9
Fotogalerie

6× levná pecková sluchátka do 250 Kč ve srovnávacím testu

Kde se dají najít ty nejlépe hrající pecky za pár set korun? Které zvolit, pokud má být pohodlí na prvním místě? A dokáží i sluchátka za 20 korun vyprodukovat použitelný zvuk? Více najdete v našem srovnávacím testu.

Na peckových sluchátkách začínalo mnoho z nás, vždyť po dlouhá léta představovaly standardní příslušenství telefonů, MP3 přehrávačů, kapesních rádií i walkmanů, zatímco špuntová sluchátka byla vzácnou výjimkou.

V současnosti se situace obrací, levné špunty se stávají standardem a pecky postupně mizí a zájem o ně upadá. Upřímně si myslím, že taková změna většině lidí prospěje. Přeci jen špunty, se svou schopností izolovat a spolehlivějším usazením, se do každodenního života hodí znatelně více.

pohromade1_resized.jpg

Ale stále existuje skupina uživatelů pecek, která na ně nedá dopustit a která se pravidelně ozývá i v komentářích naší AVmánie. Někdo nesnese špuntová sluchátka v uších, jinému vadí izolace od okolního dění a část uživatelů jednoduše upřednostňuje unikátní zvukové podání pecek. Nejen kvůli nim jsem se rozhodl vydat do hlubin čínského trhu s těmi nejlevnějšími peckovými sluchátky. Hnala mě snaha objevit ty nejvýhodnější koupě a také zvědavost, jak hluboko může cena klesnout při zachování použitelného zvuku. A byl jsem velmi překvapen.

Co se testovalo?

Prvním krokem bylo zorientování se na velmi matoucím a nekonečném trhu levných čínských značek. A i když se v přenosném audiu pohybuji přes 10 let, do světa peckových sluchátek se mi vstupovalo velmi složitě. Pokud totiž člověk téma nesleduje dlouhodobě, podaří se mu zachytit jen útržkovité informace, často už zastaralé či jinak nepřesné. Ke zmatku navíc přispívají i nepřesné popisy u čínských internetových prodejců a rozdílné výrobky prodávané pod totožným jménem. Ale po několika dnech pročítání dlouhých diskuzních fór a fanouškovských skupin na Facebooku jsem konečně došel k šestici kandidátů, která se zdála být solidním vzorkem pro tento test.

pohromade3_resized.jpg

Byla vybrána sluchátka od pěti velmi odlišných výrobců, mezi jmény v testu se nachází jak velkovýrobce elektra známý po celém světě, tak i zapomenutý čínský výrobce tabletů. A mezi ně se samozřejmě připlétá pár malých výrobců audia.

Sluchátka byla zakoupena na čínském portálu Taobao, ale všechna bez nejmenších potíží najdete ke koupi i na jiných portálech a e-shopech, které zasílají zásilky i do ČR.

Pro test byly zvoleny standardní verze sluchátek, ale u všech lze objednat i verzi s mikrofonem a s ovládáním pro telefon.

Jak se testovalo

Všechna sluchátka byla nejprve napojena na zdroj zvuku a přibližně 100 hodin hrála nepřetržitě. Kromě teoretického rozehrání membrán se tím i vyzkoušela alespoň základní životnost. A potěší, že celá šestice tímto zatěžovacím testem prošla bez nejmenších problémů.

Testovalo se na referenčním přenosném Hi-res přehrávači Sony NW-WM1A v ceně 33 000 Kč. Reálné použití pak bylo zkoušeno s telefonem Honor 9. Při poslechu byla všechna sluchátka používána bez dodávaných molitanů.

Sluchátka jsou v testu řazena dle ceny.


Vido

  • Zakoupeno za 6 CNY (20 Kč), cena internet 4 USD (85 Kč)
  • Balení plastový pytlík, 1 pár molitanů
1-Vido_resized.jpg

Nejlevnější sluchátka v tomto testu pocházejí od čínské firmy Vido, která vyrábí levné tablety a notebooky. A právě v dodávaném příslušenství k těmto zařízením se dala tato pecková sluchátka najít. Poté se ale nějakou podivnou cestou dostala i do nabídky několika sluchátkových prodejců, odkud už je to jen krátká cesta ke sbírání pozitivních reakcí na diskuzních fórech.

