19
Fotogalerie

Scansonic S5 Active: malé, kvalitní aktivní repro s Bluetooth [test]

Scansonic S5 Active jsou poměru cena / výkon prostě skvělé - v pasivním systému podobné cenové třídy jen stěží dosáhnete takové čistoty, kontroly a čitelnosti.

Kapitoly článku:


Dánská značka Scansonic je známá svou produkcí dobře zaplatitelných produktů s kompaktními rozměry, portfolio sahá od malého příslušenství po klasické reprosoustavy. Jméno pak patří pod Dantax A/S, firmu založenou již v roce 1971 za účelem výroby hi-fi reprosoustav.

S5active_01.jpg

Zhruba ve stejné době pak značku Scansonic založila jiná dánská tradiční firma - ScanSpeak; ten záhy (konkrétně v roce 1977) přešel pod křídla Dantax A/S. A když se ScanSpeak zase oddělil a přesel pod společnost VIFA, Scansonic už Dantaxu zůstal a dnes je tam po boku jmen jako Raidho nebo Ansuz Acoustics, které najdete i v ČR.

2.jpg3.jpgS5active_06.jpg

K nám se dostalo několik modelů Scansonic, mezi to nejzajímavější patří droboučké a nenápadné S5, konkrétně v modifikaci s vestavěnými zesilovači a Bluetooth konektivitou. A když říkáme droboučké, myslíme opravdu droboučké - S5 Active zaberou jen 15,1 x 22,3 x 21 cm (š x v x h) a váží něco přes 4 kg.

Design a konstrukce

Téměř celou jejich přední plochu (pokud tedy není překryta mřížkou - ta mimochodem při pohledu zepředu snadno schová i konkrétní barvu včetně syté červené a bedničky tak nejsou zdaleka tak výrazné jak se může zdát, naopak jsou decentním doplňkem, což je u tohoto typu rozhodně plus) zabírají dva měniče - klasická kopulka tweeteru a středobas s výrazným závěsem.

 2016-11-03-TST-Scansonic-S5-Active-2.JPG

Na straně zadní potom najdete bassreflex a buď pouze vaničku s párem terminálů (protože levý kanál je řešen jako klasicky pasivní), nebo solidní porci konektorů (to na pravém - master - kanálu). Jednak je tu krom Bluetooth široká paleta vstupních konektorů, ať už mluvíme o klasickém páru RCA konektorů nebo 3,5 mm stereo jacku z analogové sféry, nebo o optickém a koaxiálním digitálním vstupu. Připojíte tak jednoduše úplně všechno - škoda jen, že tu není asynchronní USB port pro přímé propojení s počítačem, postavit tyhle bedničky na stůl se totiž přímo nabízí. Dokonce by tomu nahrával i subwooferový výstup s možností basový zdroj uložit někam do rohu místnosti.

1.jpgS5active_03.jpgS5active_08.jpg

Komfort používání zajišťuje i mechanická regulace hlasitosti, respektive potenciometr - primární ovládání hlasitosti má sice na starosti digitální cesta a dálkové ovládání, ale můžete se díky správnému natočení ujistit, že S5 Active nebudou nikdy hrát příliš nahlas.

Na zadní straně dále najdete i pár výstupních reproterminálů, "pohánějících" levý kanál a u paty pak část věnovanou napájení - malý napájecí konektor, kolébkový vypínač a USB port, který poslouží k napájení externího zařízení typu dokovacího stojanu nebo něčeho podobného. Pro běžného člověka tak Scansonic nabízí až neuvěřitelnou flexibilitu za dané peníze.

2016-11-03-TST-Scansonic-S5-Active-4.JPG2016-11-03-TST-Scansonic-S5-Active-5.JPG

Vrátíme-li se k celkovému dojmu, Scansonic S5 Active jsou velmi pěkné - korpus z MDF desek je slušně pevný a povrch je ošetřený bílou, černou nebo červenou barvou, zakrytou 8 vrstvami laku a vše vypadá jednoduše pěkně a moderně.

S5_HS_Farvetest.jpg

S5 Active jsou dvoupásmové a aktivní - měkké kopulky vysokotónových měničů mají průměr 2,5 cm a kónusy wooferů v odlévaných hliníkových koších dosahují průměru 13 cm. Reprosoustavy mají vestavěný zesilovací modul o výkonu 50 Wattů na kanál a přes aktivní koncepci výrobce uvádí i další parametry - impedance 8 Ohm přiznává propad na poloviční hodnotu, výhybka dělí práci mezi měniče na úrovni 4 500 Hz. Udávaný frekvenční rozsah 50 - 20 000 Hz neprovází žádný údaj o toleranci, ale i tak jde o poměrně slibné údaje.

Měření

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m ve výšce mezi tweeterem a středotónovým měničem, v uzavřeném semireverberantním prostoru o výměře podlahové plochy 50 metrů čtverečních. Prostor je standardně zatlumen, ovšem bez rozsáhlých akustických úprav, a proto jsou naměřené hodnoty interpretovatelné jako 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 – 200 Hz ovlivněné akustickými parametry prostoru – konkrétně mírným zdvihem na basech.

Měřeno bylo pomocí software ATB PC Pro vždy v pěti cyklech v různou denní dobu (kvůli rušení z exteriéru), vybrána byla střední křivka. Všechna měření probíhala na Pioneer BDP-LX71 s vždy stejně nastavenou úrovní hlasitosti. Měřeno pomocí PCM stopy o vzorkovací frekvenci 48 kHz s 1/3 oktávovým vyhlazováním.

2016-11-03-TST-Scansonic-S5-Active-m1.png

Naměřené hodnoty ukazují, že středobas sice začíná hrát na slibovaných 50 Hz, ale k plné práci se dostane až někde mezi 70 a 80 Hz. Tvar křivky pak celkem odpovídá jak poslechovému dojmu tak tomu, že jde o produkt zaměřený zjevně na to, aby hrál příjemně (= efektně) a zněle a ne aby byl studiovým nástrojem. Mít o kus více energie pásmo mezi 300 a 1 000 Hz, nebylo by už vůbec nač si za dané peníze stěžovat...

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud