18
Fotogalerie

Jak vyzkoušet a dobře koupit televizor

Nechcete se spoléhat jen na to, co vám řekne prodavač? Máme pro vás několik rad, jak postupovat při nákupu.

Předcházející články Kupujeme TV: Jak se liší LED televizory, Jak dobře vybrat plochý televizor a Kupujeme TV: 3D na vlastní oči, vám měly pomoci s výběrem, nyní se podíváme, na co se zaměřit přímo při nákupu.

Někdy je lepší nevybírat na internetu podle parametrů, ale vyrazit do obchodu a na vlastní oči se přesvědčit, jaké mají televizory vlastnosti, podívat se na obraz atd. Nicméně většinou na první pohled nepoznáte nic, výběr a koupě jsou pak bohužel kombinací okamžitého impulzu a šikovnosti prodavače, nikoliv rozumového výběru. Podíváme se tedy, na co se zaměřit, abyste předešli budoucímu zklamání.

Příprava

Před nákupem je dobré se přece jen trochu připravit. Chcete-li umístit televizor do výklenku v nábytkové stěně, předně si změřte přesně jeho velikost. A když už máte v ruce tužku a papír, změřte si také, v jaké vzdálenosti od něj budete sedět (to si můžete třeba i odkrokovat) – velké prostory v obchodě obvykle matou, takže stojíte moc blízko, nebo moc daleko, zvláště, pokud si kupujete jinou, větší úhlopříčku. Také se rozmyslete, kde budete sedět a zda budete na obrazovku koukat přímo, shora či zdola. To je důležité zejména při nákupu malého televizoru do kuchyně.

DSC_4461.jpg
Pokud si kupujete televizor Philips s funkcí Ambilight, zaměřte se na nové modely – nabízejí i úpravu barvy světla podsvětlujícího televizor podle barvy vaší stěny

Pro samotné „testování“ se můžete klidně trochu vybavit. Jestli chcete televizor s vestavěnou čtečkou SD paměťových karet, případně s konektorem USB, vezměte si s sebou paměťovou kartu či flash disk s nahranými fotografiemi, které budete chtít prohlížet. Pokud toužíte po televizoru s integrovaným přehrávačem DivX a MKV filmů, vezměte si i ty. Další část přípravy bude možná zbytečná, ale pokud narazíte na ochotného prodavače, tak se vyplatí. Sáhněte do své sbírky DVD, či Blu-ray filmů a vybere nějaký akční film, který měl by obsahovat i nějaké tmavé noční scény (např. Matrix, Underworld, Iron Man).

Výběr

V obchodě při výběru mezi několika modely či dokonce úhlopříčkami vylovte klidně z kapsy papír i metr. Pokud se má televizor vejít do nějakého výklenku, je dobré si uvědomit, že by vám měl po stranách zůstat nějaký prostor, abyste se dostali k základnímu ovládání na boku televizoru (kde obvykle bývá). Důležité je vědět, že některé ploché televizory mají velmi tenký rám, a tak do omezeného prostoru budete moci vměstnat i větší obrazovku.

Budete-li využívat konektory na televizoru, např. pro připojení kamery, mělo by po straně zůstat dost místa na to, aby byly snadno dosažitelné, neboť i televizory s otáčecím stojanem vytočíte pouze do určitého úhlu. Pozor – některé televizory mají pevný (neotočný) stojan, takže u těch se budete ke konektorům dostávat hůře. Zkontrolujte si přítomnost a dostupnost konektorů na boku především tehdy, plánujete-li montáž televizoru na stěnu. Pokud budete využívat sluchátkový výstup, mrkněte se, zda je skutečně na boku a zda je jím televizor vůbec vybaven!

