AVmania.e15.cz

5× největší filmové hity z festivalu v Cannes [video]

Ken Loach, Pedro Almodóvar, Nicolas Winding Refn, Paul Verhoeven, Park Chan-wook, Xavier Dolan a další hvězdná jména letošní canneské soutěže.
5× největší filmové hity z festivalu v Cannes [video]

V prvním článku jsme vám přinesli 5 vítězných filmů, které z těch soutěžních odborná porota vybrala. Podívejme se ještě na výběr toho nejlepšího, které v tomto seznamu nebyly.

5 vítězných filmů z festivalu v Cannes [video]

5 vítězných filmů z festivalu v Cannes [video]

Loni porota hlavní soutěže vybírala z devatenácti snímků, letos se jich o Zlatou palmu utkalo jednadvacet. Podívejme se na pětici, která se porotě líbila nejvíce.

Aerofilms přinese sedm filmů ze soutěže

Sedm z filmů, uvedených v soutěžních sekcích, se dostane do českých kin pod hlavičkou distribuční společnosti Aerofilms. Z hlavní soutěže půjde o novinky Xaviera Dolana Je to jen konec světa a Cristiana Mungiu Zkouška dospělosti.  

V prestižní sekci Un Certain Regard si cenu za nejlepší režii odnesl americký režisér Matt Ross za svůj pozitivně laděný snímek o volnomyšlenkářské rodině Tohle je náš svět (Captain Fantastic) s Viggem Mortensenem v hlavní roli, který podle Variety hraje „nejlepšího tátu na světě“.

Zvláštní cenu této poroty pak získal kritikou vyzdvihovaný animovaný film Červená želva (The Red Turtle). Ten je výsledkem první spolupráce kultovního japonského studia Ghibli s nejaponským režisérem, holandským držitelem Oscara Michaëlem Dudokem de Witem. Celovečerní film zcela beze slov je podle Indiewire „magickou ódou o nekonečném cyklu života“.

Kromě oceněných filmů uvede Aerofilms do kin další tři soutěžní snímky. Poetický film Paterson od režiséra Jima Jarmusche o básníkovi a řidiči autobusu v jedné osobě, oslavující krásu a hloubku každodennosti. Dále pak francouzskou zdivočelou komedii a podivnou retro detektivku o venkovských kanibalech, zdegenerované buržoazii a létajících lidech Líná zátoka (Ma Loute). Natočil ji Bruno Dumont, který před dvěma lety pobavil karlovarské publikum svou minisérií Malej Quinquin. A do kin se dostane i očekávaný erotický thriller Komorná (Agasshi) jihokorejského režiséra Parka Chan-wooka, který do japonsko-korejských kulis přenáší příběh knižního bestselleru Zlodějka britské autorky Sarah Waters.

Film Europe uvede držitele Zlaté palmy

Společnost Film Europe přinese vítězný film Kena Loache Já, Daniel Blake. Z hlavní soutěžní sekce byl již před festivalem ohlášen nákup hororu o smrtící kráse The Neon Demon (r. Nicolas Winding Refn) a tradičně velmi kvalitní „sociální detektivky“ bratří Dardennů Neznámá dívka (La Fille inconnue). Ze sekce Un Certain Regard pak subtilního rodinného dramatu Po bouři (r. Hirokazu Koreeda) a z dalších sekcí svérázného hororu o probouzení ženské smyslnosti Raw (r. Julia Ducournau).

Tuto sestavu obohatilo během festivalu brilantní rumunské drama Sieranevada (r. Cristi Puiu) o vyhrocené rodinné sešlosti, které reflektuje univerzální problémy post-sovětského bloku (festivalová premiéra na Be2Can 2016).

Jeden z nejkontroverznějších snímků canneské soutěže Rester Vertical (r. Guiraudie), který rozčeřil úvod festivalu šokující otevřeností výpovědi o autorské a otcovské krizi, se objeví příští rok v dubnu na přehlídce Weird Europe. Jde o směs komedie, všednodenního thrilleru a mytologického ponoru do lůna přírody.

Skutečným klenotem bude německé komediální drama Toni Erdmann režisérky Maren Ade, které patřilo celý festival k největším favoritům na Zlatou palmu. Nakonec se však muselo spokojit s kritickou cenou FIPRESCI. Jednohlasně nadšené recenze, spontánní potlesky během projekcí, rekordní hodnocení 3.7/4 v prestižní kritické tabulce Screen Daily. Film o otci-vtipálkovi a upjaté dceři-manažerce se stal senzací festivalu a u nás ho poprvé uvidí návštěvníci festivalu v Karlových Varech, distribuční premiéra pak proběhne v rámci Be2Can 2016.

Z festivalové nabídky vybírala i společnost Artcam. Ze sekce Un Certain Regard francouzsko-českou koprodukci Tanečnice (La Danseuse) debutující francouzské režisérky Stéphanie Di Giusto o životě průkopnice moderního tance Loïe Fullerové. Do českých kin uvede z hlavní soutěžní sekce i nový film Forushande iránského režiséra Asghara Farhadiho.

Z mimosoutěžních předpremiér hollywoodských filmů uvidí čeští diváci příští týden parťáckou krimi komedii Správní chlapi s Ryanem Goslingem a Russellem Crowem, na konci června Hru peněz režisérky Jodie Foster a v září pak zahajovací film Woodyho Allena Café Society a Spielbergovu adaptaci románu Roalda Dahla v produkci studia Disney Obr Dobr. 


Agasshi

r. Park Chan-wook, Jižní Korea, 2016

Korea v roce 1930, v období japonské okupace. Korejská dívka Sook-hee (Kim Tae-ri) je přijata jako služka japonské vdovy Hideko (Kim Min-hee), žijící život v odloučení na velkém venkovském statku se svým despotickým strýcem Kouzukim (Cho Jin-woong).

Služka, která je sirotkem, má tajemství. Předtím byla kapsářkou na ulici, kde si ji najal korejský podvodník, vydávající se za japonského šlechtice hraběte Fujiwaru (Ha Jung-woo). Podvodníček použije služku jako návnadu, která mu má pomoci získat nejprve srdce bohaté dědičky, poté i její jmění. Až se mu to podaří, hodlá ji nechat zavřít do blázince. Zdá se, že plán vychází podle předpokladu, dokud Sook-hee a Hideko v sobě nepoznají neočekávané emoce a nepropadnou milostné vášni.

Na filmy s lesbickou tématiku jsou v Cannes v hlavní soutěži zvyklí. Ostatně před třemi lety zde nejvyšší ocenění Zlatou palmu získal Život Adèle, https://avmania.e15.cz/zivot-adele-recenze-filmu loni tu Rooney Mara byla oceněna jako nejlepší herečka za drama z padesátých let Carol.

Jihokorejský režisér Park Chan-wook, který se zapsal do srdcí filmových fanoušků krvavou trilogií pomsty (Sympathy for Mr. Vengeance, Old Boy, Nebohá paní Pomsta), se nyní v hlavní soutěži snažil zabodovat titulem, kde bylo více erotiky než násilí.

Film vznikl podle i v Čechách populární knihy Zlodějka (2002) britské spisovatelky Sarah Waters (1966). Ta se otevřeně hlásí ke své lesbické orientaci a je autorkou románů s lesbickou tematikou z období viktoriánské Anglie (Špičkou jazyka, Náklonnost, Zlodějka).

Režisér a scenárista v jedné osobě děj z viktoriánské Anglie, který se odehrával v prostředí londýnské spodiny, přenesl do třicátých let v Japonsku a Koreji. A významně pozměnil charakter druhé půle původní předlohy. Do podoby žánrového thrilleru o podvodu, jenž je vyprávěn ze tří různých perspektiv.

Rafinovaný komplot, který mezi sebou tři hlavní postavy rozehrají, nově nasvěcuje i erotické hrátky, které mezi nimi probíhají. Dochází k znejistění toho, co je skutečná vášeň a co jen ta hraná, vedoucí ke snaze vyřadit protivníka ze hry. Erotické scény jsou velmi estetizované, mají voyeurský i sadomasochistický charakter a stávají se součástí této manipulativní hry.

Předchozí KAPITOLY Následující


Přidejte svůj názor k tomuto článku Přidat příspěvek

Další podobné články

Záhada Silver Lake: recenze filmu

Záhada Silver Lake: recenze filmu

Pátrání po zmizelé krásné sousedce proměňuje režisér David R. Mitchell v podvratnou hru s konvencemi žánru filmu noir, plnou popkulturních odkazů, utahování si z konspiračních teorií a lynchovského matení diváků.

3 dny v Quiberonu: recenze filmu

3 dny v Quiberonu: recenze filmu

Na stříbrném plátně zářila tak jasně, až sama vnitřně zcela vyhořela. Empatický portrét krásné herečky s tragickým osudem Romy Schneider, oceněný sedmi německými filmovými cenami Lola.

Creed II – recenze filmu

Creed II – recenze filmu

Rocky Balboa a Ivan Drago se po třiatřiceti letech znovu utkávají v ringu prostřednictvím svých svěřenců. Ve filmu o vině, pomstě, vykoupení a snaze synů vyrovnat se svým otcům i ochotě naplnit jejich očekávání.

Aquaman: poslední oficiální trailer na očekávaný komiksový hit [video]

Aquaman: poslední oficiální trailer na očekávaný komiksový hit [video]

Oni a Silvio: recenze filmu

Oni a Silvio: recenze filmu

Oscarový režisér Paolo Sorrentino na pozadí dekadentních orgií prázdné hýřivosti vykresluje satirický portrét italského premiéra Silvia Berlusconiho a politiků jeho střihu.

Svědkové Putinovi: recenze filmu

Svědkové Putinovi: recenze filmu

Vybrali si ho a pak se nestačili divit. Svědectví o mocenském vzestupu Vladimira Putina a manipulativních praktikách, jež k tomu použil, které léty nabralo na mrazivém kontextu.

Ten, kdo tě miloval – recenze filmu

Ten, kdo tě miloval – recenze filmu

Duchařská komedie se potkává s detektivkou v rodinné vánoční podívané režiséra Jana Pachla podle předlohy Marie Poledňákové, v níž se režisér snaží být víc „poledňákovský“ než ona sama.

Horáček, Putin a Gorbačov na festivalu dokumentárních filmů v Ji.hlavě

Horáček, Putin a Gorbačov na festivalu dokumentárních filmů v Ji.hlavě

Reflexe 22. ročníku festivalu dokumentárních filmů, který se na týden promění v místo, kde je nejen radost Myslet filmem, ale i vnímat všechny ty přesahy, které festival nabízí směrem k dění nejen v naší společnosti.