16
Fotogalerie

Soulution 746: absolutní High-End přehrávač za 1,5 milionu

High-End je pro mnoho lidí jakékoliv audiozřízení na 10 tisíc korun. Podívejte se na pořádný High-End CD/SACD přehrávač, který nabízí ultimátní kvalitu.

Kapitoly článku:


Produkce švýcarské značky soulution vždy vzbudí bouřlivé ohlasy - v české kotlině bohužel povětšinou v prvé řadě nastavenou cenovou politikou, což je trochu škoda, protože právě výrobky téhle firmy rozhodně patří na vrchol toho, co je možné si v současné době pořídit. Je fakt, že ve chvíli, kdy cena za komponent začíná dosahovat cen nemovitostí ve středně velkých městech, je to na zamyšlení, ale u drahých sportovních aut, hodinek, obrazů, alkoholu nebo třeba u lanýžů a tuňáků se také ceny neřeší. Buď do správné příjmové kategorie patříte, nebo ne. Nic víc. Cenu tedy nechme stranou, protože by bylo škoda, kdyby v jejím stínu zůstal přístroj samotný.

2015-07-28-TST-soulution-746-2.jpg

Potkali jsme se totiž na nějakou chvíli s CD / SACD přehrávačem soulution 746, vrcholným modelem této malé a mladé společnosti se škádlivými cenovkami. I když on vlastně není úplně vrcholný, existuje ještě verze 746+, lišící se provedením externího napájení, jehož krabice je u této edice snad ještě větší, než samotný přehrávač. Navíc jde o extrémně limitovanou edici pouhých 20 kusů; v tomto kontextu a s přihlédnutím k základní cenovce není příplatek plus mínus čtvrt milionu zase tak děsivý. Dost pravděpodobně už ale jdete pozdě, pokud byste nějaký z těchto "plusových" modelů chtěli. Ostatně mírně limitovaná a zcela vyprodaná je i tato "základní" série a v ČR zůstává jen tento jeden kus.

2015-07-28-TST-soulution-746-8.jpg

Vzhled a konstrukce

Soulution 746 je přístroj rozdělený do dvou krabic, v jedné je samotné analogová a digitální elektronika, v druhé veškeré napájecí prvky. Tito Švýcaři se nebojí velkých věcí, proto i samotný přehrávač je skutečně obří. Minimalisticky industriální tvary a vynikající modernost linií však rozměry 48 x 46,7 x 16,7 cm u hlavní jednotky a 48 x 46,7 x 11,5 cm u napájení docela dobře skrývají. To váhu blízkou pytli cementu už neskryje nic; značnou část váhy má na svědomí i samotné šasi z tlustých hliníkových prvků. Líbí se nám i to, že výrobce protáhl stěny ze tří stran více dozadu, takže se pod touto "stříškou" schovají potenciálně neestetické konektory. Stejně tak černé bočnice opticky rozbíjí monolitičnost a vůbec nejde proti designu vlastně říct nic špatného - drží se moderních trendů a právem si zaslouží třeba Red Dot Award.

Zepředu je na přehrávači dominantní velký displej se třemi řádky a červenými znaky, které navzdory své výraznosti nevypalují oči a přitom se skvěle čtou. Vedle je šestice maličkých tlačítek pro základní ovládání přehrávání a zapínání přístroje, sofistikovanější úkony pak obstaráte za pomoci středně velkého hliníkového knobu, fungujícího zároveň jako tlačítko.

2015-07-28-TST-soulution-746-4.jpg

Mírně vpravo od osy přehrávače se pak nachází dvířka mechaniky. Ta člověka při prvním použití možná i vylekají - po zadání příkazu k vysunutí mechaniky se totiž malá dvířka bleskurychle vysunou vzhůru, doprovázena ostrým, tvrdým kovovým syknutím, které jako kdyby vypadlo ze Star Treku. Za dvířky se skrývá precizní hliníkový šuplík a elektronika od firmy Esoteric (model UMK-5), přimontovaná na robustním měděném šasi. To je pak připevněno k tělu přehrávače pomocí několika pečlivě odpružených bodů pro téměř absolutní mechanické oddělení.

2015-07-28-TST-soulution-746-15.jpg

Na zadní stěně najdete rozličné konektory vstupů i výstupů. Úplně vlevo jsou dva štíhlé, dlouhé konektory, kterými dva robustní kabely (nemůžeme si nevzpomenout na staré konektory a kabely jehličkových tiskáren) přivádí energii z napájecího zdroje; odděleně jde "šťáva" pro analogovou a pro digitální část a i ta se ještě větví na samostatné napájení jen pro mechaniku a pro zbytek digitálních obvodů.

soulution745_1003_005.jpg

U těchto přívodů je i řídící konektor RS232, takže soulution 746 snadno zaintegrujete do domácího chytrého ovládání. Uprostřed přístroje jsou analogové dvoukanálové výstupy - jak plně symetrické v XLR podobě, tak nesymetrické v RCA podobě. Vpravo pak ve třech elegantně vyrovnaných řadách pod sebou najdete všechny potřebné digitální konektory.