DSC07795.jpg
Základní menu televizorů se podstatně liší svojí grafikou a přehledností

Když volíte velikost televizoru, stoupněte si do vzdálenosti, kterou jste naměřili doma. Pokud se vám zdá televizor malý a ten větší se vám domů vejde, klidně si kupte ten větší – cenové rozdíly nebývají velké a zvláště v úhlopříčkách kolem 40“ bývají rozdíly minimální a dokonce i 50“ Full HD TV koupíte pod 20 000 Kč. Věřte, že si na větší obraz zvyknete velmi rychle.

Kontrola obrazovky a pozorovacích úhlů

Při výběru se na televizor nedívejte jen zpříma, ale podívejte se ze strany, zejména pokud víte, že vás třeba televizor bude doma sledovat více. U plazmových televizorů s pozorovacími úhly problémy nejsou žádné, ze všech úhlů je kontrast stejný, taktéž se nemění barvy. U LCD TV (což jsou i „LED TV“) bude obraz dokonalý pouze, když se budete dívat přímo zepředu v ose televizoru. Přestože výrobci LCD tvrdí, že pozorovací úhly jsou téměř 180°, barvy se u LCD skutečně začínají měnit velmi brzy, zejména klesá reálný kontrast a z černé barvy se stává šedá. LCD televizory také mají problém, pokud se nedíváte na obraz v horizontální či vertikální ose. Pokud bude mít doma televizor například na nízkém TV stolku a budete se dívat ze strany, přesně stejný pohled si dopřejte v obchodě. Sledujte zejména černou a tmavé přechody, případě světlé části, kde jsou barevné přechody.

U LCD obrazovky zkontrolujte při pohledu ze strany, jak moc mění barvy, a to především tehdy, kupujete-li si televizor do kuchyně. Problematické jsou zejména pohledy mimo osu televizoru. Nejproblematičtější u levných televizoru/monitorů, s úhlopříčkou 26“ a méně jsou pohled zespodu, kdy jste pod osou. Jsou osazeny staršími TN panely, takže pod osou obrazovky je obraz téměř k nekoukání. Pokud máte malé dítě a víte, že se bude dívat na TV umístěný například na stěně, tak se podívejte také ze stejného úhlu zespoda.

Testujeme vyhlédnutý televizor

Pokud jste si vyhlédli konkrétní model, můžete přistoupit k rychlému otestování televizoru. Požádejte prodavače o zapůjčení dálkového ovladače a ideálně si nechte donést i návod. Chcete-li jej vypínat úplně, nikoliv pouze dálkovým ovladačem do pohotovostního režimu (stand-by), dejte si pozor – některé televizory (hlavně ty „neznačkové“ supermarketové) mají hlavní síťový vypínač umístěn nepřístupně na zadní straně. Když už si televizor prohlížíte, zejména u levné produkce věnujte pozornost kvalitě plastů a dílenskému zpracování. Pokud vidíte pouze levné šedé plasty a rozdílné mezery mezi jednotlivými díly, vězte, že výrobce určitě šetřil i pod nimi – na dalších dílech a částech televizoru.

Kontrola vstupů a konektorů

Plánujete-li častěji připojovat digitální kameru či fotoaparát, podívejte se, zda na boku naleznete vstup HDMI. U vybavenějších televizorů na stejném místě bývají umístěny i vstup USB či čtečka karet. Pokud si kupujete takhle vybavený televizor, vyzkoušejte si rovnou funkčnost své donesené karty či USB klíčenky, ověřte si, jak rychle televizor načítá například fotografie, zda u DivX či MKV filmů zobrazí české titulky, či zda je vůbec přehraje. (Osobně preferuji samostatní přehrávače, nicméně pokud si kupujete dražší televizor a s integrovaným přehrávačem počítáte, tak jej vyzkoušejte. TV zpravidla neumí DTS zvuk a mají problémy s MKV soubory v rozlišení 1080p.)

ukázka fulmů.jpg
Kupujete-li televizor s integrovaným přehrávačem DivX a MKV souborů,
vyzkoušejte si, zda přehraje vše, co potřebujete 

