25
Fotogalerie

Philips 42PDL7906H: dokonale designový LCD televizor (test)

Krasavec s Full HD rozlišením a LED podsvícením nabízí nejen pasivní 3D, ale také díky Ambilightu nevšední zážitek při večerním sledování filmů. Bude to ale stačit?

Kapitoly článku:


Většina výrobců své designové řady odlišuje způsobem buďto tenkým rámečkem, nebo sklem před obrazovkou. Philips na to šel trošku jinou cestou. Vyrobil televizor, u kterého dívčí osazenstvo redakce jen obdivně povzdechlo: „to chci k Vánocům“.

image.jpg 

Řadu Designline představil Philips letos na veletrhu IFA, technologicky vchází z řady 7000, představené letos v dubnu. Kromě panelu s Full HD rozlišením je televizor vybaven Edge LED podsvícením, HD digitálním tunerem pozemním a kabelovým (DVB-T/C), pasivním 3D, on-line aplikacemi NET TV, WiFi, HbbTV, vestavěným multimediálním přehrávačem, umí nahrávat na připojený pevný disk a nabízí i firemní specialitu – Ambilight.

 DSC05812.jpg DSC05816.jpg
 

Už první pohled na televizor říká, že se zaměřuje na vzhled, použité velmi kvalitní materiály tomu odpovídají. A odpovídá tomu i výbava a ovládání televizoru, zkrátka nečekejte našlapaný televizor, který umí vše a kde ovlivníte každý pixel. Naopak. Zde výrobce počítá, že vše na začátku uživatel nastaví, a už se moc nebude v ničem šťourat. A tak to má být.

 

Vzhled a připojení

Celý televizor je vyveden v bílém provedení (dá se koupit i černé) s předním krycím sklem. Velmi robustní stojan není otočný a lehce nakloněný televizor drží pár milimetrů nad stolem. Základní ovládací prvky najdete na prosklené spodní části. Celek působí velmi luxusně. Zde poznamenávám, že s nežádoucími odlesky skla při sledování TV nebyly vůbec žádné problémy.

DSC05814.jpg DSC05817.jpg
 

Na bocích ze zadní strany pak uvidíte řady LED diod podsvícení Ambilight. Konektory jsou hůře dostupné, což je běžná cena za „tenkost“ televizorů. Čtyři HDMI, dva USB konektory jsou vyvedeny do stran a dolů, stejně jako připojení antény a sítě. Vzad „míří“ SCART, komponentní výstup a bohužel sluchátkový výstup, k němuž se tak budete hůře dostávat. Digitální výstup zvuku Philips má optický.

DSC05823.jpg DSC05829.jpg DSC05831.jpg
 

Dálkový ovladač pak působí velmi pohledně, nicméně cenou za tuto pohlednost trochu trpí ergonomie. Například křížový ovladač pohybu v menu zanořený ještě v jednom „křížovém“, který ale slouží pro vyvolávání položek menu, občas mate a člověk ze začátku automaticky zmáčkne něco jiného. Zkrátka si budete chvíli si zvykat, než se musíte na DO dívat. Osobně bych také uvítal například samostatné tlačítko pro 3D, jak je zvykem u jiných výrobců.

DSC05843.jpg 

Televizor můžete ovládat ale také pomocí dotekových „chytrých“ telefonů přes Wi-Fi, a to pomocí aplikace Philips MyRemote, která je dostupná pro Apple iOS a Android.

Instalace a nastavení

Jestli něco Philips opravdu umí, tak dokonale ukazuje, jak má vypadat prvotní instalace. Po zapnutí televizoru samozřejmě nastavíte jazyk, zem a místo umístění, naladíte televizní stanice – ale tím to jen začíná. Televizor nabídne osobní nastavení obrazu, kdy si vybíráte z několika variant sytosti barev pomocí ukázkových obrázků; stačí pět kroků a obraz máte vyladěný k vaší spokojenosti. Podobně se zeptá, jaký zvuk chcete, nabídne připojení pevného disku k USB a informuje o možnosti nahrávání, nabídne vložení SD karty pro ukládání streamovaných videí z on-line videopůjčovny (u nás jsem využití zatím nenašel).

DSC05503.jpg DSC05519.jpg
 

Poté si zvolíte, jak chcete mít nastavený Ambilight, což je barevné podsvícení celého televizoru, jehož jas a barvy se mění podle toho, co máte na obrazovce. Zde nastavíte barvu vaší stěny, tím se Ambilight přizpůsobí vašim podmínkám. Na závěr už jen zvolíte připojená zařízení (DVD, Blu-ray, satelit), ta televizor včetně ikon umístí na základní „domovskou“ obrazovku – a hotovo.

Je zkrátka vidět, že výrobce předpokládá, že typický majitel jeho televizoru se nechce v ničem vrtat, nic nastavovat, jen používat to nejdůležitější a přepínat programy. Vše podle filozofie – méně je více. Takže potud jen chvála.

DSC05523.jpg DSC05524.jpg
 

Nyní kritika. Jakmile chcete změnit přednastavené hodnoty a změnit třeba přednastavené hodnoty obrazu, musíte udělat asi pět/šest kroků, než se tam vůbec proklikáte. Na rozdíl od dřívějších modelů zde není ani přímá nápověda, co která položka znamená, zkrátka musíte vědět, co která položka znamená, nebo sáhnout po návodu. Vše je samozřejmě česky, velmi přehledně, nicméně máte silný dojem, že výrobce nepřepokládá, že sem budete chodit často.

Další malou vadou na kráse je animace menu. Při přechodu mezi přednastavenými položkami (Smart obraz, zvuk, Ambilight) animace přechodu nejsou zcela plynulé, což budí zbytečně dojem, že televizor „nestíhá“. Drobnost, ale zamrzí.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud