23
Fotogalerie

SanDisk Sansa e280: test MP3/MP4 přehrávače

Přehrávače Sansa řady e200 sice nejsou úplnou novinkou, ale stále je lze považovat za schopné modely.

Kapitoly článku:


Z této řady se můžete setkat s modely e250, e260, e270 a e280, které se liší pouze kapacitou (2/4/6 a 8 GB) a přítomností FM rádia, které je nabízeno volitelně. Hned na první pohled zaujmou elegantním provedením z plastu a kovu a na pohled druhý dobrým ovládáním a velmi kvalitním displejem. Tím to ale samozřejmě nekončí.

Velkou výhodou je, že narozdíl od některých jiných přehrávačů pochybných značek má tento velmi dobrou podporu výrobce, který poměrně často vydává nové firmwary. Jedním z posledních přínosů nového firmwaru byla například lokalizace nabídky do češtiny. Nicméně tyto přehrávače nemají podporu jen u výrobce a otevírá se u nich velmi zajímavá možnost extrémního rozšíření funkcí, o tom si ale povíme až na úplném závěru.

Velmi solidní základ

Tento přehrávač se bohužel nemůže pochlubit nesčetnými funkcemi, jak je to dnes moderní. Přesto si troufám tvrdit, že to pro mnohé případné uživatele zdrcující zjištění nebude. Jediné, co bychom mu na úvod vytkli, je podpora přehrávání hudby jen v základních formátech MP3, WMA (i chráněných) a WAV.

celek.jpg

Vhod může přijít možnost přepínání mezi přenosovými protokoly USB Mass Storage a MTP. Spokojeni tak mohou být oba tábory příznivců, ale jak se zdá, výrobce spíše patří do tábora druhého. Přehrávač totiž nepodporuje procházení stromovou strukturou složek a podsložek. Není ale naštěstí omezen natolik, aby vyžadoval umístění všech hudebních souborů do jedné složky bez možnosti třídění.

Hudební alba můžete mít v mnoha podsložkách, přehrávač si všechny prohledá a veškerý obsah setřídí do jednoho seznamu podle názvu souboru, interpreta, alba a dalších kritérií. Jste-li příznivci spíše české hudby, pak vás nepotěší fakt, že i přes počeštění prostředí si Sansa neporadí se správným zobrazováním většiny českých znaků v názvech.

displej.jpg

Doplňkové funkce

Mimo přehrávání hudby nabídne tato řada již zmíněné volitelné FM rádio s automatickým vyhledáváním, dobrou citlivostí a pamětí na 20 stanic. Dále pak diktafon, časovač vypnutí a zobrazení hodin včetně data. Jen s těmito funkcemi by nabídka přehrávače byla skutečně chudá, ale nebojte se, je tu i přehrávání videa a prohlížení obrázků. Záznam zvuku je kromě diktafonu možný i z FM rádia, bohužel ale jen do formátu WAV a s nemožností volby z více úrovní kvality. Což tedy není žádná velká výhra. Podstatné vylepšení je ale možné i u těchto funkcí (vysvětlíme až v závěru).

Oceňujeme svižnost a logičnost

Ovládání je u mnoha přehrávačů terčem (a nejen naší) kritiky. Jsme rádi, že u tohoto modelu té kritiky není mnoho a můžeme spíše chválit. Prakticky veškeré ovládání se soustředilo do jedné oblasti, které dominuje podsvícené (svítí jen při používání tlačítek) otočné kolečko pro změnu hlasitosti, pohyb v nabídce apod. V jeho středu najdete tlačítko pro potvrzování a v těsném okolí tlačítka pro posuv ve skladbách, pozastavení a vyvolání pomocné nabídky. Ovládání otočným kolečkem je velmi pohodlné a naše výtka směřuje jen k tlačítkům po obvodu, která jsou poměrně mála, příliš natěsno a v důsledku hůře dostupná.

osvetlene kolecko.jpg z boku 2.jpg z boku.jpg zezadu.jpg

 

Mimo těchto prvků je tu ještě tlačítko pro vypnutí či návrat do nabídky, postranní tlačítko pro aktivaci funkce diktafonu a na vrchní straně přepínač hold pro uzamčení ovládání.

Uživatelé jistě ocení, že se Sansa drží zaběhnutých standardů a nabízí ovládání především logické a svižné. S tím souvisí i pohyb v dobře graficky zpracované nabídce, které je taktéž logické a intuitivní. Jediné, co nám v nabídce schází, je více nastavení.

Je tu ještě jedna věc, která nám chybí, a tou je standardní miniUSB konektor. Přehrávač má jen speciální firemní konektor, a tak s sebou musíte nosit i dodanou redukci (ta je nutná i pro nabíjení).

konektor.jpg

Hraje dlouho, kopíruje rychle

Ke spokojenosti majitele by přehrávači neměla chybět dlouhá výdrž a rychlý přístup do paměti. Obojí je u tohoto modelu splněno. Rychlost čtení a zápisu je v podstatě shodná a pohybuje se průměrně okolo solidních 4,5 MB/s. Chvályhodná je jistě i výdrž, která sahá téměř na 21 a půl hodiny nepřetržitého hraní s vypnutým displejem.

Jak si poradí s videi a obrázky?

Inu zde musíme zkonstatovat, že by to mohlo být určitě lepší. Rozhodně není co vytýkat displeji, ten je poměrně velký (28 × 35 mm), má velmi jemný rastr i velmi dobré podsvícení. O to více je škoda, že prohlížení obrázků a přehrávání videa je dosti omezené. Přehrávač si poradí jen s videosoubory MOV (QuickTime), které je ale vždy nutné konvertovat dodaným softwarem Media Converter do požadovaného formátu a rozlišení displeje. Tento formát není pro mobilní video úplně ideální a datově není ani příliš úsporný. Navíc může mít pro tento přehrávač jen 15 snímku za sekundu. I přesto jsou přehrávaná videa kvalitní, obraz je jemný a bez znatelných artefaktů. A pro přehrávání seriálů či jiných videí příliš nevadí ani nižší snímková rychlost.

Prohlížení obrázků je bohužel velmi omezené. Poradí si jen s formátem BMP, a to jen přesně daného (malého) rozměru. Pokud si chcete prohlížet např. fotografie, rozhodně se nevyhnete nutné konverzi tímtéž softwarem.

Pokud by vám čistě náhodou nestačila vnitřní paměť přehrávače, můžete si ji rozšiřovat kartami microSD i microSDHC. V případě aktivovaného režimu USB Mass Storage funguje přehrávač i jako běžná čtečka.

 

mikroSD.jpg

Určitě si přečtěte

Články odjinud