18
Fotogalerie

Beoplay P6: monolit hrající všemi směry [test BT reproduktoru]

Je to jen pár týdnů, co představil dánský Bang & Olufsen nový model bezdrátového reproduktoru s označením P6. Reproduktor drží nastavenou laťku minimalistického designu, jak si ale vede po stránce hudební?

Minimalistické řešení je pro většinu výrobků B&O charakteristické, a to jak ve smyslu designu, tak i ve smyslu ovládání. Nejvíce patrné je to právě u bezdrátových reproduktorů, naopak v případě bezdrátových sluchátek bojují uživatelé s až překombinovaným dotykovým ovládáním, kdy je třeba se naučit větší než malé množství různých gest.

Beoplay P6 je jedním z devíti reproduktorů, které v nabídce B&O najdete a zároveň jeden z pěti bezdrátových modelů s vestavěnou baterií. Z pohledu velikosti a výkonu se jedná o třetí největší a nejvýkonnější model.

beoplay_P6_01.jpgbeoplay_P6_02.jpgbeoplay_P6_03.jpg

Konstrukce

Z pohledu konstrukčního provedení je vše velmi jednoduché, reproduktor má tvar kvádrovitého monolitu se zaoblenými hranami na horní straně a perforovaným krytem na přední a zadní bočnici. Užší boční pravá strana obsahuje pouze jeden USB-C konektor s diodou indikující napájení a v horní části je pak očko s koženým držadlem pro přenášení.

beoplay_P6_05.jpgbeoplay_P6_06.jpg

Spodní strana nese štítek s technickými parametry a kolem něj je pak podstavec v podobě gumového rámečku. Na horní straně je pětice tlačítek, logo výrobce a stavová dioda. Tovární provedení je na velmi vysoké úrovni, vše je perfektně slícované a případnou vůli byste hledali marně. V balení však najdete pouze USB-C propojovací kabel – na absenci adaptéru jsme si již zvykli, ovšem transportní obal alespoň v podobě pytlíku by zde neměl chybět.

Designe reproduktoru P6 je podle výrobce inspirovaný letitým FM rádiem Beomaster 6000 a za návrhem stojí návrhářka Cecilie Manz, která určila i tvar několika dalších reproduktorů B&O. Tlačítka jsou řešena v podobě proříznutých hliníkových kusů, které se mírně ohýbají, takže je stisk čistý s jasnou odezvou.

2018_B&O_MANZ281144.jpg2018_B&O_MANZ281154.jpg
2018_B&O_MANZ281194.jpg2018_B&O_MANZ281220.jpg2018_B&O_MANZ281261.jpg

Podle parametrů je pracovní teplota 0 až 40 °C a vlhkost pak 30 až 95 %, reproduktor má certifikaci IP54 a je tedy odolný vůči prachu a stříkající vodě, konkrétně pak částečná odolnost vůči prachu (IP5x) a ochrana proti vodní tříšti, kdy voda stříká na přístroj ze všech úhlů, v množství 10 litrů za minutu a při tlaku 80–100kN/m2 po dobu nejméně 5 minut.

Ovládání a funkce

Podobně jako konstrukce je jednoduché i ovládání reproduktoru – pětice tlačítek na horní straně ukrývá zapnutí/vypnutí, aktivaci párovacího režimu, multifunkční tlačítko a další dvě tlačítka pro změnu hlasitosti.

Detailnější nastavení je pak možné provést prostřednictvím obslužné aplikace Beoplay, která je stejná pro všechny výrobky B&O a najdete v ní především možnost přizpůsobení zvuku prostřednictvím ToneTouch a také si můžete předdefinovat chování multifunkčního tlačítka (ve výchozím nastavení má funkci přehráván/pauza) – v nabídce je aktivace vybraného profilu ToneTouch, aktivace hlasového ovládání mobilu (Apple Siri nebo Google Asistant), příjem hovoru z mobilního telefonu.

beoplay_P6_13.jpgbeoplay_P6_14.jpg

Snad jediným nedostatkem, který je vlastní B&O zařízením napříč, je absence zvukového upozornění na dosažení maximální hlasitosti. Stejně tak změna hlasitosti se neprovádí jednotlivými stisky tlačítek, ale jejich podržením, což obvykle znamená větší skok v nastavení úrovně, než byste si přáli. Postupem času se však s tímto ovládáním sžijete a délku stisku pro změnu hlasitosti o jeden stupeň odhadnete.

Napájení je zajištěno USB-C kabelem a po cca 3 hodinách nabíjení můžete podle výrobce poslouchat reprodukovanou hudbu 16 hodin. Realita se od papírových hodnot příliš neliší a bude velmi záležet na zvolené hlasitosti.