Jestli si zkontrolujete i dostupnost konektorů vzadu na televizoru, ti náročnější se mohou ujistit, zda televizor umožňuje skrytí kabelů do stojanu, případně alespoň jejich spoutání ve středu – některé modely to nabízejí. To se hodí zejména tehdy, když budete mít televizor umístěn někde v prostoru. Pokud budete televizor připojovat k počítačové síti, tak máte i možnost bezdrátového Wi-Fi připojení; pro streamování HD filmů je ale lepší klasický „drát“. Plánujete-li připojení přes Wi-Fi, dejte pozor – některé TV mají Wi-Fi integrované, zpravidla se ale potřebný Wi-Fi přijímač musí dokoupit.

přehled fotografí.jpgMP3.jpg
 Má-li televizor vstup USB, můžete vyzkoušet, jak zobrazí vaše fotografie, případně jak přehrává hudbu. Ta se většinou dá použít jako kulisa při prohlížení digitálních fotografií

Pokud jste si ještě neověřili počet konektorů, měli byste chtít minimálně: 2× SCART, 1× kompozitní vstup, 1× komponentní vstup, 1× VGA vstup (pro PC) + zvuk (3,5 jack), 2× HDMI. Pozor – pokud kupujete supertenký LCD televizor, konektory SCART už obvykle nenaleznete. Chcete-li připevnit televizor na stěnu, podívejte se, kam jsou vyvedeny konektory a kabel napájení. Když vedou přímo dozadu a konektory nejsou zapuštěny, budete za televizorem potřebovat ještě dost velký prostor, abyste kabely vůbec připojili. Budete s tím muset počítat při řešení montáže, případně lze koupit kabely, které mají konektory v pravém úhlu ke kabelu.

záznam na pevný disk.jpg
Některé televizory (např. Panasonic) umí na připojený pevný disk i nahrávat televizní pořady

Hodláte-li k televizoru připojovat více zdrojů signálu (satelit, DVD/HDD rekordér, Blu-ray přehrávač, herní konzoli), vyžadujte možnost uživatelského přejmenování názvů vstupů v menu televizoru. Konkrétní zařízení se vám bude hledat lépe, nebudete-li si muset pamatovat, že například DVD je na AV5. Zejména značkové televizory mají označení řešeno velmi komfortně, naopak u neznačkových levných „supermarketových zázraků“ se toho obvykle nedočkáte.

vstup.jpg
Některé televizory zobrazí nejen název a číslo vstupu, ale i náhled vzhledu konektoru a umožní přiřadit i název připojeného zdroje obrazu a zvuku

Kontrola obrazu a nastavení

Při posuzování obrazu si uvědomte, že velmi záleží na tom, jak je televizor nastaven. Obrazových režimů každý televizor nabízí několik a diametrálně se liší svým nastavením. Na prodejně televizor bývá často nastaven do tzv. prodejního obrazového režimu, neboli má tzv. dynamické nastavení barev, kdy jsou barvy velmi syté a saturované. Dále je opravdu velmi nutné vzít na vědomí to, že světelné podmínky doma v obchodě jsou velmi odlišné. Takže zatímco například v jasně osvětleném obchodě vám bude plazmový televizor připadat šedý a nevýrazný, a u LCD budete unešení dokonalými kontrastními barvami, večer doma by tomu bylo pravděpodobně přesně naopak. Je dobré tedy vyhledat prodejnu, kde mají tlumenější osvětlení, abyste věděli, na co budete doma koukat.

Následujícím krokem si ověříte, jak je televizor nastaven. Můžete tak učinit sami, nebo požádejte prodavače, aby vám televizor předvedl. Pokud jde o televizor, který je vystavený na prodejně, je velmi pravděpodobné, že si s ním někdo „hrál“. Jaký má televizor obraz a barvy bez zásahu, zjistíte při nastavení režimu obrazu na „standardní“. Tak nastavíte určitý základní stav, který lze případně doladit. Pokud vám nevyhovuje obraz, dá se doladit, ale počítejte s tím, že bez testovacích obrazců se vám to na prodejně stěží povede. Raději zvolte jiný přednastavený režim, rozdíly mezi nimi jsou dost značné.

