16
Fotogalerie

REALsound dynamics by ReSound: sluchátka na zakázku

Jaké jsou hlavní výhody sluchátek vyrobených přímo pro vaše uši? Slibují nepřekonatelné pohodlí, výbornou izolaci a vynikající zvuk. Jedny takové jsme otestovali.

Pokud se člověk zajímá o kvalitní poslech na cestách (ale nejen tam), časem nepochybně narazí i na zmínky o takzvaných custom in-earech. V tomto testu si ukážeme všechny výhody této konstrukce na modelu střední třídy, což ovšem u customů znamená cenu 11 000 Kč.

Co je to custom in-ear?

Custom in-eary, do češtiny přeložitelné jako individuální či zakázkové špunty, jsou speciálním typem intraaurálních sluchátek, se kterými se v místním elektru opravdu nesetkáte. Oproti klasickým špuntům jsou totiž tyto tzv. „customy“ vyráběny speciálně pro každého člověka zvlášť. Měniče, výhybka, filtry, to vše je umístěno do speciální skořepiny (většinou z akrylu či silikonu), která je vyrobená přesně podle otisku vašich uší. Vzhledově se velmi podobají sluchadlům pro sluchově postižené.

4339_01_03.jpg 4339_01_05_var.jpg
 

Vznikly v druhé půlce osmdesátých let za účelem chránit sluch muzikantů a zároveň poskytovat dostatečně kvalitní zvuk kvůli monitoringu. V průběhu let se ale rozšířily i mezi hifisty, pro něž customy představují ten nejlepší možný zvuk, jakého lze dosáhnout na cestách. U nás se můžete setkat i s názvem studiové či pódiové sluchátkové odposlechy.

Výrobce

Sluchátka jsou dílem firmy ReSound, jenž spadá pod dánský koncern GN Store Nord. V koncernu najdeme mnoho značek zabývajících se zvukem, ať už se jedná o výrobce sluchadel pro sluchově postižené (ReSound, Interton, Beltone) nebo headsetů pro mobilní telefony (zařízení značky Jabra a mnoho OEM headsetů pro Nokii, Sony Ericsson a další).

420587710599.jpg 726342811807.jpg
 

ReSound je především výrobcem sluchadel, těch vyrábí několik desítek párů každý den. Sluchátka jsou oproti tomu okrajovým produktem, ale i tak u nich výrobce využil veškeré své bohaté zkušenosti s tlakovými měniči a lidským sluchem. V České Republice sluchátka ReSound používají kupříkladu hudebníci Tereza Kerndlová, Vilém Čok, Michal Pavlíček nebo Michal Prokop.

Konstrukce

Sluchátka jsou vyráběna zároveň se sluchadly ve velkých 3D „tiskárnách“, díky tomu se u nich setkáme s perfektním vyhotovením bez nejmenších vad. Konkurenční výrobky jsou většinou dělány ručně a ne vždy jsou dokonalé. Častým problémem jsou bublinky vzduchu uvnitř skořepiny, nepřesné lícování a další, většinou pouze kosmetické vady. Nic takového u ReSoundů byste neměli najít.

Skořepina sluchátek je vyrobena z akrylu, jenž je momentálně nejpoužívanějším materiálem ve výrobě custom in-earů. Sluchátka jsou dostatečně pevná, pokud na ně kupříkladu nešlápnete, nemělo by se jim vůbec nic stát. Skořepinu je možno vyrobit ve dvou verzích, boltcové (vyplňuje celou conchu a takzvaný helix lock) či pouze zvukovodové. Bohužel všechny mnou zkoušené customy jsou ve variantě boltcové, nemohu tedy posoudit, jaké jsou rozdíly mezi těmito verzemi.

DSCF8216 (1024x768).jpg 
 

Strojová výroba poněkud omezuje paletu dostupných barev, sluchátka se dají vyrobit pouze v černé nebo bílé. Zde ručně vyráběná konkurence nabídne větší výběr. Sluchátka můžete nechat ozvláštnit pouze laserovým gravírováním. Každý pár na sobě již nese název modelu, jméno zákazníka a sériové číslo, ale po domluvě by neměl být problémem další nápis nebo možná i nějaký znak či logo.

DSCF8244 (1024x768).jpg DSCF8230 (1024x765).jpg

Zvuk z měničů je do ucha veden párem oddělených trubiček, zakončující filtr a chránící vnitřní ústrojí před ušním mazem. Zanášení filtrů je velmi individuální záležitostí, někdo je nebude muset měnit skoro vůbec, někdo už po pár měsících. Náhradní balení o osmi kusech stojí 90 Kč a zakoupíte ho u prodejce sluchátek. Pokud jste šikovní, můžete si filtry i sami vyčistit.