Co se týče konstrukce, výrobce použil obyčejnou plastovou skořepinu, tvarově identickou se starými peckami MX500 od Sennheiseru. Jedná se mezi levnými peckami o jasně nejrozšířenější design, desítky modelů jsou naprosto identické a liší se jedině barvou a potiskem. I v tomto testu tuto konstrukci využívá hned trojice sluchátek.

Jde tedy o takový peckový standard, původně vytvořený největším výrobcem na světě, následně ověřený dlouhými léty v produkci různých drobných firem. Jednoduchý design zajišťuje slušně stabilní usazení a průměrně pohodlné nošení, ale určitě se nejedná o perfektní řešení. Mezi peckami totiž patří k těm mohutnějším, ne každém do ucha správně padnou a konkurenční výrobci se předhánějí v nabízení pohodlnějších konstrukcí.

Nízká cena se u Vido nejvíce podepisuje na použitém kabelu. Nepříliš poddajný, tenký a celkově velmi levně působící. Navíc s tvarem do J, kdy má být kabel do pravého sluchátka veden za krkem. Osobně mi u pecek tento typ kabelu nevadí, ale pro spoustu ostatních se může jednat o významný nedostatek.

A jak tedy hrají takto levná sluchátka? Překvapivě dobře, ba dokonce tak dobře, že z celé šestice patří mezi ty nejlepší. Nabízejí velmi zábavný zvuk s teplejším podáním a na pecky překvapivě důrazným basem, který jde i docela hluboko. Teplejší středy hrají příjemně plně a hladce, výšky jsou dostatečně přítomné, ale zároveň nejsou přehnaně ostré ani utopené. Zvuk není nijak výrazně zastřený a na rozlišení si také nelze moc stěžovat. Celkově více než uspokojivé ve všech ohledech, bez nějakého výrazného problému a velmi univerzální co se týče hudebních žánrů.
 

+ Plnohodnotný zvuk s důrazným basem
-  Nekvalitní kabel

+/- Vedení kabelu za krkem

AVmania.cz
Vido   9

Pokračování 2 / 7

Philips SHE3800

  • Zakoupeno za 17 CNY (55 Kč), cena internet 3.5 USD (75 Kč)
  • Balení plastový pytlík, 2 páry molitanů
2-SHE3800_resized.jpg

Mezi neznámými čínskými značkami globální gigant Philips jasně vybočuje. Je tedy velkou ironií, že právě jeho sluchátka jsou ta nejhůře dostupná. Jedná se totiž o model určený pouze pro levné trhy jihovýchodní Asie, ve zbytku světa se neprodává. Dokonce mimo Asii se pod stejným označením prodávají naprosto odlišná špuntová sluchátka Philips, čímž matou potenciální zájemce. Nákup tedy vyžaduje chvíli hledání na ne úplně obvyklých místech a zabrat dají i jinak ostříleným zákazníkům čínských e-shopů.

Po stránce konstrukce nelze s ohledem na cenu moc očekávat, velmi obyčejné plastové tělo s jednoduchým ozdobným prvkem musí stačit. Ani kabel není nijak výjimečný, působí sice odolněji než tenký kabel Vido a nosí se celkem dobře, ale není příliš poddajný a občas se nepříjemně kroutí.

Design Philipsů se oproti zavedeným MX500 odlišuje ve dvou ohledech. Celkově subtilnější konstrukce méně vyčnívá z uší a díky tomu v nich lépe sedí. Ale zároveň je tělo sluchátek z nějakého důvodu znatelně delší, což může negativně ovlivňovat individuální pohodlí. Také se pravděpodobně jedná o příčinu, proč jsou tyto pecky náchylnější na ruchy přenášené po kabelu.

