15
Fotogalerie

Altec Lansing VS2421: test reproduktorů

Levná, zajímavá a dobře vybavená sestava aktivních reproduktorů 2.1 pro použití s PC či MP3 přehrávačem.

Aktivní reproduktory k počítači si kupuje čas od času každý. Při hledání těch „správných“ reproduktorů se člověk často rozhoduje mezi několika kategoriemi. Mimo těch nejlevnějších téměř jakýchkoliv reproduktorů mezi tu nejoblíbenější kategorii patří aktivní sestavy 2.1 v cenové relaci kolem jednoho tisíce korun.

Největším důvodem, proč jsou oblíbeny, je mimo ceny rozdělení na dva malé efektové reproduktory a subwoofer (reproduktor hrající pouze hluboké tóny). To poskytuje značnou variabilitu při umístění na často stísněný pracovní stůl.

celek.jpg

Jednou ze zajímavých sestav reproduktorů 2.1 je Altec Lansing VS2421. Za své peníze toho v sestavě totiž naleznete celkem dost.

Praktická výbava

Hlavní (efektové) reproduktory jsou jednopásmové osazené širokopásmovým měničem o průměru 6 cm. Nad měničem je umístěn malý otvor basreflexu. Samotné bedýnky jsou poměrně rozměrné (22 cm na výšku a 9 cm na šířku) a jsou zhotoveny s tenčího plastu, tudíž jsou lehčí, než by člověk dle rozměru očekával. Měniče jsou kryty průzvučnou tkaninou, která se nedá sejmout. Na zadní straně jsou otvory pro případné zavěšení reproduktorů na zeď. Při postavení na stůl stačí do reproduktorků zasunout dodávané plastové nožičky. K reproduktorům jsou napevno připojeny kabely (délka 140 cm) zakončené klasickým konektorem CINCH (případné jednoduché prodloužení bez nutnosti stříhat kabel je tedy možné).

repro1.jpg repro2.jpgrepro3.jpg
Stabilita reproduktorů je dobrá

Plochý a nepříliš rozměrný subwoofer (29 x 14 x 24 cm) je zhotoven z tenké dřevotřísky (0,8 cm). Basový měnič o průměru 13 cm je umístěn nalevo od vpředu umístěného basreflexového otvoru menšího průměru (jen 4 cm). Měnič není nikterak chráněn, takže při umístění subwooferu pod stůl hrozí riziko prokopnutí či jiného poškození.

Na zadní straně subwooferu je volič pro nastavení hlasitosti basů. Síťový kabel je k subwooferu připevněn napevno. Nad kabelem naleznete tři konektory – dva jsou pro připojení předních reproduktorů a poslední slouží pro připojení drátového ovládání hlasitosti, jenž je sdružený s konektory.

sw1.jpgsw2.jpgsw3.jpg
Přestože má basreflexový otvor zaoblené hrany, pazvukům vznikajícím prouděním vzduchu se někdy nevyhne

Dodávaná krabička ovládání je pro funkci systému zcela nezbytná. Je na ní umístěn hlavní spínač, nastavíte s ní celkovou úroveň hlasitosti i úroveň výšek a napevno připevněný kabel o délce 180 cm s konektorem jack 3,5, jež slouží pro zapojení do zdroje audiosignálu (PC, MP3 přehrávač). Mimo to je umístěn v krabičce umístěn mikrofon a tři konektory – výstup pro sluchátka (po zapojení se odpojí reproduktory a hlasitost se dá regulovat), výstup mikrofonu (pro připojení k PC) a vstup AUX. Posledně jmenovaný může sloužit pro připojení dalšího audiozařízení.

ov1.jpg ov2.jpg
Rozměry krabičky nejsou příliš velké 7 × 9 × 3,5 cm, nicméně je dostatečně rozměrná (zejména hlavní volič) aby se vše pohodlně ovládalo. Regulace úrovně výšek má uprostřed bílou značku, po připojení sluchátek můžete řídit i jejich hlasitost (reproduktory se odpojí)

Příjemný zvuk

Jednou z často problematických vlastností systému 2.1 je špatné sladění subwooferu a satelitů. Na testovaném systému je ovšem poznat, že výrobce má s výrobou podobných systémů bohaté a dlouholeté zkušenosti.