DSCF8233 (1024x753).jpg

Kabel je jediným slabším místem sluchátek. Trpí znatelným mikrofonním efektem, vedení za uchem je tedy skoro nutností. Co se odolnosti týče, jedná se o docela silný a odolný kabel, pokud se s ním i přesto něco stane, lze jej v servisu bez problému opravit. Ale i tak bych osobně přivítal kabel výměnný, na většině customů je již standardem a výměna při poškození je otázkou pár vteřin. Konektor si můžete zvolit zahnutý nebo rovný, podle toho jakým způsobem nosíte MP3 přehrávač.

Pohodlí a izolace

A zde se dostáváme k největší výhodě custom in-earů, nepřekonatelnému pohodlí. Sluchátka jsou vyrobena přesně podle otisku ucha, kopírují každý záhyb ucha a vyplňují celý průměr zvukovodu. Tedy nikde netlačí, v uchu mají velmi stabilní pozici, nikdy samovolně nevypadnou. Po pár minutách se navíc zahřejí na teplotu těla a už je poté vůbec necítíte. Několikahodinový poslech není nejmenším problémem, po chvilce zapomenete, že máte něco v uších. Dokonalé usazení může narušit jedině výrazný pohyb úst a tváře. Já osobně mám kupříkladu problém s velmi širokým úsměvem, ale to je opravdu velká deformace tváře – je tedy jasné, že ucho se při něm také deformuje.

DSCF8218 (1024x768).jpg DSCF8219 (746x1024).jpg DSCF8220 (682x1024).jpg
 

Vyzkoušel jsem mnoho sluchátek a žádná se logicky k pohodlnosti customů nemohou přiblížit, ať už to jsou in-eary nebo klasická sluchátka s hlavovým mostem. Pokud je pohodlí hlavním kritériem při výběru sluchátek, customy jsou tou nejlepší volbou.

Z počátku můžete mít problém s nasazováním, doporučuji se na stránkách Ultimate Ears podívat na instruktážní video, kde je vše vysvětleno a ukázáno. Po čase bude nasazení otázkou pár vteřin.

DSCF8245 (767x1024).jpg

Podmínkou pro maximální pohodlí je dobře vyrobený odlitek uší. Doporučuji zkušeného doktora, nebojte se obrátit na prodejce, doporučí vám někoho spolehlivého v blízkém okolí. Pokud se ale i přesto něco nepovede a sluchátka nesedí, lze se do 30 dnů ozvat prodejci a on sluchátka zadarmo předělá, jen nezapomeňte dodat nové otisky.

Poslední výhodou customů je velmi vysoká izolace. Ucho je úplně celé zaplněné, ani v hlučných prostředích, jakými jsou metro nebo letadlo, nebude vůbec nic rušit. Izolace je dokonalejší než u naprosté většiny špuntů klasické konstrukce, jediná sluchátka s ještě lepší izolací jsou modely firmy Etymotic Research, ale u nich se setkáme s výrazně nižším pohodlím.

Zvuk

Custom in-eary se poprvé objevil v druhé polovině 80. let a od té doby prošly zdlouhavým vývojem. Od jednoduchých modelů, využívajících jeden dynamický nebo tlakový měnič, jsme se dostali do situace, kdy vrcholové modely různých značek používají až 8 tlakových měničů v každém sluchátku (například JH Audio 16), pěti-pásmové výhybky (Spiral Ear 5-Way) a nejnověji i kombinaci několika tlakových měničů s měničem dynamickým (Unique Melody Merlin). Oproti tomu může dvoucestný systém se třemi měniči ve sluchátkách ReSound působit poněkud chudě, ale nesmíme zapomínat, že ne vždy více znamenat lépe.

Sluchátka reprodukují zvuk poměrně neobvyklým způsobem, dost se odlišují od všech ostatních in-ear sluchátek, co jsem slyšel. Už po chvilce poslechu si člověk všimne absence jakéhokoliv zvýraznění v oblasti středů, výšek nebo středobasu. Jediným vystupujícím pásmem je hlubší bas okolo 60 Hz. Zvuk působí velmi vyváženým dojmem a trvá to nějaký čas, než si na něj člověk zvykne. Pokud vám sedne, nebudete se ho chtít vzdát. Ale na druhou stranu, pro spoustu lidí, jenž vyžadují světlý zvuk sluchátek Etymotic Research, Phonak nebo některých modelůHifimanu, budou ReSoundy působit nudným dojmem a jejich koupě budou nejspíše litovat.

DSCF8235 (1024x720).jpg

Bas díky zvýraznění nižších frekvencí nabízí dostatečný objem, dobrou údernost a výraznější texturu nástrojů. Vždy si zachovává vysokou přesnost, dosahuje bez problémů i nejnižších frekvencí a ve zvuku nepřekrývá ostatní pásma ani se neztrácí. Velmi příjemně se poslouchají jazzové nahrávky s basou a také orchestrální díla obsahující tubu a lesní rohy. Menším problémem můžou být jedině některé skladby popmusic, jejichž zvuk ne vždy obsahuje nižší frekvence a ReSoundy poté postrádají údernost. Tyto skladby budou znít lépe na sluchátkách se zvýrazněným středobasem, kupříkladu na Sennheiserech IE8 nebo Monster Turbine Pro Cooper.

Středy nabízí plný zvuk oplývající detailem a texturou, příliš nevystupují ani nejsou utopené. Hlasy znějí reálně bez jakékoliv známky zabarvení, správně znějí hlasy mužské i ženské. Chybí jakýkoliv náznak zvýrazněných sykavek, i „nejusyčenější“ nahrávka je na ReSoundech bez problému poslouchatelná. Výšky působí dost relaxačním dojmem, jejich energie velmi závisí na přehrávané skladbě, někdy můžou znít až trochu zastřeně. Oproti nim takové Ultimate Ears Triple fi budou mít vždy více znatelné výšky, ale přesto ReSound nabídnou výšky přesnější a detailnější.

DSCF8240 (1024x754).jpg

Zobrazený prostor je velmi široký, větší než u jakýchkoliv in-earů klasické konstrukce. Jedině mnou zkoušené customy JH audio 13 nabídnou prostor ještě o kousek větší. Vynikající je podání hloubky prostoru a lokalizace nástrojů, často jsem se rozhlížel za různými zvuky z okolí, iluze prostoru je jednoduše na velmi vysoké úrovni. Tedy v podání prostoru ReSoundy výrazně překonávají možnosti klasických in-earů a jsou velmi blízko k vrcholovým customům za dvojnásobné ceny.

Jedinými oblastmi, kde ReSoundy nedrtí konkurenci v podobě klasických in-earů, je rychlost a dynamika. Sluchátka jsou na přibližně srovnatelné úrovni jako modely Shure 530 nebo Ultimate Ears Triple fi. Tady mají dvojnásobně drahé JH Audio 13 znatelný náskok.

Závěr

ReSound jsou vynikající po všech stránkách, znatelně překonávají konkurenční in-eary klasické konstrukce skoro v každém ohledu a přitom se prodávají jen o trochu dráže. Pokud vám bude vyhovovat jejich zvuk a jste ochotni podstoupit trochu složitější proceduru při jejich koupi, odměnou vám bude opravdu špičkový produkt.

DSCF8226 (749x1024).jpg

Oproti jiným značkám customů vidím velkou výhodu v lokálním prodeji a servisu, koupě se tak stává poměrně jednoduchou, případné problémy se vyřeší v krátké době. Oproti tomu nákup customů ze zahraničí je většinou zdlouhavý proces, v případě nějakých problémů se může velmi jednoduše prodražit.

Musím vás upozornit, že customy jsou nevratnou koupí, pokud vám nesedne jejich zvuk nebo se rozhodnete někdy v budoucnu přejít na dokonalejší modely, máte skoro nulovou šanci ReSoundy někomu prodat. Existují sice firmy, které vám za přibližně 100 Euro předělají jakékoliv customy pro nového majitele, ale postup je to problematický a nezaručí stejně kvalitní zvuk. Navíc cena, za kterou je prodáte, bude zlomkem ceny pořizovací. Doporučuji se tedy zamyslet, zvláště pokud jste typ člověka, který se neustále žene za lepším a lepším, zda nebude výhodnější počkat a doplatit rovnou na nějaký vrcholový model konkurence.

DSCF8210 (922x1024).jpg

REALsound dynamics by ReSound

cena: 10 900 Kč

  • konstrukce Intraaurální, custom
  • měniče 3 tlakové měniče, dvoucestná výhybka
  • frekvenční rozsah 20 – 20 000 Hz
  • impendance 35 Ohm
  • citlivost 109 dB (1 kHz, 100 mV)
  • kabel 1,15 m
  • konektor 3,5 mm jack zahnutý nebo rovný
  • doba zhotovení 3-5 týdnů

Testovací pár zapůjčil

  • Sluchadlová akustika spol. s.r.o., prodejce značky ReSound pro Českou a Slovenskou Republiku
  • Web: www.interton.cz
AVmania hodnotí
zpracování 9
pohodlí 10
izolace 10
zvuk 10

Určitě si přečtěte

Články odjinud