Nejrychlejší cesta do kina - kupujeme AIO

Nejrychlejší cesta do kina - kupujeme AIO

Chcete ušetřit, nemáte rádi rozměrné a komplikované věci? Jste ochotni přistoupit na kompromisy? Kino "vše v jednom" může být to pravé.

Pokud toužíte po domácím kinu, avšak nejste opravdoví filmoví a hudební nadšenci, netrapte se skládáním jednotlivých komponent a raději si pořiďte sestavu all-in-one. Na trhu je jich spousta, navíc v různých cenových kategoriích.

  1. Pokud uslyšíte pojem sestava domácího kina, je tím myšlen DVD přehrávač, dekodér prostorového zvuku a zesilovač (to všechno většinou v jednom přístroji) a reproduktory v sestavě 5.1. Abyste se mohli také dívat na obraz a ne jen poslouchat zvuk, samozřejmě potřebujete ještě televizor či projektor.
  1. Některé sestavy obsahují místo přehrávače DVD rekordér, mnoho jich však zatím není, navíc takové sestavy nepatří k nejlevnějším. U současných rekordérů se už nevyskytuje problém se zápisem pouze na jeden typ DVD média – poradí si jak s DVD+R/RW, tak s DVD-R/RW. Rekordéry s pevným diskem (LG LH-RH761IA, LG LH-W760IA, Pioneer RCS-606H ad.) provádí záznam nejprve na něj, video si tak můžete pomocí jednoduchých průvodců sestříhat a až poté vypálit na DVD.
  1. Stejně jako u rekordérů je i u přehrávačů podpora médií DVD±R/RW bezproblémová, o CD-R nemluvě. Horší je to s podporou DVD-RAM, tento formát přečtou jen sestavy značek JVC a Panasonic a některé modely – HDD rekordéry – od LG (např. LH-RH761IA) a Pioneer (RCS-404H, RCS-606H). Na sestavy domácího kina přehrávající média HD-DVD nebo Blu-ray si budete muset ještě minimálně několik měsíců počkat.
1158155174346.jpg
I do velkých pokojů lze použít AIO systém s malými reproduktory. 
U běžných levnějších přístrojů se ale připravte na menší dynamiku akčních scén.
  1. Světový trh s DVD je rozdělen podle kontinentů na několik regionů a standardní přehrávače nepřečtou DVD určená pro jiný region, než jsou samy. Zajímejte se proto, zda není přehrávač v sestavě uzamčen pouze na podporu evropského regionu 2, zejména pokud se chystáte nakupovat filmová DVD po internetu z celého světa.
  1. Podpora formátu MP3 patří mezi standardní výbavu přehrávačů, totéž už konečně začíná platit i o formátu videa DivX – u menších výrobců je již dávno samozřejmostí, velké značky jej ale dlouhou dobu nechtěly podporovat. I na přehrávači s podporou DivX/XviD však nemusíte přehrát všechny filmy. Samotný DivX má totiž několik verzí (prehistorická 3.11 a běžně používané 4, 5 a 6), větší problémy ale bývají s verzí Pro s několika vylepšeními (kódování QPEL, GMC) – tyto filmy nemusíte přehrát vůbec, nebo budou běžet trhaně.

Ať to hraje hezky česky

  1. Pokud se chystáte filmy v DivX sledovat častěji, bude vás zajímat podpora českých titulků. Některé přehrávače si s nimi neporadí vůbec, jiné zase potřebují titulky pouze v jednom kódování češtiny (Windows 1250 nebo Latin 2). Kvalita podpory českých titulků se naštěstí často mění k lepšímu, zejména díky rychlým aktualizacím firmwaru přehrávačů.
  1. Podpora češtiny by také neměla chybět v grafické nabídce zobrazované na televizoru. Nabídka by pak měla být přehledná a co nejjednodušší, aby s ní mohly pracovat i vaše děti.
  1. Pokud chcete často přehrávat soubory MP3, DivX nebo prohlížet vypálené fotografie, podívejte se, jak vypadají seznamy souborů načtené z CD nebo DVD. Načítání by mělo být rychlé, podpora českých znaků a dlouhých názvů standardem, stejně jako zobrazování ID3 popisků u MP3.
  1. DVD přehrávač zcela jistě nebudete využívat jen k přehrávání filmů, ale i k občasnému poslechu hudby (náročnějším posluchačům doporučujeme spíše samostatný CD přehrávač). Podpora Audio CD je standardem, některé přehrávače ale podporují i formáty DVD Audio, SACD a HDCD (JVC TH-R3, Panasonic SC-HT540E-S, Samsung HT-P70, Sigmatek XM-500 Pro).
  1. Součástí DVD přehrávačů běžně bývá i AM/FM tuner, neboli běžné rádio. Pamětí pro uložení naladěných rádií mívají přehrávače více než třicet, běžná je pak také podpora textových informací RDS.
htpgs1.jpg
Šestikanálová sestava aktivních reproduktorů a digitální zesilovač s výkonem 600 W - to je Pioneer HTP-GS1.  Ve výbavě nechybí automatický kalibrační systém pro sladění zvuku z jednotlivých reproduktorů s vaším pokojem. Dále jsou tu obvody pro vylepšení zvuku komprimované hudby, vestavěny jsou dekodéry DD, DTS a Dolby Pro Logic II. Vzhledem k tomu, že nemá vestavěný DVD přehrávač, jedná se o zajímavou volbu pro doplnění stávajícího DVD přístroje či PC.
  1. Kromě množství podporovaných formátů by vás měla zajímat také kvalita obrazu. V tomto směru se můžete spolehnout na velké značky, jejichž přehrávače mívají výstupní a korekční obvody na vyšší úrovni. K dekódování MPEG-2 se sice často používají stejné čipy, ale DA převodníky a obvody pro vylepšení obrazu bývají různé a na kvalitnějších televizorech jsou pak rozdíly v obrazu hodně znatelné.

Když zvuk, tak kvalitní

  1. Z dekodérů prostorového zvuku podporují přehrávače minimálně Dolby Digital a DTS, často také Dolby Pro Logic a Pro Logic II. Další formáty (Dolby Digital EX, DTS-ES, DTS Neo:6, THX Surround EX a další) jsou podporovány spíše jen výjimečně a u dražších sestav. Pokud se bez nich neobejdete, měli byste si pořídit samostatný AV přijímač (viz Průvodce nákupem v Home Cinema 4/06).
  1. Kromě dekodérů prostorového zvuku obsahují DVD přehrávače i zesilovač zvuku. Jeho výkon plně dostačuje na ozvučení dodávaných reproduktorů, ozvučení kvalitnějších reproduktorových sestav mu však bude činit problémy a opět je v takovém případ nutné použít AV receiver.
  1. Soustava reproduktorů bývá téměř vždy 5.1, tedy pět reproduktorů a jeden subwoofer pro reprodukci basů. Pokud u něj uvidíte označení „aktivní“, pak má v sobě zabudován vlastní zesilovač a nepoužívá ten v DVD přehrávači.
  1. Reproduktory nejlevnějších sestav bývají spíše menších rozměrů a ve většině případů jsou vyrobeny z plastu. Lepšího zvuku bývá dosaženo reproduktory z kvalitnějších materiálů – z kovu, nebo ještě lépe ze dřeva. Na kvalitní plastové reproduktory narazíte spíše jen výjimečně.
  1. Dražší a kvalitnější sestavy reproduktorů často mají jednotlivé satelity rozlišené podle jejich výkonu – přední satelity a středový reproduktory by měly mít vyšší výkon než zadní satelity.
Denon S-301a.jpg
Stále více výrobců se začíná zaměřovat také na domácí kina typu 2.1, 
která se hodí do menších bytů či zasedacích místností. 
Příkladem je i špičková sestava Denon S-301
  1. S kvalitou zvuku také částečně souvisí velikost ozvučnice. Tvrzení, že čím větší je reproduktor, tím lepší je zvuk, není sice zcela přesné, ale jako základní vodítko při výběru ho můžete použít.
  1. Sestava s menším objemem satelitních reproduktorů je vhodná spíše k přehrávání filmů než k poslechu hudby v té nejvyšší kvalitě. Ve filmech se však častěji setkáte s ohromujícími zvukovými efekty než s kvalitní hudbou, proto spíše více uslyšíte výkonný subwoofer, než kvalitně prokreslené středy a výšky. To však neznamená, že by reproduktory neměly dobře srozumitelně a čistě vykreslit zvuk dialogů – ba právě naopak!
  1. Pokud jste posluchač náročný na kvalitu hudby, zaměřte se při výběru spíše na dražší sestavy s lepšími reproduktory, s nimiž bude příjemné poslouchat hudbu i z DVD Audio nebo SACD. Pro přehrávání MP3 budou bez problémů dostačovat i reproduktory levných sestav.
  1. S výkonem reproduktorů souvisí i to, do jak velké místnosti je umístíte. Ve středně velkém obývacím pokoji si vystačíte i s horšími reproduktory s nižším výkonem. Rozsah 15–20 W pro satelity a kolem 30 W výkonu subwooferu bude pro tyto účely dostačující k vykreslení kvalitního a nezkresleného zvuku a zároveň poskytne určitou výkonovou rezervu.
  1. Při výběru reproduktorů se nenechejte unést vysokými čísly u zkratky PMPO, jež udává výkon ve špičkách a pro některé výrobce je spíše reklamním trikem. Skutečný výkon reproduktorů se označuje RMS.

Pamatujte na propojení s okolím

  1. Nechcete-li se koukat pouze na filmy z DVD, měl by mít přehrávač dostatečnou nabídku vstupních a výstupních konektorů. Základem pro připojení jiných obrazových zařízení jsou konektory S-Video a cinch pro kompozitní video.
  2. Mnohem vyšší kvalitu a možnost neprokládaného signálu získáte pomocí tří cinchů přenášejících signál YUV (komponentní video). Ne každý televizor však tuto možnost podporuje. Jen o něco málo horší volbou je pak připojení pomocí konektoru SCART s podporou RGB, který by na přehrávači také neměl chybět.
  1. Pokud to váš televizor i přehrávač (LG LH-T761IA, Philips HTS3115 a HTS9800W, Pioneer DCS-353 a DCS-360, Sony DAV-DZ810W) umí, propojte je pomocí digitálního HDMI, které umožní dosáhnout vyššího rozlišení obrazu a nezkresleného přenosu vícekanálového zvuku jedním kabelem.
jvc-th-d60.jpg 
JVC Cineplex TH-D60 - Domácí kino pro náročné nabízí DVD přehrávač kombinovaný se zesilovačem a sadu reproboxů pro šestikanálový zvuk. Předpokládá se připojení k plochému televizoru, a tak jsou také reproboxy náležitě ploché. Podporovány jsou filmy v komprimovaném formátu DivX, najdete tu vstup HDMI, port USB, i povinný konektor pro iPod. Přidat lze i XM Mini tuner pro příjem satelitního rádia. Sečteme li výkon zesilovače pro všechny kanály, vyjde nám závratných 1 200 W.
  1. Není-li to nutné, vyhněte se propojení zařízení přes S-Video nebo kompozitní video. Přenášený signál není příliš kvalitní, a proto je vhodný spíše pro propojení s počítačem, notebookem nebo videokamerou.
  1. K přenosu zvuku mezi zařízeními je nejlepší využít digitální signál, přenášený nejlépe pomocí optického kabelu (např. Akai DR-R5800PST, Bose LifeStyle 18 II, Denon DHT-330DV, Thomson DPL933VD, Xoro HSD 6000). K samotnému připojení reproduktorů se pak většinou používají konektory cinch (v případě soustavy 5.1 jich bývá šest).
  1. Pro sledování filmů jsou vhodné televizory s co největší úhlopříčkou (alespoň 72 cm), plochou obrazovkou a poměrem stran 16:9. Televizory s poměrem stran 4:3 jsou vhodnější spíše pro sledování televizního vysílání, u filmů uvidíte jen úzký pás filmu s černými pruhy kolem. Roztažení filmu na celou obrazovku sice černé pruhy odstraní, ale natolik zdeformuje obraz, že vám zkazí zážitek z filmu.
  1. S připojením opravdu starých televizorů bývají problémy, protože často mají jen minimum vstupů. Pokud má ten váš jen anténní vstup, budete se muset s připojením domácího kina (anebo se starým televizorem) rozloučit.
  1. Začínají-li se vám doma kupit dálkové ovladače, zvažte, jestli by nebylo vhodnější si pořídit jeden univerzální.
  1. K nákupu domácího kina využijte místo super-, hyper- a jiných megamarketů raději specializovaného obchodu. Zde sice zaplatíte o trochu více, avšak odborníci vám poradí, co je pro vás a váš byt nejvhodnější. Navíc si budete moci přinést svá oblíbená CD či DVD a na vlastní oči a uši porovnat, jak která sestava domácího kina hraje.

Určitě si přečtěte

Články odjinud