9
Fotogalerie

Jak monitorovat chytrý televizor aneb šmírování pod kontrolou

Chytrý televizor připojený k internetu můžete stejně jako jakékoliv ostatní domácí síťové zařízení monitorovat a sledovat, co všechno odesílá na internet.

Na podzim minulého roku prolétla světem drobná aférka okolo LG a jeho chytrých televizorů, které se prý pokoušely na internetové servery výrobce odesílat třeba informace o tom, co se nachází na připojených USB zařízeních včetně názvů souborů.

Tehdy jsme se podívali na zoubek i ostatním chytrým obrazovkám a sledovali jsme, jak vlastně komunikují s internetem. Bylo to docela zajímavé, poněvadž každý chytrý televizor připojený k internetu z principu odesílá výrobci údaje o tom, kdy se přihlašujeme (spouštíme televizor), kdy přepínáme kanály (stahování metainformací) aj.

Dneska se k tématu krátce vrátím a ve stručnosti popíšu, jak vlastně chytrý televizor sledovat a monitorovat, co všechno odesílá a stahuje z internetu.

Monitorujeme televizor pomocí domácího routeru

V běžné konfiguraci je televizor připojený skrze kabel, nebo Wi-Fi k vašemu domácímu routeru. Ten je tedy oním hrdlem, přes které všechno teče. Většina domácích routerů si tyto informace bohužel nechá pro sebe, ty s pořádným firmwarem ale nabízejí funkci přeposílání informací o komunikaci na vybranou IP adresu. Umí to třeba routery od Mikrotiku, ale také pokročilé komunitní firmwary jako třeba populární DD-Wrt a OpenWrt.

Mikrotik.png Televizor.png Mikrotik.png
Router Mikrotik umí přeposílat údaje o provozu v síti na libovolný počítač 

Pokud router funkci podporuje a nastavíte mu přeposílání dat na lokální IP adresu vašeho počítače, můžete na něm spustit monitorovací software Wireshark, který se už konečně postará o zobrazení veškeré komunikace mezi televizorem a internetem – potažmo domácím routerem.

Wireshark.png Wireshark.png HbbTV.png
Analýza komunikace televizoru v aplikaci Wireshark a zachycení stahování dat HbbTV klientu České televize
 

Jak vidno, sledování komunikace televizoru není jen tak a od vás se požaduje jak adekvátní software na síťovém prvku, tak především znalost síťové komunikace. Wireshark po spuštění začne okamžitě vypisovat informace o veškeré datové komunikaci, které musíte rozumět. Bude toho opravdu mnoho, protože každé síťové zařízení, i když zrovna nikde nesurfujete, je velmi živé. Televizor tedy bude v lokální síti neustále hledat nějaká aktivní DLNA/UPnP zařízení a bude provádět hromadu nízkoúrovňových síťových dotazů.

Aby se v tom guláši člověk vyznal, nabízí každý monitorovací software bohaté možnosti filtrování. Pro začátek bude stačit, když si necháte odfiltrovat pouze komunikaci na portu 80 a protokolu HTTP – tedy WWW komunikaci, která je ostatně nejzajímavější a televizor na tomto protokolu společně s šifrovanou komunikací HTTPS komunikuje nejčastěji. Odfiltrujete tak zmíněné nízkoúrovňové protokoly, DNS dotazy aj.

Pak už stačí na televizoru provést pouze nějakou akci – třeba spuštění HbbTV aplikace České televize. Okamžitě uvidíte, jak si televizor říká o webové stránky z jeho archivu iVysílání, jak se dotazuje na adresu hbbtv.ceskatelevize.cz a jak ukládá informaci o navštívení aplikace HbbTV do analytické služby Google Analytics.

Monitorujeme televizor pomocí počítače

Pokud podobně vybavený router doma nemáte, jako prostředník poslouží váš počítač, který ale musíte nakonfigurovat jako router. K připojení pak můžete použít jak ethernetové připojení, tak bezdrátovou konektivitu skrze Wi-Fi hotspot – třeba Connectify.

Druhý případ je na realizaci snazší, poněvadž internet nabízí nepřeberné množství programů, které spustí hotspot bez složité konfigurace, ale bude to mít tu nevýhodu, že se komunikace z televizoru smíchá dohromady s komunikací počítače, takže ji Wireshark nebude umět filtrovat pomocí IP adresy – vše totiž bude mít jako zdroj IP adresu počítače. Pokud však nebudete na počítači surfovat a opět nastavíte filtr pouze na port 80 a protokol HTTP, ve výstupu objevíte především komunikaci televizoru. Filtrování je tedy složitější, monitoring omezenější, ale pro rychlý test to nevadí. V televizoru pak stačí opět spustit třeba HbbTV, navštívit katalog s aplikacemi aj. a výpis by se vám měl zaplnit divokou (ale relativně srozumitelnou) komunikací televizoru s internetem.

Connectify.png HbbTV.png HbbTV.png
Sledování pomocí Wi-Fi hotspotu Connectify na PC: Na televizoru jsem spustil klient HbbTV pro Českou televizi a sekci Panorama. Ve Wiresharku je nastavený filtr na komunikaci HTTP a z dotazů je patrné, jak si televizor stahuje data ze serverů České televize.

Stejně jako v předchozím případě na úplný závěr zopakuji, že internetová komunikace televizoru na pozadí není zpravidla ničím neobvyklým. Některé televizory na pozadí neustále stahují regionální informace včetně počasí pro vaši polohu, kontrolují dostupné aktualizace a tak dále, čili se nedivte, že televizor surfuje i tehdy, když zrovna nemáte otevřený webový prohlížeč nebo třeba klient HbbTV pro Českou televizi.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud