8
Fotogalerie

Modecom Eclipse 60: aktivní reproduktory s Bluetooth, které překvapí cenou i zvukem [test]

Značka Modecom bude známá spíše příznivcům počítačových komponent a nejrůznějšího příslušenství. V nabídce však má několik druhů reproduktorů. Námi vyzkoušený model velmi překvapil.

Plusy
zvuk
konektivita
příslušenství
bluetooth s aptX a NFC
Minusy
absence sluchátkového výstupu
chybí krycí mřížka
9  /10

Modecom nabízí celkem jedenáct různých typů reproduktorů, a to jak modelů typu 2.0, tak i 2.1. Z pohledu konstrukce najdete jak plastové, tak dřevěné reproduktory s různým výkonem i pořizovací cenou.

Modelová řada Eclipse je zastoupena dvěma typy Eclipse 60 a Eclipse 180, přičemž číslo v označení udává celkový výkon dvojice reproduktorů. My jsme v rámci širšího testu vyzkoušeli o něco málo levnější a menší Eclipse 60.

Povedený design

Z hlediska zaměření je dvojice reproduktorů Eclipse 60 určena jako doplněk k počítači a pracovnímu stolu, ovšem ostudu neudělají ani v minimalisticky zařízené společenské místnosti nebo obýváku, kam je předurčuje jejich konektivita.

Ozvučnice je klasicky z MDF desky s matnou černou povrchovou úpravou, přední část pak tvoří plastový výlisek, který je na ozvučnici přilepen a upevněn čtveřicí šroubů. V plastu jsou pak usazeny dva měniče různé velikosti.

mc_hf180_ls_01.jpg

Tovární zpracování je na velmi dobré úrovni a vzhledem k ceně prominete i křivě nalepené logo výrobce. Plast by pak možná zasloužil o dva šrouby na delší straně více, aby lépe přilnul k ozvučnici. Na kvalitu hudebního projevu to sice nemá vliv, malé kosmetické detaily však zamrzí.

Ozvučnice má všechny rohy zaoblené a stejně tak hrany jsou zaoblené bez jakýchkoliv ostrých okrajů. Jelikož se jedná o aktivní reproduktory, je v pravém osazena veškerá elektronika, včetně zesilovače a ovládacího panelu, zatímco levý reproduktor je pasivní. Oba dva pak mají relativně velký nátrubek bassreflexu, umístěný ve středu spodní části zadní stěny.

Konektivita na výbornou

Zadní strana pravého reproduktoru je osazena velkým panelem s kompletní konektorovou výbavou – ta čítá dvojice cinch konektorů, digitální optický vstup, hlavní vypínač, konektor pro dvoužilový napájecí kabel a také konektor k připojení druhého reproduktoru – v balení najdete signálový kabel s dvojicí standardních vyměnitelných koncovek GX16.

P1110029.JPG

Horní strana reproduktoru pak nabídne základní ovládací prvky, kde můžete jedním tlačítkem zapnout reproduktory / volit mezi trojicí signálů – Bluetooth, RCA, optika – dále je k dispozici trojice tlačítek pro nastavení hlasitosti / úpravu basů a výšek a tlačítko pro aktivaci režimu párování.

V balení je také malé dálkové ovládání, s nímž reproduktory kompletně obsloužíte. Vedle něj je v balení i optický kabel a také propojovací kabel 2× cinch – 1× jack 3,5 mm.

255310_674129732.jpeg

Osazení

Každý z reproduktorů má vedle bassreflexu na zadní straně dvojici měničů – tweeter o průměru 1,4" a středobasový o velikosti 3,6". Dvojice měničů v každém reproduktoru je pak zásobována signálem ze zesilovače třídy D, konkrétně typem D2 DAE4 DSP o výkonu 2× 30 W. Udávaný frekvenční rozsah je 55–22 000 Hz.

P1110024.JPGModecom Eclipse 60_1.JPG

Při celkem standardních rozměrech 256×200×160 mm váží jeden reproduktor 3 kilogramy. Bohužel nejsou měniče kryty ochrannou průzvučnou mřížkou, což může být problematičtější zvláště pro uživatele s malými dětmi, zvláště když mají měniče žlutou barvu membrány.

Vzhledem k přítomnosti digitálního optického vstupu je možné připojit reproduktory například k televizoru nebo projektoru, kde odvedou velmi dobrou službu. Propojení je bezproblémové a rychlé, osazené Bluetooth rozhraní je verze 4.0, pro snadné spárování je k dispozici NFC tag a komunikace s bezdrátovým zařízením probíhá i pomocí kodeku aptX.

Hudebně univerzální

Zvukově je Eclipse velmi univerzální a potěší svým projevem i náročnější posluchače. Projev je příjemně čistý, a to i při vysoké hlasitosti. Velmi dobré je také podání prostoru, i když je nutné počítat s mírnou směrovostí projevu – není sice tak výrazná, jako u klasických studiových monitorů, ale směrovější než u klasických regálových reproduktorů.

Celkové naladění je zábavnějšího charakteru, takže je třeba počítat s „véčkovou“ charakteristikou, basová složka je tedy dominantnější, avšak samotné basy jsou pevné a hutné, aniž by halily zbytek frekvenčního pásma.

Modecom Eclipse 60_2.JPGModecom Eclipse 60_3.JPG

Středů je ve zvuku také dostatek, jsou srozumitelné a vhodně doplňují nízké kmitočty. Výšky jsou taktéž čisté a srozumitelné, jejich intenzita je také vhodně zvolená, nejsou agresivní ani syntetické. Nikde v rámci celého zvukového pásma není patrný výrazný propad nebo zkreslení. Mluvené slovo je velmi dobře srozumitelné a plné detailů.

Vzhledem k osazení, zvukovému projevu a dostupné konektivitě jsou reproduktory de facto vhodné pro jakékoli použití, jak bylo naznačeno výše. Výkonová rezerva je také dostatečná a při poloviční hlasitosti pár reproduktorů bez problémů uhraje prostor velikosti cca 20 m2.

Product_35058_3.jpg

Pořizovací cena těsně nad 3000 Kč je také velmi příznivá a v rámci nabídky na trhu do cca 5000 Kč patří k tomu nejlepšímu, co na trhu najdete. Samozřejmě existují i reproduktory za cenu krapet vyšší, které nabídnou více analytický zvuk (například testované AQ M24), ale nenabídnou takto širokou konektivitu.

Určitě si přečtěte

Články odjinud