25
Fotogalerie

Gogen MXM935FM: test MP3/MP4 přehrávače

Novinka zaujme především technologií bluetooth a možností přenášet hudbu či jiné soubory do MP3 přehrávače z telefonu.

Možná je to jen moje chyba, ale o značce Gogen jsem měl doposud jen velmi mlhavou představu. Přehrávač MXM935FM je prvním výrobkem této značky, který se mi dostal do rukou. Pokud jste dosud, stejně jako já, tohoto výrobce přehlíželi, měli byste tuto chybu napravit. Už jen kvůli tomu, že se vlastně jedná o českou značku.

Tam se toho vejde

Pokud se rozhodnete k nákupu, dostanete přehrávač zabalený do opravdu velké krabici. Dokonce tak velké, že by se tam Gogen MXM935FM i s kompletním příslušenstvím vešel hned několikrát. Mým prvním dojmem tedy bylo, že výrobce na svém produktu nijak zvlášť nešetřil. Pak jsem ovšem uchopil do rukou samotný přehrávač a zjistil, že mám před sebou stejně plastový výrobek, jako kterýkoliv jiný.

Snímek 014.jpgSnímek 022.jpgSnímek 015.jpg

Přední strana je lesklá a zůstávají na ní otisky prstů, boky a zadní strana jsou naopak vyrobeny z matného plastu. Po stranách máte k dispozici miniUSB konektor, jack pro sluchátka a slot na paměťové karty microSD. Ten bohužel není chráněn krytkou, na rozdíl od miniUSB. Na zadní straně pak objevíte hlasitý reproduktor.

Snímek 016.jpg Snímek 017.jpg

Ovládací tlačítka naleznete na dvou místech. Tři z nich jsou po boku displeje, zbývající čtyři našla svoje místo na horní hraně. Pro všechna bez rozdílu platí, že se neovládají nikterak skvěle. Horní klávesy jsou rozviklané, ty vedle displeje jsou zas zapuštěné a mají nepříjemný, tuhý stisk doprovázený cvakavým zvukem.

Snímek 018.jpg 

Kvality displeje s rozměry 49 × 37 mm zásadně ovlivňuje jak silnému světlu je vystaven. Na slunci je čitelnost sotva průměrná, při tlumenějším osvětlení nebudete mít s Gogenem problémy.

Nabídka je rozdělena do dvanácti malých, kulatých ikonek, ta aktuální se vždy objeví zvětšená v horní části displeje a samozřejmě nechybí její popisek. Podnabídky jsou textové a pozor, jejich font nepatří k největším. Kdo používá brýle na čtení, mohl by mít s jejich přečtením výrazné problémy.

I když se jedná o českou značku, celé menu je v angličtině (návod už je ovšem kompletně česky a patří k těm podrobnějším), na výběr je ještě několik dalších světových jazyků. Osobně mi ale mnohem více vadila malá rychlost pohybu v menu. Přehrávač na vaše pokyny reaguje líně a zdržuje.

Sází vše na jednu kartu

Největší výhodou přehrávače Gogen je přítomnost technologie bluetooth. Hudbu tedy klidně můžete poslouchat i přes bezdrátová sluchátka. Jejich spárování proběhne v menu hudby a funguje bezproblémově. Gogen ale musíte striktně poslouchat přes klasická bluetoothová stereosluchátka určená pro poslech hudby. Marně se budete snažit připojit například bluetoothové sluchátko, které používáte se svým mobilním telefonem. Tam hudba z přehrávače hrát nebude.

Snímek 054.jpg Snímek 055.jpg Snímek 056.jpg Snímek 057.jpg

Bluetooth se ale dá využít i dalšími způsoby. Můžete ho například spárovat s mobilním telefonem a přehrávač vás pak upozorní na příchozí hovor. Prostřednictvím přehrávače dokonce můžete vytáčet telefonní čísla. Stále mi ale nedochází, k čemu je tato funkce dobrá. Abych totiž mohl s druhou stranou také mluvit, potřebuji stejně nakonec telefon. Hodí se tak alespoň výpis uskutečněných hovorů.

Snímek 062.jpg Snímek 063.jpg Snímek 064.jpg Snímek 065.jpg

Bluetooth můžete využít také pro přenos souborů mezi libovolnými zařízeními s modrým zubem například mobilním telefonem. Lze tak navzájem kopírovat třeba hudbu nebo i obrázky či videa, což teenageři, kteří mají často hudbu nahranou v telefonech, jistě ocení. Celkově tedy mohu tuto funkci v Gogenu pochválit, pracuje bezproblémově a rozhodně je užitečná.

Prosím, už mne netrapte

Pojďme se nyní podívat, jak Gogen zvládá hudbu. Ty bystřejší z vás už varoval nadpis, zbytku to hned vysvětlím. Gogen se připojí jako klasický flash disk, oceňuji, že vidíte zvlášť interní paměť i obsah paměťové karty. Rychlost kopírování není nejvyšší, 60MB album jsem do přehrávače dostal těsně pod jednu minutu. Nezáleží, kam soubory zkopírujete, Gogen si je najde kdekoliv. Informace si bere z ID3 tagů, dělení probíhá podle umělce, alba a žánru. Můžete se ale pohybovat také v adresářové struktuře paměti a hudbu z ní bez problémů spouštět.

