21
Fotogalerie

Orava LT-1086: test LCD televizoru

Plné vysoké rozlišení se objevuje i v nižších cenových relacích stále častěji. Jaký je levný 42" Full HD televizor?

O televizorech s úhlopříčkou 42" (108 cm) za cenu pod 30 000 Kč jste před rokem asi nezavadili a nyní si za tuto cenu je možno pořídit i přístroj s plným vysokým rozlišením (Full HD). Jeden takový cenově velmi příznivý velký LCD televizor s rozlišením 1920 x 1080 začala nabízet slovenská Orava. Známé úsloví však praví “žádná sleva není zadarmo“. Jak je to v tomto případě? 

Univerzální černá

I Orava se přizpůsobila modernímu trendu lesklých černých rámů, které v interiéru vypadají přece jen lépe, než dříve používané šedé plasty. Je sice potřeba dávat pozor na otisky prstů, ale celkový vzhled televizoru je vcelku povedený, ba ani u levných televizorů dříve opomíjený stojan televizoru nebude majiteli dělat ostudu. Vzhledem k větší váze televizoru však stojan není otočný, ač tak na první pohled vypadá. Na levé straně pak naleznete základní tlačítka pro ovládání televizoru – výrobce nezapomněl ani na tlačítko Menu, a tak se v případě nutnosti lze obejít bez dálkového ovládání.

celek.jpg 

Vstup pro připojení kamery se pak nalézá na levé straně, naleznete tam však jen klasický kompozitní vstup a výstup pro připojení sluchátek. S-video ani boční HDMI vstup zde nečekejte, stejně tak v této cenové relaci budete marně hledat USB vstup či SD čtečku karet. Na druhou stranu zde naleznete nejen CI slot, ale také digitální koaxiální výstup zvuku, což uvítá nejeden majitel domácího kina. Zbytek konektorů je umístěn vzadu, nyní již povinné dva HDMI konektory doplňují dva klasické konektory SCART, dále najdete po jenom kompozitním a VGA vstupu. Obligátní stereovýstup zvuku nadstandardně doplňuje samostatný výstup pro aktivní subwoofer.

bok.jpgkonektory bok.jpgkonektory zadek.jpg
Konektory vzadu směřují směrem dolů, což přístupnosti neprospívá

Televizor nabízí režimy PIP a PAP, u kterých uživatel může mít zobrazeny zároveň dva zdroje signálu. Využití však podléhá omezení, takže v okně nezobrazíte jiný televizní program z vestavěného tuneru, ani obraz z HDMI, komponentního vstupu či PC.

DSC00278.jpg

Pokud se rozhodnete jako zdroj Full HD rozlišení využít svoje PC, narazíte u Oravy bohužel na omezení. Analogový VGA vstup akceptuje rozlišení maximálně 1360 x 768 a HDMI vstup nepodporuje zobrazení 1:1 (pixel maping). Pokud tedy z HTPC přivedete správné rozlišení, televizor jej nezobrazí od rohu do rohu, ale bez korekce ponechá černé okraje. 

Standardně digitálně či analogově

Počáteční automatické laděni obou tunerů s velmi dobrou citlivostí je vcelku rychlé, nalezené stanice se neseřadí dle našich zvyklostí a tak to zůstane na uživateli. Analogový a digitální tuner jsou nezávislé a uživatel je tak nucen používat dvě graficky zcela odlišná uživatelská menu. To u digitálního tuneru využijete jen pro nastavení a přetřídění televizních či rozhlasových stanic, vše ostatní včetně obrazu a zvuku již naleznete ve běžně řešeném a poměrně přehledném menu analogové části přístroje.

DSC00325.jpgDSC00326.jpgDSC00328.jpg 

Elektronický programový průvodce je řešen také přehledně, mimo informace o aktuálním či následujícím programu nabízí přehled na sedm dní dopředu. Přehled pořadů však není nejrychlejší, neboť přepínat mezi dny a hodinami uživatel musí postupně. EPG nabídne uživateli možnost upomínky pořadu, kdy na zvolený pořad televizor přepne.

DSC00330.jpgDSC00337.jpgDSC00332.jpg

Nezávisle na upomínce funguje programování až pěti pořadů pro nahrávání na připojený rekordér – časovač. Zde uživatel však musí ručně zadat všechny údaje o vybraném programu, což není moc pohodlné (pokud tak využijete tuner televizoru, pak samozřejmě ve stejnou dobu nelze sledovat jiný program). 

Nemilosrdné vysoké rozlišení

Pro nastavení obrazu má uživatel tři základní přednastavené režimy (kino, dynamické, přirozené), lze také využít redukci šumu, či režim film. Změníte-li nastavení, lze ho také uložit. U levných televizorů se můžete setkat s malým množství úpravy formátu obrazu – zde jsi uživatel vybere bez problému některý ze sedmi formátů. Mezi nimi naleznete nejen klasické poměrně příjemné nestejnoměrné roztažení obrazu 4:3 na celou plochu obrazovky, ale také roztažení formátu 16:9 při současném zachování čitelnosti titulků.

