18
Fotogalerie

Panasonic SC-PM602 – mikrosystém s bluetooth pro nenáročné

Rozmach přenosných bezdrátových reproduktorů způsobil výraznější pokles cen a větší dostupnost těchto výrobků. Mikrosystém však má v některých směrech lepší vybavení, a navíc vám přehraje i CD.

Pokud bychom se ještě zmínili o bezdrátových reproduktorech, je třeba mít na paměti, že v nemalé části případů zvládají pouze mono reprodukci, takže na stereo s lokalizací prostoru si musíte nechat zajít chuť.

V případě, že nevyžadujete pokročilé síťové funkce a spokojíte se s menším objemem reproduktorů a hlavní jednotkou vyvedenou v plastu, pak mohou být levné mikrosystémy zajímavou alternativou nejen k bezdrátovým reproduktorům, ale také k pokročilejším mikrosystémům, které nabídnou více funkcionalit a povedenější design.

panasonic-01.jpgpanasonic-03.jpg

Zapomenuté šrouby?

Právě design může v kategorii levných mikrosystémů jakýmsi měřítkem kvality provedení, a tady bohužel Panasonic s modelem PM602 šlápl krapet vedle. Jestliže se rozhodnete umístit reproduktory odděleně od hlavní jednotky, čeká vás pohled na nepříliš pěknou trojici šroubů na levém i pravém boku přístroje. Kolem hlavy šroubu je ještě plastové kolo, které vystupuje nad úroveň opláštění – zřejmě, aby se šroub o něco nezadrhl.

panasonic-13.jpg

Na horní straně je v pravém předním rohu (poněkud nesmyslně) vyveden konektor pro 3,5 mm jack sluchátek, ovšem kolem něj najdete podivný prolis ve tvaru obdélníku, jako kdyby místo něj měl být nějaký další panel. Pravý bok pak ukrývá USB konektor pro externí zdroj zvukových dat.

Čelní strana je poměrně minimalistická – ve spodní části je přehrávač CD a tedy nezbytný pojezd pro disk, nad ním dvojice ovládacích tlačítek a hlavní otočný volič hlasitosti. Jakousi dělící linii tvoří sedm tlačítek (reálně je tlačítek pouze pět – dvě jsou pouze kusem plastu bez možnosti stisknutí). Nad touto linií je pak velká lesklá plastová plocha a v ní další tři malá tlačítka pro posun mezi skladbami.

panasonic-16.jpgpanasonic-17.jpg

Mírným zklamáním je velikost informačního displeje, ten ukryt za poměrně velkým černým kusem plastu a po jeho aktivaci vás čeká jednoduchý jednořádkový displej v modrém provedení. Také zadní strana toho příliš nenabídne – čtveřici konektorů pro připojení reproduktorů, a jeden vstup pro anténu. Zcela vpravo je na zadní straně konektor pro připojení napájecího kabelu.

Výbava

Funkčně je na tom mikrosystém poměrně dobře – najdete zde CD přehrávač, rádio, přehrávání mp3 souborů z USB flash disku a v neposlední řadě také bluetooth rozhraní pro přehrávání zvuků z mobilních zařízení nebo počítače.

Panasonic má v nabídce dva velmi podobné modely s označením PM600 a PM602 – respektive na pohled jsou oba dva mikrosystémy stejné a jediným rozdílem je použití DAB+ tuneru u verze PM602. s tím je spojena také možnost uložit do paměti přístroje větší množství předvoleb rozhlasových stanic.

CD přehrávač zvládne vedle klasických CD přehrát také CD-RW (musí být ukončena ve vypalovacím zařízení) a disky s mp3 soubory. Přehrávání je bezproblémové, ale na můj vkus jsou reakce systému při vložení disku až příliš pomalé – načtení, inicializace, spuštění.

panasonic-18.jpgpanasonic-19.jpg

Problém je samozřejmě zobrazení informací na displeji – vzhledem k tomu, že je tento jednořádkový, tak je listování ve složkách s mp3 soubory velmi nepohodlné a nepřehledné. To je velká škoda, zvážíme-li fakt, že displej mohl zabírat podstatnou část celočerné přední stěny – takto tvoří přibližně jednu pětinu plochy.