Před samotným poslechem jsme bedýnky trochu potrápili testovacími signály. Basy začínají být slyšitelné na 50 Hz, na 80 Hz začíná subwoofer konečně hrát a je schopen reprodukovat nízké tóny bez pazvuků a zkreslení. Pod 50 Hz se ozývá jen hvízdání vzduchu a i když se basový měnič snaží a pokouší se něco vyloudit, při malém průměru a dané konstrukci prostě nemá šanci.

sw4.jpg

Milé překvapení skýtají přechodové kmitočty, které jsou velmi dobré a tak mezi basovým reproduktorem a hlavními reproduktorky není slyšitelná „díra“; střední kmitočty jsou poměrně čisté. Při nastavení regulace výšek na střed reprodukce vysokých kmitočtů není příliš korektní a velmi brzo začínají výšky ubývat. Už na 12 kHz je pokles vysokých kmitočtů znatelný.

Tím se dostávám k regulaci výšek; teprve při zesílení vyšších kmitočtů na označený střed se stává zvuk vyrovnaným – z toho usuzuji, že nejde o klasickou regulaci výšek, ale spíše o tónovou clonu, která výšky pouze potlačí. Přesto jde o výbavu více než užitečnou.

Všechny žánry hrají vyrovnaně a zvuk nemá obvyklý agresivní nádech, tolik obvyklý u levných reproduktorků. Populární a filmová hudba (Braveheart) byla reprodukována velmi příjemně, čitelně a v rámci možností i čistě. U filmové hudby se potvrdila rozumná konstrukce subwooferu, takže v levné třídě PC reproduktorů oblíbené neidentifikovatelné nečitelné dunění se nekonalo. Náročnější žánry (klasika a jazz) už samozřejmě Altecy nezvládají, přesto se domnívám, že například při poslechu k práci ani zde neurazí. Trochu potlačené výšky mají však na svědomí horší identifikaci v prostoru a užší stereofonní bázi. Přes poměrně nízký výkon i při větší hlasitosti je díky dobré konstrukci reprodukce vyrovnaná – párty s tím ovšem neozvučíte. Hry jsou samozřejmě zcela bez problémů.

U Altecu musím ocenit několik věcí. Především bohatou a praktickou výbavu, solidně provedený subwoofer a také zajímavý vzhled. Ve srovnání s všeobecně oblíbenou sestavou Logitech X-230 má Altec Lansing čistější (ale slabší) basy (neduní tolik) a má vyrovnanější přechodové kmitočty. Logitech má pro změnu přece jen o něco čistější vyšší středy a výšky.

Altec Lansing také boduje podstatně větší výbavou a možností přímého připojení MP3 či CD přehrávače do dalšího vstupu. Zápory? Především slabší výšky (dají se ovšem doladit). Z konstrukčních věcí bych vytkl větší rozměry předních reproduktorů (což může to vadit na menším stole) a nechráněný basový měnič subwooferu.

Pokud hledáte pěkně hrající, především výborně vybavené, variabilní aktivní reproduktory k počítači s dobrým poměrem cena/výkon, Altec Lansing VS2421 mohu doporučit.

Altec Lansing VS2421

Cena (internet) 1050 Kč

  • Celkový výkon 28 W RSM
  • Přední reproduktory 2 × 7W/ 8 Ω; 10% THD
  • Kmitočtový rozsah reproduktory 180 Hz – 20 000 Hz
  • Subwoofer 14W/ 8 Ω;10% THD
  • Kmitočtový rozsah subwoofer 35 Hz – 180 Hz
  • Kmitočtový rozsah celkový 35 Hz – 20 000 Hz (-10 dB)
  • Odstup S/Š 1 kHz > 80 dB
  • Rozměry přední repro (v × š × h) 222 × 89 x 92
  • Rozměry subwoofer (v × š × h) 237 × 298 × 243
  • Váha 5 Kg

Zapůjčil

AVmania.cz hodnotí
designHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.png7/10
zvukHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
připojeníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
ovládáníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0_tmavsi.png8/10

Určitě si přečtěte

Články odjinud