Cena videorekordéru byla tehdy astronomická - 19 800 Kčs, dnes po započítání inflace to představuje zhruba částku 200 000 Kč. 
Pod odklopnými dvířky se nacházely další ovládací tlačítka, takže pro pokročilější nebylo potřeba používat dálkové ovládání.
Na zadní staně byl jediný SCART konektor, důležitější byl anténní modulátor, díky kterému se dal "naladit" obraz a zvuk na televizorech, které videovstup vůbec neměly. Což byla tehdy většina.
K videorekordéru se dodával samozřejmě dálkový ovladač, pomocí kterého jste mohli naprogramovat nahrávání TV pořadů až 30 dní dopředu. Problémem byl baterie AAA, které byl nedostatkové a nedaly se sehnat, takže následující model VM6570 už měl dálkové ovládání s 9V baterií. 
10
Fotogalerie

Legendy: první československý VHS rekordér Tesla VM 6465

VHS rekordér Tesla VM 6465 jste v socialistickém Československu mohli koupit za tehdy astronomických 20 tisíc Kčs. Šlo však o kapitalistický produkt, který pouze nesl název Tesla.

Tesla VM 6465 byl první československý VHS videorekordér. Vyráběl se v letech 1985 až 1987 v Bratislavě v licenci firmy Philips z dodávaných rozložených sad. Přidávala se také východní zvuková norma, aby videorekoredér dokázal přijímat a nahrávat zvuk z našeho TV vysílání. 

Cena byla astronomická - 19 800 Kčs, což dnes po započítání inflace představuje zhruba částku 200 000 Kč. Zajímavostí je, že termín videorekordér byl anglický a zněl příliš kapitalisticky, oficiálně se v socialistickém Československu používal název magnetoskop odvozený z francouzštiny. Na přístroji najdete sice anglický název, v návodu ale slovo videorekoredér vůbec není - pouze magnetoskop.

Šlo o dvouhlavý, čtyřmotorový videorekordér, který nabízel až 4 hodiny záznamu s monofonním zvukem. Pro příjem TV signálu a nahrávání pořadů měl vestavěný TV tuner, pro připojení k televizoru sloužil především anténní modulátor, protože televizory v domácnostech moderním konektorem SCART nebyly většinou vybaveny. Nové televizory SCART sice měly, ty ale byly drahé a nedostatkové. Speciální konektor DIN na zadní straně pak sloužil k propojení videokamery a ovládání synchronizace záznamu.

K videorekordéru se dodával samozřejmě dálkový ovladač, pomocí kterého jste mohli naprogramovat nahrávání TV pořadů až 30 dní dopředu. Problémem byly baterie AAA, bohužel byly nedostatkové a nedaly se sehnat, takže následující model VM6570 měl už dálkové ovládání s 9V baterií. 

Pro ovládání jste mohli používat i tlačítka ukrytá pod odklopnými dvířky. Ve své době šlo o kvalitní stroj, mechanika byla kovová a robustní, míra integrace elektroniky byla nízká, takže vážil 7 kg. Paradoxem ovšem je, že videorekordér Tesla VM 6465 díky své konstrukci se dal levně a snadno opravit a často je tak schopen provozu i po 30 letech, což se o modernějších přístrojích říct nedá. Hlavním problémem bylo nevhodné mazivo, které po pěti letech tuhlo, bylo jej potřeba pečlivě odstranit a promazat mechaniku znovu.

Popularitu Tesle také získal fakt, že přístroj ignoroval ochrany proti kopírování a přehrával opravdu vše.

Celkem se videorekordérů Tesla VM 6465 na náš trh dodalo 16 600, většina se však prodala v Tuzexu, nikoliv v běžných obchodech, celkem se do zemí východního bloku dodalo kolem 100 000 přístrojů. Nová verze tohoto legendárního videorekordér nesla už názvem AVEX VM6570, některé součástky už byly československé výroby, nová verze stála 22 990 Kčs, až po revoluci cena klesla na 15 800 Kčs. Avšak po revoluci přišla i záplava modernější japonské konkurence, AVEX rychle uvedl ještě jeden modernější model a v roce 1991 společný podnik Tesly a společnosti Philips zkrachoval. 

Určitě si přečtěte

Články odjinud