Bluetooth rozhraní je bez problémů funkční a přístroj se o volbě tohoto režimu automaticky přepíná do párovacího módu. Spárování je rychlé a jednoduché a následné připojení např. počítače je také velmi rychlé. Snad jedinou výtkou k funkčnosti v tomto režimu je fakt, že se mikrosystém sám neprobudí ze stand-by režimu v okamžiku, kdy se v dosahu bluetooth vyskytne již spárované zařízení.

Zvukové překvapení

V rámci poslechu je k dispozici diskutabilní funkce Re-Master, která by měla zlepšit zvukové podání u komprimovaných nahrávek v mp3 – jelikož ji však není možné vypnout, není ani možné posoudit její přínos.

Další úprava zvuku je možná pomocí funkce D.Bass, která zvýrazní nízké kmitočty, ale nijak zásadně nenaruší celkový projev tím, že by byla reprodukce zahuhlaná a přespříliš dunivá. Spíše přidá basům na hutnosti – zkrátka systém hraje normálně, pokud funkce deaktivujete, tak je pásmo zespodu částečně ořezané.

panasonic-06.jpgpanasonic-09.jpg

V nabídce je také uživatelsky nastavitelný ekvalizér – basy a výšky – ve čtyřech stupních do plusu a mínusu. Případně můžete zvolit některou z pěti přednastavených ekvalizačních křivek – heavy, soft, clear, vocal, flat – nejlepší volbou je asi uživatelské nastavení basů a výšek s jejich mírným přidáním.

Aktivovat také můžete surround efekt, ten však není příliš výrazný a celkovému projevu spíše škodí. Praktickou možností je uložení nastavení zvuku – k dispozici jsou tři předvolby. Reproduktory jsou osazeny dvěma měniči – 10 cm středobasový a 6 cm výškový – na zadní straně je pak vyveden otvor bassreflexu. Impedance reproduktoru je 6 Ohm a zesilovač posílá 20 W na kanál.

Zvukový projev je vzhledem ke kategorii přístroje velmi dobrý a celkový výkon 40 W stačí i pro ozvučení větší místnosti. V rámci reprodukce jsou dobře zastoupena všechna pásma a není znatelný žádný propad, jako tomu někdy u menších dvoupásmových reproduktorů bývá. Nemůžete samozřejmě čekat hutný zvuk, jako u větších třípásmových reproduktorů, které bude krmit zesilovač 120 W.

panasonic-07.jpgpanasonic-08.jpg

Negativem je vyšší slyšitelný šum při reprodukci s nízkou hlasitostí nebo při zastavení přehrávání, ne každému bude tento jev vadit, ale pro někoho může být nežádoucí. Co se týká žánru, tak si mikrosystém poradí prakticky se všemi hudebními žánry, i když nejlépe si rozumí s elektronickou hudbou a jednodušší akustickou. Jazz také zvládá, ovšem v závislosti na konkrétním nástrojovém obsazení, pro klasickou hudbu není zcela ideální.

Pro koho tedy bude mikrosystém vhodný? Ideální například pro studenta, který požaduje bezdrátové přehrávání hudby a také pro nenáročné uživatele, kteří by rádi v jednom zařízení využili jak možnost bluetooth přehrávání, tak cd přehrávač. Náročnějším uživatelům budou chybět pokročilé síťové funkce a náročnější posluchači budou muset sáhnout po výkonnějším modelu s ideálně třípásmovými reproduktory.

Panasonic SC-PM602

  • Výkon zesilovače: max 40 W, 20 W na kanál
  • Výstupy: sluchátka
  • Vstupy: anténa, USB, bluetooth 2.1,
  • Tuner: FM DAB+, 30 předvoleb
  • Přehrává: CD, CD-R, MP3/AAC (32/44,1/48 kHz),
  • Hmotnost: 1,4 kg
  • Rozměry: 153 × 224 × 232 mm
  • Příslušenství: FM anténa, dálkové ovládání
  • Cena: od 4 790 Kč vč DPH

Reproduktory

  • Výkon: výrobce neuvádí
  • Impedance: 6 ohm
  • Rozměry: 145 × 224 × 197 mm
  • Hmotnost: 1,9 kg

 

AVmania.cz hodnotí
zvuk   8
výkon   7
výbava   7

Určitě si přečtěte

Články odjinud