12
Fotogalerie

Astell & Kern Angie II: test high-end špuntů

Když se high-endová značka spojí s legendou oboru a napěchují sluchátka unikátní technologií, dostaneme špičkové špunty, které ale šokují svými rozměry a cenou lehce pod 40 000 Kč.

Kapitoly článku:


Jerry Harvey patří mezi nejvýznamnější osobnosti přenosného audia. Posledních 20 let se věnoval high-endovým špuntovým sluchátkům, stál u samotného zrodu custom in-earů, zasloužil se o několik velkých milníků používané technologie a jeho společnosti Ultimate Ears a později JH Audio ve své době vládly trhu.

DSCF1446 (1280x971).jpgDSCF1468 (1280x960).jpg

Před několika lety navázal Harvey spolupráci s výrobcem luxusních přenosných přehrávačů Astell & Kern a začal pro ně vyrábět univerzální verze svých custom modelů. V současnosti toto spojení firem nabízí čtveřici modelů druhé generace s šesti až dvanácti měniči. Tento test se věnuje modelu Angie II, který využívá osm měničů a zakoupit se dá přímo na českém trhu za 39 490 Kč.

Příslušenství

Základem pro kvalitní poslech in-earů bude vždy široký výběr nástavců pro ideální usazení. Zatímco někteří výrobci dodávají opravdu velké množství typů a velikostí nástavců, Angie má k sobě pouze nástavce jednoduché silikonové a pěnové, po třech velikostech od každého. S ohledem na cenu a složitější usazení sluchátek zde výrobce zbytečně šetřil a  širší nabídka nástavců by byla vhodná.

Dodávaný kabel vyrábí americká firma Moon Audio přímo pro tato sluchátka. Samotný kabel stojí 200 USD a proto potěší, že v balení najdeme dva, jeden s obyčejným 3,5 mm jack konektorem a druhý s menším 2,5 mm jack konektorem pro symetrické zapojení do přenosných přehrávačů.

DSCF1454 (1280x960).jpg DSCF1465 (1280x960).jpg

Sluchátka při přenášení ochrání sytě rudé hliníkové pouzdro, které i přes své nadprůměrné rozměry tak akorát vystačí pro tato mohutná sluchátka s tlustším kabelem.

Konstrukce

Na první pohled Angie jistě zaujmou svým vzhledem a použitými materiály. Opět sytě rudý hliník tvoří většinu těla sluchátek a na vnější straně se nalézá ozdobná část z uhlíkového vlákna, také s červenými prvky. Kvalita zpracování patří mezi ty nejlepší, vše přesně lícuje, každá plocha dokonale opracována, sluchátka působí dobrým, velmi bytelným dojmem.

Ovšem hned při druhém pohledu vyjde najevo největší problém modelu Angie, pro in-eary nezvykle velké rozměry. I mnohé konkurenční deseti měničové modely jsou menší než Angie a v porovnání s normálními in-eary se jedná o skutečnou obludu gargantuovských rozměrů. Při nošení sluchátka z ucha znatelně vyčnívají, lákají pohledy z širokého okolí a vrací posluchače do šedesátých let za Star Trekem a důstojníkem Uhurou. Musí se podotknout, že vyšší dvanácti měničové modely Roxanne a Layla jsou na tom ještě hůře.

DSCF1451 (1280x960).jpg

Angie využívají unikátní čtyřpinový konektor, který se ke sluchátkům uchycuje šroubovací pojistkou. Na testovacím kusu bohužel tato pojistka příliš pevně nedržela a občas jí bylo potřeba znovu utáhnout. Jedná se o konektor velmi povedený a měl by být výrazně spolehlivější než MMCX konektory a odolnější než dvoupinové konektory.

Na kabelu se nachází další zajímavost, nastavování množství basu. Harvey přišel s tímto systémem, kdy se výhybka sluchátek nachází přímo na kabelu a s pomocí malého šroubováčku lze nastavovat množství basu odděleně pro levý a pravý kanál. Kvůli této konstrukci musí být kabel seskládán z osmi vodičů, což vede k větší tloušťce kabelu.

Kvůli těmto prvkům patří kabely pro Angie mezi ty nejnáročnější na výrobu a na trhu se vyskytuje pouze malé množství kompatibilních kabelů od alternativních výrobců.

DSCF1458 (1280x960).jpgDSCF1459 (1280x960).jpg

Dodávaný kabel naštěstí patří mezi ty lepší. Nabízí dobrou poddajnost, nedrží tvar a působí příjemným a odolným dojmem. U sluchátek se nachází tvarovací část kabelu, která potěší rozumnou délkou, kdy ucho kompletně neobtáčí, ale zasahuje pouze nad něj. Na druhém konci kabel zakončuje mohutný plastový rovný jack, v balení ve 3,5 i 2,5 mm variantě. Dobrý dojem z kabelu kazí pouze kvalita plastových prvků, na kterých jsou velmi znatelné pozůstatky z odlévacích forem.

Pohodlí a izolace

Kvůli velkým rozměrům sluchátek musel výrobce zvolit mírně odlišnou konstrukci s extrémně dlouhým krčkem. Samotné mohutné tělo sluchátek tedy leží mimo ucho, vůbec se o něj neopírá a veškerou váhu tak nese nástavec v uchu a tvarovatelná část kabelu. Správné usazení velmi záleží na opravdu dobře zvoleném nástavci a i poté se jedná o usazení nejisté, kdy především při chůzi je možné cítit pohupující se sluchátka. Osobně jsem byl s usazením spokojený pouze při klidnému poslechu v kanceláři a i v tomto případě se objevily drobné problémy s pohodlím při delším poslechu.

DSCF1461 (1280x960).jpg

Dlouhý krček způsobuje i další unikátní problém. Kratší nástavce, jakými jsou například oblíbené JVC Spiral Dots, totiž nepřekrývají celý krček a konec sluchátek se tak může dotýkat přímo vnitřku ucha a způsobovat velmi nepříjemný pocit. Je nutné tedy volit delší nástavce, kromě dodávaných sem skvěle pasují například nástavce ze Sony MH1.

Izolace patří díky uzavřenému systému a hlubšímu usazení mezi ty nejlepší. S pěnovými nástavci se izolace vyrovná i modelům Shure a dostatečně odruší i hluk metra a vlaků.

Určitě si přečtěte

Články odjinud