36
Fotogalerie

Uzavřená vs. otevřená sluchátka Sennheiser – která jsou lepší?

Možná vás napadne, že chceme porovnávat prakticky neporovnatelné. Na jednu stranu máte pravdu, ovšem na druhou stranu úplně – ve finále nám jde přeci především o zvuk a pohodlí. Nikoli o konstrukci a technické parametry.

Již delší dobu řeším záměr koupit si sluchátka pro domácí poslech, respektive pro dny, kdy pracuji doma. Dlouhá léta jsem používal Koss Porta Pro – ano, právě ta, mnohými proklínaná a jinými zase vyzdvihovaná, sluchátka.

S jejich projevem vcelku spokojen, ovšem vzhledem k tomu, že se jedná o model pořízený někdy v roce 2001, je jejich zvuk méně nabasovaný a o něco čistší, než je tomu u aktuálně prodávaných modelů Koss Porta Pro. Postupem času a se zvyšujícím se věkem dětí a počtu zvířat v domácnosti – celkem šest členů domácnosti + pět zvířat – jsem se musel chtíc nechtíc začít poohlížet po nových sluchátkách, která by mne lépe odizolovala od okolního hluku.

Po zkušenostech s několika různými modely bezdrátových uzavřených sluchátek různého provedené – circumaurální, supraaurální a intraaurální – jsem dospěl k rozhodnutí, že dalším přírůstkem pro poslech hudby budou sluchátka circumaurální konstrukce. Zcela zásadní otázkou však je, jaký model to bude a zda se bude jednat o otevřenou nebo uzavřenou konstrukci.

Pro a proti

Každá z uvedených konstrukcí má své výhody i nevýhody, zkrátka vlastnosti, které jsou u některých modelů výraznější a u jiných zase méně výrazné. Pokud bychom měli jednoduše shrnout, mohlo by to vypadat následovně:

Otevřená konstrukce

+ vzdušnější projev
+ sluchátka a pokožka pod nimi dýchá
+ obvykle vysoký komfort

- velmi malá izolace okolních zvuků
- hrající sluchátka jsou slyšet do prostoru

Uzavřená konstrukce

+ perfektní izolace od okolních zvuků
+ velmi dobrá izolace zvuku ve sluchátkách směrem k okolí

- riziko kelímkového efektu
- prakticky nulové větrání
- u některých modelů nižší komfort

Na základě těchto předpokladů a obecných vlastností jsem se rozhodl porovnat dva modely s odlišnou konstrukcí, které by mohly vyhovovat mým potřebám. Vzhledem k tomu že mám menší obvod hlavy (54 cm), tak jsem zjistil, že modely od značky AKG, které mají kulaté náušníky nejsou pro mne vhodnou volbou. Mušle totiž v mém případě nedoléhají kolmo k uchu, ale vzhledem k velikosti mají tendencí se naklánět od ucha a tudíž jejich spodní část tlačí na čelist pod uchem, což je po středně dlouhém poslechu nepříjemné. Volil jsem tedy modely s oválnými mušlemi, které obepínají ucho o něco lépe.

Zároveň je pro mne velmi důležitý materiál náušníků, a to nikoli kvůli odolnosti nebo výdrži, ale také kvůli parazitním zvukům. Vzhledem k tomu, že nosím brýle a někdy si dopřeji při práci svačinu nebo při sledování filmu různé „sladkosti a slanosti“, potřebuji aby sluchátka při pohybu na hlavě nebo při pohybu brýlí pod sluchátky nevydávala žádný zvuk. Automaticky jsem tak vyloučil modely s koženkovými náušníky, které z mých vlastních zkušeností velmi často „vržou“.

Posledním stěžejním parametrem, pokud zatím vynechám zvuk, je komfort nošení a pohodlí při dlouhodobém poslechu v řádu několika hodin denně. Podstatná je také koncová pořizovací cena, poté co jsem měl možnost vyzkoušet a porovnat různá sluchátka, stanovil jsem hraniční limit 5000 Kč. To je podle mne cena, která je ještě únosná pro ty, kdo se nacházejí v podobné situaci a chtějí mít univerzální sluchátka pro domácí poslech i kancelář.