DSC09412.jpg DSC07791.jpg
Přednastavených režimů máte od výrobce více, většinou se dost liší nastavením obrazu.
 Sony například mění i nastavení zvuku

Osobně doporučuji vyzkoušet obrazový režim „kino“ či „THX“, které bývají nastaveny výrobcem nejvěrněji a nejblíže tomu, jak má být obraz správně nastaven. V přímém srovnání s „dynamickým“ či „živým“ obrazovým režimem vám přijde „kino“ mdlé a nevýrazné, díky tomu ale uvidíte daleko více detailů a odstínů barev. To oceníte zejména při sledování filmů večer. Je to podobné jako u jídla, když jedno velmi výrazné koření přebije všechny ostatní příchutě a přirozenou chuť jídla.

Zde také upozorňuji, že pokud na prodejně srovnáváte obraz dvou televizorů, tak na nich nastavte nejen shodný TV program (například ČT 4 – sport), ale i shodný obrazový režim. V ideálním případě vyresetujte nastavení obrazu a porovnejte několik obrazových režimů. Tak získáte lepší představu.

použití.jpg
Dnes už většina televizorů při prvním zapnutí nabídne dva režimy: prodejní a domácí. Někteří výrobci dokonce přidávají „DEMO režim“, kdy televizor tzv. předvede, co umí

Na co teda koukat?

Na některých prodejnách běží v televizorech ukázky filmů ve vysokém rozlišeníˇ, kdy je obraz mnohem lepší a hezčí, než je ten, na který budete koukat doma. Abyste zjistili, jak si televizor poradí s televizním signálem, podívejte se na běžné televizní SD vysílání – především na ČT24, ČT4 (sport), avšak nechte si pustit také Primu či Novu. Přepněte si několik programů, nenechte se ukolébat dojmem jen z jednoho. Ověřte si, jak si televizor poradí s přepočtem vysílání na rozlišení displeje: pokud vidíte kostičky a viditelné chyby obrazu, je to špatně. Dávají-li někde zrovna sport, přepněte si na něj a zkontrolujte, zda se například rychle pohybující objekty nerozmazávají.

Zde je nutno říci, že když na prodejně budete spokojeni s obrazem při základním nastavení, je velká pravděpodobnost, že doma se vám podaří barvy doladit k naprosté spokojenosti. Naopak jestliže už na prodejně máte problémy s nastavením obrazu, doma to nebude o nic lepší.

Například u fotbalu se podívejte na trávu, u filmů pak na členitější objekty v pozadí. Sledujte zejména pozadí – jestliže barevná plocha při rychlejším pohybu kamery stranou ztratí kresbu (rozmaže se) a bude ostrá, až se pohyb kamery zastaví, není to v pořádku. Tento televizor má asi problémy s rychlými pohyby. Ideálně najděte pořad s běžícím informačním textem, na kterém podle rozmazání obrysů uvidíte kvalitu funkce kompenzace pohybu.

nastavení obrazovky.jpg uživateslké nastavení obrazu.jpg
Někteří výrobci nabízejí vestavěné pomocníky pro nastavení obrazu dle vašeho vkusu – Philips tak učiní při prvním ladění, LG těm náročnějším poskytne v uživatelském režimu
přímo testovací obrazce

Dejte pozor i na tzv. dopočítávání mezisnímků. Pokud je obraz až nepřirozeně plynulý, máte tuto funkci aktivovanou (prodavač by měl vědět, kde se vypíná). Zejména u LCD tak výrobce řeší rozmazávání obrazu, občas se ale příliš spoléhá pouze na tuto funkci. Nepřirozená plynulost obrazu může vadit zejména u filmů, pokud ale dopočítávání vypnete, často zjistíte, že se pro změnu obraz rozmazává. Zejména filmovým fanouškům doporučuji toto na televizoru otestovat, plazmy s tím problémy zpravidla nemají, LCD TV (hlavně ty levné) však obvykle ano.

DSC02165.jpgnastavení obrazu.jpg
Osobní nastavení obrazu mají všechny televizory, expertní režimy pak zpřístupní pokročilé
volby pro ty, kdo si chtějí s nastavením obrazu skutečně pohrát

Bude prodavač ochoten pustit vám přinesené DVD na připojeném DVD přehrávači? Pak si na akčním filmu můžete zkontrolovat, jak se televizor vyrovná s rychlými scénami, na nočních scénách si všimnout, zda jsou čitelné, rozeznáte-li detaily ve stínech a ve tmě, podívejte se také na barevné přechody, zda jsou plynulé. Při kontrole podání barev se zaměřte mimo oblíbené kontroly černé a bílé také na problematickou červenou a zelenou barvu. Stejně tak se podívejte, jestli pleťová barva vypadá přirozeně.

V čem jsou rozdíly?

Zde musím upozornit, že v kvalitě zpracování obrazu jsou u LCD televizorů často velké rozdíly a pouze kvalitní LCD panel nezaručí kvalitní obraz. Vyšší a dražší řady LCD televizorů jednotlivých výrobců mají možná stejný panel, ale určitě lepší zpracování obrazu. Levnější televizory také mohu mít problémy s šumem; pokud jej LCD televizor nedokáže dobře potlačit, bude vás při sledování rušit.

DSC09410.jpg  EPG připomínka.jpg
EPG (elektronický programový průvodce), který nabízí program na sedm dní dopředu, vypadá u každého televizoru trochu jinak. U některých modelů máte například náhled programu v rohu. Většina televizorů nabízí funkci upomínky, kdy si zvolíte pořad a televizor vás na něj v určený čas upozorní

Na druhou stranu, na televizor budete koukat vy! Pokud se vám zdá dobrý obraz u levného televizoru a máte pocit, že s ním budete spokojeni, klidně si ho kupte a nedejte na řeči prodavače, že si máte koupit něco lepšího. Technologiemi nabitý drahý televizor totiž pak pro vás nemá smysl a jeho pořízení bude jen vyhození peněz. Navíc doma nebudete mít možnost srovnání, takže většinou stejně nepoznáte ty drobné detaily, na které vás bude prodavač upozorňovat, abyste si jich všimli.

Zkontrolujte si také režimy roztažení a možnost zvětšení obrazu, především u levnějších televizorů. Jestliže televizor nemá například ZOOM (což je možnost zvětšit lineárně obraz), ale disponuje například pouze režimy 4:3 a 16:9, pak nezbavíte film 16:9 vysílaný s černými pruhy nahoře a dole oněch černých pruhů, ale jen obraz roztáhnete do stran (deformujete) a černé pruhy zůstanou. Pokud kupujete televizor vybavený funkcí PIP (obraz v obraze), nebo PAP (obraz a obraz), ověřte si ještě na prodejně u prodavače či v návodu, z jakého zdroje (druhý tuner či konektor) lze druhý obraz přivést, případně si to nechte předvést.

DSC09439.jpg
Pokud kupujete televizor s funkcí PIP (obraz v obraze), nebo PAP (obraz a obraz), vždy se podívejte, z jakého zdroje může být druhý obraz. Zvláště u levnějších výrobků můžete narazit na různá omezení

Máte už ovladač v ruce? Nahlédněte do menu, zda je přehledné a počeštěno a jestli se v něm pohybujete intuitivně. Zkontrolujte i dálkové ovládání, zejména když špatně vidíte nablízko. Mnoho drobných tlačítek s mrňavými popiskami většinou není to pravé. A nevěřte prodavači – opravdu si nezvyknete.

