5
Fotogalerie

Jak snadno natáčet a stříhat domácí video jako profík

Domácí video má nádech něčeho nepřipraveného, improvizovaného, nudně zdlouhavého. I doma si ale můžete vyrobit video, které bude mít šmrnc a nádech profesionality.

Kapitoly článku:


Asi jsme to už absolvovali všichni: tři čtvrtě hodiny dlouhé video ze svatby, dovolené nebo narozenin, které nechceme už nikdy znovu vidět. Stačí pár triků, trocha přemýšlení předem a můžete vše srazit na několik zajímavých minut.

Kdo je připraven, není zaskočen

Naplánujte si předem, co budete natáčet. Neděláte hollywoodskou produkci, takže vám to nezabere měsíce – i pět minut rozmýšlení, jaké záběry budou potřeba, dokáže divy. Jistě přijdou okamžiky, kdy nelze naplánovat vše a děj se odehrává přímo před vaší kamerou. Tehdy se aspoň snažte vnímat i okolí mimo záběr a plánovat, kam se akce během dalších okamžiků může vyvinout.

 

Když dá vaše dítě gól, natočte si třeba u dalšího gólu radost na tribuně

 

Nebojte se plánovat natáčení mimo časovou posloupnost. Nemusíte natáčet záběry v pořadí, v jakém se nakonec objeví ve výsledku. I začátek můžete klidně natočit jako poslední záběr.

Jednotlivé záběry vnímejte klidně jako věty, které se spojují do scén jako odstavců a tvoří celé sdělení. Měly by pomáhat směřovat vyprávění a měly by držet pěkně pohromadě. Nemusíte si předem rozplánovat každý záběr, ale základní kostru byste měli znát, stejně tak pamatovat na nutnost doplňujících záběrů, které vše hezky provážou.

Jde se točit

Scéna by měla začínat uváděcím záběrem, který definuje, kde a kdy se vše odehrává. Obvykle jde o krátký záběr z větší dálky. Pak už můžete střídat záběry z různých úhlů ze střední vzdálenosti. Amatérské video spolehlivě poznáte přílišným používáním zoomu a snahou natočit v jednom záběru úplně vše. Zoom si nastavte už před spuštěním záznamu a snažte se jej při natáčení nepoužívat. Stejně tak si předem rozmyslete, kde pohyb kamery v záběru začne a kde skončí. Je vhodné si stoupnout do polohy, kde záběr skončí – abyste skončili ve stabilní poloze, kterou ukončíte záběr.

Kameru máte v kapse!

Před několika lety souviselo video s videokamerou – drahým, jednoúčelovým zařízením. V současné době nosí nějakou tu videokameru takřka každý z nás v kapse. Mobilní telefony natáčející v rozlišení HD (720p) už postačí pro jednoduchá videa, zachycení okamžiku, akce či zážitku. Hlavně pamatujte: vtipný děj s dobrým nápadem a střihem bude stát vždy před technickou kvalitou záznamu.

Není nutné mít v záběru celou postavu na výšku, dejte si ale pozor, aby vám dolní hrana záběru neprotínala postavu v kloubech. Záběr tedy může končit v polovině stehen, úrovni pupku nebo mírně nad prsy. Jinak to bude vypadat divně, však si to klidně zkuste. Pamatujte ale také, že čím kratší vzdálenost, tím bližší má divák vztah k postavě. Když tedy ještě není plně seznámen s postavou, není vhodné hned natáčet její oči vyplňující celý záběr. Snažte se natáčet záběry z výšky očí snímané osoby, to platí zejména u dětí, kde pohodlnost svádí k natáčení z výšky dospělé osoby. Pro kompozici platí podobná pravidla jako při focení, pokud to vypadá dobře na fotce, bude to dobře vypadat i na videu.

Při natáčení pohybu s různými záběry pamatujte na pravidlo 180°. Pokud tedy natáčíte maminku s kočárkem, jak jde zleva doprava, můžete skládat záběry z různých míst, pokud nepřekročíte čáru, po které se pohybuje. Vždy se pak bude pohybovat zleva doprava. Znáte to i ze sportu, kdy se celé utkání natáčí jen z jedné strany a pouze výjimečně s doplňkovým vysvětlujícím titulkem je ukázaný záběr z opačného úhlu. Je možné přejít s kamerou na opačnou stranu, musíte ale natočit záběr zepředu či zezadu, aby tedy divák pochopil, jakým směrem se v prostoru pohybujete.

PJ650 lifestyle.jpg 

Natočte si i reakce okolí, takzvané zpětné záběry. Když dá vaše dítě gól, natočte si třeba u dalšího gólu radost na tribuně. Když sfoukne svíčku na dortu, natočte si klidně o chvíli později šťastné rodiče. I když budou tyto reakce hrané, pomohou zlepšit výsledek a vy nebudete zuřivě švenkovat kamerou.

Počítejte už předem, že budete vaše video stříhat, tedy minimálně dvě sekundy předem a dvě sekundy po záběru by měly být navíc. Celý záběr by měl mít nejméně šest sekund. Natočte si dostatek záběrů z různých úhlů a vzdáleností. Při střihu vám bude nejvíc chybět ten záběr, který jste nenatočili. Později je můžete využít jako vykrývací záběry pro zakrytí dodatečného střihu v delším videu. Lepší jsou krátké záběry než dvouhodinové záběry z různých kamer. Pamatujte, že dlouhé záběry budete muset při střihu také dlouho procházet, což se vám stěží bude chtít.

Zvuk až na prvním místě

Je smutným pravidlem, že vestavěné mikrofony na kamerách nestojí za moc a jsou využitelné jen na krátké vzdálenosti případně pro nahrávání doplňkového zvuku okolního prostředí. Nemusíte ale hned kupovat drahé bezdrátové mikrofony. Pro začátek stačí mobilní telefon s aplikací pro záznam zvuku, případně doplněný o sluchátko s mikrofonem, a získáte lepší zvukovou stopu.

Spárování zvuku s videem není následně nějak složité, pomůže třeba tlesknutí, které je vidět v záběru a současně slyšet ve zvuku, nebo jakýkoli jiný krátký zvuk slyšitelný ve videu z kamery i v záznamu zvuku.

Dnes už běžně jednu událost natáčí více lidí na své mobilní telefony, takže budete mít záběry z různých kamer, které pak můžete navázat na základě zvuku. Potom pomůže mít jeden kompletní kvalitní záznam zvuku, kterým nahradíte ten v původních záběrech.

Určitě si přečtěte

Články odjinud