11
Fotogalerie

Fiio E11: přenosný sluchátkový zesilovač (test)

Co nabídne přenosný zesilovač malých rozměrů za rozumnou cenou? Ideální kombinaci, kdy za málo peněz budete mít v kapse také zdroj kvalitního zvuku?

Čínská firma Fiio v současnosti již nabízí nebo alespoň vyvíjí výrobek snad pro každý segment trhu. Malé ultra-levné zesilovače na cesty, stolní zesilovače pro sluchátka i pro repro, velké množství D/A převodníků v různých cenových hladinách s odlišným zaměřením, různé propojovací kabely a mnohé další výrobky. Snaží se, aby si mohl vybrat snad každý.

Fiio se pomalu stává nejlepší volbou pro začínající „hi-fisty“ s nízkým rozpočtem, kdy za své peníze dostanou spolehlivá zařízení s kvalitní konstrukcí a povedeným zvukem.

front-1280.jpg 

Před určitou dobou jste si na AVmanii mohli přečíst test zesilovače Fiio E7. E7 byl povedený přístroj, s mnoha funkcemi a širokým využitím. Nový model E11 se vydává velmi odlišnou cestou, všechny nadbytečné funkce a výdrž baterie jsou obětovány za účelem dosažení co nejvyšší kvality zvuku.

Pryč je vestavěný D/A převodník a displej, výdrž se z 80 hodin zmenšila na pouhých 15, ovšem po zvukové stránce se E11 oproti E7 posunula do výrazně vyšší ligy.

Pokračování testu najdete na dalších stránkách, klikněte na šipku.

Pokračování 2 / 5

Konstrukce

Vzhled Fiia vychází z moderní vlny zmenšování přenosných zesilovačů, kdy se začíná upouštět od mohutnosti a neskladnosti klasických zesilovačů od Ray Samuels Audio či Ibasso, a z dřívějších „přenosných“zesilovačů se konečně stává něco, co se bez problému vejde i do normálních kapes. Fiio svou velikostí odpovídá průměrné kreditní kartě, tloušťkou má blízko k modernímu smartphonu a s váhou 65 gramů je lehčí než velké množství přenosných přehrávačů, tedy jedná se skutečně o velmi přenosné řešení, které si můžete vzít vždy a všude s sebou na cesty.

fiio-e11-portable-headphone-amplifier-flat-side.jpg 
 

Konstrukčně má Fiio blíže k mobilním telefonům než k ostatním zesilovačům. Všechny součástky a baterie se totiž nalézají ve vnitřní plastové konstrukci, na které jsou nasazeny kovové kryty. Ostatní přenosné zesilovače (včetně Fiia E7) nabízejí elegantnější a odolnější celokovové provedení.

DSCF0067 (1280x826).jpg

U E11 se asi muselo někde ušetřit a navíc jsou nasazovací kryty potřebné kvůli jednoduchému přístupu k výměnné baterii. Jedná se o obyčejnou Li-ion baterii, kterou dříve používala Nokia ve svých mobilních telefonech pod označením BL-5B. Ve Fiiu se nalézá baterie s kapacitou pouhých 800 mAh, která dokáže zařízení živit přibližně 10 až 20 hodin dle nastaveného zisku. Na ebay se sice dají koupit stejné baterie vyráběné v Číně nabízející výrazně vyšší kapacitu, ovšem spolehlivost a skutečná kapacita těchto baterií velmi kolísá.

fiio-e11-portable-headphone-amplifier-top.jpg

Na přední straně se nalézají 3,5 mm Jack konektory pro vstup a výstup, a potenciometr od japonské firmy Alps. Ten je umístěn uvnitř masivního plastového výstupku, jenž ho chrání proti případnému namáhání a náhodnému pootočení, ke kterému by mohlo doházet uvnitř kapes.Na bocích zařízení najdeme tlačítka pro přepínání zisku a pro zapnutí ekvalizéru a také mini-USB konektor, který zde slouží pouze pro nabíjení baterie.

Pokračování 3 / 5

Vlastnosti

Pro Fiio najdete využití hlavně ve dvou případech, pokud potřebujete zesílit slabý výkon přehrávače, jenž nestačí ani na dosažení ideální hlasitosti s vybranými sluchátky, nebo pokud chcete ze svého MP3 přehrávače dostat kvalitnější zvuk. Přenosný zesilovač ale není žádný universální všelék, který by nějakým zázrakem učinil z mizerně hrajícího mobilu vrcholné Hi-Fi. Spíše slouží jako poslední doplněk ke kvalitnímu přenosnému přehrávači a in-earům/špuntům, či přenosným sluchátkům klasické konstrukce.

DSCF0064 (1280x817).jpg 

Na Fiiu lze nastavit buď nízký (6 dB) či vysoký (12 dB) zisk. K in-earům se lépe hodí nízký, s ním Fiio vydrží hrát o pár hodin déle a bude se lépe nastavovat hlasitost pro tyto citlivá sluchátka.

DSCF0071 (1280x1018).jpg

Ke sluchátkům klasické konstrukce se lépe hodí vysoký zisk, kdy měniče ocení větší výkon, než jaký by dostaly ze samotného přenosného přehrávače. Fiio se dá použít jako adekvátní napájení pro přenosné modely, ale domácí Hi-Fi sluchátka jakými jsou Sennheisery HD600 či AKG K701 se k němu opravdu nehodí, ty vyžadují zesilovače mnohem silnější stolní zesilovače. 