Pozor na zvuk

Ač se to nezdá, i v oblasti zvuku jsou mezi televizory často podstatné rozdíly. Především si ověřte, zda jsou dialogy dobře srozumitelné a u nějaké hudební produkce nebo u filmu si poslechněte, jak televizor zvládá výšky a basy, i zde má TV k dispozici několik předvoleb, které se liší. Zejména supertenké televizory mívají se zvukem problémy (zde výrobci počítají s tím, že pod televizor umístíte tzv. soud bar, neboli zvukový projektor, což je štíhlý podlouhlý reproduktor zpravidla doplněný samostatným rozměrnější subwooferem).

zvuk.jpg
Zvuk a jeho možnosti si vyzkoušejte zvlášť tehdy, když televizor bude ve větší
místnosti a nevlastníte domácí kino

Pokud nemáte domácí kino a budete na televizoru sledovat filmy, můžete si vyzkoušet také virtuální prostorový zvuk, kterým je naprostá většina televizorů vybavena. Výrobci jej vytvářejí různě, a tak je různý jak účinek, tak výsledná srozumitelnost. Zde se vyplatí udělat krok stranou, abyste zjistili, nakolik je prostorový efekt omezen jen na prostor před obrazovkou. Také se nebojte reakcí okolí a zvuk zesilte. Jen tak si ověříte, zda není při větší hlasitosti zkreslený, příliš agresivní a televizor například nerezonuje.

Jak poznat dobrého prodavače

Dobrý prodavač se vám samozřejmě bude ochotně věnovat. Předtím, než vám začne něco nabízet, by se vás ale měl určitě zeptat na vaše nároky, cenu a plánované umístění televizoru. Pokud vás zavede před několik televizorů s vyšší cenou, kde nám začne předvádět výhody nejnovějších technologií, nového podsvícení, vyššího obrazového kmitočtu, tak si dávejte pozor. Většinou skončíte u nejdražšího televizoru.

Také zpozorněte, pokud na vaši žádost o nějakou výbavu (např. kabelový tuner) začne prodavač tvrdit, že ji má jen jedna značka. Obvykle je to hloupost. Poděkujte a informaci si ověřte v jiném obchodě. Pokud například jdete pro dobrý televizor s velkou úhlopříčkou za málo peněz, musíte se smířit předem s tím, že budete muset přistoupit na kompromis a oželet ty nejdokonalejší technologické „vychytávky“ na vylepšení obrazu.

Dobrý prodavač vám ukáže, co chybí a kde se můžete setkat s „chybami“ obrazu. Také by vám měl doporučit vhodnou volbu, nebo spíše kompromis. Pokud vás opět potáhne k dražším supertenkým „dokonalým“ televizorům, tak se pokochejte obrazem, ale stůjte si za svým, dodržte svůj rozpočet a kupte si to, co chcete vy, ne prodavač. Jestli ale nevíte, co chtít, věřte, že dobrý prodavač má v každé cenové relaci pár osobních favoritů, které vám rád doporučí. Opět je ale třeba jako podmínku jasně říci minimálně cenu a velikost, kterou jste si stanovili.

Rada na závěr: Když se vám prodavač bude věnovat, televizor vám předvede, vám se televizor bude líbit, kupte si ho. To nejhorší, co můžete dobrému prodavači udělat, je poděkovat se slovy, že děkujete za rady a že si to objednáte někde levněji přes internet. Pokud to udělá pár zákazníků, věřte, že je zase o jednoho dobrého, ochotného prodavače méně.
 

Dá se vrátit nebo vyměnit?

Podobným způsobem si můžete doma vyzkoušet televizor již koupený přes internet. Pokud pořizujete televizor v kamenné prodejně, zeptejte se na reklamační podmínky a na to, můžete-li případně televizor vyměnit za jiný. Když si televizor „proklepnete“, nebudete později zklamáni z případných postupně objevovaných negativních vlastností.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud