24
Fotogalerie

Bowers & Wilkins 685 a 686: test reprosoustav

Mezi nejdostupnější repro od B&W patří i typ 685, držitel ceny EISA 2007-2008. Nabízí opravdu špičkový design a zvuk?

Je libo špičkové stereo, nebo jen nenápadné a přesto kvalitní ozvučení hodící se do každého českého obýváku? Otestovali jsme nové verze nejdostupnějších regálovek od renomovaného výrobce pověstných „šneků“.

Nově oděné

Šestistovková řada je tu již od počátku devadesátých let a námi testované modely jsou zástupci nejnovější generace, výrazně novátorské designem i zvukem. K tradičně nabízeným povrchovým úpravám červená třešeň, světlý dub a takřka znovuzrozené černé výrobce přidal velmi pěknou dýhu wengé. Přední maska má příjemný pogumovaný povrch a vysoká kvalita je vůbec znát na každém milimetru povrchu. Dokonalý pocit z perfektně zpracovaných hran a usazení měničů je pak na zadní stěně završen vyjímečně dobře přístupnou bi-wiringovou svorkovnicí s masivními šroubovacími terminály pro připojení kabelů o nejvyšších průřezech. Ta je naprosto identická pro všechny modely z řady, včetně nejnižších, námi testovaných. 

 oba levo.jpgoba čelo.jpgoba pravo.jpg
Menší B&W 686 vedle větších B&W 685

Neprůstřelná technologie

Nelze nezmínit pár slov o nepřehlédnutelných žlutých středobasových měničích z pevných vláken Kevlaru, materiálu, který byl původně vyvinut pro neprůstřelné vesty. Vysoká pevnost, schopnost redukovat stojaté vlny a stejně tak nežádoucí zabarvení zvuku činí z takového reproduktoru špičkový komponent. Pro tyto reprosoustavy je dále charakteristická „golfová“ firemní technologie Flowport, kde se jemným vroubkováním povrchu basreflexového otvoru (podobně jako u golfového míčku) minimalizují turbulence a v našem případě především nežádoucí zvuky proudícího vzduchu při vyrovnávání tlaku uvnitř ozvučnice a okolí. 

male oba.jpg male PZ.jpg
B&W 686

Chytlavý zvuk

Menší B&W 686 s průměrem středobasového reproduktoru 130 mm mají v šestistovkové řadě B&W místo především jako efekty, ovšem to jim nic neubírá na nesporných zvukových kvalitách. Osobně si myslím, že budou platit i za velmi kvalitní stereofonní řešení, navíc díky svým kompaktním rozměrům velice estetické.

Samozřejmě, nelze zde očekávat nějaký koncert bicích nástrojů, ale dostanou vás jinak, zvuk je totiž i bez hlubších basů přesný, bezkonfliktní a dá se poslouchat i několik hodin v kuse, aniž bychom cítili únavu sluchu. Při klidnějším poslechu muziky nejširšího spektra jsem zaznamenal bezproblémový zvuk, čitelný do nejmenších detailů. Jednoduše řečeno, pustíte si je a po pár minutách pohodového poslechu ztratíte ono nutkání zvednout se a vrtat se v korekcích na zesilovači, jak tomu u takových reprosoustav obvykle bývá.

 velke1.jpgvelke PZ.jpg
B&W 685

Trošku víc si paradoxně rozuměly se silnějšími zesilovači, než by jim cenově a výkonově náleželo. Jedním z faktorů bude jistě také nižší citlivost než například u objemnějšího brášky. Nám jako referenční zesilovač (budeme na něm testovat i sloupovky ze stejné řady B&W 683 a 684 do příštího testu) posloužil především vynikající Denon PMA 1500 AE střídavě doplněný starším a levnějším Musical Fidelity E11.

Na B&W 685 (průměr středobasu je zde 165 mm) už dostaneme výrazný a „dospělý“ zvuk, nejen na basech, jak by se dalo očekávat, ale celkově plnější, v celé šíři zvukového pásma. První dojem byl, jako když zapojíte sloupovou reprosoustavu a to prosím pořád s korekcemi na nule. Občas jsem si skoro nebyl jist, zda nemám zapojené větší bedny.

