36
Fotogalerie

Srovnávací test malých Full HD LCD televizorů/monitorů

Počítačový monitor s DVB-T tunerem, nebo také malý televizor, bývá ideální k počítači, přičemž i dobře poslouží po vypnutí PC. Hodí se i jako TV do kuchyně či ložnice.

Kapitoly článku:


Televizní monitory představují velmi praktické řešení pro ty uživatele, kteří chtějí vyjma práce sledovat na tomtéž zařízení i běžné pozemní digitální vysílání. Jde o uživatelsky nejpřívětivější volbu: na dálkové ovládání, shodné jako u televizorů, si zvykne každý a nemusíte utrácet za další zařízení.

Tentokrát se podíváme na tuto pětici monitorů s vestavěným televizním tunerem:

Jistě znáte staré přísloví, že spojením více funkcí dohromady vzniká především kompromis. Televizní monitory nejsou výjimkou, jde však o nejzdařilejší příklad. Výrobci například i přes výrazný rozvoj technologií VA a IPS stále nabízí televizní monitory jen se zastaralou TN technologií, která se vzhledem k úzkým pozorovacím úhlům pro tento účel vůbec nehodí.

Zatímco na počítačový monitor obvykle pohlížíme ze stejné polohy, na televizi se chceme dívat z postele či křesla. Úzké pozorovací úhly jsou zkrátka nepřítelem televizí.

Výrobci televizních monitorů stále „drží basu“ z pohledu polohovatelnosti. Zatím jsme se nesetkali s dobře polohovatelným TV monitorem, všichni nabízí jednoduché podstavce s minimální, nebo dokonce žádnou (Sharp) možností náklonu obrazovky. Zatímco do světa počítačových monitorů se vrací matné plasty, televizní svět stále útočí lákavým designem. Klidně se zlákat nechejte, pamatujte ale, že existují i důležitější vlastnosti.

Odlišné počítačové nároky

Kompromis se ale projevuje i v kvalitě obrazu. Televizní vysílání vyžaduje jiné nastavení parametrů obrazu než počítačový monitor: barvy jsou obvykle studenější, gama nižší, výrobci obraz doostřují a zvyšují kontrast. V roli počítačového monitoru jsou však tato nastavení nežádoucí a je důležité, aby si výrobce rozdílné požadavky uvědomil a umožnil vypnutí všech dodatečných zásahů do obrazu.

Barevná dochylka.JPG 

V tomto ohledu vede Samsung, který po přiřazení vstupu a mírné korekci barevné teploty nenáročné uživatele uspokojí. Naopak Philips zřejmě na uživatele počítače zapomněl, i po nastavení PC režimu zůstává obraz nepřirozený. Velmi pravděpodobně jde o chybu zbrusu nového modelu, která by měla být brzy opravena v novém firmwaru.

Televizní monitory mají obecně trošku odlišné nastavení obrazu, například bývá zvykem oddělené nastavení pro jas a intenzitu podsvícení. Očekávali jsme obecně vyšší úroveň jasu, opak je však pravdou a televizní monitory dosahují nižších maxim. Výjimkou zůstává na Samsung T27A750, který vzhledem k lesklému povrchu obrazovky musí odlesky „přepálit“.

Televize s monitorem

Při vzniku kategorie televizních monitorů bylo zvykem vyrobit monitor a dodatečně přidat televizní funkce. U některých výrobců (zejména u těch, co dělají i "dospělé" TV) je již patrný přesně opačný postup: vezmou dospělou televizi a její funkce naroubují na menší obrazovku. Tento přístup funguje daleko lépe a poznáte to při každodenním používání.

Při výběru se soustřeďte i na dálkové ovládání. Jeho velikost a především logické rozmístění klíčových prvků. Například tlačítka pro vstup do menu a do programového průvodce by měla být blízko směrového ovladače. Právě z tohoto pohledu nás mírně zklamalo ovládání Aceru, Philips zase postrádá přímý přístup k některým volbám.

