10
Fotogalerie

Slovníček pojmů

Jestliže nevíte, co je co, nebo tápete v oblasti pojmů zde najdete odpověď. Zde najdete vysvětlení základních termínů

Zde vysvětlované pojmy budou postupně doplňovány, abyste vždy věděli co je co. Pokud vám něco není jasné, napište nám.

Konektory - Používané konektory, jejich kvalita a označení

SCART - kon.jpgscart.jpg
SCART

Konektor, který se zrodil ve Francii a v prvních televizorech se objevil v roce 1977. Obsahuje 21 propojení, která zahrnují komponentní signál (RGB), kompozitní signál, stereo zvuk a speciální pin pro přepínání video/televize. SCART umí komunikovat obousměrně. V roce 1980 byl standard rozšířen o podporu signálu S-Video. Tento starší 21pinový obdélníkový konektor pro přenos analogového obrazu i zvuku naleznete u každého moderního televizoru.

Delší a kvalitnější kabel SCART z bezkyslíkaté mědi lze koupit i v plochém provedení pro snadné umístění pod koberec a obvykle mívá i kvalitnější stínění. U nejlevnějších kabelů nebývají propojeny všechny kontakty, z toho důvodu nepřenáší kvalitní signál RGB, ale pouze kompozitní. Při plném propojení SCART přenáší signál s oddělenými jednotlivými barevnými složkami videosignálu – červenou, zelenou a modrou. Pozor: SCART nikdy neumí vysoké rozlišení (720p/1080i/p)!

komponent.jpg YCV.jpg 
Komponentní video

Cinch (RCA)je základní konektor používaný na propojení audio-video přístrojů. Pro propojení kvalitním, tzv. komponentním signálem (YPbPr), se používá kabel, jehož koncovky RCA mají barvu červenou, modrou, zelenou. Tehdy je přenášen kvalitní signál – ten obsahuje oddělenou jasovou složku a dvě barvonosné složky. Kvalitnější kabely z bezkyslíkaté mědi s dobrým stíněním a pozlacenými konektory lze koupit již za pár set korun. Za nejkvalitnější můžete zaplatit i několik tisíc.

Tento kabel dokáže přenášet video ve vysokém rozlišení, teoreticky je možné přenášet i nejdokonalejší video 1080p. Nevýhodou je analogový přenos, náchylnost k rušení a to, že na rozdíl od SCARTu nebo HDMI, kabel vůbec nepřenáší zvuk.

DVI.jpg 
DVI-I

Prvním digitálním konektorem pro přenos videa, který se objevil na řadě televizorů. Mnohem používanější je však ve světě počítačů. DVI nemá problém s přenosem obrazu ve vysokém rozlišení v kterémkoli formátu. Je částečně kompatibilní s HDMI (proto na trhu najdete i redukce těchto rozhraní), chybí mu však přenos zvuku a některé další funkce.

HDMI - konektor.jpgHDMI.jpg
HDMI

Nemodernějším a stále více rozšířeným rozhraním pro digitální přenos obrazu a zvuku. Od roku 2002, kdy standard vzniknul, byl již několikrát upravován, aktuální verze je 1.3a. Pro naprostou většinu aplikací však zůstává plně funkční i nejstarší verze. HDMI je navrženo pro přenos obrazu a zvuku ve vysokém rozlišení, přičemž se už dopředu počítá také s formáty, které se zatím ještě nepoužívají. Velké rozšíření mezi výrobci přístrojů HDMI získalo především díky podpoře sofistikovaného zamezení zobrazování pirátského obsahu označovaného jako HDCP.

U moderních DVD přehrávačů s HDMI výstupem a přepočtem signálu na vysoké rozlišení je nejlepší použít tento způsob propojení. Někteří výrobci HDMI kabel přidávají ke svému přehrávači jako základní vybavení!

s-video.jpgS-video - kon.jpg
S-Video

Starší analogové propojení pro přenos obrazu. Poskytuje o stupeň lepší kvalitu, než základní komponentní propojení, protože přenáší odděleně jasovou a barvonosnou složku signálu. Vzhledem k tomu, že lidské oko je podstatně citlivější na jasovou složku než na barevnou, obraz je vnímán jako kvalitnější a s vyšším rozlišením, přestože kvalita barvonosné složky zůstává na úrovni kompozitního signálu. Čím delší kabel potřebujete, tím musí být kvalitnější (zvláště je-li použit např. pro propojení počítače a televizoru). Zde jsou rozdíly propastné a dobře stíněný kabel vám může ušetřit hodně trápení s kvalitou obrazu. Při použití propojení pomocí S-Video kabelu musíte samostatně propojit i zvuk.

cinch - klasický.jpgkopozit.jpg
Kompozitní video

Přenos jedním kabelem s žlutou koncovkou cinch (RCA) znamená nejméně kvalitní obraz – tzv. kompozitní video. Další dvě koncovky (červená a bílá) slouží jen pro přenos analogového zvuku. To je nestarší a nejméně kvalitní způsob přenosu obrazu, kdy jsou jasová i barvonosná složka signálu smíchány. Jednotlivé složky se tak vzájemně ovlivňují a dochází ke snížení kvality. Pro VHS rekordér však stále dostačuje.

DVD/DivX přehrávače

Kodek

Z anglického codec, které je zkratkou coder-decoder. Původně se takto označovala část počítačového programu, dnes už je tento pojem používán i jako označení formátů komprimovaných souborů.

DivX

Kodek využívající kompresi podle standardu MPEG-4. Existuje v několika verzích od DivX 3.11 až DivX 6.2 a DivX Ultra.

XviD

Ekvivalent kodeku DivX, který vyvíjí internetová komunita. Na rozdíl od DivX není vázán žádnými licenčními poplatky a je tudíž zdarma. Může poskytnou lepší kvalitu než DivX, na druhou stranu neexistuje žádná oficiální certifikace, která by ověřovala kompatibilitu přístrojů.

QPEL

Jedna z pokročilých vlastností MPEG-4 ASP zajišťující pohybovou kompenzaci (tedy vylepšené zobrazení pohybujících se objektů). Filmy kódované do DivX s použitím této funkce ale nebudou na některých přehrávačích fungovat. Další funkcí vylepšující obraz je GMC, je ale možné říct, že přehrávač zvládne buď obě, nebo žádnou.

Firmware

Nejdůležitější „program“ přehrávače. U většiny přehrávačů jej lze aktualizovat, tzn. vyměnit za novější, který obvykle přináší nové funkce nebo vylepšuje stávající.

Určitě si přečtěte

Články odjinud