7
Fotogalerie

On-line hudba: zlikviduje sbírky hudby u nás doma?

Internetová rádia, nebo hudebně-cloudové služby – vyprázdní počítače a mobily?Přesunete svoje hudební sbírky na internet? Končíte s MP3 přehrávači?

Když jste před dvaceti lety si chtěli poslechnout hudbu, museli koupit CD či LP, případně vzít kazetu a nahrát si skladbu od kamaráda či z rádia. S nástupem internetu a MP3 o deset let později začal počátek konce fyzických médií s hudbou.

DSC04024.JPG 

CD si dnes už kupuje pouze drtivá menšina lidí, sehnat oblíbené album nebo naopak nějakou novinku je zpravidla otázkou několik minut. Když jste chtěli dříve mít kompletní diskografii své oblíbené skupiny, tak se musela dlouhý čas pokoutně shánět po stejně zaměřených fanoušcích, případně za drahé peníze objednávat ze zahraničí. Dnes? Stačí hodina a máte to už ve FLACu.

Nyní tu máme žánrová internetová on-line rádia, která nám namixují přesně námi vybraný žánr. Například Accuradio.com nabízí výběr z několika desítek hudebních kanálů, které ještě dále můžete zúžit dle vlastního výběru, zde najdete třeba i speciální hudební kanál pro fanoušky seriálu Glee. A to je jen jeden příklad z mnoha.

Grooveshark.JPG 
 

V minulém měsíci k nám dorazil Apple s iTunes, takže se zde dá bez problému legálně koupit on-line hudba, zároveň byl konečně spuštěn MusicJet. Pak zde máme již delší dobu službu Grooveshark, jinými slovy hudba se stále více přesouvá z medií na poličkách na Internet. A spolu s rostoucími možnostmi připojení k internetu jsme svědkem dalšího kroku. A to možnosti přesunout veškerou naši hudbu na internet.

google-music-genres.jpg

Trend v poslední době je jasný. Amazon, Google, Apple – všichni začínají spouštět hudebně-cloudové služby. Ty nabízejí možnost si uložit na internet vaše skladby. A to nejen ty, co jste si zakoupili například přes iTunes, ale všechny. Sice chvilku potrvá, než se tyto služby v plné míře objeví i u nás, ale trend je opět zcela jasný.

Nejdříve jsme likvidovali sbírky LP, potom kazet a CD, bude nyní následovat likvidace „nasyslených“ GB hudby a její přesun na internet? Vždyť přece bude stačit si do mobilu uložit ty skladby, které zrovna poslouchám, a pokud je budu chtít změnit, postačí se odkudkoliv opět připojit k internetu a hudbu vyměnit. Proč se omezovat na jediný počítač u vás doma, ve kterém navíc spolu se smrtí pevného disku o vše přijdete, že.

Amazon-Cloud-Player-Album-View.jpg Itunes Cloud.png

Potom zde máme další řešení. Zprovoznění malého domácího serveru s filmy a hudbou, nastavit vzdálený přístup a opět máme k dispozici hudbu i videa on-line. Stačí se připojit a opět můžete koukat na filmy, poslouchat hudbu.

Když zmíněné způsoby navíc zkombinujete, je zde tolik možností, jak poslouchat hudbu, až uši přechází. Mám na mysli tu reprodukovanou.

MJ_JAK_1.png whatisspotify_client_and_phones.jpg

Poslední varianta je zjevně velmi jednoduchá. I samy hudební skupiny se v poslední době nechávají slyšet, že živé koncerty jsou pro ně nakonec jistějším způsobem obživy, nežli skomírající prodej CD, přičemž on-line prodeje propad nestačí dorovnávat. Je možné, že hudební průmysl a vskutku bohaté možnosti poslechu hudby nás přesto nakonec dovedou zpět tam, kde jsme po tisíciletí hudbu poslouchali, zpět k živé produkci? Uvidíme.

A co vy, kde máte vy tu svoji hudbu a jak ji posloucháte?

Určitě si přečtěte

Články odjinud