Všesměrový zvuk

Ačkoli není Beoplay P6 kuželovité nebo válcové konstrukce, pyšní se 360° zvukem, což víceméně odpovídá, jelikož tento je vyzařován z obou větších stran do prostoru. Výrobce osadil reproduktor jedním basovým měničem velikosti 4“ a dvěma širokopásmovými měniči velikosti 1,5“.

beoplay_P6_04.jpgbeoplay_P6_08.jpg

O zásobu výkonu se stará trojice zesilovačů třídy D – 1× 36W pro basový měnič a 2× 30W pro širokopásmové. Maximální udávaný výkon ve špičce je pak 215 W. Frekvenční rozsah reproduktoru je 55–20 000 Hz. Reprodukce je možná buďto bezdrátově prostřednictvím Bluetooth (výrobce neuvádí podporované kodeky) anebo pomocí přiloženého USB-C kabelu, kterým připojíte reproduktor k počítači.

Zvuk reproduktoru je příjemně teplý a hřejivý, nikde se nesetkáte s vyloženě syntetickým projevem, který by dělal z reprodukce neosobní věc. Bez jakýchkoli úprav zvuku je přednes poměrně vyrovnaný se spíše zábavnějším charakterem. Pokud budete poslouchat na nižší úroveň hlasitosti, překvapí vás čistota a vyrovnanost projevu reproduktoru, se zvyšující hlasitostí se však začínají jednotlivá pásma více slévat a pokud si pustíte rychlejší metal nebo elektroniku není projev při vyšší hlasitosti to pravé ořechové.

beoplay_P6_10.jpgbeoplay_P6_11.jpg

Malý objem reproduktoru dělá svoje a ačkoli zde nedochází prakticky k žádnému zkreslení vlivem vysoké hlasitosti, slévající se pásma nezní příliš dobře. Stačí však krapet ubrat a vrátí se vám zpět příjemný a vyrovnaný přednes, kterému nechybí prakticky nic zásadního. Jednotlivá pásma jsou čitelná a ač bych čekal výraznější nabasovanost, tak tomu tak naštěstí není.

Zvuk můžete samozřejmě mírně doladit v obslužné aplikaci, nicméně poměrně výrazný vliv (především na míru basové složky) má i umístění reproduktoru. Když jej pověsíte za držadlo například na větev stromu, je projev zdánlivě všesměrový, ale ztrácí se nejhlubší basy. Ovšem při postavení reproduktoru na stůl nebo skříňku je basů slyšitelně více.

Vyplatí se?

Bang & Olufsen platí za relativně luxusní značku, u které si připlácíte nejen kvalitu, ale také design a celkové provedení. To platí napříč portfoliem nejen reproduktorů, ale i sluchátek. Cena testovaného kousku Beoplay P6 je nastavena těsně pod 10 000 Kč což rozhodně není málo.

beoplay_P6_07.jpgbeoplay_P6_09.jpg

Toužíte-li po vysoké maximální hlasitosti a výkonu, který je doprovázen dlouhou výdrží baterie a nechcete sáhnout hluboko do peněženky, doporučuji spíše některý z modelů od Sony nebo Creative. Na druhou stranu, chcete-li si vychutnat všesměrový zvuk s velmi podobnou charakteristikou, doporučuji spíše Bose Soundlink Revolve, kde je prostorovost dotažena o krapet lépe a také výdrž je lepší.

Jestliže ale požadujete perfektní zpracování v podobě solitérního kousku do domácnosti, který můžete vzít na cesty, přenášet v rámci domu a zahrady bez ohledu na počasí, pak pro vás bude Beoplay P6 tou pravou volbou.

AVmania.cz
Beoplay P6   9

B&O BeoPlay P6

Cena: 9 990 Kč

  • Výkon zesilovače: 2× 30W třídy D pro širokopásmový a 1× 36W pro basový měnič (špičkový výkon 215 W)
  • Reproduktory: 1× 4" basový, 2× 1,5" širokopásmový
  • Efektivní frekvenční rozsah: 55 Hz–20 kHz
  • Spotřeba energie typická: 14 W
  • Pohotovostní režim: 0,5 W
  • Baterie: vestavěná s dobou přehrávání až 16 hod.
  • Doba nabíjení: 3 hod.
  • Bezdrátové připojení: Bluetooth 4.2
  • Připojení: 1× port USB-C pro nabíjení
  • Ovládací prvky na zařízení: pětice tlačítek – vypnuto/zapnuto, Bluetooth, hlasitost +/-, multifunkční tlačítko
  • Rozměry: 170 × 130 × 68 mm
  • Hmotnost: 1 kg

Určitě si přečtěte

Články odjinud