2015-07-28-TST-soulution-746-14.jpg

Tedy krom vrchní řady - tam najdete vstup a výstup pro signál případných externích hodin. Dvě nižší řady konektorů jsou naprosto identické, tedy s tím rozdílem, že v horní jsou digitální vstupy, kdežto dole digitální výstupy. Najdete tu jednak BNC, jednak koaxiální, jednak optický a jednak AES/EBU konektor, vždy ale jen po jednom kusu. Pro běžnou sestavu by to však mělo v pohodě stačit.

Na napájecím zdroji je pak osazena běžná 10A zásuvka s kolébkovým spínačem, protipóly oněch dvou "silových" konektorů pro digitální a analogovou sekci a RJ45 konektory firemního standardu Link, což je obdoba 12V spouště.

2015-07-28-TST-soulution-746-7.jpg

Pánové ze soulution jsou známi tím, že jejich přístroje jsou až po okraj zaplněné elektronickými obvody, nejinak je tomu i u modelu 746. Signálová cesta je od načtení až po výstup plně symetrická a provedená jako dual mono. Po precizním načtení putují získaná data do bufferu, odtud pak do digitálního signálového procesoru SHARC, jehož algoritmus navrhla zkušená společnost Anagram Technologies. V soulution věří, že jedině PCM signál je ten správný a že interpolace signálu pomocí oversamplingu je důležitější, než samotné vysoké rozlišení (tedy je trochu jedno, zda je signál 24 / 96 či 32 / 384 apod.). soulution 746 provádí osminásobné převzorkování a upsampling na 24 / 352,8 či 24 / 384 podle vstupního digitálního signálu.

Na čem jsme poslouchali

Přehrávač soulution 746 jsme poslouchali ve společnosti Naim Nait XS, Audionet PRE G2 / MAX, Classé Sigma SSP / AMP 2 a Rogue Audio RP-5 / M-180. Krátce také s Cambridge CXA80. Porovnávali jsme s Naim CD5si, ASUS Xonar Essence One MUSES MKII, Cambridge CXC a CXN a Electrocompaniet EMC 1 MK III. Propojeno bylo kabely Audionet a TelluriumQ řad Black a Silver. Poslouchalo se přes Harbeth Monitor 30, Xavian Perla a Bowers & Wilkins 805 Diamond Maserati Edition. Kvalitu proudu zajišťovaly lišty GigaWatt a filtry ProPower. Krátce se také povedlo propojit celý systém kabeláží ZenSati Authentica - od napájecích, přes signálové až po reproduktorové.

2015-07-28-TST-soulution-746-3.jpg

Samotný převod z digitálu na analog mají na starosti blíže nespecifikované čipy Burr Brown. Z těch se využívá pouze samotný převod, všechny ostatní funkce jako upsampling či filtrace jsou vypnuty. Čip pracuje netradičně v dual-mono režimu, takže čtyři proudové signály jsou změněny na napětí a poté filtrovány. Tento princip spolu s interním pracovním pásmem 80 MHz (!) je prý optimální cestou, jak zachovat dynamiku signálu.

V soulution používají v této fázi také technologii Zero Phase, která potlačuje i velmi malé chyby v časování. Model 746 filtruje signály nad hranicí 120 000 Hz, jenže tato filtrace vykazuje fázový posun až 15°, díky Zero Phase technologii se tento posun redukuje v pásmu 20 - 100 000 Hz na pouhý 1°. Cílem je zachovat i ty nejjemnější nuance signálu.

Výstupní analogová část je identická s tou v předzesilovači 720 a to včetně napájecího zdroje. Jsou to tak vlastně takové maličké výkonové zesilovače schopné dodat až 1A (to aby vliv signálových kabelů byl potlačen na minimum), pracující s tolerancí -3 dB ve velmi širokém pásmu 40 MHz. Precizní přístup ke konstrukci vede také k téměř úplnému potlačení jitteru - ten činí pouhopouhou jedinou pikosekundu.

2015-07-28-TST-soulution-746-6.jpg

Za zmínku stojí ještě celkové harmonické zkreslení pod hranicí 0,002% či odstup signálu a šumu nad 140 dB. Také snad i to, že digitální vstupy a výstupy jsou kompatibilní se signály s rozlišením od 16 bit / 32 kHz až po 24 bit / 192 kHz.

Určitě si přečtěte

Články odjinud