59
Fotogalerie

Philips 55POS9002: povedený "levný" 4K OLED televizor s Ambilightem [test]

Testovaný OLED Philips obdržel letos cenu EISA, a to za výborný poměr cena/výkon. Když k tomu přičtete Ambilight a Android, tak nelze než souhlasit.

Loni Philips představil svůj první OLED, letos zde máme jeho nástupce. Má letošní OLED panel a pár dalších vychytávek. A především výbornou cenu, která klesla už pod 50 tisíc Kč. 

POS9002 spadá do třídy 4K/UHD HDR OLED televizorů (podpora HLG a HDR10) televizorů s certifikací Ultra HD Premium. Srdce testovaného borce tepe na čtyřech jádrech (čtyřjádrový procesor) a řídí operační systém Android (Android 6.0-Marshmallow). V základní výbavě nechybí kompletní sada tunerů (DVB T/C/T2/T2-HD/S/S2). Na dokonalost obrazu dohlíží engine Philips P5 Perfect Picture. Údajně si s ním vychutnáte hlubší černou a jasnější bílou, přirozené a realistické tóny pleti – uvidíme. Přispívá, taktéž k vyšší plynulosti a ostrosti s vyššími detaily a hloubkou. Dokonalý kontrast, barvy a ostrost obrazu vylepšuje navíc implementovaná technologie HDR Perfect. Philips Triple Ring má chuť vylepšit výkonný zvuk. Díky funkci DTS HD Premium Sound údajně uslyšíte každý detail. Připojení OLED zvládá bezdrátově - integrovaná Dual Band Wi-Fi 11ac 2x2.

PA198171.JPGPA198184.JPGPA198187.JPG

Zatímco mnoho různých marketingových povídaček zůstane pouze šedivým, honosně působícím výrazovým prostředkem, následující dva „argumenty“, jsou podstatně blíže skutečné a ověřitelné realitě. Základním přínosem pro naději obrazové dokonalosti je samotná využitá technologie – OLED. Jak uvádí výrobce „Organické samozářicí pixely zajistí nejhlubší úrovně černé díky své jedinečné schopnosti kompletně se vypnout, zatímco pixel nevyzařuje ani nepropouští žádné světlo. To přináší obrovský rozsah kontrastu, živější stíny a barvy tak, jak to žádný televizor s technologií LED neumí.“

IMG_7724.JPG IMG_7725.JPG

Světelné efektní nasvícení stěny za televizorem – firemní třístranný Ambilight změní váš zážitek ze sledování televize. I toto je, dle prováděných průzkumů, ale také našich zkušeností a informací, pravda.

Design, základní popis

Vzdušný design v horní partii velmi tenkého televizoru s lesklým panelem, navozuje pocit čistoty a nevtíravé elegance. K tomuto přispívá jednak nenápadný rámeček, ale také jednoduchý a tenký podstavec se stříbrným povrchem.

PA198174.JPGPA198183.JPG PA198172.JPG

Na spodním díle svítí výstupek s nápisem Philips. Podsvícení loga výrobce korigujeme ve třech krocích, nebo zcela potlačíme.

Jas loga Philips.JPG

Jas loga Philips regulujte dle vlastního uvážení. Komu nevyhovuje - vypne ho zcela. 

Konektorová výbava

Dva shluky nalézáme při levém okraji (čelní pohled). Bočně míří dobře dostupný CI+ slot pro modul s kartou placené televize, sluchátkový jack, dvojice USB (1x USB 3.0), dvojice HDMI (2x ARC – zpětný audio kanál/1x MHL – mobilní multimediální rozhraní, a navíc podpora HDCP 2.2).

PA198189.JPGPA198195.JPGPA198197.JPG

Dolů následuje nepostradatelný zbytek.  Digitální audio výstup, LAN konektor pro připojení k PC síti, další dvojice HDMI (2x s přívlastkem ARC), komponentní vstup a dvojice anténních zástrček. Jednou ve šroubovací „satelitní F“ verzi.

