14
Fotogalerie

IFA: Sharp – 3D LCD TV a další novinky

3D LCD televizory Sharp s technologií QUATTRON mají mimo základní RBG barvy doplněnou další barevnou složku – žlutou.

V porovnání s většími expozicemi některých firem se stánek japonské firmy Sharp zdál možná menší, nicméně technologie zde předvedené představují absolutní špičku. Na svědomí to má technologie QUATTRON, což je označení LCD obrazovek Sharp, které mají mimo základní RBG barvy doplněnou další barevnou složku – žlutou. Technologii ukázal Sharp začátkem roku na CESu, nyní ji oficiálně představil i v Evropě, a samozřejmě se nezapomnělo na nyní již téměř povinné 3D.

DSC_0407.jpgDSC_0410.jpg
Ukázky rozdílu podání barev technologie QUATTRON a rychlosti nového panelu byly přesvědčivé

Sharp vystavoval dva modely nové řady LE925 3D kompatibilních LCD televizí AQUOS Quattron s technologií čtyř základních barev. Navíc s technologii QUATTRON (použité v řadách LE820 a LE810 představných letos na jaře) zkombinoval Sharp FRED technologii a tzv. Side-mount Scanning LED podsvícení. Výhodou je výrazné vylepšení jasu obrazovky a vyšší rychlost proti standardním LCD obrazovkách, čímž se snižuje riziko tzv. nežádoucích duchů (crosstalk – dvojité obrysy obrázků) u 3D obrazu. Praktické ukázky rozdílů v expozici byly velmi přesvědčivé. U nových 3D televizorů nechybí samozřejmě ani převod obrazu z 2D do 3D.

DSC_0445.jpg

Když už jsme u zajímavých technologií, další, kterou se Sharp právem chlubí, je UV2A systém, který zaručuje optimální zarovnání molekul tekutých krystalů v displeji, což znamená i vyšší světelnou propustnost panelu. Tato světelnost, která je zvýšena světlem z podsvícení, kompenzuje ztráty jasu způsobené střídavým levo-pravým přepínáním zatmívacích 3D brýlí. Sledování televize přes 3D brýle způsobuje, že se obraz jeví jako mírně tmavší a proto Sharp reagoval vyrobením displeje, který nabízí 1,8krát vyšší jas než klasické 3D televize. Součinnost UV2A a Quattron technologií umožňuje, že se stejnou intenzitou podsvícení ztratí méně světla při průchodu panelem. Displej dle výrobce proto nabízí vyšší jas bez zvýšení spotřeby energie. Z prezentovaných testovacích 3D projekcí jsme měli dojem výborný, proti klasickému 3D LCD je pokrok znát, nové 3D televize Sharp AQUOS určitě budou patřit ke špičce.

DSC_0443.jpg DSC_0467.jpg

Spolu s modely řady LE925 Sharp předvedl také řady LCD televizí AQUOS Quattron LE924, LE824 a LE814. Tyto modely rovněž obsahují technologii čtyř základních barev, která zaručuje syté barvy a výborný obraz v 2D režimu. Řady LE924, LE824 a LE814 nabízejí také možnost síťového připojení, což umožní využívat širokou škálu internetových služeb včetně streamovaného video nebo surfování po internetu, nechybí samozřejmě ani přehrávání multimediálního obsahu.

DSC_0452.jpgDSC_0441.jpg
Na televizorech naleznete i prohlížeč WWW stránek 

Celkem s 24 novými LCD televizemi přišel Sharp letos na jaře. Plná sestava se skládá z řady AQUOS LE900E a modelových řad LE820/822E, LE810/812E a LE320E. Zvlášť výrazným tahákem nových řad (samozřejmě vše 2D TV) je právě výše zmiňovaná technologie Quattron. Rozšířené barevné spektrum společně s vylepšeným podáním jemných odstínů barev je zřetelné nejen při zobrazení zlaté, žluté, zelené, modré a hnědé barvy, ale také zřetelně vylepšuje u LCD obvykle problematické podání nejtmavších a nejsvětlejších odstínů šedé. A samozřejmě díky Edge LED podsvícení jsou nové televizory i úsporné.

Modely LE820/822E a LE810/812E pak překonávají rekordy v úspoře energie, které minulý rok dosáhly oceněné modelové řady AQUOS LE705/700 a LE600 – Sharp je schopný nabídnout spotřebu energie pod 100 wattů u 52 palcové LCD televize (132 centimetrů), dále mají televizory řady LE812 E a 822E i integrovaný trojitý digitální tuner DVB-T/-C a S2 (tedy pozemní, kabelový i satelitní). Televizory jsou vybaveny dotykovým panel s ovládáním, otočný skleněným podstavcem, podsvícenými ovládacími prvky, nechybí ani různé barevné varianty provedení nebo obrazovka z jednoho kusu skla včetně rámu.

Sharp-3D-blu-ray.jpg

Dalším novým produktem na IFA byl velmi tenký a elegatní 3D Blu-ray přehrávač, který se dá umístit do jakékoliv pozice na zeď či skříň. Novinka určená k novým 3D telorům je vybavena i podporou připojení k bezdrátové síti LAN. Je tak možno vytvořit bezdrátové propojení skrze DLNA k dalším zařízením v domácí síti a přenášet tak hudbu, fotografie a videa z počítače do televize.

DSC_0462.jpgDSC_0433.jpgDSC_0436.jpg

Velmi zajímavým exponátem u Sharpu byl prototyp telefonu s 3D kamerou a 3D displejem, u něhož jste samozřejmě pro sledování 3D obrazu nepotřebovali brýle. Princip technologie vidíte na obrázku. Díky tomu lze přepínat mezi 2D a 3D zobrazením, přičemž 3D obraz má pak poloviční rozlišení (místo 800x480 bude 400x480). Optimálního výsledku je dosaženo při pozorovací vzdálenosti 30 cm. Podobný byl displej Sharp pro herní konzoli, zde při úhlopříčce 27 cm bylo rozlišení 1280x768 /640x768 (2D/3D), optimální pozorovací vzdálenost je pak 50 cm.

DSC_0431.jpgDSC_0448.jpgpohár.jpg

Posledním exponátem, který stojí jistě za zmínku, je zcela jistě speciální vozidlo na sluneční pohon, které vévodilo celé velmi povedené expozici Sharpu. Na své si přišli také někteří fanoušci fotbalu, neboť díky tomu, že se Sharp stal oficiálním sponzorem šampionátu EURO 2012, mohli si u Sharpu také zblízka prohlédnout vítězný pohár.

Speciál o 3D

Praktické rady, tipy, recenze a další informace o novinkách, které patří k vysokému rozlišení a kvalitnímu obrazu a zobrazení 3D.

Určitě si přečtěte

Články odjinud