6
Fotogalerie

Jak si vybrat sluchátka k mobilu nebo k počítači

Můžete si je dát na uši, za uši nebo do uší. Od těch nejzákladnějších za 100 Kč až po ty za desetitisíce, které vás donutí vyházet sbírku MP3 souborů. Ale hlavně vám musí sluchátka dělat radost.

Když se zeptáte jaké je nejlepší auto na světě, dostanete stovky různých odpovědí. Pro někoho je to rychlý sporťák, pro někoho dodávka, která vozí jeho zboží do obchodů a další si nemůže vynachválit pohodlný luxusní sedan, se kterým jezdí několik hodin denně.

akg k 450.jpg

U sluchátek je to velmi podobné, ty nejlepší prostě neexistují. Z druhé strany stejně jako u auta si můžete vybrat přesně ta, která vám sedí a to hned v několika cenových relacích. Dnes se na výběr podíváme jednoduše, rychle, stručně a od základu. 

Cena především

Snažím se vyhýbat se spojení, čím dražší tím lepší, u většiny věcí, ale u sluchátek je tato poučka platná více než kdekoli jinde. Dražší sluchátka bývají v drtivé většině případů lepší, než ta levnější, druhou otázkou ovšem je, jestli to, co dostanete navíc, stojí za ty peníze.

Je potřeba uvažovat, co budete používat jako zdroj zvuku, a také jakou máte hudbu. K levnému telefonu plnému MP3 souborů mizerné kvality je skutečně zbytečné kupovat sluchátka za 5 tisíc korun – nevyužijete je. Určitě se vyhněte těm nejlevnějším s cenovkou pod 500 Kč. To, co z těchto sluchátek půjde, bude jakýsi zvuk, o hudbu se ale rozhodně jednat nebude.

koss porta pro.jpg
Legendární sluchátka Koss Porta Pro patří už mezi dostupná, levná sluchátka, podle záruky (mají i doživotní) stojí od 750 Kč do 1 100 Kč. Zvukově už náročnějším stačit nebudou, ale zábavným zvukem s bohatými basy uspokojí ty méně zkušené.

Nejzajímavější a také velmi bohatě zastoupená je kategorie okolo tisíce korun. Tady už se dá vybírat a můžete získat skutečně dobrá sluchátka. Rozdíl mezi sluchátky za 1 000 Kč a za 300 Kč je propastný a pozná jej i ten, který tvrdí, že jej nepozná, jednoduše to nejde neslyšet.

Pochopitelně můžete jít ještě výš a vybrat si sluchátka třeba za 2 500 Kč, která budou zpravidla lepší než za 1 000 Kč, ale kvalitativní skok už nebude tak markantní. Pokud plánujete pouštět hudbu z počítače, či telefonu, kde využíváte streamovací služby nebo vlastní hudbu v MP3 s vysokým bitrate, můžete se v klidu zastavit na cenovce 5 000 Kč. Tento cenový strop je čistě jen moje zkušenost a berte jej s rezervou. Cokoli dražšího vám na běžný poslech pravděpodobně nenabídne tolik navíc, kolik peněz si připlatíte.

Dražšími sluchátky rozhodně nic nezkazíte, ale jde o to, jestli vůbec to vůbec poznáte, nebo se stávajícím vybavením využijete. Rozdíl mezi sluchátky za 5 000 Kč a za 10 000 Kč je v malých nuancích, které ocení milovníci hudby, a ti přesně vědí, proč si koupili to, co si koupili. Jde o drobnosti, kdy jsou výšky přesnější, dá se lokalizovat jednotlivý nástroj atd. Toto už je ale vyšší dívčí, ke které se třeba proposloucháte, nebo taky ne. Úplně vynechávám kategorii audiofilů, ti zpravidla přesně vědí jaká sluchátka, jaký zesilovač a jaký zdroj hudby použít.

Každý má finanční limity nastaveny jinak, velmi obecně řečeno, sluchátka mezi tisícovkou až pěti tisíci budou vyhovovat většině posluchačů. Vyhněte se těm nejlevnější, stejně neušetříte, ale také nekupujte zbytečně drahá sluchátka, když sami nevíte proč. Spíše se zkuste k dražším modelům prokousat postupně.