Spotřeba.JPG 

V kvalitě digitálního příjmu najdeme mezi výrobci rozdíly, byť rovnou uznáváme, že nenáročný, běžný uživatel bude spokojen s kterýmkoliv z testovaných modelů. Někteří výrobci zasahují do nedokonalého vysílání více a snaží se o vylepšení, jiní ponechávají obraz bez významnějších zásahů a vylepšení. Zde si obecně vedou lépe právě výrobci se zkušenostmi ze svých dospělých televizorů.

Na rozdíl od počítačových monitorů vzrůstají u kombinovaných zařízení nároky na zvuk a vestavěné reproduktory. Někteří výrobci ponechají vysokou maximální hlasitost, aniž by ověřili, zda to jejich produkt zvládne. V tomto ohledu nás například zklamal nejdražší Samsung T27A750, kde kvalita reproduktorů doslova padla za oběť velmi tenkému tělu.

TV program jen na obrazovce

Ohromné rozdíly bývají i v obrazovém průvodci EPG. Na jedné straně stojí Samsung s přehledným prostředím a s výčtem všech kanálů, kde ihned vidíte, který pořad právě končí a který začíná. Na druhé straně je Sharp a Acer zobrazující vždy jen aktuálně naladěný program. Chcete-li vědět, co dávají jinde, dojde na pozadí k přepnutí programu a rázem máte po zprávách či sportovním přenosu. Televizní průvodce by měl nabízet aspoň upozornění na právě probíhající pořad na jiném programu. Jde o příjemnou funkci, která vám nedovolí prošvihnout zprávy nebo oblíbený seriál.

Další příjemnou funkcí, postupně děděnou ze světa lepších dospělých televizorů, je schopnost přehrávání multimedií z připojeného USB nebo pevného disku. Samsung i Sharp si vyjma MKV Full HD videí s nejvyšším datovým tokem  poradí takřka se všemi formáty včetně titulků v češtině. Pro večerní sledování filmu již díky tomu nemusí běžet hlučný počítač.

TV monitor nebo televizi?

Dostáváme se k nejdůležitější otázce testu: mají vůbec televizní monitory smysl a jaký je rozdíl mezi počítačovým TV monitorem a televizorem? Nejde ve skutečnosti o jedno a též, jen s jiným názvem?

Rovnoměrnost podsvícení.JPG

Odpověď je složitější: v cenové kategorii do zhruba šesti tisíc korun sice najdete značkové televizory, avšak v drtivé většině s rozlišením HD Ready – to se pro připojení k počítači rozhodně nehodí. Full HD najdete u výrobců méně zvučných jmen, kteří zase nedbají na požadavky počítačových uživatelů. Zde se televizní monitor určitě vyplatí.

Plánujete-li ale investici vyšší, řekněme okolo desíti tisíc korun, můžete na televizní monitory zapomenout a zvolit rovnou televizi od renomovaného výrobce. Televize totiž obvykle nabízí výrazně kvalitnější obrazovku typu IPS s lepšími pozorovacími úhly. Například televizi s úhlopříčkou 66 cm odpovídající 26“ s Full HD rozlišením a s kvalitním panelem pořídíte od sedmi do osmi tisíc.

Celkové hodnocení.JPG

Vítěz našeho testu sice nabízí shodné funkce jako televizor, nicméně právě u Samsungu můžete koupit stejně vybavenou televizi s větší, kvalitnější obrazovkou za deset (UE32D5500), respektive jedenáct (UE32D6000) tisíc korun. Dražší z jmenovaných jsme zkoušeli jako počítačový monitor a prošel zcela bez problémů.

Televizní monitor samozřejmě zůstává řešením v malých prostorách, kde si nemůžete dovolit větší úhlopříčky: na kolejích, v dětských pokojích apod. Mohou klidně sloužit jako televizory, třeba v kuchyni nebo na chalupě, bez ambicí k připojení s počítačem. Výběr je velmi široký, ne každý model však vyhoví současně počítačovým požadavkům.


Článek byl převzat z časopisu Computer.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud