11
Fotogalerie

Sennheiser PX100 a AKG K412P: test sluchátek

V druhém dílu velkého testu přenosných sluchátek budou představeny otevřené modely Sennheiser PX 100 a AKG K412P

Ve velkém srovnávacím testu se utkají přenosná sluchátka dobře známých sluchátkových producentů. Firmu AKG zastupují K27i a K412P, Sennheiser PX100 a PX200, Koss vsadila do hry portaPro a sportaPro, Grado model iGrado. Celkem tedy 7 sluchátek v cenové kategorii do dvou tisíc, z nichž tři jsou uzavřené, tři otevřené a jedny polouzavřené (polootevřené) konstrukce. Nejprve budou představena v sérii samostatných článků, poté zhodnoceny současně.

Na čem se testovalo

zdroj zvuku CD/SACD přehrávač Denon DCD-1500AE, CD přehrávač Onkyo DX7333, iAudio Cowon D2

propojovací kabely RCA signálové RG - 62, A.E.C. Connectors RP-208

zesilovací zařízení Vincent KHV-1 hybridní konstrukce

sluchátka AKG K27i, AKG K412P, Sennheiser PX100, Sennheiser PX200, Koss portaPro, Koss sportapro, Grado iGrado, Sennheiser HD600 (kontrolní příposlech)

Jak budeme hodnotit

Valná většina dostupných recenzí je subjektivní povahy, jistou míru objektivnosti lze však dosáhnout, pokud uměle nastavíme hodnotící kritéria. K tomu navíc přidáme názory více lidí, což ještě k lepší vypovídající hodnotě napomůže. Zvolil jsem tři klíčové momenty, které ovlivní závěrečný výsledek. Prvním a zároveň nejdůležitějším je zvuková kvalita, druhým pohodlí při nošení a třetím momentem preciznost provedení. V závěrečném dílu se tedy na základě přehledného bodového ohodnocení a krátkého vytýčení kladů a záporů dozvíte vítěze i poražené. Všechna sluchátka byla před kritickým poslechem pečlivě rozehrána.

První z Němců Sennheiser PX 100

Sennheiser PX 100, skládací supraurální dynamická sluchátka, na pouhý první pohled prozrazují své vysoké ambice. Do posledního šroubku promyšlená konstrukce spolu s použitím kvalitních materiálů při výrobě jsou v naprostém souladu s filozofií firmy Sennheiser, jež má ve svém hlavním bodu programu kvalitu ve všech ohledech. PX 100 mají poměrně klasický tvar podobající se podkově, na jejímž konci jsou mušle s ukrytými měniči. Nejvíce jsou zastoupeny dva materiály. Jednak je to s velkou pečlivostí vylisovaný plast tvořící celkovou kostru a část mušlí. Druhým pak leštěný kov, z něhož jsou vyrobeny klouby umožňující sluchátka složit a nastavitelný hlavový most.

1.jpg 3.jpg

Pravá a levá strana je zřetelně označena v podobě reliéfu písmen R a L. Výrobce ale myslel i na zrakové postižené, jelikož navíc „orazítkoval“ levou část sluchátek Brailovým písmem (tři tečky pod sebou). Rovný 3,5mm jack konektor zakončuje 1,4 m dlouhý kabel, který má podobný průměr jako ten u Koss portaPro.

Jak jsem na začátku naznačil, Sennheiser PX 100 je možno složit do menších cestovních rozměrů. Skládací proces není nikterak složitý. Prvním krokem je otočení mušlí, jež jsou na plastovém kloubu přichyceny k hlavovému mostu do úhlu 90°. Poté „zlomíte“ nejprve jedno raménko a přitlačíte k mostu, hned na to i druhé, které navíc zaháknete a v tomto stavu můžete sluchátka umístit do vkusné cestovní krabičky.

krabicka.jpg

Příjemné posezení?

Na mé hlavě ne tak úplně docela. Při krátkodobém pobytu jsem měl z konstrukce velice dobrý pocit, nikde nic netlačilo, molitany působily měkce. Pokud se ale doba poslechu protáhla, začaly přicházet nepříjemné pocity. V oblasti hlavového mostu bylo všechno v naprostém pořádku, za to náušníky přestaly plnit svoji hlavní funkci. Mušle mi totiž tlačily na ušní boltce tak silně, že po čase působily otlaky. Na obranu sluchátek ale musím poznamenat, že to bylo způsobeno mojí preferencí v podobě co nejmenšího kontaktu hlavového mostu s temenem. Když jsem most přitlačil, síly se rozložily a tlak byl oblasti uší nižší.

12.jpg

Při chůzi a to ani té v rychlejším tempu jsem nezaznamenal žádný problém. Stejně jistě si sluchátka počínala i pokud jsem donutil levou nohu rychleji střídat pravou. I v případě prudkého kývání hlavou držela zuby nehty, most musel být ale velice přitažen k hlavě, což už začalo hraničit s pohodlností.

Čistě „Sennheiserovský“ zvuk

Reprodukcí jsem nebyl v příjemném slova smyslu překvapen. Potvrdila jistý kvalitativní standard sluchátkového specialisty. Není tajemstvím, že dává firma Sennheiser do vínku měničům spíše výškový charakter, naproti tomu například Koss preferuje u svých sluchátek spíše basovost. Ryzí detailnost výškového pásma spolu se srozumitelnými středy a přesně dávkovanými basy je vzhledem k ražení sluchátek opravdu fenomenální. Zkreslení se při vysokých hlasitostech objeví, ale není nikterak velké. Přední prostor s ohledem na konstrukci poměrně v pozitivním slova smyslu překvapil.

