10
Fotogalerie

Denon AVR-1508: test AV receiveru

Má nová řada AV přijímačů Denon jen jiný design? Co má dále vylepšeno? Otestovali jsme nejlevnější model.

Trh je neúprosný a ani firma Denon neodolala a u nové modelové řady změnila léta osvědčený vzhled svých receiverů, ale to nejzajímavější se pochopitelně zdaleka netýká jen designu, o něco výš poskočila také kvalitativní laťka. O kolik, to pro začátek ukáže do testu vybraný nejnižší a nejlevnější model.

Změna je život

Těžko říct, zda za totální změnou designu stojí požadavky trhu či prostě snaha audiofilského výrobce mít vše v jednom kabátě, aby se stereo dalo s kinem bez problémů skládat hlava nehlava. Každopádně, čelní plastový panel je vyveden v novém (a myslím, že moc hezkém) zaoblenějším designu, čímž se konečně kompletně sladily firemní řady stereofonní a AV techniky a lze tak konečně esteticky kombinovat jednotlivé komponenty z obou táborů.

DSC04787.jpg DSC04793.jpg
Display shledávám tradičně naprosto bez chybičky, výborně čitelný a patnáct segmentů pro názvy plus pomocné informativní ikonky jistě bohatě stačí. Snad jen maličko „jedovaté“ mi připadlo zelené podsvícení power spínače při provozu a poměrně dost svítí i červené při stanby, třeba taková modrá by byla určitě super. Čelní AV vstup má zlacené cinche, takže jej ani nemusíte maskovat dodávanou plastovou krytkou a při pohledu přes chladící otvory vás na chvilku okouzlí mohutný napájecí transformátor a také masívní hliníkový chladič koncových stupňů. 
 

Praktická výbava

Hned na začátku zmiňme implementaci HDMI verze 1.3a (v této kategorii pouze funkce přepínání) pro přenos HD audio a video signálů nejvyšší současné kvality, dále po dvou optické a koaxiální vstupy, všechno volně přiřaditelné a to se mi líbí. Kvalitní sluchátkový výstup s příjemným cvaknutím relátka spolehlivě odpojí vaše reprosoustavy bez jakýchkoli zvukových lupanců.

DSC04789.jpg
Čelní optický vstup u nejlevnějšího modelu nenajdete
Konektor Dock control zajistí připojení firemní dokovací stanice pro nesmrtelné přehrávače iPod, k nimž se váže zajímavý a hlavně účinný obvod Audiorestorer pro lepší reprodukci vysokých a nízkých tónů a celkové rozšíření frekvenčního rozsahu při přehrávání kompresních formátů MP3 / WMA a AAC.
DSC04792.jpg
Tradičně výborné jsou šroubovací svorky i pro reprobanánky, s možností použít navíc druhý pár čelních reprosoustav a ze staré řady zůstala také jedna spínaná zásuvka například pro DVD přehrávač
Co mě však velmi potěšilo, byla stará dobrá funkce record select dostupná přímo na čelním panelu, kdy máte možnost přepínat do výstupních signálových konektorů i jiný signál než ten který právě posloucháte. Zatímco dříve to bylo nejspíše za účelem nahrávání, dnes si tuhle funkci navíc dokážu představit jako variabilní zdroj signálu pro nějaký externího zesilovač a ozvučit případnou druhou zónu. Stejně tak máme k dispozici funkci nezávislého obrazu a zvuku, takže si na monitoru můžeme třeba přehrávat fotky z DVD přehrávače a k tomu pouštět třeba hudbu z CD přehrávače. Nesmíte však „rozhozený“ receiver zapomenout vrátit zpět, tedy na polohu source, jinak vám vaše děti nebo manželka následně pěkně „poděkují“. 
 

V jednoduchosti je krása

Součástí dodávky je kvalitní a ergonomicky velmi dobře zpracovaný ovladač, na který jsem si zpočátku díky oboustrannému řešení nemohl zvyknout, ovšem jen do chvíle, než jsem si uložil nejpoužívanější vstupy s kompletním zvukovým nastavením (surround, room EQ, hlasitost atd.) pod tři rychlé předvolby, tzv. Quick select tlačítka. Najednou bylo vystaráno a vše šlo jak na drátku, jakožto běžní spotřebitelé používáme většinou jen několik „svých“ oblíbených nastavení a ostatní zůstává ladem.

DSC04784.jpg DSC04785.jpg
Na velmi dobře řešený ovladač si budete asi chvilku zvykat
Každopádně vždy je možnost se v nastavení receiveru velmi lehce a elegantně „šťourat“ ať už pomocí jednoduché a okamžité kontroly hlasitosti všech kanálů pomocí tlačítka enter a výborně hmatatelného kurzoru, nebo tlačítek s užitečnými funkcemi Night mode a Dimmer, kdy ve čtyřech stupních volíme nebo úplně vypínáme stupeň komprese dynamiky zvuku a prosvětlení displaye (výborné pro noční kino či nerušený hifi poslech).  
 

Zvukově překvapující

Možná, že je vše způsobeno jen „novou“ kalibrací Audyssey MultEQ, de facto převzatou z nejvyšších modelů starší řady, ale celý systém kina hraje oproti předchozímu modelu slyšitelně lépe. Pravda, mírně se změnilo vnitřní konstrukční uspořádání a výrobce avizuje kratší signálové cesty, novější D/A převodníky 192 kHz / 24 bit dělají také jistě své a nově je použit DSP procesor SHARC ADSP 21367, který je použit i u současných vyšších modelů. Také kalibrační mikrofony jsou nového provedení a stále od japonského výrobce profesionálních mikrofonů Audio-Technica. Inu unifikace a snižování výrobních nákladů dělá své a zvuk tohoto nejlevnějšího receiveru z toho paradoxně těží. 

Na čem jsme testovali

Testovací sestavu tvořily v zájmu zachování kontinuity s předchozími testy opět osvědčené kvalitní komponenty jako 5.1 set reprosoustav českého výrobce Acoustique Quality konkrétně naposlouchaný Kentaur set 2 (cca 29 tis.) a s přihlédnutím k cenové hladině také levnější Toba set 2 SW (cca 16 tis.). Dále byly čistě pro stereo poslech střídavě připojovány špičkové regálovky B&W 685 (cca 17 tis.) a sloupovky B&W 684 (cca 32 tis.) z nové šestistovkové řady. Pro poslech CD jako zdroj posloužil opět Denon DCD 1500AE (cca 22 tis.) a jako univerzální a výrobcem doporučený DVD přehrávač Denon DVD 1740 (cca 6 tis.). Testovací disk DTS s akčními filmovými scénami byl ještě doplněn koncertem Phila Collinse s DTS zvukem a vše završil stereo poslech CD s Tori Amos. 

Testovací sestavu a prostory pro test poskytlo hi-fi studio Jasyko.

Samotná kalibrace je sice poměrně zdlouhavá, ale změřit lze až šest poslechových míst za účelem lepšího rozpoložení zvukového pole. Výsledkem je jednoznačně kvalitní zvukový projev, do kterého není potřeba nijak manuálně zasahovat. S AQ Kentaur v režimu kina mají jednotlivé efekty filmů přesnou lokalizaci a po přepnutí na stereo u CD poslechu jsem také nabyl pocitu, že je celé frekvenční pásmo naprosto vyrovnané, basů je na první poslech jakoby míň, ale takto vyvážený zvuk se dá poslouchat dlouhé hodiny, aniž by jste byli poslechem jakkoli unaveni. Při zapojení a opětovné kalibraci levnějšího setu AQ Toba jsem díky nižší citlivosti beden zaznamenal spíše jen potřebu zvýšit výkon. Nicméně i zde mohu potvrdit solidní a neúnavný zvuk.
 

Celkové hodnocení

Zde neskrývám skoro nadšení, že i nejlevnější Denon prostě „hraje“. Pokud vezmu v potaz doporučenou cenu a zvukové vlastnosti přístroje, tak nezbývá než doporučit adekvátní 5.1 set reprosoustav a tak trochu se odpíchnout od dna. B&W 685 nebo 684 na stereo si k téhle mašince asi koupí málokdo, ale přál bych vám to slyšet. K testovanému receiveru mi jako zvukově a cenově nejefektivnější přišel AQ Kentaur set 2, kde jen čelní AQ 653 jsou do 12 tis a to už pasuje ne? Až vyšší modely Denonů pak nabízí videokonverzi, vyšší výkon a taky Bi-Amping pro čelní bedny, ale o tom v některém z příštích testů. A co bych mu za ty peníze tak vytknul? Snad jen tu modrou kontrolku…
 

DENON AVR-1508

cena 10 990 Kč
 
  • AV receiver 7.1 pro domácí kino
  • integrované dekodéry Dolby Digital EX, Dolby Pro-Logic IIx, DTS-ES, DTS NEO: 6, DTS 96/24 výkon 7× 75 W ( 8 ohmů / 20 Hz – 20 000 Hz )
  • harmonické zkreslení 0,08 %
  • kmitočtový rozsah 10Hz – 100 000 Hz / +1dB -3 dB (DIRECT mode)
  •  odstup signál/šum 98 dB (DIRECT mode)
  • video vstupy/výstupy - zadní panel 2×/1× HDMI, 3x/1x komponent, 3×/2× S-video, 3×/2× kompozit
  • analogové audiovstupy/výstupy 6×/2× stereo, 7.1 kanálový vstup, Subwoofer Pre out
  • digitální vstup/výstup optický 2×/-, koaxiální 2×/-
  • čelní AV vstup 1× kompozitní, 1× stereo, 1× kal. Mic
  • tuner RDS, 56 FM/AM stanic
  • příkon 410 W
  • rozměry (š × v × h) 434 × 171 × 383 mm
  • hmotnost 10,9 kg
  • příslušenství dálkový ovladač, kalibrační mikrofon, AM a FM anténa, originální a český návod

kontakt 

AVmania.cz hodnotí
designHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.png10/10
zvukHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
připojeníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
ovládáníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0,5_tmavsi.png9/10

Určitě si přečtěte

Články odjinud