Velmi mne zaujaly, mnoho ohraných skladeb jsem si s chutí pustil hned několikrát a jestliže jsem si při poslechu nižších 686 korekce občas přeci jen přidal, tak zde mi přišly naprosto zbytečné. Nutno dodat, že Denon PMA 1500 AE má korekce vyloženě decentního charakteru a na Musical Fidelity E 11 korekce dokonce chybí. Například při poslechu známých skladeb Stinga překvapí perfektní vokály a v kombinaci s detailním přednesem strunných nástrojů, včetně jasně slyšitelných hmatů jste zvukem přímo usazeni do křesla. Po připojení k AV receiveru vás u filmové produkce čistota zvukového doprovodu naprosto vtáhne do děje.

SW ucpávka.jpg velká open.jpgvelke zavr.jpg
V příslušenství naleznete i molitanovou ucpávku basreflexového otvoru
be zavr malé.jpg BR open malé.jpgpříslušenství.jpg
U menších B&W 686 se při umístění na stěnu s ucpáním basreflexového otvoru počítá  

Jak jsem již naznačil, celkový charakter zvuku se už blíží sloupovkám, vše pochopitelně s decentnějšími basy, zato naprosto detailní a díky předním basreflexovým otvorům jim předvídám také velmi malé problémy s umístěním v místnosti. Pokud mohu jako testující neskrývající své nadšení předem prezentovat své postřehy, jsou B&W 685 jedny z reprosoustav které vás vyloženě „chytí“. Nejednou totiž zjistíte, že si s chutí poslechnete i hudbu, kterou normálně „nemusíte“. 

Do regálu, nebo na stojan?

Kvalitní regálovka samozřejmě není určena do regálu, jak nám slangový výraz napovídá ( i když tam mnohdy skončí ), ale na slušný a robustní stojan. Testování proto proběhlo na běžně dostupných stojanech, konkrétně na AQ S 14 a masivnějších S 15. Zvuk je jednak lépe směrován na posluchače a také se jeví na basech mírně kultivovanější. Tímto připomínám případnou dodatečnou investici do kvalitních stojanů, která se k reprosoustavám téhle kvality váže.

 detaily.jpgjiný pohled.jpg
U větších B&W 685 je průměr středobasového měniče 165 mm, u menších B&W 686 je 130 mm a basreflexový otvor se přestěhoval na zadní stranu

Co se instalace pro domácí kino týče (ať už jako efekty nebo čelní repro), na zadní stěně můžete využít montovanou ocelovou konzoli pro zavěšení na zeď a to celkem nezvykle i u většího modelu. Ač se to nezdá, řešení je to velmi estetické, výrobce dodává mimo dělené molitanové ucpávky basreflexu (možno experimentovat v závislosti na umístění reprosoustavy v místnosti) i distanční gumové podložky a navíc případný majitel ušetří nemalý peníz za kvalitní držák na zeď. 

Kvalita něco stojí

Suma sumárum, tentokrát se s oceněním EISA pro rok 2007 – 2008 pro B&W 685 za nejlepší produkt ve své třídě víc než ztotožňuji, právem si ho zaslouží. Vřele doporučuji jako čistě stereofonní sestavu do menších a středních místností, případně jako efektové repro k vyšším modelům řady.

male zadek.jpg malé držák.jpgsvorky malý.jpgzaek velke.jpg
Přestože držák naznačuje, že s malými bedničkami B&W 686 je počítáno spíše na efekty, bi-wiringová svorkovnice s masivními šroubovacími terminály umožňuje i připojení kabelů nejvyšších průřezů. Z detailu B&W 685 je zřejmé, že zde naleznete nejen stejné terminály, ale trochu překvapivě také držák na stěnu

Obecně se oba modely v kombinaci s různými zesilovači budou snažit zachovat perfektní zvukovou „fazónu“ a přestože by to v téhle cenové kategorii odpovídalo, nelovil bych k nim zesilovač v nejlevnějších vodách, tedy ne dejme tomu kolem 7 000 Kč, ale spíše o stupeň výš, v kategorii 10 – 15 000 Kč, protože tyhle bedny jim nic neodpustí. Zesilovače zde mívají přeci jen vyšší výkonové rezervy, což je důležité pro pohodový a nesnaživý zvuk. Zvolenou kombinaci pokud možno poslechnout raději 5 minut v naprostém klidu než třeba půl hodiny v humbuku, který na prodejnách někdy vládne. 