Výslednou dvojicí se po několika konzultacích stala sluchátka Sennheiser HD 559 (3 990 Kč) a Sennheiser HD 380 Pro (3 840 Kč), oboje jsem ještě doplnil modelem HD 579 (4 990 Kč), který má papírově prakticky shodné parametry, jako HD 559, ovšem jeho cena je o něco vyšší. Proto mne zajímalo, kde je zakopaný pes a zda se v praxi vyplatí, respektive zda má smysl si připlatit tisícovku navíc a co za ni člověk získá.

Pokračování 2 / 5

Konstrukce

Modely HD 559 a 579 mají prakticky stejnou konstrukci, rozdílné jsou však použité materiály. Sluchátka mají velký a polstrovaný hlavový most – u HD 559 je použit na vnitřní polstrování semiš, u HD 579 pak šedá kůže, kterou najdete i z horní strany – mušle mají také shodný tvar a liší se v zásadě pouze jejich barva a použitý materiál náušníků, který je u HD 579 o něco poddajnější.

PC050019.jpgPC050034.jpg

Mechanismus pro nastavení velikosti hlavového mostu je shodný, kdy se z něj na obou stranách vysouvá plastový pásek, na němž je zavěšena mušle sluchátek, na koncové části hlavového mostu je pak modelové označení a rozlišovací značka pro pravé a levé sluchátko.

Samotné mušle se vyklápějí v úhlu cca 30° směrem dovnitř a poměrně zajímavým a praktickým detailem je vlepená gumová podložka, která zabraňuje styku mušle s jejím držákem. To eliminuje jakékoli pazvuky, které by mohl přímý styk plastových částí vyluzovat. Náušníky jsou vyměnitelné a mají jednoduchý zacvakávací mechanismus. Tovární zpracování je u obou modelů na velmi dobré úrovni, nikde není nežádoucí vůle a vše je dobře slícováno, nic nevrže a nenajdete ani otřepy na plastových částech.

Levá mušle má ve spodní části otvor pro připojení signálového kabelu, ten je dodáván ve dvou provedeních – HD 559 mají jeden dlouhý (3 m) kabel zakončený 6,3 mm jackem s redukcí na jack 3,5 mm, HD 579 pak mají v balení shodný kabel, ovšem k němu je ještě přibalen kratší (cca 1,5 m) kabel zakončený jackem 3,5 mm.

Sluchátka tedy mají kabel odpojitelný a připojuje se k nim pomocí jacku 2,5 mm s bajonetovým plastovým zakončením. Po zasunutí do sluchátek je třeba celým kabelem otočit ve směru hodinových ručiček, čímž se bajonet uzamkne a nehrozí tak vytržení kabelu z mušle.

Uzavřený model HD 380 Pro má naprosto odlišnou konstrukci, což je mimo jiné dáno možností složit sluchátka (v balení najdete i transportní pytlík. Hlavový most je o něco tenčí a užší, na spodní straně však má silnější polstrování pravděpodobně z pěny s mírným paměťovým efektem, které je kryto umělou kůží a je vyměnitelné.

Stejně tak mušle mají vyměnitelné náušníky z umělé kůže, jejich upevnění k hlavovému mostu je však zcela odlišné a také držák mušlí umožňuje větší vyklopení směrem dovnitř, mimo to jsou mušle otočné o 90° pro pohodlnější odložení sluchátek kolem krku.

Právě v mechanismu mostu a upevnění mušlí spatřuji kritické místo, jelikož mi přijde subjektivně velmi namáhaný – při nasazování sluchátek je třeba vyvinout větší sílu k roztažení mostu. Tovární zpracování je o něco horší než u dvojice HD559 / HD 579, na sluchátkách jsou některé hrany výlisku poměrně ostré, což není příjemné na omak.

Signálový kabel je v případě HD 380 Pro dodáván kroucený o délce 1–3 metry, zakončený je 3,5 mm jackem se šroubovací redukcí na jack 6,3 mm. Kabel je taktéž odpojitelný, do levé mušle se však v tomto případě zasouvá plastový segment trojúhelníkovitého tvaru s 2,5 mm konektorem. Vyústění kabelu tak není v nejnižším místě mušle, ale o něco výše.

