natáčení videí vestavěnými fotoaparáty. S myšlenkou přehrávání HD videí ve vysokém rozlišení na špičkových smartphonech si výrobci pohrávali již dlouho, nicméně uživatelé museli čekat na příchod kvalitních čipsetů a výkonných procesorů. Doba gigahertzových a samozřejmě i dvoujádrových procesorů je však dávno tady a tak se nám před rokem a půl ukázal Samsung Galaxy S, který se stal prvním mobilem s nativní podporou kodeku DivX a to na platformě Androidu 2.1. Mobily s Androidem si jinak poradí s 3GP a MP4, ovšem tady nepočítejte s HD rozlišením.

LG OPTIMUS 2x.jpg
LG Optimus 2X
Dvoujádrový telefon s Androidem a HDMI výstupem si poradí s DivX, Xvid, WMV a titulky v SRT

Nokie se Symbianem 3 se díky updatu firmware přehrávat DivX naučily, rovněž nedělají potíž titulky. Pro korektní zobrazení českých znaků je potřeba titulky uložit v počítači do kódování Unicode, poté se přehrají bez potíží a není k tomu potřeba ani doplňující přehrávač.

Prvním telefonem s opračním systémem Bada, který dostal certifikaci přehrávání DivX a Xvid videa, byl Samsung Wave. Přehraje většinu používaných formátů, natáčí HD videa ve formátu MP4.

Vlajková loď HTC HD7 má systém Windows Phone 7, který si se soubory DivX a Xvid běžně neporadí, natočíte však s ní HD video. Konverze filmů a seriálů na požadovaný formát probíhá v aplikaci Microsoft Zune, není ovšem zcela plynulá, takže se připravte na nutné zdržení.

Apple iOs nikdy nativně videa nepřehrával, vždy bylo potřeba soubory převádět do správného formátu, abyste je na displejích iPhonů a iPodů mohli sledovat. Díky externím aplikacím máte vyhráno, 720p s titulky nejsou problém. Stejným postupem musí projít majitelé iPadů, také potřebují aplikaci z iTunes.

Softwarová výbava

Media Coder – praktická aplikace pro převod multimediálních formátů v počítači

Android Market – přehrávače

  • mVideoPlayer – HD video, externí titulky včetně jejich úpravy, časování, znaková sada
  • RockPlayer Lite – HD video, externí titulky, v bezplatné verzi zobrazeno malé nerušící logo
  • arcMedia – jednoduchý přehrávač pro nejrůznější formáty videa, streamuje videa z Youtube
  • yxFlash – další přehrávač pro DivX a WMV, spouští hudbu

Apple – mezi uživateli je populární oPlayer, hodit se může CineXplayer – videa Xvid přehrává bez konverze a s titulky, formát MKV neumí

Symbian 3 a Anna – videa uvidíte ve standardním přehrávači, po spojení s TV oceníte aplikaci Velká obrazovka (Nokia Big Screen), kterou musíte doinstalovat z Nokia Betalabs

Určitě si přečtěte

Články odjinud