Snímek 058.jpg Snímek 059.jpg Snímek 060.jpg Snímek 061.jpg

V žádném případě nedoporučuji zkoušet poslouchat hudbu přes hlasitý reproduktor. Dodávaná sluchátka bohužel také patří mezi obvyklý „standard“, a tak příliš kvalitní reprodukci nečekejte. Čím vyšší hlasitost, tím horší zážitek. Při nižších hlasitostech toho zase na ulici příliš neuslyšíte.

Zvukový projev se tentokrát hodně výrazně liší podle použitého ekvalizéru, pokud ale ponecháte volbu na Normál připomíná mi nejvíce zvuk zážitek, kdy u sousedů hraje hodně nahlas hudba a vy ji slyšíte skrz stěnu. Pokud byste se chtěli párty ve vedlejším bytě aspoň trochu užít, dodávaná sluchátka okamžitě vyhoďte (stejně jako u většiny dalších MP3 přehrávačů) a investujte do něčeho kvalitnějšího. Ani naše „referenční“ přenosná sluchátka Sennheiser PX100 ale tentokrát nedokázala zázraky, vyšší hlasitosti jsou smrtící.

Snímek 019.jpg Snímek 020.jpg

Průměrná zvuková kvalita bohužel není jediným problémem Gogenu MXM935FM. Že si přehrávač nepamatuje, kde jsem skladbu přerušil, bych ještě přežil, ovšem nemožnost poslouchat hudbu pokud se pohybuji jinde v menu, je neodpustitelná.

Kromě hudby tu máme také rádio (počet předvoleb není udáván, nám bez problémů Gogen rychle automaticky naladil šestnáct stanic), citlivost na signál ale není nejlepší. Na druhou stranu ale můžete poslouchat přes reproduktor na zadní straně.

Dobrý úmysl nestačí

Většinu funkcí ukryl Gogen MXM935FM pod položku Aplication. Máme tu prohlížeč obrázků, buď ve formě náhledů nebo miniatur. Gogen využijete také jako čtečku knih, stačí nahrát do paměti dokument ve formátu TXT a začít číst. Aplikace si pamatuje, kde jste se čtením skončili a dokonce nabízí uložení libovolného obrázku na pozadí.

Poslední z funkcí, která mne zaujala, je přehrávač videa. Gogen si rozumí s formátem AVI, ten je ovšem nutné nejprve zkonvertovat na nižší rozlišení displeje a datový tok. Titulky přehrávač nepodporuje, musíte je nějakým způsobem „vlepit“ do samotného videa.

Celkově ve mne zanechává přehrávač poněkud rozporuplné pocity. Určitě mu nechybí žádná z důležitých funkcí, přítomnost bluetooth hodnotím jednoznačně pozitivně, zvláště pak vzájemné kopírování souborů mezi přístrojem a mobilním telefonem. Kritizovat naopak musím podprůměrnou ergonomii ovládání a kvalitu reprodukce hudby. Škoda – tohle šlo udělat lépe.

Klady

  • technologie bluetooth
  • paměťové karty

Zápory

  • ovládání
  • pomalé reakce
  • zvukový projev
Gogen MXM935FM
 
Cena (na internetu) od 1 299 Kč (1 GB), 1 699 Kč (2 GB), 1 999 Kč (4 GB)
 
  • podporované formáty JPG, BMP, GIF, WAV, WMA, MP3, OGG, TXT, AVI
  • displej LCD TFT, 49 × 37 mm (cca. 224 × 176 pixelů), cca. 65 000 barev
  • vnitřní paměť 1/2/4 GB (flash)
  • paměťové karty ano
  • konektivita USB 2.0, 3,5 mm Jack
  • ekvalizér 5 + 1 vlastní ekvalizér (5 pásem)
  • integrovaný reproduktor ano
  • zobrazení času/data ne
  • české prostředí ne
  • operační systém Windows 2000/XP/Vista
  • naměřená doba přehrávání 12 hodin
  • hmotnost 62 g vč. akumulátoru
  • rozměry (v × š × h) 55 × 82 × 11 mm
  • FM tuner ano, cca. 20 předvoleb
  • hlasový záznamník ano
  • upgrade firmwaru ano
  • testovaná verze firmwaru V1.43
  • příslušenství návod, USB kabel, sluchátka (špunty), CD

Zapůjčil

AVmania.cz hodnotí
výbavaHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.png7/10
displej a ovládáníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.pngHvezda_0.png5/10
formáty a přehráváníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.png7/10
zvukHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.pngHvezda_0.png5/10
rychlost přenosu a výdrž Hvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.pngHvezda_0.png5/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0_tmavsi.pngHvezda_0_tmavsi.png6/10

Určitě si přečtěte

Články odjinud