DVB-T2: nejistota pro kupující i pro výrobce?

DVB-T2: nejistota pro kupující i pro výrobce?

Při čekání na DVB-T2 často padá dotaz, zda má vůbec cenu nyní kupovat nový televizor. Co hrozí, pokud nepočkáte?

Nedávno jsem o DVB-T2 psal, ostatně jako většina médií v této republice, pak opět všechno utichlo. Nicméně po rozhovoru s několika zástupci výrobců televizorů mi nedá, abych toto téma ještě znovu neotevřel.

Panasonic TX-40CX670E.jpg

Pod článkem o televizoru Panasonic padl dotaz, proč vlastně i když televizor DVB-T2 má, tak se tím nechlubí. Tak jsem se přímo u zdroje zeptal, jak to teda s DVB-T2 je z pohledu výrobce (Panasonic vyrábí televizory u nás v Plzni). Výsledkem byla odpověď, že aktuální televizory samozřejmě potřebný tuner DVB-T2 a dekodér HEVC mají, ale vzhledem k tomu, že není hotový D-Book (což je přesný technický popis parametrů budoucího DVB-T2 vysílání), tak výrobce neví, jak bude definitivní vypadat podoba a tudíž nemá jistotu, že vše bude v pořádku. A to továrna s Radiokomunikacemi čile komunikuje.

Podobnou informaci mám i od jiného velkého výrobce TV. Zkrátka aktuální situace je taková, že v Praze probíhá testovací vysílání, které na nových televizorech v drtivé většině funguje (vyzkoušeno). Ladí se finální podoba, jak vlastně všechno bude nastavené (paradoxně prý hlavně SD vysílání). Kodek je jasný a definitivní. Ostatně proto se na webu ČTU dočtete, že doporučují kupovat televizor s DVB-T2 a HEVC kódováním, s dodatkem, že si má kupující ověřit, že je zaručena možnost update.

Samsung UE55JS8500.jpg

Vzhledem k tomu, že se letos na jaře prodávaly televizory velmi dobře (hokej a fotbal přece jen táhnou), pomáhají tomu zejména sportovní akce, tak si s tím pravděpodobně lidé velké starosti nedělají. Jak tomu bude dále, to je otázkou. Aktuálně jsou totiž stále v prodeji televizory a dokonce set-top-boxy, které umí jen DVB-T2 a H.264 kodek, což stačit rozhodně nebude. Na tohle je potřeba dávat při nákupu velký pozor, zejména kvůli tomu, že ani obchodníci, ba dokonce internetové obchody v tomhle nemají jasno a stále se můžete setkat s informací, že DVB-T2 tuner stačí.

S hořkým úsměvem s kolegy z redakce jsme před rokem, dvěma sledovali v diskusích rozhořčené komentáře, proč neupozorňujeme na nepřítomnost DVB-T2 tuneru u některých televizorů, když přece to je zárukou budoucího bezproblémového příjmu digitální pozemní televize. Jak je vidět, náš skeptický přístup, kdy jsme říkali „DVB-T2 vůbec neřešte, nevíte, jak to bude“ byl zcela na místě.

LG 55EG910V.jpg

Ministerstvo průmyslu a obchodu slibuje, že zhruba od září bude vše jasné a hotové, ale co na to výrobci a kupující? Především se mluví o certifikování televizorů. To ale výrobci budou muset zaplatit a zatím to vypadá, že každá modelová řada se bude muset certifikovat zvlášť. Nicméně až bude D-Book hotový, tak budou mít výrobci naprosto jasno, jak tohle vysílání bude vypadat a certifikace nebude potřeba. Certifikát má smysl možná pro starší modely, u kterých bude výrobce chtít dát zákazníkovi jistou, že ho může v klidu koupit, ale jinak půjde jen o zbytečně zaplacené logo, které výrobce bude moci na televizor nalepit. Očekávám navíc, že si někteří prodejci vyrobí vlastní nálepky a loga, zaručující funkčnost DVB-T2 a HEVC.

Sony KDL-40W605B.jpg

A to je asi na tom nejsmutnější. Už kdysi dávno se říkalo, že DVB-T2 je vysíláním budoucnosti – původní D-Book v. 3.05 (ten HEVC samozřejmě neobsahoval), byl vydán už v červnu 2012, nám novinářům chodily tiskové zprávy, které DVB-T2 propagovaly. Nyní si prý počkáme do září (v tom lepším případě). Samozřejmě že nepředpokládám, že ČRa naplánují vysílání s parametry, které budou nekompatibilní s aktuálními televizory s HEVC dekodérem (to by bylo proti logice, ale v tomhle státě člověk nikdy neví), nicméně právě strašení potřebou certifikace či nejistota výrobců nikomu určitě nepřidá.

Nepředpokládám, že se obchod s televizory najednou zastaví, a všichni budou čekat, dokud se oficiálně a definitivně nevyhlásí, jak bude digitalizace dále postupovat. Jen je zajímavé, že zatím co před lety v rámci první vlny digitalizace při přechodu z analogového na digitální vysílání se vše vysvětlovalo lidem, probíhaly kampaně pro osvětu, nyní se spíše mlží, slibuje, předpokládá. Ano, problém budeme řešit nejdříve za pár let a když si dáte pozor na přítomnost DVB-T2 tuneru a HEVC dekodéru, tak by mělo být vše v pořádku i za těch pár let. Pokud ale chcete mít 100 % jistotu, tak raději s nákupem vydržte.

Určitě si přečtěte

Články odjinud