O peckách se často říká, že nedokáží zahrát pořádný bas, ale Philips takové představy rychle odbourají. Z celého testu mají jasně nejmohutnější bas a užijí si je i nadšení basofilové. Navíc se nejedná jen o tupé nafouknutí středobasu, Philips překvapují i skvělým rozsahem a bohatým zvýrazněním nejnižších tónů, s přehledem tak zvládnou předvést například i hutnost filmových soundtracků. S tímto mohutným zvýrazněným se bohužel pojí horší kontrola basu a částečné zastření středního pásma, ale za ten pocit pořádně basujících pecek to naprosto stojí.

Zbylá pásma mají znatelně teplejší zabarvení a potěší svým hladkým průběhem, díky kterému není ani delší poslech unavující. V čistotě a rozlišení ale budou za ostatními peckami zaostávat a mnohým posluchačům můžou chybět i upozaděné výšky.

V objektivním srovnání nepůsobí jako ta nejlepší volba, ale na poslech do rušných ulic se překvapivě staly mým favoritem. I přes okolní ruch se bas nevytrácí a díky hladkému podání s utlumenými výškami se při zvyšování hlasitosti nestávají ukřičenými. Na ven ideální kombinace.

+ Objemný bas
+ Příjemný poslech i při vyšších hlasitostech

- Horší čistota zvuku
- Složitější dostupnost

Hodnocení 7/10

AVmania.cz
Philips SHE3800    

Pokračování 3 / 7

Venture Electronics Monk Plus

  • Zakoupeno za 25 CNY (85 Kč), cena internet 9 USD (190 Kč)
  • Balení plastový pytlík, 4 páry molitanů

 

3-Monk Plus_resized.jpg

 

Malá čínská společnost Venture Electronics se specializuje na audio výrobky, kromě sluchátek nabízí i sluchátkové kabely a řadu zesilovačů, dokonce má na webu uvedený i zesilovač za 2500 USD pro elektrostatická sluchátka. Před pár lety to bylo právě Venture Electronics, kdo se zasloužil o obnovení zájmu o pecky, původní verze sluchátek Monk se totiž zjevila odnikud a naprosto změnila očekávání spojená s levnými sluchátky. Ale takové dny jsou už minulostí, v průběhu následujících let se totiž objevily další podobně kvalitní levné pecky, a hlavně nové generace sluchátek Monk už nedosahují kvalit původně chváleného modelu. Jak tedy obstojí Monk+ v porovnání se současnou konkurencí?

Venture Electronics u Monk+ používá standardní plastovou skořepinu dle vzoru MX500, od konkurenčních pecek se liší jedině v malých kosmetických drobnostech, pohodlí i praktičnost se nemění. Na první pohled ale zaujmou svým kabelem, který díky kvalitnějšímu materiálu, většímu průměru a pořádně provedeným prvkům působí mnohem lépe než kabely u ostatních levných sluchátek. Ale bohužel jde zároveň o ten nejméně poddajný a pohodlný kabel, který si i měsíc po vybalení ponechává původní ohyby.

V porovnání s předchozí dvojicí sluchátek působí Monk+ jako svěží nádech. Jejich světlejší podání zajišťuje lehký a otevřený zvuk, vše zní čistěji a kontrolovaněji. Výšky jsou bohatě zastoupeny, přitom netahají za uši. Středy zní uvolněně, trochu vzdáleně a nejsou tak hutné. Problémem pro mnohé bude ovšem bas, který sice má dobrou kontrolu, ale mizerný objem, nepřesvědčivou údernost a o nějakém rozsahu do hlubších tónů se nedá vůbec mluvit.

+ Vzdušné podání bez zbytečné ostrosti
+ Uvolněný poslech

- Absence basu
- Nepoddajný kabel

AVmania.cz
Venture Electronics Monk Plus   7

Pokračování 4 / 7

Venture Electronics Monk Lite 40 ohm

  • Zakoupeno za 40 CNY (130 Kč), cena internet 10 USD (211 Kč)
  • Balení plastový pytlík, 4 páry molitanů
4-Monk Lite_resized.jpg

Venture Electronics v prosinci 2017 vydalo další verzi modelu Monk, tentokrát s přívlastkem Lite. Nejedná se ale o nějakou zlevněnou verzi již tak levných Monk+, naopak cenově se pohybují o nějaký ten dolar výše. Lite zde odkazuje k velikosti těchto pecek, došlo totiž ke znatelnému zmenšení těla sluchátek s cílem výrazně zvýšit pohodlí při poslechu.

Plastové tělo sluchátek Monk Lite se oproti standardu MX500 odlišuje především svou subtilností a nízkým profilem při nošení. Nabízejí tak nejen větší jistotu usazení při pohybu, ale především vynikají svým pohodlím při poslechu v leže, s hlavou na boku. Jedná se tak o nejlepší volbu pro uživatele, kteří se sluchátky usínají či před spaním sledují videa v posteli. Zaslouží se ale podotknout, že i zde Venture Electronics pouze sáhlo po běžně dostupném designu sluchátek, nejedná se o žádný originální výtvor a totožnou konstrukci nabídnou i jiné značky.

Použitý kabel i při bližším pohledu působí vizuálně identicky s tím na Monk+, přitom vlastnostmi se jedná o znatelně povedenější kousek. Bohužel ale nelze říci, zda mají Monk Lite obecně kvalitnější kabel, či pouze Venture Electronics nenabízí ideální konzistenci mezi jednotlivými kusy sluchátek.

A jak se liší svým zvukem oproti běžným Monk+? Lite také vsázejí na světlejší a vzdušnější podání, ale působí ještě energičtěji a naléhavěji. Z celého testu mají nejvíce zvýrazněné výšky, které se ale projevují až přílišnou ostrostí. Střední pásmo není uvolněné jako u Monk+, ale naopak vystouplé, plnější a hrající blíže k posluchači.  V otázce basu výrobce žádnou změnu neprovedl a tak se opakuje bas kontrolovaný, ale s nedostatečným objemem a absentujícím sub basem.

Možná se nejedná o ty nejuniverzálnější sluchátka na poslech hudby, ale naprosto skvěle si sednou s videem, podcasty a audioknihami, kde vynikne čistota a vysoká srozumitelnost hlasů.

+ Nejlepší pohodlí
+ Velmi kvalitní kabel

- Absence basu
- Nepříjemně ostrý zvuk

AVmania.cz

Venture Electronics Monk Lite 40 ohm

  5

Pokračování 5 / 7

Yincrow X6

  • Zakoupeno za 60 CNY (195 Kč), cena internet 10 USD (211 Kč)
  • Balení papírová krabička, látkový pytlík, 2 páry molitanů, 2 páry molitanových „donutů”, klip pro uchycení kabelu
5-yincrow_resized.jpg

O čínské společnosti Yincrow se nějaké informace hledají těžko, příliš podrobností nepřinese ani pohled na jejich portfolio skládající se z pouhé dvojice sluchátek, přičemž do tohoto testu byl zvolen levnější model X6.

Oproti předchozím sluchátkům se na první pohled nejvíce vymezují použitím alespoň trochu slušného balení, prodávají se totiž v malé papírové krabičce, obsahující lehce bohatší příslušenství a základní technické údaje.

Model X6 opět využívá totožnou skořepinu ze Sennheiserů MX500, navíc tentokrát s horší kvalitou potisku, protože písmena označující kanály se začala velmi rychle odírat z povrchu sluchátek. Na druhou stranu potěší kabel, který z celého porovnávání vychází jako ten jasně nejlepší. Tlustý tak akorát, velmi poddajný a příjemný na nošení, s kvalitně vyrobenými prvky a netradičním konektorem, který díky svému úhlu 45 stupňů má kombinovat výhody rovného a zahnutého konektoru.

Po stránce zvuk se jedná o jasného vítěze celého porovnání. Nabízí to nejpovedenější podání a navíc konkurenční modely poráží v technických vlastnostech zvuku. Jedná se o to nejuniverzálnější volbu, ať už s ohledem na hudební žánry, tak i preference posluchačů.

Výšky má Yincrow čisté a kontrolované, svým množstvím zastoupené tak akorát, aby nebyly otravné ani utopené. Středy zní plně, s lehce teplejším podáním a příjemnou hladkostí. Přitom ale mají rozlišení o třídu lepší než konkurenční pecky. Vynikají i svým basovým pásmem, které má ten nejlepší rozsah do nejhlubších tónů, decentně zvýrazněný středobas a hlavně k tomu přidává velmi dobrou kontrolu.