Zesilovač má mírný šum na pozadí, který může být nepříjemný pouze s in-eary extrémně citlivými na šum, dobrým příkladem jsou Shure 530. S normálními in-eary a klasickými sluchátky bude šum velmi nevýrazný a při puštěné hudbě zmizí úplně. Nastavení zisku na šum nehraje roli, nastavení ekvalizéru ano, při druhém stupni ekvalizéru se šum stává poměrně výrazným a bude slyšitelný na většině in-earů.

4.jpg 
 

Na propojení s přehrávačem lze využít buď dodávaný kabel s 3,5 mm konektory, nebo pokud vlastníte přehrávač od Sony, Sandisku či Applu, doporučuji k E11 pořídit LOD kabel, jenž též najdete v nabídce Fiia.

e11-2-800x600.jpg

Potenciometr má dobrý souběh kanálů už od nejnižších hlasitostí, což oceníte hlavně s citlivými in-eary. Oproti staršímu Fiiu E7 je nové E11 mnohem citlivější na rušení od mobilních telefonů, při příchozím hovoru musí být opravdu daleko, jinak se rušení výrazně projeví ve zvuku. Zesilovač bohužel nefunguje během nabíjení, to zabere přibližně 3 hodiny.

Pokračování 4 / 5

Zvuk

Fiio E11 používá tří-kanálovou konstrukci s aktivní zemí založenou na opampu AD8397, virtuální zem poté zajišťují čipy TLE2426 a OPA690. Stejnou konstrukci využívá i chválený DIY zesilovač AMB mini 3, jenž se ovšem cenově pohybuje okolo dvojnásobku ceny Fiia.

DSCF0068 (1280x889).jpg 

Zvukový přínos Fiia je nezpochybnitelný a jasně patrný už po pár vteřinách poslechu. Velkým přínosem bude u náročněji vybuditelných in-earů, u Etymotic Research ER-4s či Hifiman RE-262, a také u více-měničových modelů od Ultimate Ears, Shure, Westone a dalších. Největší rozdíl bude u přenosných sluchátek klasické konstrukce, například Audio-Technia EWS9, Beyerdynamic T50p a T5P, Ultrasone Edition 8, které se teprve po připojení přenosného zesilovače pořádně rozehrají.

DSCF0080 (1280x943).jpg 

Hlavní zlepšení nastane v oblasti dynamiky, díky tomu se také zvuk stane zábavnějším a méně unavujícím při dlouhém poslechu. Dojde k malému pročištění celkového zvuku, detaily budou o kousek výraznější, nástroje lépe separované, bas údernější. Klasická sluchátka budou výrazně přesnější a rychlejší. Možná to nevypadá jako velké rozdíly, ale přenosný zesilovač vždy slouží jen jako zlepšení posledních 10% z výsledné kvality zvuku – a tuto funkci splňuje Fiio na výbornou.

Fiiu se podařilo zachovat poměrně neutrální podání jen s nepatrným náznakem teplejšího zvuku. Díky tomu tvoří příjemně hrající kombinaci s libovolně zabarvenými sluchátky.

DSCF0079 (1280x1036).jpg 

Pro výrazně teplejší zabarvení slouží zabudovaný ekvalizér se dvěma úrovněmi, ten nejenže zesílí basové pásmo, ale znatelně pozmění celé zvukové spektrum. První úroveň zvuk zabarví jen lehce, trochu ubere na čistotě přednesu, ale v kombinaci se světlými sluchátky se pořád jedná o čistě hrající kombinaci. Druhý stupeň ovšem do zvuku zasahuje mnohem výrazněji, stává se hodně zabarveným a zvuku vyloženě škodí. Ale proti gustu…

Z porovnání s předchozím zesilovačem E7 vychází E11 jako jasný vítěz. Nabídne výrazně vyšší výkon, mnohem čistší a přesnější zvuk s lepším rozlišením nástrojů, větším rozsahem a mohutnější dynamikou.

Pokračování 5 / 5

Verdikt

Fiio si může připsat další prodejní hit, protože modelem E11 překonává naprostou většinu konkurenčních produktů v obdobné cenové hladině. Skvělou kombinaci přívětivých rozměrů, kvalitní konstrukce a vynikajícího zvuku oslabuje pouze průměrná výdrž baterie a v některých případech slyšitelný šum, ale za cenu pouhých 1590 Kč se jedná o skvělou koupi. Pokud vlastníte slušná in-ear či klasická sluchátka, velmi doporučuji Fiio alespoň vyzkoušet, výsledkem nebudete zklamání.

Fiio E11

Cena orientační 1590 Kč

  • Kmitočtový rozsah 10 až 100 000 Hz
  • Vstupní impedance > 5 k Ohm
  • Výstupní výkon, vysoký zisk 300 mW (16 Ohm), 200 mW (32 Ohm), 35 mW(300 Ohm)
  • Výstupní výkon, nízký zisk 120 mW (16 Ohm), 88 mW (32 Ohm), 13 mW (300 Ohm)
  • Zkreslení < 0,009 % (10 mW)
  • Odstup signál šum > 98 dB
  • Výdrž na 1 nabití > 10 hodin
  • Nabití baterie 200 minut
  • Rozměry 92,5 x 54,2 x 13,4 mm
  • Hmotnost včetně baterie 65 g

Zapůjčil

  • Internetový a kamenný obchod www.headphones.cz
  • Rokycanova 40, 615 00 Brno, Tel: 548 53 10 49 
AVmania hodnotí
konstrukce   7
zvuk   9
výdrž   6
ovládání/praktičnost   9

Určitě si přečtěte

Články odjinud