Do uší nebo na uši

Konstrukce vybíraných sluchátek přímo souvisí s tím, kde a jak je budete chtít používat. Dle mého jsou úplně nejuniverzálnější pecky. Těžko najdete člověka, kterému by v uchu vadily, spíš bude problém, že v uchu často nedrží. Dají se použít jak k mobilnímu telefonu na cesty, tak k počítači doma. Pecková sluchátka jsou často ta nejobyčejnější a mají mizerný zvuk, ale čest výjimkám, seženete i drahé pecky s fantastickým zvukem. Vždy je ale třeba počítat s tím, že zvuk ze sluchátek uniká ven, můžete rušit poslechem rušit okolí, nebo okolí může rušit vás.

marshall.jpg
Marshall Minor
Pokud hledáte sluchátka hlavně na ven a z jakéhokoli důvodu nesnesete In-Ear můžete zkusit tyto pecky, které jsou zvukově hodně povedené a rozhodně nevadí v uchu. Stojí kolem 1000 Kč, mají velmi dobrý zvukový projev a velmi dobře drží v uchu, záporem je, že pro někoho budou možná dost těžké a netlumí okolí jako In-Ear

 

Peckám podobná sluchátka jsou tzv. špunty. Stejně jako pecky spadají do kategorie intraaurálních sluchátek. Rozdíl je v tom, že se špunty, jinak zvané in-eary, zasouvají přímo do zvukovodu, kde jsou utěsněny silikonovým nebo pěnovým naušníkem. Tato kategorie sluchátek je velmi oblíbená jako doplněk k mobilu, ale dají se použít téměř kdekoli. In-eary jsou také plné kontrastů, ale také plné možností. Obecně patří mezi nesporné výhody izolace okolního zvuku a tím pádem i to, jak moc budete okolí poslechem obtěžovat vy.

ety.jpg
Etymotic Research hf3
Jsou to velmi malá In-ear sluchátka s nekompromisně analytickým projevem. Díky třízávojkovým náušníkům velmi dobře tlumí okolí. Cena je kolem 4 300 Kč, mají velmi analytický a přesný projev, jsou velmi malé a snadno se přenáší, nicméně tyto in-ear sluchátka nesedí každému a někomu může vadit jiné podání basů

Vše se odvíjí od správně zvoleného naušníku, který pokud možno co nejlépe padne do ucha. Výrobci je tedy přidávají ke sluchátkům v mnoha velikostech a dokoupit můžete stovky dalších. Problém dobře padnoucího naušníku je pocit zalehlého ucha, který dost velké skupině lidí vadí. U levnějších kusů se pak často objevuje mikrofonní efekt kabelu, kde se vám do uší přenáší otírání kabelu o oblečení. Druhým neduhem je dojem, že hudba zní uvnitř vaší hlavy a ne kolem vás. Fámy tvrdí, že in-ear sluchátka jsou levná a nemohou se rovnat se sluchátky klasické konstrukce. Opak je pravdou, i in-ear mají své top modely za desítky tisíc, které mají v malém těle klidně několik měničů a umí hrát naprosto fenomenálně.

Teď se dostáváme ke klasické konstrukci sluchátek s náhlavním mostem. S tím se pojí zásadní věc, co se pohodlnosti týče a tím je přítlak. Dražší modely jej mívají často regulovatelný, obvyklejší jsou ale sluchátka bez regulace a je tak třeba pečlivě vybírat. Určitě nepotěší, když sluchátka na uších snesete sotva několik minut. Naštěstí i na toto existuje lék, uzměte dost velký hrnec a sluchátka na něm necháte několik dní natáhnout.

U této konstrukce se můžete setkat v zásadě se dvěma velikostmi mušlí, circumaurální, kde mušle schová celé ucho, nebo supraaurální, kdy mušle přesně sedí na uchu. Obě řešení mají své výhody i nevýhody, circumaurální sluchátka bývají pohodlnější a lépe tlumí okolí, ucho se pod nimi ale může potit a velikost je omezuje spíše na domácí použití. Supraaurální sluchátka jsou skladnější, nemusí být ale tolik pohodlná a hůře izolují, naprosto typickým zástupcem jsou pak Koss Porta Pro. Najdou se i sluchátka se záhlavovým mostem, který si oblíbily lidé v pohyby, protože setřást tuto konstrukci z hlavy je velmi obtížné.

Dále je možné mít otevřená sluchátka, kdy je venkovní strana prodyšná a zvuk je pak o něco přirozenější, ale sluchátka logicky hrají i ven. Druhá konstrukce jsou tzv. uzavřená, kdy se ven dostává minimum zvuku, u levnějších modelů ale nemusí být zvuk vzdušný, může znít sevřeně a trpět tzv. kelímkovým efektem. Někteří výrobci se pak snaží najít kompromis s polootevřenými /polouzavřenými sluchátky, které mají přinést do nejlepší z obou směrů. Ovšem co výrobce, to jiné pojetí této problematiky.