DSC00320.jpg DSC00321.jpgDSC00322.jpg

Plné vysoké rozlišení a velká plocha obrazovky klade samozřejmě vyšší nároky nejen na kvalitu signálu zobrazovaného, ale i na elektroniku, která obraz zpracovává. Televizor používá osmibitové zobrazení barev (což je v této cenové relaci obvyklé), přepočet standardního pozemního vysílání je spíše průměrný, ale výrazně lepšího se dočkáte až u podstatně dražších televizorů. Podsvětlení displeje by mohlo být ještě více homogenní, nicméně je lepší, nežli u některých dražších konkurentů. Černá u televizoru není podána ideálně a zvláště při zhasnutém světle se jeví jako šedá. Barevné přechody mají tendence se slévat a poskytují barvám pastelový nádech, pro LCD technologii je také typické zde přítomné problematické zobrazení nejtmavších a nejsvětlejších odstínů šedé. Potěšila mne čitelnost tmavých a nočních scén akčních filmů, se kterými jiné LCD televizory mívají problémy – daní je ale celkový drobný posun do světlejších tónů.

Při testování se bezezbytku projevila přímá úměra platící u televizorů s vysokým rozlišením – čím lepší zdroj signálu, tím lepší obraz. Film s rozlišením 1080p z Blu-ray přehrávače vymáčkne z televizoru maximum. Obraz je krásně detailní, perfektně ostrý a velmi dobrý. Jakmile ale pustíte obraz z některého nekvalitního DVD, barevné fleky a rozmazané detaily vám okamžitě dají najevo, že pro Full HD televizor téhle úhlopříčky je nevhodný. 

Full HD televizor pro HD filmy

Bohatější nabídka bude čekat na budoucího majitele v části pro nastavení zvuku. Přednastavené režimy naleznete u sedmipásmového ekvalizéru (uživatel/ hudba/ řeč/ ploché/ koncert), k dispozici je i simulace stereofonního zvuku (pro mono), dvoustupňové posílení basů, či simulaci prostorového 3D zvuku. Automatické nastavení hlasitosti (AVL) je zde k dispozici také. Zvuk působí plošeji, zapnutí efektů mu sice pomůže, ale vzhledem k nižšímu výkonu (2x 8 W) nepočítejte s příliš vysokou hlasitostí. I při posílení basů se od televizoru hlubších basů nedočkáte, na druhou stranu srozumitelnost dialogů je vždy velmi dobrá. Pro sledování televizního zpravodajství či seriálů zvuk bohatě stačí, u filmů už přepněte na své domácí kino. 

dálka.jpg
Dálkové ovládání působí přehledně. Menší tlačítka jsou rozmístěna intuitivně 

I vzhledem k podpoře signálu 1080p/24Hz z Blu-ray přehrávače se Orava LT-1086 jeví jako dobré ekonomické řešení pro současné, nebo budoucí majitele Blu-ray přehrávačů, kteří nechtějí za televizor utrácet moc peněz, ale požadují velkou obrazovou plochu a plné vysoké rozlišení, případně pro majitele satelitních HD přijímačů. Bez odpovídajícího zdroje kvalitního signálu je totiž velká obrazovka nemilosrdná a vysoké rozlišení v kombinaci s LCD technologií dá „vyniknout“ nekvalitě vstupního signálu, zejména tuzemskému pozemnímu vysílání.

+ cena
+ rozlišení
+ dobrá výbava
 
- podání barevných přechodů
- připojení k PC
 

Orava LT-1086

cena 28 599 Kč
  • úhlopříčka 107 cm (42“)
  • zobrazovací technologie LCD
  • rozlišení 1 920 × 1 080 bodů
  • pozorovací úhly 178°
  • typ obratovky TFT
  • kontrastní poměr dynamický 10 000:1
  • jas 550 cd/m²
  • rychlost odezvy 6 ms
  • obrazové formáty Plné, 4:3, Zoom 14:9, Panorama, Full, Kino 16:9, titulky 16:9
  • vylepšení obrazu digitální hřebenový filtr, digitální redukce šumu
  • normy PAL/SECAM, NTSC na AV
  • počet tunerů 1, analogový/digitální
  • teletext ano, FLOP, TOP, 1000 stran
  • režimy PIP, PAP, PAT
  • česká nabídka ano
  • reproduktory 2× 8 W
  • vylepšení zvuku 3D, posílení basů, EQ 
  • konektory 2× HDMI, 2× SCART, komponent video + stereo, VGA + stereo, CI slot, sluchátka, výstup zvuku koaxiální digitální a analogový stereo, sub out
  • podstavec pevný
  • spotřeba 240 W
  • rozměry (v × š × h) 737 × 1 036 × 284 mm
  • hmotnost 25 kg (TV)
  • příslušenství dálkový ovladač, podstavec

Zapůjčil

 
AVmania.cz hodnotí
design Hvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.png 7/10
obraz Hvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.png 7/10
zvuk Hvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.pngHvezda_0.png 6/10
funkce Hvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.png 7/10
ovládání Hvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png 8/10
celkem Hvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0,5_tmavsi.pngHvezda_0_tmavsi.png 7/10

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud