16
Fotogalerie

Philips DCD 8000: kvalitní Hi-Fi mikrosystém s DVD (test)

DVD mechaniku a dock nejen pro iPod v sobě ukrývá na první pohled zvláštní, stylový mikrosystém Philips DCD 8000. Systém zaujme ale i kvalitním zvukem.

Kapitoly článku:


V kategorii komponentních mikrosystémů má Philips hned pět zástupců, kteří se liší jednak konektivitou a jednak schopností přehrávat různé typy disků. Námi testovaný model DCD 8000 zvládá přehrávat DVD disky a navíc k němu můžete připojit iPhone, iPod nebo dokonce iPad. Vše je navíc doplněno velmi vkusným designem a kultivovaný zvukovým projevem.

Stříbrná, to může být…

Mikrosystém je vyveden ve stříbrné barvě a v kombinaci plastu a broušeného hliníku. Celkový dojem z dílenského zpracování je na jedničku, barevné provedení pak nabourává řady černých systémů s povrchem v klavírním lesku. Reproduktory jsou černé, na jejich horní straně pak vykukuje výškový měnič, který má opět stříbrnou barvu.

DCD8000.jpg

Design je velmi střídmý, na čelní straně jednotky s CD/DVD najdete pouze dvířka mechaniky, tlačítko pro jejich otevření/zavření a vstup pro USB disk s posuvnou krytkou. Hlavní jednotka se zesilovačem je na tom obdobně – na čelní straně je pouze informační displej, výstup pro sluchátka (6,3 mm) a velký ovladač hlasitosti.

DSC09509.jpg 

Horní strana pak ukrývá výklopný dokovací konektor a tlačítka pro základní ovládání – zapnutá/vypnutí, výběr zdroje zvuku, přechod mezi skladbami, přehrávání/pauzu, rychlý posun ve skladbě a zastavení. Oba komponenty můžete mít na sobě, nebo vedle sebe, spojuje je kratší (ale dostatečně dlouhý) systémový kabel.

dcd8000_12_a4p_.jpg

Veškeré ostatní funkce jsou dostupné i prostřednictvím dálkového ovládání. To padne velmi dobře do ruky, má matný černý povrch, na kterém jsou velmi dobře vidět gumová tlačítka s jistým stiskem.

DSC09528.jpg

Rozdělení tlačítek je velmi přehledné – v horní části máte hlavní vypínač, výběr zdroje zvuku a režim přehrávání, následuje křížový ovládač pro pohyb v menu a tlačítka pro nastavení přehrávání spolu s hlasitostí a doladěním zvuku. Poslední skupinu pak tvoří číselná klávesnice.

Dobře dimenzovaná konektivita

Jak je patrné z obrázků, systém se skládá ze dvou komponent – jednou je zesilovač společně s tunerem a dokovací kolébkou, druhou pak přehrávač CD/DVD, který má i vstup pro USB flash disk. Obě dvě jednotky musíte propojit systémovým kabelem, na zadní straně jednotky s CD/DVD mechanikou pak najdete HDMI výstup, výstup kompozitního videa a digitální výstup zvuku.

DSC09537.jpg

Na hlavní jednotce se zesilovačem najdete konektor pro připojení přívodního kabelu elektřiny, šroubovací konektory pro připojení reproduktorů, 2× cinch vstup pro vnější zdroj zvuku, 2× cinch výstup k propojení s analogovým receiverem, dále je zde najdete typický jack 3,5 mm pro připojení libovolného MP3 přehrávače a nechybí nezbytný konektor pro FM anténu.

DSC09515.jpg

Velmi elegantní reproduktory jsou vyrobeny z dřevotřísky, nikde však nemají viditelné sesazení jednotlivých stěn, takže vypadají, jako z jednoho kusu. Na zadní straně je dvojice pozlacených šroubovacích konektorů pro přívodní kabely, vespod pak čtveřice malých gumových nožiček. Čelní stěna je osazena středobasovým měničem o velikosti 13 cm, který má membránu ze skelného vlákna pro lepší a přesnější reprodukci zvuku.

DSC09523.jpg 

V přechodu čelní a horní stěny je zabudován výškový tweeter s průměrem 2,5 cm. Ve spodní části pak najdete čelní výdech bassreflexu. To potěší všechny, kdo chtějí ušetřit místo a využít pro umístění reproduktorů do regálu či knihovny, neboť když otvor bassreflexu není vyveden vzad, tak například nemusíte dávat pozor na dostatečnou vzdálenost od stěny.

Reproduktor má odnímatelnou krycí mřížku, ta ale neochrání výškový měnič, který je tak vystaven většímu riziku poškození (například neposednou dětskou rukou). Impedance reproduktorů je 6 Ohm, frekvenční rozsah výrobce neuvádí.

Od CD až po iPad

Krom dostatečné konektivity nabídne mikrosystém také široké možnosti přehrávání, jako zdroj zvuku či obrazu totiž může posloužit CD, DVD, video ve formátu DivX a také iPhone, iPod či iPad. Poslední tři zmíněná zařízení připojují prostřednictvím dokovací kolébky.

DSC09533.jpg DSC09534.jpg
 

Ta se na rozdíl od většiny ostatních zařízení vyklápí nad úroveň horní strany jednotky, takže není problém ani s připojením rozměrnějšího iPadu - všechna zařízení jsou po připojení také nabíjena.

Z disků (CD, DVD, flash) je možné přehrávat krom klasického formátu hudby a filmů také MP3 soubory (32-256 kb/s u CD a 32-320 kb/s u flash disku), případně obrazové soubory JPEG. Jako jeden z mála umí systém zároveň přehrávat hudbu (MP3/WMA) i obrázky, obojí ale musí být na jednom médiu. Displej dává základní informace, pro procházení složitější struktury s MP3 alby je třeba využít připojený televizor. Škoda, ale nutno dodat, že pro zájemce o větší displej má Philips jiné systémy.

DSC09530.jpg DSC09532.jpg
 

Vestavěný FM tuner je vybaven příjmem RDS signálu, takže můžete na displeji sledovat informace vysílané jednotlivými stanicemi. Pro uložení předvoleb je v paměti přístroje k dispozici dvacet pozic. Díky funkci automatického programování rozhlasových stanic si můžete stiskem jednoho tlačítka naladit a uložit až dvacet stanic s nejsilnějším signálem.

DSC09506.jpg 

Základní nastavení mikrosystému je vcelku pohodlné a s jednoduchým průvodcem také snadné, nastavit můžete takové detaily, jako je míra podsvícení displeje a jednotky s CD/DVD mechanikou, spořič obrazovky či dobu nečinnosti pro automatické vypnutí. Už obvyklá je funkce Night mode, která umožňuje sledovat filmy při nízké hlasitosti, avšak se srozumitelným přednesem. Standardem je pak volba formátu obrazu, nastavení barevnosti obrazu a další volby, standardně dostupné u DVD přehrávačů. České titulky systém podporuje, musí mít stejný název jako videosoubor.

Za zmínku stojí také možnost využít systém jako budík, kdy se při nastaveném alarmu spustí zvolený zdroj hudby (dostupné všechny kromě externího zdroje zvuku či připojeného MP3 přehrávače).

Určitě si přečtěte

Články odjinud