Pokračování 3 / 5

Komfort používání

U všech tří modelů sluchátek je komfort nošení na nadstandardní úrovni. Ideální pozici sluchátek najdete prakticky na první nasazení, pouze je potřeba vhodně posunutou mušle v předozadním směru, aby vám náušníky dobře obemkly ucho.

Jejich tloušťka je dostatečná, takže nehrozí kontakt ušního boltce s vnitřní částí sluchátka, kde je ukrytý měnič. Také hlavový most má ve všech případech dostateční polstrování a jeho usazení na hlavě je pohodlné. Nikde nic netlačí ani nepřekáží.

 

V případě otevřených modelů je pohodlí srovnatelné a v obou případech se jedná o velmi pohodlné „papučky“. Troufám si říct, že z dlouhodobého hlediska je pohodlí ještě o stupeň vyšší než v případě uzavřeného modelu. Rozdíl mezi HD 559 a HD 579 je pouze v míře přítlaku na uši, přičemž HD 579 mají menší přítlak a při dlouhém poslechu bez přestávky jsou ještě o chlup pohodlnější.

Při testování se potvrdil předpoklad horší ventilace uzavřených sluchátek, po cca dvouhodinovém poslechu se začínají potit uši a sluchátka jsou jako by přisátá k pokožce. Otevřené modely tímto jevem netrpí a ani po několikahodinovém nasazení nemusíte mít obavu z pocení a horší ventilace.

S konstrukcí a pohodlím úzce souvisí také izolace okolních zvuků – ostatně to byl parametr pro mne zcela stěžejní. Osobně nemám příliš rád, pokud sluchátka izolují natolik, že neslyším okolní zvuky vůbec, přeci jen zaklepání na dveře nebo občasné požadavky dětí raději slyším „na první dobrou“, než aby se musel opakovaně vyptávat.

PC050051.jpgPC050052.jpg

Z tohoto úhlu pohledu jsou jednoznačně lepší otevřená sluchátka, která propouštějí i okolní zvuky, avšak díky konstrukci je zajištěn nerušený poslech, a to až do okamžiku, kdy na vás někdo mluví z cca dvoumetrové vzdálenosti. Zvuky z větší vzdálenosti sice neslyšíte zřetelně, ale vnímáte je, což je zásadní rozdíl oproti uzavřené konstrukci, která vás bude izolovat mnohem více a ani z několika metrů neuslyšíte průměrně hlasitý rozhovor.

PC050016.jpg

Co je dobře a co je špatně, nechť posoudí každý sám podle svých potřeb. Osobně jsem měl obavu u otevřených sluchátek právě z toho, že budou propouštět příliš mnoho zvuků a tudíž jsem předpokláda,l že sáhnu ve finále po uzavřeném modelu. Opak byl však pravdou a otevřená sluchátka mi vyhovují lépe. Pokud míru izolace srovnám s otevřenými supraaurálními modely, tak i velká otevřená sluchátka izolují lépe a jsou ideálním kompromisem v případě, kdy si chcete vychutnat poslech hudby či filmu a přitom mít přehled o dění kolem vás.

Pokračování 4 / 5

Osazení a technické parametry

Všechny tři modely jsou osazeny firemními měniči o velikosti 38 mm, ačkoli tuto informaci nikde v technických parametrech nenajdete, při sundání náušníků a pohledu na vnitřní stranu mušle jsou měniče shodně velké. Podle parametrů však budou mít HD 380 Pro pravděpodobně odlišný typ měniče

Rozdíl je však v dalších parametrech, jako je impedance či frekvenční rozsah:

HD 559

  • frekvenční rozsah: 14 – 26 000 Hz
  • impedance: 50 Ω 
  • akustický tlak: 108 dBSPL (1kHz/1Vrms)
  • harmonické zkreslení: <0.2%
  • hmotnost: 236 g

HD 579

  • frekvenční rozsah: 15 – 28 000 Hz
  • impedance: 50 Ω 
  • akustický tlak: 106 dBSPL (1kHz/1Vrms) 
  • harmonické zkreslení: <0.2%
  • hmotnost: 252 g

