11
Fotogalerie

Genius SW-G2.1 3000: levný zesilovač, subwoofer a dvě repro

Set zesilovače, výkonného subwooferu, dvou reproduktorů nabízí Genius za cenu pod 2 000 Kč. Zajímavá sestava má být určena především pro hráče. Jak hraje ve skutečnosti?

Hráči se mohou radovat, neboť Genius na ně zjevně myslí stále více. Nově přišel se sestavou dvou satelitů a subwooferu, kterou napájí a řídí externí zesilovač. Kombinace efektního designu a zvuku zaujme i filmové fanoušky. Pokud chcete, aby vás sousedi neměli rádi, zde máte prostředek.

DSC00690.JPG

Základem každé sestavy 2.1 musí být poctivý subwoofer. Jeho rozměry tentokrát jsou přiměřené, půdorys má o trochu větší než A4 formát, takže s umístěním nebudou problémy. Stěny subwooferu tvoří poměrně tenké, 9mm dřevotřískové desky, přičemž na poklep ozvučnice duní, což se projeví i na zvuku, jak si povíme dále. Na čelní plastové stěně se nachází subbasový měnič o průměru 6,5“, přičemž tuhou membránu zdobí žlutozlaté logo škorpiona.

DSC00698.JPG 

Reproduktor není ničím krytý a chráněný, takže pokud ho dáte pod stůl, tak pozor na pohyby nohama při výbuchu vzteku během neúspěšné hry. Bassreflex na zadní straně posiluje nízké kmitočty, průměr je dostatečný, hrany jsou zaoblené, takže zde se pazvuky neozývají, ale až ke zdi SW nedávejte.

DSC00712.JPG DSC00719.JPG
 

Dvojici satelitů dominují zlatožluté kovové měniče, bílá nápis „GX gaming“ s namalovaným škorpionem zdobí lesklou čelní stěnu. Oblé tvary dávají najevo, že bedýneky jsou celoplastové, otvor pro pověšení na stěnu budete hledat ale marně. Kabely k satelitu i subwooferu jsou poměrně dlouhé, navíc je díky standardnímu Cinch konektoru můžete bez problému prodloužit.

 DSC00703.JPG DSC00705.JPG DSC00701.JPG

Srdce systému, zesilovač s udávaným výkonem 70 W, bije v samostatné malé plastové krabičce s viditelným odvětráváním pro odvod teplého vzduchu. Na krabičce najdete všechny potřebné konektory – na zadní straně výstupy pro SW a satelity, dva linkové vstupy, na čelní stěně pak nad sluchátkovým a mikrofonním vstupem výrobce umístil velký otočný volič hlasitosti, který slouží i jako hlavní vypínač. Zde po ruce máte i nastavení basů. Musíme ocenit, že majitel bude mít na stole po ruce všechny konektory i ovládací prvky.

Za oddělenou řídící jednotku a zesilovač sice možná zbytečně připlácíte, ale na druhou stranu kvůli nastavení basů či vypínání sestavy se nemusíte každý den plazit pod stolem a lovit vypínače na zadní stěně subwooferu, kam je výrobci obvykle umísťují.

Hlasitě, efektně a dunivě

Zvuku vévodí poměrně výkonný pasivní subwoofer (zesilovač má dodávat 40 W, to slibuje výrobce ve specifikacích). Ten se ozývá opravdu velmi hluboko, zvládl i testovací signál čistých 30 Hz, což se často nevidí, dokonce se znatelně pokouší o 25 Hz. Postupně je schopen dunět až do nějakých 200 Hz, kde už pomalu nastupují satelity. Zde je ale nejen u testovacího signálu, ale i hudby slyšitelná „díra“, zkrátka oblast, kde subwoofer už nehraje a satelity ještě nemají odpovídající úroveň. Mimochodem – dunění a basová složka rozvibruje celou místnost a řádně prověří rezonanční kmitočty bytového zařízení, zejména tehdy, když použijete testovací signál.

DSC00697.JPG DSC00699.JPG
 

Záporem výkonného subwooferu bude nekonkrétnost a pomalost basů, místo přesného tónu slyšíte pomalé dunění, které velmi dlouho doznívá. Co ale vadí u hudby, naštěstí u filmů a u her nevadí. Střední a vyšší kmitočty mají ostřejší kovový nádech, který pomáhá s lokalizací zvuků a ruchů v prostoru u her i filmů, ale vokálům chybí spodní složka, takže jsou tenčí a slabší. Nicméně pozor, dialogy ve filmech jsou čitelné ale samozřejmě – duní.

DSC00718.JPG 

Zde ještě zmíním, že Genius vyrábí ještě jeden, podobný ale méně výkonný systém. Ten vzhledem ke slabším a méně výkonným basům podle mne už je na hranici použitelnosti.

Hudba ukazuje slabé stránky systému. Střední pásmo se ve spodní části propadá, subwoofer příliš nerozlišuje různé basové tóny, navíc se i slévají při rychlejších změnách, jazzu a klasice se raději vyhněte úplně, nástroje jsou podávány nepřirozeně, i u populární muziky slyšíte, že něco není v pořádku. Filmová hudba a herní doprovod s efektním, pomalejším zvukem počítají, tam to tolik nevadí, dokonce Genius zvládal reprodukovat velmi nízké basové pasáže filmů či filmových skladeb, se kterými mají problémy i výrazně dražší domácí kina.

Verdikt

Pokud chcete poslouchat hudbu a myslíte, že tento dělený systém za pár korun je to pravé, tak jste na omylu. Raději si připlaťte a kupte klasický stereozesilovač a regálové repro, nebo zvolte některé z aktivních reproduktorů (2.0 nebo 2.1) v cenové relaci tohoto systému.

DSC00695.JPG 

Sestava SW-G2.1 3000 plní sliby, když ji Genius označuje za systém pro herní fanoušky. Hráči ocení ohlušující výbuchy, hvízdání kulek a cinkání dopadajících nábojnic, filmoví fanoušci u katastrofických filmů budou mít pocit, že padá i jejich dům. Posluchači hudby by se tomuto systému ale měli vyhnout.

Genius SW-G2.1 3000

Cena 1 890 Kč

  • počet pásem: 2
  • výškový reproduktor: 3"
  • basový reproduktor: 6,5"
  • udávaný výkon (RMS): 70 W
  • odstup signál šum:> 85 dB
  • udávaný frekvenční rozsah: 35 až 20 000 Hz
  • vstupy: audio jack 3,5 mm, 1× cinch, 1× mikrofon
  • výstup sluchátka: 3,5mm jack
  • výstup 1× mikrofon
  • rozměry satelit/subwoofer/zesilovač (š × v × h): 99 × 143 × 115 mm, 230 × 215 × 314 mm, 60 × 170 × 154 mm
  • spotřeba (off/normální /maximální): 0/6/40 W
  • příslušenství 2× audiokabel, návod
  • web: www.geniusnet.cz
AVmania hodnotí
výbava 8
zvuk 5
ergonomie a design 8

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud