11
Fotogalerie

Sony NWS-WS613: bezdrátová sluchátka, se kterými si zaplavete

Protože je léto a doba, kterou trávíme u vody, otestovali jsme bezdrátová sluchátka s vestavěným MP3 přehrávačem, se kterým se dá i plavat.

Plusy
Kvalita konstrukce
Voděodolnost
Ovládací prsten
Dobrý zvuk
Minusy
Kapacita paměti by mohla být větší
Vyměňování nástavců při plavání
7  /10

Plavání je sice po fyzické stránce bezvadný sport, ale přiznejme si, po desáté délce v bazénu už to začíná být nuda. Se sluchátky Sony NWZ-WS613 si ale můžete pouštět hudbu i při plavání ve vodě a věřte, že vás to začne zatraceně bavit.

Zároveň jsou to povedená Bluetoothová sluchátka pro každodenní poslechu na suchu a díky vestavěnému MP3 přehrávači se hodí i na kterýkoli jiný sport, při kterém s sebou nechcete tahat mobil.

Přehrávač s bezdrátovým prstenem

Walkman Sony NWZ-WS613 není žádnou novinkou. Vzhledově se podobá stále oblíbenějším bezdrátovým Bluetooth sluchátkům, ale mají navíc vestavěný i MP3 přehrávač. Samozřejmě že mají Bluetooth  a NFC pro streamování hudby ze smartphonu. Ovládání najdete přímo na sluchátkách, ale v příslušenství najdete také malý bezdrátový ovladač typu „prsten“.

Walkman umí přímo přehrávat MP3, WMA, LPCM a AAC soubory, váží 37 gramů a pro dobíjení slouží dodávaná kolébka, do které sluchátka vložíte.

Do sucha i do vody

První poslech se sluchátky přinesl menší zděšení. Zvuk byl zastřený, maximální hlasitost do městského ruchu slabá, něco nebylo v pořádku. Chybu jsem ale udělal já. Bez předchozí zkušenosti s voděodolnými sluchátky jsem je totiž sluchátka narychlo vybalil, a že velikost silikonových nástavců seděla, nepátral jsem v krabičce po jiných. Jenže nasazeny byly nástavce do vody, které logicky nemají zcela volný průduch ze sluchátek, protože tenká membrána musí bránit vniku vody.

Voděodolné nástavce mají na zvuk znatelný vliv. To je ale v bazénu docela jedno, tam rozdíl ani nepostřehnete, horší je to s nutností nástavce neustále vyměňovat. Pokud bych chodil dvakrát týdně plavat a sluchátka chtěl používat i na sucho, asi by mě to zaprvé brzy přestalo bavit a zadruhé bych se obával o životnost nástavců, protože na plastové tělo sluchátek se nasazují pochopitelně velmi natěsno.

Jinak je konstrukce sluchátek dobrá. Jsou lehká, velmi dobře padnou za uši a nikde netlačí. Tenký záhlavní most je pružný a poddajný. Pochvalu zaslouží i tlačítka, která jsou i přes svou titěrnost pohodlně rozpoznatelná hmatem a bez problémů se dají ovládat. Odezva je jistá a každou funkci potvrdí buď zvukový signál, anebo hlas „paní“, která poví, co se zrovna stalo. Česky ale neumí.

Software a velikost úložiště

Na suchu sluchátka splnila očekávání. Spárování s telefonem proběhlo bez problémů, stejně tak rychlé propojení při zapnutí (paní hlásí). Trochu zlobil dosah spojení, když jsem měl telefon v kapse kalhot na druhé straně těla, než je bluetoothový přijímač sluchátek. Ale jinak fungovaly bez problémů.

Kvalitu zvuku hodnotím kladně, obzvlášť s přihlédnutím na bluetoothové provedení. V žádném spektru se nenachází nějaký vyložený průšvih – basy zní plně, ačkoli nejsou nijak přehnaně zvýrazněné, středy a výšky mi připadají poněkud ploší, ale ne nijak zavrženíhodně. Jsou to nuance, které člověk vnímá až při klidném domácím poslechu. Pro venkovním použití sluchátka hrají zkrátka příjemně.

Sluchátka jsou ale v jádru Walkmanem, a tak kromě bezdrátového hraní z cizího zdroje dokážou přehrávat i hudbu z vlastní paměti. Její velikost jsou pouhé 4 GB, přičemž pro uživatele zbude jen 3,5 GB, část paměti je totiž vyčleněna pro dokumentaci a software. Větší paměť nabízí sluchátka NWZ-WS615, jsou úplně stejná (a dražší), jen máte k dispozici 16 GB paměť.

Softwarem je myšlen obslužný program, který po instalaci začal trvale vytěžovat procesor mého notebooku na 25% a neumí nic jiného než systémový Windows Media Player. Ukáže knihovnu, umí přehrát hudbu a vybranou nakopírovat do připojeného Walkmanu. Vše zabaleno v archaickém designu. Naštěstí tento program není vůbec potřeba, nahrávat lze přímo přes správce souborů, anebo třeba zmiňovaným Media Playerem, což se může hodit na playlisty.

Záhadný prsten

Napoprvé je to se sluchátky ve vodě zvláštní pocit, ale rychle jsem si zvykl. Při plavání nijak nevadí a nepřekáží, voda bez problémů obtéká a sluchátka ani při kraulovém sprintu neztrácela optimální polohu v uších. Z bloku jsem s nimi ale raději neskákal.

Plavat chodívám na hodinu a nijak mi nevadilo mít sluchátka po celou dobu. Nikde netlačila, nevypadávala, vlastně jsem o nich po pár délkách ani nevěděl. To mě příjemně překvapilo, čekal jsem nějaké netěsnosti či jiné komplikace s tím, jak se při volném stylu uši střídavě ponořují a naklánějí.

Přednes hudby není žádné audiofilské terno. Utěsněné nástavce hudbu dost zkreslí, ale v tom bazénu je to celkem jedno, tam je stěžejní slyšet rytmus a známou melodii. Po této stránce sluchátka účel plní, i když bych ocenil možnost ještě o něco většího zesílení. Šplouchání vody sice nevytváří takový hluk, aby sluchátka přehlušil, ale pro nabuzení ke sportovnímu výkonu by se leckdy hodilo, aby hudba byla intenzivnější.

Pro snadnější ovládání při spotu mají sluchátka ve výbavě i ovládací bezdrátový prsten. Myšlenka je to dobrá, při běhu nahmatávat tlačítka na uchu není moc pohodlné. A během plavání prakticky nemožné. Jenomže v bazénu prsten paradoxně nefunguje. Ověřoval jsem to několikrát opakovaně, abych měl jistotu, že takovou absurditu mohu napsat, ale opravdu: při ponoření do vody ovládání prstenem nefunguje. Stačí vynořit prsten i hlavu se sluchátky nad hladinu a rázem fungovat začne. Proč? To si neumím vysvětlit.

Nejen pro plavce

Výrobce slibuje výdrž 8 hodin v režimu, zajímavostí, že při vybití za 3 minuty nabíjení se dobijí na další hodinu poslechu. V praxi jsem sluchátka nabil vždy ráno (přes noc) spolu s telefonem a i když jsem přes den poslouchal při každé příležitosti transportu či pohybu venku, tak jsem nikdy nenarazil na hlášku o slabé výdrži.

Jednou jsem ale narazil, když se sluchátka vybila po několika dnech běžného používání (typicky cesta do/z práce) doma a já měl nabíječku v práci. Jedná se o specifickou kolébku do USB portu. V takových případech by se k nabíjení hodil univerzální microUSB port, ale ten by pak musel být opatřen pryžovou krytkou, což by ve finále bylo řešení ještě horší.

Verdikt

Sony NWS-WS613 jsou příjemně univerzální bezdrátová sluchátka. Je jasné, že v dnešní době najdou uplatnění především pro přehrávání z telefonu skrze bluetooth, ale zejména sportovci ocení i vestavěnou paměť a funkce Walkmanu. Vodotěsnost a možnost využití při plavání je unikátním bonusem, který bude pro mnohé důvodem ke koupi. Je ale fajn, že sluchátka nemusí sloužit zdaleka jen tomuto účelu a bezvadně obstojí i při běžném poslechu na suchu.

Cena je vzhledem ke kvalitě provedení, zvukového projevu i nabízeným funkcím adekvátní, zamrzí jen malá paměť, pokud chcete 16 GB připlaťte si necelých 1000 Kč na model NWZ-WS615.

+ kvalita konstrukce
+ voděodolnost
+ ovládací prsten
+ dobrý zvuk

- kapacita paměti by mohla být větší, 16 GB má až dražší model NWZ-WS615
- vyměňování nástavců při plavání

Sony NWS-WS613

Cena orientační 4 190 Kč

  • Integrovaná paměť / kapacita 4 GB
  • Podpora formátů MP3/ WMA/ Linear PCM/ AAC
  • Technologie Clear Bass
  • Bluetooth / verze / dosah (m) Ano / 4.0 / 10m 
  • Voděodolný / vodotěsný
  • Doba provozu na baterie až 8h
  • Hmotnost  37 g
  • Dodávané příslušenství USB kolébka,náhradní gumičky, náhradní plavecké gumičky

Určitě si přečtěte

Články odjinud