2.jpg 9.jpg

Rakouský soused AKG K412P

Polotevřená skládací supraurální sluchátka dynamické konstrukce AKG K412P rozhodně nezaměníte s modelem jiné firmy. Neotřelý design a kombinace dvou skládacích systémů dávají tušit, že se výrobce snažil vytvořit sluchátka bez kompromisů. Jak se mu to povedlo? Nejprve zhodnoťme snahu z konstrukčního hlediska. Pozornějšímu oku neunikne podobnost hlavovému mostu se sluchátky Koss portaPro. Dva leštěné kovové pásky, které se po sobě posunují a stejný princip nasazování. Možnost složení mušlí za pomoci kloubu je tu také. Rozdíly ale přece jen existují, u K412P nenajdete komfortní zónu a ani jiné podobné místo pro opěr na spánkových kostech. Další odlišností je možnost otočit „čtyřistadvanáctky“ v úhlu 90°. Kromě kovu AKG při výrobě použil plasty, což by nebylo ani tak překvapivé, kdyby nebylo z tohoto materiálu i miniaturní otočné raménko nesoucí celé mušle.

4.jpg 5.jpg

Na pravé i levé straně naleznete malá písmenka R a L, při nasazování by se tedy neměl stát žádný omyl. Přívodní kabel působí robustním dojmem, což považuji za velký klad. Nejčastější problém u přenosných sluchátka nastává právě poškozením vnitřního vedení v žilách kabelu. Na konci spatříte obligátní 3,5mm jack, oproti kolegovi ale zahnutého tvaru.

Konstrukce sice kombinuje dva systémy, žádným způsobem se to však nepodepsalo na dosažení menších rozměrů ve složeném stavu. Sluchátka ohnete nejprve v kloubu hlavového mostu a poté pootočíte mušle. Ty k sobě přitáhnete a skládací proces je u konce. Samozřejmě dojde ke zmenšení velikosti oproti pohotovostnímu stavu, ale ne tolik jako u Sennheiser PX 100 nebo Koss portaPro. Součástí balení je sympatická taštička pro přenášení.

6.jpg

A jak se sedí?

Pobyt sluchátek na hlavě není na té mé zrovna synonymem komfortu a luxusu. Působí na mě poněkud těžkopádným dojmem, jakoby snad výrobci šlo jen o základní funkci, tedy udržet sluchátka na temeni. Výklopná raménka v ose uší umožňují najít mušlím správnou polohu. Náušníky vyrobené z molitanu působí na boltce příjemně, i zde je vše v naprostém pořádku. Jenže to samé nelze bohužel tvrdit o hlavovém mostu, který především ve spánkové oblasti mírně tlačí. Když jsem zkusil most povolit, snižila se jistota správné polohy a zvýšila tendence sesunutí.

11.jpg

V běžných podmínkách nebyl zjištěno žádné pochybení. AKG K412P držela, držela a držela. Ani zvýšení nároků, tedy přidání do kroku, nic nezměnilo. Sluchátka si počínala se stejnou samozřejmostí jako při chůzi. Neobejdete-li se při poslechu pohybem hlavy mojí osobu nazývaném jako „koncertní pohyb metalisty“, popisovaný výrobek nebude tím reprodukčním partnerem. Drobné přikyvování nemá žádné následky, při zvýšené intenzitě se ale překvapivě rychle odporoučí k zemi.

Pro zvukově méně náročné

Reprodukce nepřekvapí ani nenadchne. Nekoná se žádná basová smršť ani výlet do závratných výšin. Oblast nízkých kmitočtů spíše nenápadně doplňuje ostatní pásma. Středy neagresivní, nenápadné. Ani výšky netrpí agresivností, větší dravost bych ale ocenil. Uvítal bych také větší dynamiku, neboť byly při poslechu v dopravních prostředcích vlivem okolních ruchů frekvence mírně potlačeny. Přidáním na hlasitosti slyšitelně stoupne zkreslení, v neúnosné míře se objevuje ale až při opravdu vysokém zesílení. Přední prostor užší než u konkurenta.

8.jpg

Zapůjčil

AKG K412P: firma GOTHIC Rokycanova 40, 615 00 Brno, tel. 548 53 10 49, http://headphones.cz/
Sennheiser PX100: Panter s.r.o., Praha, 241 040 940, www.panter-praha.cz

Sennheiser PX100

Doporučená cena: 1250 Kč

  • konstrukce otevřená, supraaurální
  • typ měniče dynamický
  • frekvenční rozsah 15 - 27.000 Hz
  • citlivost  114 dB SPL
  • impedance  32 Ω
  • zkreslení 0,1 %
  • hmotnost 60 g
  • přívodní kabel 1,4 m
  • konektor jack 3,5 mm, rovný

AKG K412P

Doporučená cena: 890 Kč

  • konstrukce otevřená, supraaurální
  • typ měniče dynamický
  • frekvenční rozsah 13 - 27.000 Hz
  • citlivost 125 dB SPL
  • impedance  32 Ω
  • přívodní kabel 1,5 m
  • konektor jack 3,5 mm, zahnutý

Určitě si přečtěte

Články odjinud