Zvuk i pohodlí se mohou se stejnou konstrukcí model od modelu, výrobce od výrobce velmi zásadně lišit. Sluchátka by pro vás měla být hlavně pohodlná a také by měla korespondovat s tím, kde a jak budete sluchátka používat. Na cestování městskou hromadnou dopravou se rozhodně nehodí velké otevřené škeble a na domácí poslech není třeba používat sportovní uzavřená sluchátka.

Hraní, zábava, věrnost

Ať už jsou sluchátka jakákoli, mají vždy svůj charakteristický zvuk, či spíše ladění frekvenční charakteristiky. Herní sluchátka jsou navržena tak, aby co nejvíce pomáhala hráčům a oni byli schopni slyšet nepřítele, rychle jej lokalizovat atd. Z logiky věci se tedy příliš nehodí na poslech hudby, pokud toužíte po přesnosti. Toto je prostě svět sám pro sebe.

Degauss labs spkrs.jpg

Pak existují dva nesmiřitelné světy, kde se mezi sebou pere zábava a věrnost přednesu. A priori není možné říci, která strana to dělá lépe. Svou úlohu v tom hraje také hudba, kterou posloucháte a v poslední době také věk. Mladší lidé se zálibou v elektronické hudbě mají raději zábavnější zvuk plný mohutných basů. Naopak ti starší, kteří chtějí slyšet neelektronické nástroje, preferují přesnost projevu. Toto je možná až moc generalizující a rozhodně existují výjimky, chce to jednoznačně vyzkoušet a uvidíte, co se vám bude líbit více. Za věrným zvukem se dlouhodobě snaží jít firma Sennheiser nebo Etymotic Research, zábavný směr zase volí Koss, Beats nebo třeba Klipsch.

Čísla lžou

Některé údaje jsou u sluchátek velmi důležité, ať jde o délku kabelu, rozměry, hmotnost nebo impedanci. Údaj, který je často mimo realitu, je frekvenční rozsah. Pokud začíná spodní pásmo od 50 Hz nebo ještě výše, je jasné, že basová složka nebude nic moc a tento údaj může být směrodatný. Naprostým extrémem jsou ale údaje o nejvyšším kmitočtu, který často končí na 22 000 Hz a někdy i výš. Ideálně zdravý člověk je schopen v době svého mládí skutečně slyšet 20 kHz, postupem času a to už kolem třicátého roku stáří se toto číslo začne rapidně snižovat a navíc má lidský sluch na velmi nízké nebo velmi vysoké kmitočty nižší citlivost.

Neberte frekvenční rozsah jako bernou minci, může pomoci v orientaci, ale zhola nic neřekne nic frekvenční křivce, která je upřímně mnohem důležitější. I sluchátka se extrémním rozsahem, který stejně zpravidla celý neuslyšíte, mohou mít frekvenční propad u nižších středních frekvencí a vy uslyšíte oblíbeného kytaristu, jako by hrál pod pódiem.

Mikrofon a tlačítka

Pokud se chcete vyhnout problémům, vyberte si sluchátka s 3,5mm jackem bez tlačítek a mikrofonu, ta totiž fungují jednoduše všude. O něco komplikovanější je to u Bluetooth a USB sluchátek, přičemž i tady narazíte na problém spíše výjimečně. U USB sluchátek a systému Windows asi problém nebude, obtíže mohou nastat u jiných operačních systémů nebo konzolí, takže se raději přesvědčte na stránkách výrobce o kompatibilitě.

asus.jpg
Asus Echelon
Promyšlená herní sluchátka s mikrofonem, aktivním potlačení okolního hluku a ovládání na kabelu. Samozřejmostí je pak dlouhý opletený kabel, který snese i hrubší zacházení. Cena je kolem 2 000 Kč, jsou opravdu navržena pro hráče a aktivně potlačují okolníh hluk. Nejsou ale moc vhodné pro poslech hudby a k poslechu venku

Nejideálnější to mají se sluchátka majitelé jablečných zařízení, kteří mohou využít jak sluchátka s mikrofonem, akčním tlačítkem a regulací hlasitosti, ale i bez regulace hlasitosti. Ostatní mobilní svět se nějak nedohodl, a proto je většina telefonů odkázaná maximálně na mikrofon a akční tlačítko bez možnosti regulace hlasitosti.

U některých telefonů zapojení třítlačítkového ovladače nevadí, byť jej nevyužijí, jiné mohou mít problém do sluchátek vůbec dostat zvuk a je pak třeba koupit redukci, která ovládací tlačítka vyřadí. Pokud nemáte iPhone raději nekupujte sluchátka pro iPhone. Výrobce to pochopili a často nabízí jeden model ve třech variantách; bez mikrofonu, pro Android a pro iOS.

Určitě si přečtěte

Články odjinud