+ Nejvyšší kvalita zvuku
+ Velmi povedený kabel

- Odírající se označení kanálů

AVmania.cz

Yincrow X6

  10

Pokračování 6 / 7

Auglamour RX-1

  • Zakoupeno za 150 CNY (490 Kč), cena internet 23 USD (490 Kč)
  • Balení plastová krabička, pouzdro na přenášení, 3 páry molitanů, 3 páry molitanových „donutů”, klip pro uchycení kabelu
6-auglamour_resized.jpg

Auglamour RX-1 v tomto testu jasně vybočují, jejich cena totiž převyšuje ostatní modely až několikanásobně. Byly vybrány jako zástupce dražších a prémiově vypadajících pecek a mají ukázat, zda od dražších sluchátek lze očekávat kromě vyšší kvality provedení i znatelný posun ve zvuku.

Unikátní vzhled patří mezi klasické přednosti čínské značky Auglamour a model RX-1 nezklamává. Na kovové tělo sluchátek i prvky na kabelu byla dle výrobce použita zinková slitina a celkový dojem ze sluchátek to posouvá o několik úrovní nad konkurenční plastové modely. K tomu se přidává velmi zajímavý design, který vede kabel skrz otevřený prostor těla sluchátek. Na druhou stranu se ale nejedná o to nejpraktičtější řešení, v tomto prostoru se totiž jednoduše usazují nečistoty a kabel se zde začíná podivně špinit.

Kabel díky své točité struktuře působí dobře na pohled, svými vlastnostmi ale příliš nevyniká, a hlavně jeho povrch působí velmi nepříjemným gumovým dojmem.

Svými rozměry představují Auglamour ty nejmenší pecky v testu, díky menšímu průměru měniče si totiž mohou dovolit drobnější tělo sluchátek. Skutečně do uší sednou lépe, především pro uživatele s drobnějšíma ušima budou tou nejlepší volbou. Občas ale nepůsobí jejich usazení tak jistě jako u konkurenčních modelů, které možná jsou o kus větší, ale také více ergonomicky tvarované.

Na první poslech zaujmou svým velmi vzdušným a čistým přednesem, se svým podáním jsou těmi nejsvětlejšími sluchátky v testu. Ale už po krátké chvíli se začnou projevovat i závažné nedostatky, především nepříliš přesvědčivý bas, dost ostré výšky a nepříjemně ukřičené středy. Pohodlně se na nich poslouchá pouze omezený výběr nahrávek a hudebních žánrů, vše ostatní začne být otravné či unavující již po krátkém poslechu. Navíc i při těch správných nahrávkách se neodvděčí nějakým úžasným zvukem, protože ani po technických stránkách nad levnějšími konkurenty o moc nevyčnívají.

+ Kvalita provedení
+ Menší rozměry

- Nepříjemně ostrý zvuk
- Méně jisté usazení

AVmania.cz

Auglamour RX-1

  3

 

Pokračování 7 / 7

Verdikt

Jaké závěry lze vyvozovat z tohoto testu?

Při správném výběru dokáží i extrémně levná sluchátka hrát velmi dobře. Kvalitní pecky dokáží zahrát objemný bas s dobrým rozsahem. Vyšší cena jde ruku v ruce s lepší kvalitou provedení, ale zárukou kvalitnějšího zvuku není. A že při koupi se nelze spoléhat jen na zašlou slávu.

pohromade3_resized.jpg

Která sluchátka si zaslouží největší doporučení?

Pokud hledáte levné pecky s pořádným basem, Philips představují skvělou volbu. Pohodlné pecky na sledování videí a poslech audioknih v posteli? Monk Lite jsou na to jako stvořené. A celkově nejlepší zvuk? Zde Yincrow X6 naprosto dominují.

Konečně pořadí

  1. Yincrow X6
  2. Vido
  3. Philips SHE3800
  4. VE Monk Plus
  5. VE Monk Lite
  6. Auglamour RX-1

Určitě si přečtěte

Články odjinud