Na čem jsme testovali

Testování proběhlo na integrovaném stereofonním zesilovači Denon PMA 1500 AE (cca 25 000 Kč) a na starším Musical Fidelity E 11 (cca 12 000 Kč). Zdrojem pro poslech CD byl Denon DCD 1500AE (cca 21 000 Kč) Vzhledem k obrovské nabídce receiverů pro domácí kino byly reprosoustavy pro kontrolu dále připojeny na AV receiver Marantz SR 5002 (20 000 Kč) a DVD Marantz DV 3002 (6 000 Kč). Jako stojany pod reprosoustavy byly použity AQ S14 70 cm (cca. 2 000 Kč) a AQ S 15 65 cm (cca 3 000 Kč). Testovací disky pro stereo poslech tvořily CD s naposlouchanými skladbami od Dire Straits, Stinga, Lucie Bílé a testovací disk s výběrem skladeb všech žánrů.

Testovací sestavu a prostory pro test poskytlo hi-fi studio Jasyko.

B&W 686 bych díky rozměrům a decentnímu přednesu viděl jako vynikající designové a nenápadné stereo, například i ke špičkovým mikrosystémům mnohdy dodávaným bez reprosoustav a jinak samozřejmě jako vynikající efekty, kterými byly primárně určeny. Vyšly zvukově se ctí například i jako kombinace stereo se subwooferem.

Takže pokud bych měl uvést nějaké významné mínus, asi se to nebude líbit, ale nemám … dobře, snad jen pro někoho vyšší cena, která je ovšem vykoupena prvotřídní kvalitou a v této souvislosti dodávám, že původně stály víc. Díky nebývale příznivému kurzu naší měny vůči Euru došlo nedávno u celé řady k cenovému posuvu směrem dolů, což se u téhle značky rovná téměř revoluci.

Závěrem nemohu nevzpomenout na jeden hodně starý srovnávací test sluchátek, kterým byly mimo jiné u nás veřejností „objeveny“ legendární Koss Porta Pro. Tehdy si je někteří nadšení testující již během testu rovnou objednali … nejradši bych v případě B&W 685 udělal to samé.

B&W 685

cena 15 580 Kč/pár

  • produkt 2-pásmová basreflexová reprosoustava
  • měniče 1× 25 mm výškový s aluminiovou membránou, 1× 165 mm středobasový s tkanou Kevlarovou membránou
  • frekvenční pásmo (- 6 dB) 42 Hz – 50 000 Hz
  • frekvenční rozsah 49 Hz – 22 000 Hz ±3dB v referenční ose
  • jmenovitá impedance 8 Ω ( minimum 3,7 Ω )
  • dělící frekvence 4 kHz
  • citlivost 88 dB spl ( 2.83V, 1m )
  • zpracování výkonu 100 W
  • doporučený výkon zesilovače 30 W – 100 W na 8 Ω
  • rozměry ( š × v × h ) 198 × 340 × 331 mm
  • hmotnost 7 kg
  • příslušenství molitanová ucpávka basreflexu, sada gumových podložek
AVmania.cz hodnotí
designHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.png10/10
zvukHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.png10/10
připojeníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.png10/10
výkon/cenaHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.png10/10

B&W 686

cena 11 980 Kč/pár

  • produkt 2-pásmová basreflexová reprosoustava
  • měniče 1× 25 mm výškový s aluminiovou membránou, 1× 130 mm středobasový s tkanou Kevlarovou membránou
  • frekvenční pásmo ( - 6 dB ) 45 Hz – 50 000 Hz
  • frekvenční rozsah 55 Hz – 22 000 Hz ±3dB v referenční ose
  • jmenovitá impedance 8 Ω ( minimum 5,1 Ω )
  • dělící frekvence 4 kHz
  • citlivost 84 dB spl ( 2.83V, 1m )
  • zpracování výkonu 100 W
  • doporučený výkon zesilovače 30 W – 100 W na 8 Ω
  • rozměry ( š × v × h ) 170 × 265 × 284 mm
  • hmotnost 4,9 kg
  • příslušenství molitanová ucpávka basreflexu, sada gumových podložek

AVmania.cz hodnotí
designHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.png10/10
zvukHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
připojeníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.png10/10
výkon/cenaHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0,5_tmavsi.png9/10

Zapůjčil

Určitě si přečtěte

Články odjinud