13
Fotogalerie

RHA T10: Špunty špičkové konstrukce a nabasovaného zvuku

Ocelová konstrukce, vysoká odolnost, výměnné filtry a dobrý zvuk s pořádnými basy, to jsou jen některé z předností nového vrcholového modelu britského výrobce.

Kapitoly článku:


Britská firma RHA vstoupila na trh sice až v roce 2011, ale již za krátkou dobu se stala velmi rozšířenou a i u Hi-fistů oblíbenou značkou. Oproti mnoha jiným malým výrobcům se totiž kromě zvuku zaměřila i na další podstatné vlastnosti špuntových sluchátek.

Všechny RHA in-eary tak nabízí skvělé provedení, kovovou konstrukci, odolné kabely a v současnosti už nepostradatelné ovládání k telefonům. A nejspíše díky tomuto pečlivému přístupu se modely RHA dostaly i do nabídky Apple storů po celém světě.

 13.jpg

Zatímco v minulosti se RHA drželo spíše nižší a střední třídy in-earů, s novým vrcholovým modelem T10 míří výrazně výše. Tomu odpovídá i základní cena 4 990 Kč, za verzi s ovládáním pro iPhone si připlatíte dalších 500 Kč. T10 najdete v nabídce mnoha velkých českých e-shopů a potěší i delší tříletá záruka.

Příslušenství

Ke sluchátkům dostanete nadstandardní množství nástavců: tři velikosti jednoduchých silikonových nástavců (od každé velikosti dva páry), dvě velikosti dvojitých silikonových nástavců a dva páry pěnových nástavců. Celkem tedy deset párů nástavců, které jsou uloženy v luxusně působícím plátku oceli. Nástavce patří k těm kvalitnějším a většině posluchačů budou naprosto vyhovovat. Případně lze použít libovolné jiné nástavce s vnitřním průměrem 5mm (Sennheiser, Ultimate Ears a mnohé další).

12.jpg 5.jpg
 

Na přenášení sluchátek poslouží kožené pouzdro, kam se teoreticky vejde i další příslušenství či menší přenosný přehrávač. Osobně mi tam ale sluchátka přijdou zbytečně stísněná a přitom není pouzdro nijak malé. Doporučuji se podívat po některém z mnoha menších pouzder na in-eary.

Nejdůležitější součástí příslušenství je ovšem trojice výměnných akustických filtrů, k nimž dostanete malou ocelovou destičku pro jejich uložení. Těmto filtrům se více věnuji v samostatné části testu.

Konstrukce

Při prvním setkání nejvíce zaujme skořepina sluchátek vyrobena z nerezové oceli, už na pohled působí jako něco luxusního a unikátního a v ruce se tento pocit ještě znásobí. Velmi čistý a jednoduchý design s opravdu perfektním zpracováním jasně odlišují RHA T10 od většiny in-earů na trhu. Svým tvarem navazují na osvědčené Shure či Westone, kdy rozměrné tělo sluchátek leží uvnitř ucha a vše je uzpůsobeno pro pohodlné vedení kabelu za uchem.

1.jpg 

V RHA použili ocel již u modelu MA750, ovšem pro dosažení složitějšího tvaru modelu T10 musel být využit speciální proces zvaný “plastické vstřikování kovů". Jedná se o složitou a nákladnou technologii, s jejímiž produkty se setkáváme každý den, ale ve výrobě in-earů se jedná o velkou vzácnost. RHA si tak na T10 dalo opravdu záležet, nebálo se jít do nové technologie a můžeme doufat, že se další výrobci nechají inspirovat.

Ocelová konstrukce totiž kromě unikátního vzhledu přináší především výrazně vyšší odolnost. Hrubší zacházení, nárazy, pády či zašlápnutí by tedy neměly mít žádné nepříjemné následky. Jen se musíme smířit s tím, že sluchátka v zimě trochu zastudí.

Skvělé dojmy ze vzhledu samotných sluchátek poněkud kazí kabel. I když na něm také najdeme dobře zpracované ocelové prvky, jeho šedivé zbarvení a gumově působící povrch k chladné dokonalosti oceli vůbec nepasují. Výrobce použil vyztužený kabel pro vysokou odolnost, což se bohužel podepsalo na větším průměru, vyšší váze a malé poddajnosti. Kabel nepatří k těm nejpřívětivějším na užívání, ale skutečně působí velmi odolně a příliš bych se o něj nebál.

10.jpg 11.jpg

A protože kabel musí být veden za uchem, je jeho konec vybaven tvarovatelnou paměťovou částí pro jistější usazení. Vytvarování zabere pár minut a kabel pak dobře drží na svém místě. Ovšem paměťová část mi přišla zbytečně dlouhá a vůbec se mi nelíbilo velké plastové zakončení. To nejenže nesedí ke vzhledu sluchátek, navíc z dálky vypadá jako podivná ošklivá náušnice.

Pohodlí a izolace

Pohodlí modelu T10 je na špičkové úrovni, zaoblené tělo nikde netlačí, v uších drží pevně a vůbec nevyčnívá. Problémem nebyl delší poslech, prudké pohyby hlavy a dokonce ani spánek na boku. Vyšší váha těla sluchátek a kabelu se naštěstí na pohodlí nijak neprojevuje. Pokud máte zkušenosti s in-eary od Shure či Westone, T10 se jim v pohodlí plně vyrovná. Vedení kabelu za uchem pomáhá paměťová část kabelu a zde záleží na preferencích posluchače, zda mu tento systém vyhovuje či mu naopak překáží.

6.jpg 7.jpg

Z mé zkušenosti mohou mít lidé menší problémy s tímto tvarem a stylem nošení, ale stačí se naučit správný postup pro nasazení a chvilku si zvyknout, odměnou vám bude skutečně špičkové pohodlí.

Izolace bohužel nijak neoslní, ubližuje jí především velký průduch na těle sluchátek, který také přenáší nepříjemné rušivé zvuky od větru. Dají se bez problému používat v dopravních prostředcích i jiných hlučných prostředích, ale od svého okolí nejste dokonale izolování a často do zvuku nějaký vnější ruch pronikne.

Filtry a jejich vliv na zvuk

Systém výměnných akustických filtrů není u in-earů nic nového, poprvé jsem se s nimi setkal už před více jak šesti lety u sluchátek Phonak Audeo. Bohužel stále se jedná o poměrně vzácnou záležitost, kterou najdeme spíše u High-endových modelů (Shure SE846, AKG K3003). Teoreticky jde o zajímavou možnost na jemné doladění zvuku dle preferencí posluchače, ovšem skoro vždy většina stejně skončí s tím jedním “nejlépe” hrajícím filtrem.

 4.jpg

U modelu T10 najdeme tři filtry, basový, výškový a referenční. Na tělo sluchátek se šroubují, pro pevné utažení slouží gumový kroužek, rozliší se pomocí odlišné barvy a jejich součástí je mřížka chránící sluchátka před vnikem nečistot.
O vlivu na zvuk rozhoduje množství použité pěny či molitanu uvnitř filtru. Nejvíce pěny se nalézá v basovém filtru, v referenčním o trochu méně a výškový filtr pak pěnu postrádá úplně. Filtry ovlivňují především poměr mezi výškovým a basovým pásmem, jedná se o jasně slyšitelnou změnu a jejich obměňování bude na čas zábavné.

RHA T10 určitě není přesným a neutrální monitorem, naopak se vydává opačnou cestou zábavného a nabasovaného zvuku. Filtry dokážou tento zvuk mírně upravit, ale základní podání zůstává nezměněno.

Určitě si přečtěte

Články odjinud