Dálkový ovladač

Těžký a objemný dálkový ovladač působí poctivě a neošizeně. Vzhled není vším, co se dá u něj kladně hodnotit. Kupříkladu si Philips stále zachovává koncepci oboustranných ovladačů s plnohodnotnou klávesnicí na zadní straně. Černý obr se stříbrným silným bočním lemem a zkosenou přední a zadní hranou kromě základní skupiny tlačítek, umí také přijmout zvukový povel pro vyhledávání prostřednictvím mikrofonu v přední části. Aktivita se projeví modře světélkujícím kruhem, kolem vstupní jamky. Škoda, že podobně světélkovat neumí celý, při potřebě jej ovládnout ve večerním sledování. Ano, někteří napíší, že Philips s Ambilightem toto vlastně nepotřebuje.

PA198166.JPG

Rozvržení 47 příjemně pogumovaných stisknutelných plošek, včetně kolébkových, či kurzorových nesnese zásadní kritiku. Samozřejmě si dokážu představit klávesu EPG blíže základnímu směrovému kříži se středovým „OK“. Mimochodem, právě zmíněné tlačítko bylo pro mě největším mínusem celého ovladače. Poměrně často (a nejen já) jsem se přehmátl a místo nevýrazného středu s potvrzením, vyslal signál pro posun nahoru, nebo dolů. Někdy design by měl přeci jen mít trochu víc praktičnosti. K této by přispěl vyšší rozestup jednotlivých tlačítek.

PA198167.JPG

Spodní partii obsadila část pro přehrávač, směrem nahoru máme číselné volby společně s vyvoláním teletextu a titulků. Dále pak velmi blízko pomyslného středu kolébkové přepínání hlasitosti, jeho rychlé ztlumení a skokové přepínání programů. I zde nechybí, přiznám se, mně protivná klávesa NETFLIX. Raději mám svobodu a volnost. Přijal bych neutrální programovatelnou klávesu s přiřaditelným povelem.

Dálkový ovladač-párování a aktualizace.JPG

Párování dálkového ovladače probíhá při instalaci televizoru. Nicméně někdy bude vyžadováno i později.

Plynule, s mírným odsazením, pokračují barevné teletextové voliče, dnes využívané i pro HbbTV, středový kříž s potvrzovacím středem, kde okraje vyplňuje čtveřice „Info, Options, Back a Home“.

Nechybí tlačítka pro Ambilight, doporučené pořady, přímý vstup do nastavení a třeba přehled nabídky televizoru. List, alias zavolání seznamu naladěných stanic nacházíme blízko horního okraje.  

Počáteční nastavení a ladění

Delší počáteční proces se nese v mnohokráte omílané linii Jazyk -> Telefon/tablet Android (nastavení za pomoci mobilního zařízení) -> Přihlášení ke Google účtu -> Smluvní podmínky -> Zjištění polohy (na zdi/na stojanu) -> Odsouhlasení pomoci při vývoji Androidu -> Země určení -> Způsob využití (Doma/Obchodní demo) -> Philips Smart TV registrace -> Kanály a rychlé nastavení -> Instalace antény.

V této chvíli začíná proces ladění, kde vybíráme typ požadovaného tuneru. U antény pozemního digitálu využijeme filtraci na digitální+analogové/pouze digitální, volné/kódované s rychlým/plným vyhledáváním. Do dvou minut máte hotovo. U každého závěru ladícího procesu vyskočí dotaz s požadavkem na odsouhlasení ochrany osobních online údajů, týkající se kupříkladu uživatelova využívání HbbTV.

Ochrana osobních údajů-HbbTV.JPG Kanály.JPG

Proces ladění satelitního DVB-S/S2 tuneru volí valná většina v jeho nekonfliktní zrychlené verzi – klonu FastScanu. Před samotným spuštěním nesmíte opomenout vstoupit do konfigurace a vybrat Vámi využívaný satelitní systém. Televizor se nebojí DiSEqC mini, DiSEqC 1.0 (3-4 satelity) a UNICABLE pro jeden, resp. dva satelity. Vzhledem k tomu, že námi využívaný satelitní systém používá signál ze tří družic, jedno LNB vypínáme.

Satelit-instalace.JPG Satelit-Instalace byla spuštěna.JPG Satelit-Systém instalace.JPG

Po uložení si z následného výběrového dialogu určujeme tzv. balíček programů. Z mnoha sad se nás týkají více-méně jen dvě. Skylink/CSlink Česko (slovenskou mutaci máte hned o řádek níž), anebo netříděný seznam, pro netříděné naladění všeho dostupného.

U fastscanového balíku Skylink/CSlink Česko získáváme nabídku operátora během několika málo vteřin. Netříděné ladění nemá pokročilejší filtry. Hlavní metodou třídění programů, který zde Philips využívá, je jejich nasazení do favoritních seznamů, jenž lze klonovat. V nich si stanice seřadíte. Vložení programů učiníte hromadněji s využití bloků. K nasazení jsou filtry – TV/Rádio, Volně dostupné/Kódované, Satelit.

Satelit-Nastavení LNB.JPG Satelit-Výsledek hledání LNB.JPG Satelit-Balíček kanálů.JPG 

Přiznám se, že metoda ladění komplet všeho mně u tohoto modelu nevyhovuje. Mám raději primární nasazení filtrů. Pokročilý satelitní lovec si své stanice vyhledá ručně, po jednotlivých transpondérech, což bude jistě zdlouhavější. Kdo má zájem, využije další případné informace v jednom z předchozích článků. Například zde.

Satelit instalace - stav signálu.JPG Satelit-Ruční instalace.JPG List programů.JPG

Na první fotce vidíte stav signálů pro jednotlivé družice. Kdo četl náš nedávný článek, jistě si vzpomene na různorodost a nepřesnost hodnot. Samozřejmě - vyšší hodnoty mohou znamenat citlivější tuner.

Máme naladěno a průvodce pokračuje rychlým nastavením obrazu, zvuku a barvou zdi za televizorem, pro maximální krásu Ambilightu. V několika krocích, které velmi srozumitelně televizor popisuje, odzkoušíme preferované základní nastavení. Konec – s přáním, abychom si užili svoji TV, opouštíme primární nastavení. Spustí se „Home“ obrazovka s „doporučeným“ obsahem, přístupem k aplikacím, nastavením... Vlastně ke všemu v televizoru dostupnému.

Pokračování 2 / 3

Menu a nastavení

Menu televizorů Philips s operačním systémem Android, jsme v minulosti již představili v jednotlivých testech, ale i na videu. Hodně mohou prozradit fotky v tomto článku. Mnohdy bývá lepší vidět, než číst.

Obecně napíšeme – vyhledávání v obsáhlém a pro někoho poněkud méně přehledném menu, patří ke středně rychlým s občasným zamyšlením se. K menší přehlednosti přispěje šedo-černé provedení. Z druhé strany po označení konkrétní varianty předloží stroj vysvětlení v podobě kontextové informace.

Základem prostředí jsou „Častá nastavení“ a „Všechna nastavení“. Řádková nabídka listů s běžnou formou nastavení. Další funkce objevíte po stisku tlačítka dálkového ovladače s piktogramem domku. Uživatelstvo vstoupí do SMART submenu, které sdružuje aplikace a hry Philips, Android. Samozřejmostí jsou doporučované položky a ikony pro vstup do dalších oblastí menu. 

Menu - Častá nastavení.JPG Android-nastavení.JPG Zdroje.JPG

Android znamená obsáhlost a různorodost. Někomu bude trvat déle, než pochopí veškeré prvky tohoto operačního systému.

„Všechna nastavení“ – kompletní menu, se rozpadá do dvanácti základních skupin (Obraz/Zvuk/Ambilight/Nastavení ECO/Obecná nastavení/Region a jazyk/Nastavení systému Android/Univerzální přístup/Rodičovský zámek/Bezdrátové a kabelové sítě/Kanály/Aktualizace softwaru). Nejvyhledávanějšími položkami jsou bezesporu uživatelské profily obrazu a zvuku. Šetřeno nebylo. Výběr ze sedmi postačí většině (Osobní/Jasný/Přirozený/Standard/Film/ ISF Den/ISF Noc).

Obraz - profily s popisem.JPG Obraz - Formát.JPG

U zvuku jich máme o jeden méně – šest (Osobní/Původní/Film/Hudba/Hra/Zprávy). Navíc u obrazu se při detekci HDR signálu tato třípísmenná zkratka k těmto přidává, byť dochází k jejich interaktivní změně v názvech a počtu (HDR Osobní/HDR Živé/HDR Přirozené/HDR Film/ISF Den/ISF Noc). Jako vždy upozorníme na nezbytný reset do továrního nastavení, obnovu přepravního nastavení a aktualizaci softwaru. Při chuti nadefinovat jiný využívaný jazykový doprovod, projděte sekci „Region a jazyk“.

