Asus P3B: výkonný přenosný LED projektor aneb kino na cesty

Asus P3B: výkonný přenosný LED projektor aneb kino na cesty

Přenosný projektor s baterií a vysokým světelným výkonem, to byl doposud protimluv. Technologie LED však kráčí mílovými kroky kupředu a Asus P3B je toho důkazem.

Přenosné LED projektory zpravidla mají nízký světelný výkon, takže jsou vhodné pro nenáročné sledování filmů v zatměné místnosti, nebo lépe pro firemní prezentace tam, kde potřebujete přenosný přístroj. Avšak nejen pro tyto účely byl stvořen výkonnější Asus P3B, který do poměrně stojatých vod přenosných projektorů opět přinesl svěží vítr.

section-3-bg.jpg

Přenosný a s baterií

Bílý projektor zaujme kompaktními rozměry a vzhledem k nim rozměrnou optikou. Ta má své opodstatnění: projektor vyniká krátkou projekční vzdáleností. Není ultrakrátká, projekční poměr činí 0,8, což znamená, že obraz šířky 100 cm získáte ze vzdálenosti 80 cm. Přepočet na úhlopříčku vám dá vzpomenout na Pythagorovu větu, ale jistě se spokojíte s informací, že již z metru vytvoříte obraz s úhlopříčkou zhruba 58“.

01_OŘEZ.JPG

Blízkou projekční vzdálenost oceníte nejen při umístění projektoru – nemusí být za diváky, kteří do obrazu hází stíny. Především se ale na plochu dostane více světla, neboť intenzita světla klesá s druhou mocninou vzdálenosti. Čím blíže máte projektor k promítací ploše, tím světlejší obraz bude. Pro ideální umístění bylo učiněno maximum: nechybí dvoupolohový podstavec, jehož vliv vyrovná automatická korekce lichoběžníkového zkreslení, ani stativový závit.

Asusu se podařilo do malého těla vměstnat LED zdroj se světelným tokem 800 ANSI lm, což je v této kategorii, alespoň prozatím, rekordní. Při běhu na baterie je však výkon snížen na 500 ANSI lm. O tvorbu barevného obrazu se stará tradiční DLP technologie, 1 280 miniaturních zrcátek na šířku, 800 zrcátek na výšku – tím je dáno filmové rozlišení projektoru. Tato technologie je výrobně i konstrukčně velmi levná, má však klíčovou nevýhodu v tzv. duhovém efektu. U Asusu jsem ho však takřka nezaznamenal.

Výslednou obrazovou kvalitu lze jednoznačně pochválit. Světelnost sice nemůže konkurovat dospělým projektorům, nicméně už za šera lze vytvořit obraz, na který se prostě dá dívat. Za úplné tmy pravděpodobně nevyužijete maximální jas, a to ani při velkých, několikametrových úhlopříčkách obrazu. Oceňuji rovnoměrnost a dobrou barevnou homogenitu, stejně jako nulové prosvítání optiky.

section-10-bg.jpg

Kvalitní obraz by měl doplňovat kvalitní zvuk, zde však malé rozměry nelze ošálit: ozvučení jedním mini reproduktorem je řekněme „seriálové“, filmy neutáhne. V případě, že potřebujete nejvyšší možný jas, bude navíc zvuk doprovázen poměrně vysokou úrovní hluku od vestavěného ventilátoru. A naopak – při běhu na baterii se sice sníží jas, s tím však poklesne i hlučnost takřka na nulu.

Nezvyklé ovládání

Mezi konektory potěší jak klasický D-Sub, tak plnohodnotné HDMI. Přímo od výrobce získáte nejen klasický HDMI kabel, ale i verzi mini HDMI – HDMI pro rychlé spojení s mobilem anebo tabletem. S pomocí Wi-Fi donglu můžete obraz přenášet i bezdrátově, dále lze promítat i z USB flashdisku, z microSD karty anebo z vnitřní paměti projektoru s kapacitou 3,12 GB. K čemu tedy slouží druhý USB konektor?

DSC01419.JPG

Třeba k dobíjení telefonu, projektor může posloužit jako nouzová powerbanka s kapacitou až 12 000 mAh. S nízkou úrovní jasu vystačí baterie na více než 3 hodiny promítání, což je skvělý výkon. Na těle se nachází hned 12 tlačítek, jejichž funkce se zobrazují přímo v obraze, neboť svou funkci mění dle aktuální situace. Určitě se naklikáte méně, musíte však neustále kontrolovat, co které tlačítko provede.

Projektor bohužel pohořel v podpoře formátů. Po stránce dokumentů je vše v pořádku, otevřete docx i xlsx, složitější PDF (časopis) se jen déle načítá, fotky nejsou problém. Bohužel klíčová podpora videoformátů není zázračná. Projektor si sice poradí s MKV, ale u některých, i těch s malým datovým tokem, jsem zaznamenal zpoždění zvuku za obrazem. Starší formáty (DivX, XviD) sice většinou přehrát lze, ne všechny jsou však plynulé. Také titulky se objeví jen u některých formátů, a to ještě se špatnou češtinou.

Po nadšení z hardwaru a kvality obrazu bohužel přichází zklamání ze softwarové stránky. Projektor umožňuje update firmwaru a doufám, že toho výrobce využije především pro doladění multimediálních funkcí. Vinou toho nabízí projektor sice kvalitní podívanou, avšak pouze v závislosti na externím zdroji obrazu.

+ Vzhledem k rozměrům jas
+ Funkce powerbanky, dobrá výdrž
+ Minimální DLP efekt

- Špatná podpora multimédií
- Na vysoký výkon nepříjemný hluk

Asus P3B

Cena orientační: 16 670 Kč

  • DLP LED projektor
  • Asus, www.asus.cz
  • technologie: 0,45“ DLP (1 280 × 800 px)
  • svítivost: 800 ANSI lm
  • kontrast: 100 000:1
  •  hlučnost normální/ekonomický režim: 32/32 dB
  • optika: bez zoomu
  • poměr projekční vzdálenosti: 0,8
  • životnost lampy: 30 000 h
  • lichoběžníková korekce: ano, automatická
  • video vstupy: D-Sub, HDMI
  • další vstupy: USB 2.0, mini-USB, microSDHC
  • výstup: 3,5 mm audio, USB (nabíjení)
  • vnitřní paměť: 4 GB (3,12 GB dostupné)
  • dálkové ovládání: ano
  • reproduktory 1× 2 W
  • rozměry: 154 × 43 × 131 mm
  • vestavěná baterie: 12 000 mAh
  • spotřeba norm/eco/stand-by 61,2/55,3/<0,5 W
  • hmotnost 750 g
  • příslušenství dálkové ovládání, kabel mini HDMI – HDMI, HDMI, napájecí adaptér, brašna, manuál

Určitě si přečtěte

Články odjinud