Akustická úprava bytu – levně a efektivně (video)

Akustická úprava bytu – levně a efektivně (video)

Jak upravit či zařídit místnost, aby byla vhodná pro poslech hudby či pro domácí kino? Úprava místnosti může být důležitější, než si myslíte.

Kapitoly článku:


Každá místnost má svůj specifický zvuk. Přesněji – každá místnost specifickým způsobem reaguje na zvuky, má jiný charakter dozvuku. Jinak se bude zvuk ozývat v katedrále, jinak v knihovně, v koupelně či u Vás v obýváku.

Někdy dozvuk v místnosti může zážitek z poslechu hudby povznést na úplně jinou úroveň, například barokní orchestr ve velkém sále na zámku zní přímo nádherně. Jindy je dozvuk naopak na obtíž, protože může např. zhoršit srozumitelnost řeči nebo hudby. Všichni známe ten pocit, když přijdeme do prázdné místnosti bez nábytku, koberců atp. To i v docela malém pokoji se občas mají problém dva lidé domluvit.

Proč a jak se starat o akustiku místnosti?

Pokud to někdo myslí vážně s posloucháním reprodukované hudby, měl by si být vědom, že kromě repráků, zesilovačů a ostatního vybavení, hraje zásadní roli také akustické přizpůsobení místnosti. V domácím studiu by měly být nároky ještě přísnější. Jak to ale vyřešit, aby výsledek byl po všech stránkách uspokojivý a přitom finančně únosný?

závěs.jpg
Dlouhé a těžké závěsy výrazně pomáhají zlepšit akustiku každé místnosti

V ideálním případě je dobré si pro poslech vyhradit místnost, která není podřízena dnešním trendům designu interiéru. Prvky jako plovoucí podlaha, velké skleněné tabule či holé zdi, minimum nábytku, otevřené prostory – to vše bohužel dost nepříznivě ovlivňuje zvuk. Prvním krokem je tedy zabydlený pokoj. Čalouněná sedací souprava, knihovna plná knížek, obrazy na zdech, závěsy na oknech, koberce, členitý nábytek – to jsou prvky, které akustiku výrazně zlepšují. Jak a proč? K tomu se dostaneme později.

Druhým důležitým krokem je samozřejmě správné rozmístění poslechové sestavy v prostoru. Ano, všichni znáte poučky o rovnoramenném trojúhelníku, mnoho lidí ovšem opomíjí umístění onoho trojúhelníku v místnosti. Je to povídání spíše na samostatný článek – teď si vystačíme se základními pravidly: nedávejte bedny úplně ke zdi, při poslechu si také nechte prostor za zády, vpravo i vlevo by měly být pokud možno srovnatelné akustické podmínky.

Úprava povrchu a zdí

Další kroky jsou už spíše pro pokročilé – úprava povrchu zdí a stropu. Oproti prvnímu kroku je tato část samoúčelná, ovšem výsledek stojí zato. Příklad řešení můžete vidět ve videu.

Určitě si přečtěte

Články odjinud