HD 380 Pro

  • frekvenční rozsah: 8 – 27 000 Hz
  • impedance: 54 Ω 
  • akustický tlak: 110 dB (1 kHz, 1 Vrms) 
  • harmonické zkreslení: < 0,1%
  • hmotnost: 228 g

Zvukový projev a verdikt

Na první poslech je zvukový projev všech tří modelů velmi podobný a také poměrně vyvážený. Bez problémů zvládají sluchátka prakticky jakýkoli hudební žánr a rozhodně neudělají ostudu ani při sledování filmů.

Po delším poslouchání však odhalíte jemné rozdíly, které budou hrát roli především v případě dlouhodobého poslechu. Nutno podotknout, že uzavřená konstrukce HD 380 Pro netrpí častým neduhem v podobě kelímkového efektu, ten je již úspěšně vyřešen.

Model HD 559 má mírně temnější projev ve srovnání s HD 579, vyšší model sluchátek má také lepší podání výšek, které jsou čistší a krásně doplňují celé pásmo. U HD 559 jsou výšky krapet upozaděné ve prospěch basovější složky. HD 579 mají také lepší podání prostoru a lokalizaci nástrojů v případě poslechu akustických nástrojů.

PC050047.jpg

Uzavřený model HD 380 Pro je výrazně basovější než otevřená sluchátka, ovšem celkovým projevem se blíží spíše HD 579, které mají čistší zvuk v celém spektru. Basy jsou u HD 380 Pro výrazné, avšak pevné a nezkreslené. Celé pásmo je vyrovnané a basy nejsou tolik dominantní jako u HD 559, což je ku prospěchu věci.

Jaký je tedy finální verdikt? Není zcela jednoznačný – pokud chcete uzavřená sluchátka s vyváženým projevem a dobrým zvukem, který je mírně analytický ovšem nechybí mu ani krapet zábavnosti, pak je ideální volbou model HD 380 Pro, který má navíc skládací konstrukci a mušle je možné otočit o 90°. 

PC050050.jpg

Jestliže chcete koupit otevřená sluchátka pro domácí poslech, můžete zvolit jeden z modelů HD 559 nebo HD 579 – rozdíl mezi nimi není značný, ale po chvíli poslechu jej uslyšíte. Osobně jsem se po cca 6 týdnech poslechu přesvědčil, že při váhání mezi těmito dvěma modely se vyplatí připlatit si 1000 Kč a sáhnout po HD 579, které mají celkově vyrovnanější projev a nižší přítlak, což se pozitivně podepisuje na komfortu používání při dlouhém poslechu.

Pokračování 5 / 5

Zajímavost na konec

V době testování této trojice sluchátek jsem měl možnost si velmi krátce poslechnout také novinku HD 660s a nutno dodat, že rozdíl oproti HD 579 pro mne byl při takto krátkém poslechu prakticky minimální po zvukové stránce. Z pohledu pohodlí u mne vyhrály HD 579. Zajímavým zjištěním z této krátké zkušenosti bylo poznání, že hranice 5000 Kč je pro mne strop, o kterém má smysl pro mé účely uvažovat. Zvukový přínos nad touto hranicí sice stále pozoruji, avšak rozdíly v ceně jsou násobně vyšší, než mnou vnímaný nárůst kvality zvuku.

Musím ale důrazně upozornit, že zdrojem zvuku bylo PC, notebook, smartphone, MP3 přehrávač, zkrátka běžná zařízení, co mám doma, u kterých neřeším kvalitu výstupu. To ani řešit nechci. Zkrátka pouze jsem hledal vhodná sluchátka, která připojím k čemukoliv a budu spokojen. Pokud máte kvalitní zdroj zvuku, například sluchátkový zesilovač, či lepší přenosný Hi-Res přehrávač, vaše nároky budou pravděpodobně vyšší. Jednoduše - budete to poslouchat vy na vašem zařízení, tudíž váš limit může být výše (nebo také níže).  

Určitě si přečtěte

Články odjinud