Obecné nastavení-znovu instalovat TV.JPG Region a jazyk-Primární zvuk.JPG

První fotka zachycuje obnovu továrního nastavení, ale také pokročilejší a radikálnější volbu - novou instalaci TV. Na druhém snímku představujeme jazyková nastavení.

Jsme u OLEDu, kde existují spořící a šetřící funkce, které navíc doplňuje čistící proces pro odstranění stop zbytkového obrazu. Televizor občasně sám vyzve k dočištění. Jedná se o „novinku“, kterou na LCD neznáte. Leckoho zaskočí. Nicméně k tomu není důvod. Otázka, zda existuje riziko trvalého vypálení, má teoretickou odpověď. Kdyby neexistovalo, nemuselo by se šetřit. Deformace obrazu přinášela již plazmová technologie. Sem-tam k poškození, ač jiného typu, docházelo také u LCD. Jako vždy je třeba vzít rozum do hrsti. Asi málokdo sleduje na TV mnoho desítek minut neměnný, statický obraz. Sám jsem zaznamenal na testovaném kusu zbytkový obraz čísti menu televizoru, po primárním nastavení. Obtisk jednoho tlačítka byl viditelný na jednolité ploše. Následné spuštění čističe, ale vše vyřešilo.

Obraz - Barvy a odstranit zbytkový obraz.JPG OLED upozornění - zbytkový obraz.JPG

Na spuštění vyčištění obrazu netřeba čekat. Obsluha jej vyvolá i ručně z menu.

Obraz

Lesklý panel nese při vypnutí a pozorování z boku fialový nádech, tak jak vidíme na ostatních OLED TV. Jeho zažehnutí však přináší potlačení čehokoliv „škodlivého“. Pozorovací úhly jsou mimořádné. Obraz sledovaný z extrémního úhlu spadá stále do kategorie vysoce jakostních. Z druhé strany se jedná o luxusní kategorii, kde budou požadavky kupujícího nekompromisní, proto i naše závěry jsou více „šťouravější“.

Barevnost se liší výrazně v jednotlivých profilech, obdobně jakožto ostrost statického obrazu. Odstupňování bylo někdy až dramatické a dovolím si napsat – každý si vybere. Výrobce zde nasadil pro někoho nečekanou záležitost, jestliže vezmeme, že do TV budeme dodávat zvláště HD signál. Primárně se totiž obraz u HD a některých „filmových“ profilů pro náročné, může zdát rozostřen.

Uvědomme si však – před námi stojí 4K/UHD OLED TV. Pouhý jednoduchý zásah do nastavení ostrosti, anebo přeskočení k jinému obrazovému profilu, vyvolá v obrazu výraznou změnu ostrosti. Philips v této části předkládá uživateli možnost, jak obraz „znehodnotit“, takříkajíc od mínusu do plusu – tedy lidštěji – od mírně zamženého k totálně přeostřenému. Záleží na každém, kde posuvník na jeho škále zanechá, které nastavení právě jeho zraku vyhoví nejvíce.

Obraz-Kontrast-Režim kontrastu.JPG

„Filmová část“ settingu nepostrádá v její barevnosti grácii a nádech pro domácí kino. Občasně bych však subjektivně volil ještě větší přesnost. Nesmíme ale zapomínat. Máme před sebou stroj značky Philips, a Philips to jest Ambilight. Kritiky na tuto skutečnost nutno upozornit.

Plné barvy, typické svoji formou až „přehnané“ čistoty pro OLED, nesou jasný přídech nových technologií, které chtějí být vidět. Démonická černá, však pro mě není tím hlavním tahákem. Celočerných scén není tolik a případná šedavost, ne vždy musí vadit a překážet. Ovšem tmavé polotóny – záběry noční oblohy, zákoutí džungle bez přímého slunečního svitu atd. atd. právě tyto jsou radostným výdobytkem popisované zobrazovací technologie. Prokreslení takovéto scény, více-méně bez ztráty zásadní obrazové informace, patří k radostným zážitkům.

Obraz - Barva - Vlastní teplota barev.JPG Obraz-Řízení barev-Barevný tón.JPG

Pokročilá kalibrace Philipsu POS9002 nechybí.

Mnoho z Vás se ptá na bílou. Bílá při celoplošném vysvícení mírně „zešedne“. Dobře patrný jev získáte, když na panel přinesete celobílý obrázek, vyvoláte menu a toto následně opustíte. Jasně spatříte posun v „zářivosti“. Lokální bílé plochy však moc kritiky nesnesou. K výše zmíněnému se vlastně váže i pocitové HDR u OLED. Lokální bílá na výrazně tmavém, či dokonce černém podkladu, dává vždy jakýsi pocit subjektivního rozsáhlejšího ozáření, byť bychom neměli HDR. Rozsáhlejšího než u stejné scény viděné u LCD bez HDR. Subjektivní pocit při 4K/UHD HDR obrazového díla, předloženého při sledování OLED Philips 55POS9002 jednoznačně vytváří dojem z dobře odvedené práce. Prostě ony věci pro Vaše oko/mozek svítí a svítí důrazně, v některých režimech a nastaveních (při nočním sledování bez Ambilightu) až „nepříjemně“.

Nápověda.JPG

Kdo tápe a hledá, možná skončí u nápovědy.

Pleť herců nic neztrácí ze své krásy, byla mimořádně prokreslená, korektní a poskládaná z mnoha jednotlivých tónů. Zelená tráva, modré nebe, ale třebas i obstarožní hnědá skříň s výraznou patinou ve svém přednesu nepostrádají přirozenost. Ano, jestliže někdo barvy bude pozorovat při „Jasném“ profilu, určitě se mnou souhlasit nebude.

O ostrosti statických partií obrazu jsme se již zmínili. U pohybujícího se dochází k rozostření v rámci přirozené neostrosti. Nicméně u některých částí a děl, bych přeci jen přijal ještě krapet větší porci ostrosti. Plynulosti není co vyčíst, pakliže pouštíme vysílání z interních tunerů, nebo signál dodáváme přes HDMI. U přehrávání přes USB, resp. jeho poslání přes LAN, se občasně mírně škubne. Záleží na nastavení. V každém případě první varianta přehrávání dodává plynulost na vyšší úrovni.

Obraz-Pohyb-Perfect Natural Motion.JPG Obraz-Pohyb-Perfect Clear Motion.JPG Obraz-Vyčištění šumu.JPG

Zatržítka na prvních dvou obrázcích poukazují na kontextovou nápovědu, resp. vysvětlení funkcí. Mnohdy stačí číst.

Snížená kvalita videí může být zasažena mírnou neostrostí, a v některých případech navýšeným šumovým rojem v barvách. Následně si položte otázku, zda dílo tento šum přirozeně obsahuje, anebo dochází k nepřesnostem vlivem „chybování“ technologie. Navýšíte ostrost, avšak objeví se mírná „svatozář“ v okolí objektů.

Barevně jednolitý obraz byl bez náznaku nesourodosti a anomálních stavů podsvícení.

Měříme a měříme

O OLEDu měřit kontrast je zbytečné, ten je absolutní, stejně jako černá.Co vás spíše bude zajímat tak bude jas. Celá bílá obrazovka dosahuje v kinorežimu 114 cd/m2, při 50 % podílu černé má bílá jas 195 cd/m2. U HDR jsme se dostali na maximální jas 740 cd/m2. Z toho vyplývá, že denní sledování za slunečního světla nebude to pravé ořechové, ideální je večerní či noční, pak si užijete výhody OLEDů. 

Kino barevný prostor.jpgKino teplota.jpgKino RGB.jpgKino gama.jpgKino grey.jpg
Nastavení režimu Kino je výborné

Samotné nastavení televizoru je výborné, doporučujeme jak režim Kino, tak profesionální ISF sežimy, zde výsledky jsou nejlepší, Kino má barevnou odchylku dE pouze 1,49, výrobce odvedl výbornou práci. Naměřené grafy máte k dispozici, výborně jsou nastavené barvy, barevná teplota i gama. S škálou šedé je to ale poněkud ošemetné. Zde velmi závisí na celkovém podílu bílé ve scéně. Viz graf. Pokud je scéna barevně vyrovnaná a bílá má například podíl 10 %, pak dostanete korektně podanou škálu šedé jak má být.

Kino 100 grey.jpg

Jakmile ale roste podíl, tak začne televizor zesvětlovat už střední polotóny, pokud je 100% pokrytí obrazovky, tak a na maximální se dostanete už při 60% šedé a dále televizor jas už nezvyšuje. Výsledkem tedy je poměrně velká závislost podání škály šedé na konkrétní scéně, což je možná efektní, ale s věrností to nemá moc společného. To je asi slabina, kterou nám optická sonda ukázala, ale na obranu Philipsu musím však říct, že se tato chová drtivá většina televizorů na trhu. Input Lag jsme měřili v herním režimu, výsledkem byla hodnota 31,5 ms.

Pokračování 3 / 3

Zvuk

Zjistil jsem, že zvuk OLED televizoru Philips 55POS9002 spadá do kriticky popisovaných částí. Uživatelstvo často zvukové proporce srovnává s jeho předchůdcem, který měl na sobě zvukový panel.

Za sebe musím napsat – chápu, že televizor spadá do určité kvalitativní a cenové kategorie, nicméně vytýkat mu zásadním způsobem zvuk není zrovna objektivní. Onen zážitek Philips posouvá do krystalicky čistějšího pojetí vyšších středů a samotných výšek. Basová složka nechybí, tak kde má být slyšitelná, skutečně slyšitelná je. Jen nemá chuť, respektive výbavu k filmovějšímu efektnímu podání.

Zvuk - profily.JPG

Televizor zvukově tedy neskomírá v nějakém plastovém, sluchátkovém přednesu, jen jeho ladění nepřijde vhod filmovému fanouškovi, který chce výbuch nejen slyšet, ale tak trochu i „cítit“.

PA198198.JPG

Zvuk připojených sluchátek regulujete samostatně z menu TV, přičemž jejich zapojení nepotlačí zvuk linoucí se z reproduktorů televizoru. V případě potřeby reproduktory umlčíte přepnutím v nastavení. Forma nastavení tak připravila (ve své základní jiskrnosti) nutnost sem-tam ji omezit, aby nedodávala navýšenou agresi, která by však i bez jejího omezení nebyla zásadně obtěžující. Kdo chce, určí rozsah basů a výšek na dvou k tomu určených místech. Bohužel detailnější ekvalizér nenacházíme.

Ambilight

Fascinující a ozařující efektní podívaná, která OLEDu dodává ještě vyšší nádech exkluzivity. Tři strany, na jejichž bocích svítí osm diod a nahoře 10 diodových skupin, vždy po čtyřech LED, dokáže rozprostřít vizuální hrátky do většího prostoru kolem televizoru.

PA198191.JPG

Fajnšmekři navíc připojí synchronizaci s HUE osvětlením, aby hru světel přenesli i nad sebe, či za sebe. Dokonalosti už nic nechybí. Občasně jsem při určité světlejší barvě svitu měl mírný pocit, že barevné světlo není pevné, ale mírně kmitá. Všimnout si podobné záležitosti lze zvláště u statického výjevu, nikoliv u dynamické formy, která plynule mění barevnost a přímo navazuje na dění odehrávající se na panelu.

Ambilight 1.JPG 

Ambilight je nutno vidět a zažít.

Ambilight umí být využit, jakožto tzv. barevná hudba, anebo formou lampičky, bez aktivního panelu. Co víc si přát? Častý dotaz potencionálních kupujících se nese v duchu, jestli se Ambilight dá vypnout. Ano dá se vypnout, nebo jej regulujete jednoduše za pomoci přednastavených profilů, nebo přímým zásahem do jednotlivých parametrů. Předpokládám však, že pouhé minimum nových zákazníků se nechá, o tuto Philipsovu přidanou hodnotu, připravit.

Ambilight-styl.JPG

Multimediální funkce

Multimediální ladění kompletního prostředí televizoru, zabezpečuje samotná volnost prostředí operačního systému Android. Širokou variabilitu nastavení a doplňků v podobě instalace dalších aplikací a her, nepřináší zřejmě žádná z ostatních platforem.

Teletext.JPG

Ani u moderního OLED nechybí teletext.

Interní USB přehrávač se nezalekne nadprůměrného množství formátů, včetně těch starších. S titulky lze pracovat – nastavíte kódování, velikost, barvu, umístění, ale také časovou synchronizaci. Stopku u základního interního přehrávače vystaví kódování ISO 8859-2, které neobsahuje korektní diakritiku. Samozřejmě nemusíte zůstavat jen u integrovaného playeru. Na výběr je jich několik – stačí doinstalovat. Kromě MX Playeru, nasadíme komplexní prostředí KODI, anebo Plex.

Nabídka placených i neplacených patří k bohatým. Za všechny jmenujme Filmbox Live, VOYO, YouTube, NETFLIX, Banaxi, Spotify atd. Určitě chybí přímo instalovatelné HBO Go a některé další aplikace určené pro českého diváka.

Home menu-aplikace.JPG Netflix.JPG

POS9002 nahrává na připojený externí disky, ale také umí na pořad upozornit, a to i při vypnutém TV. Nahrávejte letmým startem a naprogramováním. Dle technického popisu by Philips neměl být ošizen ani o MultiRoom Client a Server systém, který umožní přenést vysílání/přehrávání z připojeného HDD/flešky na mobilní zařízení.

HbbTV – hybridní teletext se vstupem do archivů televizních společností funguje bezproblémově. Odzkoušeli jsme ho několikrát, a to nejen na flotile ČT. Opakovala se pouze chyba u testovacích videí s kodekem H.265 (4K/UHD) na HbbTV kanálech České televize. U nich se videa trhala s novým načítáním. Internet přitom fungoval. Osmidenní EPG (elektronický programový průvodce) umlčí obraz a zvuk. Alternativně spusťte „Přehled kanálů“, kde obraz sice obraz schází, nicméně zvuk zůstává slyšitelný.

HbbTV.JPG EPG.JPG Informace o pořadu.JPG

Verdikt

Kupujícímu se do ruky dostává zajímavý 4K/UHD HDR OLED televizor, který rozhodně umí zaujmout. Nejde jen o pokročilost obrazu 55POS9002 využitím OLED technologie, ale také jejím navázáním na světelný systém Ambilight, který vytváří významnou přidanou hodnotu. U obrazové části bych subjektivně chtěl krapet více přesnosti u barev v některých profilech a lepší chod s horší kvalitou signálu. Spíše bych upravoval Ambilight obrazu, než obraz Ambilightu. Zvuku někdo vyčte chybějící spodní, dunivé basy, o soundbar si tento OLED se svým obrazem zkrátka přímo říká. 

Operační systém Android ve své mohutnosti vezmou útokem fandové, kteří se mají chuť vrtat v kdečem. Ostatním ale rozsah nemusí činit problémy, stačí jen číst kontextovou nápovědu a systém poznávat postupně. Jakékoliv chybné nastavení jednoduše vrátíte zpět. Za několik dnů testování tohoto kusu, nedošlo ani jednou k samovolnému restartování, anebo totálnímu záseku operačního systému, takže zde Philips rozhodně potěšil. 

OLED technologie testovaného televizoru Philips vytváří jasný, neoddiskutovatelný a pozitivně vyznívající zářez kvality. Není možné podobný výrobek ve výběru ignorovat. Samozřejmě, jestliže vybíráte v této kategorii výrobků, jejichž cena stále není ještě „pro běžného smrtelníka“. 

OLED 4K/UHD HDR televizor Philips 55POS9002 rádi doporučujeme Vaší pozornosti, nabízí výborný poměr cena/výkon, a to nemusíte ani patřit mezi fanoušky Ambilightu. Jeho kombinace s OLED obrazovkou je však fascinující. 

AVmania.cz
Philips 55POS9002   9

Klady

+ Rozmanitost přirozených odstínů pleti
+ Extrémní pozorovací úhly
+ Vynikající kvalita tmavých scén a jejich prokreslení
+ I pocitová přítomnost HDR
+ Třístranný Ambilight s Lounge režimem a ovládáním HUE systému
+ Pro někoho profily u Ambilightu
+ Fungující klon FastScanu
+ Velká nabídka aplikací, avšak stále něco chybí
+ Android a Google Cast
+ Plnohodnotná klávesnice na ovladači s mikrofonem pro vyhledávání
+ Množství nastavení
+ Skvěle nastavený obraz z výroby 

Zápory

- Nedostupnost filtrací u netříděného ladění (satelitní tuner)
- Někdy mírně vyšší neostrost pohybujících se částí obrazu
- Občasné zpoždění odezvy menu
- Subjektivní lehký kmit statického Ambilightu u světlejších odstínů
- Zvuku chybějí dunící basy 
- Maximální jas by mohl být větší
- Závislost podání tmavších detailů na podílu bílé

Philips 55POS9002/12 - OLED TV

Cena: 49 990 Kč

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud