5
Fotogalerie

Velký srovnávací test HDD přehrávačů

Vybíráte si HDD přehrávač? Stáhněte si PDF verzi srovnávacího testu deseti multimediálních přehrávačů z časopisu Computer.

Narozdíl od dřívějších testů, které byly převzaty z časopisu Computer, jsme tentokrát zvolili jinou formu. Protože na papíře informace mají určitý řád a vše spolu souvisí, tak místo roztříštěné necelistvé podoby, která vznikne převodem do internetové formy, jsme se rozhodli, že si můžete stáhnout celý test v PDF formátu, čili přesně tak, jak vyšel v časopise Computer v čísle 1/09. Zde si dovolím přidat pár komentářů a odkazy na videa, kde naleznete další (pro zájemce jistě užitečné) informace o multimediálních HDD přehrávačích.

Nejdříve tedy seznam přístrojů, které v testu najdete. Pokud na AVmanii vyšla i videorecenze, naleznete vedle názvu rovnou odkaz na ni. Stejně tak pod seznamem naleznete v lednu uveřejněné video Jak si vybrat multimediální HDD přehrávač, doplňující celý test. Ve srovnávacím testu nejsou také zahrnuty některé přehrávače, například WD TV, MvixPVR nebo Iamm HTD27HD, které se dostaly na trh později, případně nebyly v době testu k dispozici. Protože jde ale o zajímavé produkty, odkazy na jejich recenze přidáváme do seznamu také.

Přístroje ve velkém srovnávacím testu

Další jindy testované přístroje

Jak si vybrat HDD přehrávač: video

VIDEO: 889 'Jak si vybrat přehrávač k televizi'

Proč zrovna HDD přehrávače

Zájemci o multimediální přehrávače s pevným diskem se obvykle rekrutují z lidí, co chtějí filmy uložené na počítači nějakým snadným a uživatelsky přívětivým způsobem dostat do televizoru. Ano, připojený počítač či notebook to řeší také, ale ruku na srdce – není to zrovna elegantní, tiché a jednoduché řešení, o uživatelském komfortu už nemluvě.

Dalším důvodem, proč už nám nestačí jen obyčejné DVD přehrávače, které přece také zvládnou DivX soubory (případě na prohlížení JPEG fotografií), je vysoké rozlišení. Zatímco v předloni jsme na Full HD televizory pokukovali jen z povzdálí a koukali na ně jako na nedostupnou novinku, loni se kdysi luxusní třída dostala na cenovou úroveň, kdy si již člověk při nákupu mohl vybrat, zda chce jen HD ready televizor, nebo si připlatit pár korun a koupit rovnou Full HD. Ale ať jste koupili HD či Full HD, velmi brzy jste zjistili, že mizerné digitální televizní vysílání v SD rozlišení není pro obrazovky s vysokým rozlišením to pravé ořechové. A tak nejeden trochu náročnější uživatel hledal způsob, jak si obstarat filmy či seriály s vysokým rozlišením.

ikona3.jpg

Tak či onak, minulý rok vzrostla poptávka po malých jednoduchých přehrávačích s vestavěným pevným diskem, které zvládají přehrávat většinu dostupných audio či videoformátů. Jestliže na začátku roku to byly dva tři přehrávače, koncem minulého roku se jich v redakci Computeru sešla rovná desítka. S odstupem tří měsíců nám redakce časopisu Computer umožnila zveřejnění testu i zde, a tak vám můžeme exkluzivně přinést tento velký test HDD přehrávačů na našich stránkách.

Komentář k výsledkům a k výsledkové tabulce

Výsledné pořadí vzniklo na základě ohodnocení funkcí a vlastností dle důležitosti, které redakce považovala za důležité. Každá funkce či vlastnost má tak svůj bodový procentuální podíl na konečném výsledku. Celkové, jenž vyzešlo z těchto dílčích výsledků, naleznete v tabulce stanovující závěrečné pořadí.

Pokud si ale HDD přehrávač vybíráte, tak se vaše priority nemusí shodovat s představami testujícího redaktora o tom, co je důležité. Právě proto máte k dispozici i podrobnou tabulku na konci testu. Není tam ale proto, aby se redaktor pochlubil, jak je pečlivý, nebo kolik toho zjišťoval, ale je tam proto, abyste se podívali, co má jakou procentuální váhu v koncovém výsledku a podle toho se zařídili. Pokud pro vás něco není důležité a testující to za důležité považuje (nebo naopak), tak si na základě podrobné přehledné třístránkové tabulky v PDF verzi dokumentu můžete upravit výsledky podle vašich preferencí.

výsledky testu.jpg

Je-li pro vás nejdůležitější síťové propojení například k NAS serveru, tak vaše priority jsou jiné než třeba u vašeho kolegy, který hledá co nejtišší přehrávač a síťové služby oželí. Stejně tak pokud je pro vás jediné hledisko univerzálnost a přenositelnost, či možnost nahrávání, tak třeba omluvíte horší ovládání. Takže rada zní – čtěte si nejen komentáře redaktora k daným přístrojům, ale v případě zájmu o konkrétní přístroj se určitě podívejte do tabulky, jak vlastně váš favorit onoho výsledku dosáhl.

Dejte pozor i na spotřebu (a ekologii)

2009-04-02_200004.jpg spotřeba 2.jpg

V článku naleznete například i informaci o skutečné spotřebě přehrávačů. Je s podivem, že někteří výrobci vůbec neřeší, jaký odběr energie má přehrávač ve "vypnutém" stavu. V této disciplíně je "vítězem" Popcorn – spotřebuje 9 W při provozu a 8 W (!!!) v stand-by režimu. (Přirovnáno k automobilu, je to stejné, jako by auto odstavené na parkovišti mělo stále stejnou spotřebu benzínu, jako při jízdě přes den se zapnutým motorem.) 

Pro srovnání: při provozu 2 hodiny denně Popcorn spotřebuje 192 W (za rok 70 kW), zatímco třeba Emgeton Guru 2, jenž při provozu si vezme 13,2 W, se následovně při vypnutí odmění spotřebou 0,3 W. Za den si tak Emgeton tzv. "vezme" pouze 33 W (za rok pak 12 kW), což je téměř 6x méně!!! Peněz to sice zas tak moc není, pokud si ale vybavíme domácnosti takhle "úsporným" zařízením všichni, tak bychom měli pomalu začít stavět pár jaderných elektráren jen pro napájení "vypnutých" přístrojů.

Firmware, výbava a další drobnosti

Od doby, kdy redakce Computeru přehrávače testovala pár dní přece jen uběhlo, a tak se při výběru také seznamte s aktuální verzí firmwaru, kterou je přístroj vybaven. Ta může řešit některý z problémů, s nímž se testující setkal. Například u přehrávače Media Mate 4200S by nový firmware být měl, stejně tak třeba existuje již i Ellion HMR-351H, který má vestavěný DVB-T tuner. Takže návštěva stránek dovozce či výrobce se určitě vyplatí.

Při výběru toho správného přehrávače pro přehrávání HD filmů nezapomeňte nejen na správnou konektorovou výbavu, ale také například na dekodéry zvuku (například DTS pokud nemáte AV přijímač), které by ten váš přehrávač měl mít. Ale o tom více v článku. Spolu s redakcí Computeru doufáme, že se vám tahle nabízená forma bude líbit více, než ta standardní webová, již jsme používali dosud.

Zde stáhnete PDF verzi velkého testu HDD přehrávačů

obrázek.jpg 

Určitě si přečtěte

Články odjinud